На Львівщині триває реставрація церкви святого Юри. Які роботи виконують

981 0
Для продовження реставрації храму виділили цьогоріч понад 2 мільйони гривень.
Фото: Юрій Бучко/Facebook

Фото: Юрій Бучко/Facebook

У Дрогобичі продовжують реставрувати церкву святого Юри. Святиня охороняється державою,  внесена до переліку пам’яток національного значення, а також до списку пам’яток світової спадщини ЮНЕСКО. 

Як повідомив заступник голови Львівської ОВА Юрій Бучко, загалом роботи по реставрація такого храму займають більше п‘яти років, після чого півстоліття церква буде служити для громади без додаткових вкладень.

Читайте також: Іконостас церкви Святого Юра з Дрогобича відреставрують у столиці. Фото

Загалом за кошти обласного бюджету продовжується реставрація церкви та виконуються наступні роботи:

  • влаштування бутового фундаменту;
  • укріплення стін і восьмериків, покриття їх ґонтом в 2 шари;
  • реставрація галереї: замінено конструкції, влаштовано підлогу;
  • розчищено і укріплено внутрішні стіни у вівтарній частині храму;
  • відновлено металевий хрест;

У заходах на 2023 рік обласної програми «Охорона, збереження і популяризація історико-культурної спадщини у Львівській області на 2021-2025 роки» передбачено фінансування у розмірі 2,3 млн. грн. для продовження реставрації храму.

Для довідки

Церква Святого Юра – найцінніша пам’ятка давнього галицького Дрогобича. Це шедевр українського бароко, перлина дерев’яної архітектури, духовний символ міста. Церкву звели у XV ст., кілька разів перебудовували. Остаточних архітектурних форм їй надав талановитий український будівничий Григорій Тесля з Дрогобича. Храм, який є першим об’єктом паломництва в Дрогобичі, часто називають «поемою в дереві», «рукотворним дивом», «скарбом душі народної». У 2013 році церкву Святого Юра офіційно внесли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Церква оригінальна та неповторна, адже на сьогодні майже не збереглося храмів, які розписані від підлоги до склепіння. Тридільна, тризубна, з куполоподібними банями-маківками, вона вражає своєю довершеною красою.

Точної дати створення храму нині не віднайде вже жоден учений, але відомо, що в 1498 році дерев’яний храм було спалено татарами. У 1648 році під час українсько-польської війни відбудовану церкву знову було знищено вогнем.

У туристичних описах, у краєзнавчих нарисах і в путівниках найчастіше пишуть, що в 1656 році церкву було перенесено в Дрогобич з карпатського села Надієва, що поблизу міста Долина. Місцеву церкву обміняли на сіль, розібрали та перевезли до Дрогобича на волах, установили на місці попередньої (яка згоріла), а в 1678 році збудували поруч дзвіницю. У подальшому церкву Святого Юра декілька разів ремонтували, але вона не втратила свого первісного вигляду.

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!