Мобілізація студентів. Кого можуть призвати, хто має бронь і за яких умов відрахують з вишу

6630 0
Кабмін дозволив відраховувати студентів-чоловіків з вишів, якщо вони придатні до військової служби та відмовляються проходити базову загальновійськову підготовку.
Фото: apostrophe.ua

Фото: apostrophe.ua

Закон про мобілізацію, ухвалений 18 травня 2024 року, змінив процес призову. Згідно з документом, чоловікам-студентам надано право на відстрочку від мобілізації, хоча деяких все ж можуть призвати до лав ЗСУ.

Згідно з новим законом, студенти-чоловіки, які навчаються у вищих навчальних закладах та закладах професійно-технічної освіти за денною формою, не підлягають мобілізації.

Право на відстрочку від мобілізації мають: 

  • студенти, які навчаються за денною або дуальною формою навчання (для здобуття професійно-технічної, професійної, фахової передвищої та вищої освіти);

  • асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, ті, хто здобуває рівень освіти вищий за раніше здобутий у послідовності, визначеній статтею 10 (частина 2) Закону України «Про освіту»;

  • наукові та науково-педагогічні працівники ВНЗ, технікумів, коледжів, наукових установ та організацій, якщо у викладача є вчене звання або науковий ступінь.

Не можуть бути мобілізовані до Збройних сил України педагогічні працівники закладів ПТУ та загальноосвітніх шкіл за умови, що вони працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Студентам, аспірантам і докторантам, які здобувають освіту за денною або дуальною формою навчання, слід підтвердити це відповідними документами (закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку).

Читайте також: Як Рада пропонує бронювати від мобілізації військовозобов'язаних. Пояснення

Кого зі студентів можуть мобілізувати

За новими правилами є три категорії студентів, які можуть бути мобілізовані. До них належать:

  • студенти, які навчаються заочно;

  • ті, хто здобувають другу і третю вищу освіту (бакалаврат, магістратура);

  • ті, хто здобуває будь-яку освіту за рівнем, нижчим за вже наявну (наприклад, має вищу освіту, а отримує профільну середню).


Мобілізувати можуть військовозобов'язаних чоловіків віком від 18 до 60 років. Якщо ж чоловік не має статусу «військовозобов'язаний», то до 25 років він не підлягає мобілізації. Згідно з новим законом, усі студенти, які досягли 18 років, мають оновити свої військово-облікові дані до 16 липня 2024 року.

Відрахування студентів-чоловіків з університету

Кабмін дозволив відраховувати студентів-чоловіків з вишів, якщо вони придатні до військової служби та відмовляються проходити базову загальновійськову підготовку. Це передбачено постановою уряду №734 від 21 червня.

«Відмова здобувача освіти чоловічої статі, який визнаний придатним до військової служби, від проходження практичної підготовки базової підготовки є підставою для його відрахування із закладу освіти відповідно до законодавства у сфері освіти», – йдеться у постанові.

Військову підготовку повинні пройти студенти-чоловіки, а жінки за бажанням, усіх закладів вищої освіти незалежно від форми вланості, які навчаються за денною або дуальною формою. Базова загальна військова підготовка складається з теоретичної і практичної частини.

Теоретична підготовка включається до навчальних планів закладів вищої освіти:

  • для здобувачів вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти – на другому році навчання;

  • для здобувачів вищої освіти на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра та освітнього ступеня молодшого бакалавра – на першому році навчання.

Практична підготовка проводиться після завершення теоретичної частини навчального року та триває до одного місяця з травня по жовтень, використовуючи час, відведений на канікули студентів. Відмова від проходження практичної підготовки є підставою для відрахування з навчального закладу.

Чи передають списки відрахованих студентів до ТЦК

Як з'ясувало Tvoemisto.tv, у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького повністю надають всю інформацію про відрахування студентів до ТЦК та СП. Також у Львівському національному університеті імені Івана Франка подаватимуть списки відрахованих до ТЦК та СП.

Нагадаємо, за оновленим законом про мобілізацію, кожен військовозобов'язаний віком від 18 до 60 років повинен оновити свої облікові дані до 16 липня 2024 року. Як це зробити читайте тут.

Раніше Tvoemisto.tv вже писало про запровадження е-черги у львівському військкоматі та пояснювало, як оновити дані у РТЦК і СП.

Антоніна Костик

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!