Київ

Спливає термін петиції про збереження будинку на Софійській площі в Києві, де Грушевський міг оголосити Незалежність

1290 0
Доказів того, що саме з цієї будівлі Михайло Грушевський виголосив незалежність УНР немає, але будинок вписується в історичний ареал Софійської площі.

Необхідну кількість голосів потрібно дозбирати петиції із вимогою надати будинку на вулиці Софіївська, 20/21 в Києві статус історичної пам’ятки, а також ініціювати його вилучення у нинішнього власника за неналежний догляд. Наразі петиція зібрала 5240 підписів з 6000 необхідних. До завершення голосування залишилося 14 днів. Про це йдеться в розділі електронних петицій на сайті Київради. 

Авторка петиції зазначає, що історичний будинок на вулиці Софіївська 20/21, з якого голова Центральної Ради УНР Михайло Грушевський міг оголосити Акт Злуки УНР та ЗУНР, уже багато років стоїть занедбаним та зазнає руйнувань.

«Близько десяти років тому, цей збудований 1870 року двоповерховий будинок, був незаконно вилучено з Державного реєстру нерухомих памʼяток України. Це означає, що будівля, яка має значення для історії не тільки Києва, а всієї нашої країни може бути в будь-який момент знищена забудовником», – вказує авторка та як варіант, пропонує повернути будинок громаді міста та відкрити у ньому музей історії української державності.

Раніше активіст та співзасновник пам'яткоохоронного хабу «Цегла» Дмитро Перов заявив, що історичний будинок на Володимирській можуть знести, а на його місці збудувати 10-поверхівку. Він зазначав, що для внесення будинку у реєстр пам’яток необхідно знайти докази, що з його балкона 22 січня 1918 року Михайло Грушевський виголошував промову, приурочену ухваленню Четвертого універсалу Української Центральної Ради, яким було проголошено незалежність Української Народної Республіки.

Після розголосу, Віталій Кличко, посилаючись на фахівців Музею Історії міста Києва, повідомив, що в наявних історичних джерелах немає доказів виступу Михайла Грушевського з балкона саме цього будинку. Але будинок разом зі збереженими спорудами Софійської площі складає цілісний ансамбль цього історичного місця, де була проголошена незалежність України. Фахівці Департаменту охорони культурної спадщини у червні працювали над внесенням будинку на Володимирській 21/20, з якого нібито виголошував текст IV Універсалу Михайло Грушевський, в реєстр Міністерства культури України як обʼєкт культурної спадщини. 
 
Довідка. Будинок, що виходить на Софійську площу, збудований у 1869 – 1870 за проєктом архітектора А. Сопоцинського, для колезького асесора Г. Лозицького. У 1910-1918 роках будинок належав фінансисту Аноту Ржепецькому, голові Товариства взаємного кредиту, раднику Київської міської думи, міністру фінансів в уряді П. Скоропадського. У 30-их у будівлі знаходилось синоптичне бюро, у 40-их - гідрологічна обсерваторія.

28 серпня 2008-го рішенням Київської міської ради земельна ділянка будівлі передана в оренду на 5 років ТОВ «Курдонер» для реконструкції, будівництва, експлуатації та обслуговування готельно-офісного комплексу. Договір оренди земельної ділянки між КМДА та ТОВ «Курдонер» не укладався.

12 квітня 2010-го Департамент містобудування та архітектури надав ТОВ «Курдонер» містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки для проектування, реконструкції, будівництва готельно-офісного комплексу з вбудовано-прибудованими приміщенням громадського, торговельного призначення, з підземним та надземним паркінгами, для облаштування в'їзду до паркінгів та зеленої зони рекреаційного призначення, загального користування. 

У 2011-му компанія отримала погодження від ЮНЕСКО. 22 жовтня 2012-го прокуратура Києва наклала на неї арешт. У 2015-му Київрада ввела мораторій на будівництво в буферній зоні Софії Київської. 

З початку 2017 року будівельні роботи із реконструкції будинку не проводились. Власник на момент 7 березня 2017 року більше не просив міністерство продовження дозволу на проведення робіт. Тоді ж у 2017-му з'явився новий проект будівлі, за яким історичний будинок повністю знищується. Замість нього споруджується 10 поверхівка з трирівневим підземним паркінгом. 

8 лютого 2018-го в будівлі сталася пожежа. За даними рятувальників, пожежа виникла на першому поверсі і досягла площі 50 кв. м. Поширенню вогню на другий поверх вдалося запобігти. Причина пожежі з'ясовується, жертв і постраждалих немає.

У вересні 2019-го з’ясовується, що кадастровий номер земельної ділянки відсутній. Земельна ділянка знаходиться у комунальній власності, але право комунальної власності не зареєстровано.

Засноване в 2007 році ТОВ «Курдонер» має двох власників - Олександр Коваль (95%) та Ольга Балясна (5%).

__________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні новини Києва, підписуйтеся на наші Facebook та Telegram.

«Твоє місто. Київ» – сучасне незалежне медіа європейської столиці. Ми пишемо про міську культуру, урбаністику, інфраструктуру, бізнес та людей, які змінюють місто на краще.
ТЕГИ: київ

Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!