
М – маршрутка, Р – рагуль. Абетка львівського транспорту
«Що у вас за халепа з транспортом у Львові? Поясни у двох словах», – часто просять люди з інших міст. У двох словах не виходить, а ось у 33 літерах – елементарно. Tvoemisto.tv систематизувало реалії львівського транспорту в формі абетки.
А – АТП-1. Комунальний автобусний перевізник. Має багато великих автобусів, які стоять на подвір’ї і не їздять, бо нема водіїв. (Див. Н) Але все одно весь час купує нові автобуси. Наступного року Львівська міська рада обіцяє придбати ще сто. Винне гроші за 33 автобуси, більшість яких уже не їздить.
Б – безквитковий проїзд. Завдає міському бюджету мільйонних збитків. Цю проблему, на думку львівського комунального підприємства «Львівелектротранс», можна розв’язати, гучно апелюючи до совісті пасажира через динаміки. В маршрутках і автобусах усе простіше: квитків там не видають. (Див. О)
В – водій. Особа недоторканна. Може робити все, що йому заманеться. Заслуговує на співчуття та всепрощення. «Із водіями прощаються тільки тоді, коли вони конкретно перегнули палку. А так стараються їх утримувати, обходитися розмовами, попередженнями чи доганами. Хтось думає: та що там ті водії – сів і поїхав. Це неправда: це пекельна робота», – пояснює керівник Управління транспорту та зв’язку Львівської міської ради Олег Партика. Звільняють водіїв лише у крайньому випадку. Водії АТП-1 носять сині штани й білі сорочки. (Див. А)
Г – громадський транспорт. Урбаністи та оптимісти кажуть, що місто дихатиме краще, якщо люди користуватимуться трамваями, тролейбусами, велосипедами та ходитимуть пішки. Реалісти купують авто на польських бляхах.
Ґ – GPS. Технологія, безсила встежити за львівським транспортом. Хоча кожен автобус, трамвай і тролейбус обладнаний маячком. Так, відсутність автобусів на вулицях міста на Великдень Олег Партика пояснив тим, що барахлили GPS-трекери. Коли після Різдва на вулиці вийшло лише 40% автобусів, в управлінні сказали, що інформацію з трекерів не завжди сприймає програма, а насправді автобуси є. Взаємозв’язок великих сімейних свят, автобусів-невидимок та масової несправності GPS-трекерів вимагає масштабніших польових досліджень.
Д – доцільність. Вимірювана у невідомий спосіб характеристика перевезення, від якої залежить, виконують перевізники умови договорів чи ні. Наприклад, якщо великі автобуси їздять не переповнені, доцільно зменшити їхню кількість на маршруті або замінити маленькими. За словами Олега Партики, везти трьох людей із центру у Винники ввечері недоцільно. (Див. Щ)
Е – електротранспорт. Те, що могло б урятувати нас від маршруток. Слабке місце Е. – залежність від електрики, рейок, контактної мережі, водобоязнь. Різновидом Е. є трамвай на Сихів – зразковий трамвайний маршрут, який їздить нормально, якщо немає корків на вулиці Івана Франка. (Див. І)
Є – Європейський банк реконструкції і розвитку. Оптимісти, які вірять у те, що транспорт у Львові може бути нормальним, і готові позичити на це грошей. Сподіваються, що електронний квиток окупиться миттєво. 10 мільйонів євро, позичені на електронний квиток, Львів віддаватиме тринадцять років.
Ж – жовтий. Колір, у який традиційно фарбують автобуси-маршрутки. (Див. М). Раніше Львовом їздили здебільшого автобуси «Богдан», зараз – «Еталон» виробництва Бориспільського автозаводу. Новий такий автобус коштує приблизно півтора мільйона гривень (375 тисяч разів по 4 гривні).
З – зарплатня. Те, що мотивує людей працювати. Буває З. відома – наприклад, зарплатня водія маршрутки: 3200 гривень. Буває секретна – наприклад, зарплатня керівництва ЛКП «Львівелектротранс», яке відстоює в суді своє право її не оприлюднювати.
И – перша з двох літер, на які не починається жодна транспортна проблема Львова.
І – Івана Франка. Вулиця-корок. Щоб змусити транспорт на цій вулиці повзти хоч трохи швидше, тут намагаються реорганізувати рух. Коли І. перекривають на ремонт, починається транспортний колапс, який, утім, у міськраді називають «технічними речами».
Ї – їду, коли хочу. Принцип, за яким водії автобусів визначають час початку та завершення рейсів. Транспорт за графіком залишається мрією для Львова.
Й – ймовірність. Британці розробили тест, який підраховує ймовірність того, що ваша професія зникне протягом наступних двадцяти років. Водіїв громадського транспорту з імовірністю 51% замінять роботи. У Британії. Можливо, тоді вони приїдуть працювати до нас. (Див. Н)
К – контактна мережа. Дроти, які потрібно протягнути вулицею, аби нею міг їздити тролейбус. Львову не перший рік обіцяють нові тролейбусні маршрути – з Сихова на Наукову, з центру до Медової Печери, навіть до King Cross Leopolis. Але контактну мережу монтувати не поспішають.
Л – Леокарт. Назва львівського електронного квитка. Обрана на онлайн-конкурсі. Також розглядалися варіанти «Левчик» і «Вітерець». Серед варіантів, що не пройшли цензуру – «Їздунець».
М – маршрутка. Найколоритніший львівський транспорт. Народна назва невеликого автобуса, часто сконструйованого з підручних матеріалів, який теоретично має перевозити щонайбільше сорок пасажирів (на практиці – скільки влізе). «Це – транспорт відсталих країн, завдання якого перевезти якомога більше пасажирів і цим заробити гроші. Тобто маршрутчики заробляють безпосередньо на їзді та частій зміні пасажирів кожні 4-5 зупинок. Так це працює, наприклад, в Індії, Пакистані, Болівії, Танзанії, Колумбії і Україні», – каже про маршрутки урбан-активіст Дем’ян Данилюк.
Н – нема водіїв. Універсальне пояснення відсутності автобусів на маршрутах. Використовується приватними перевізниками, комунальним АТП-1 і керівниками Управління транспорту і зв’язку. За легендою, щоб не возити львівських пасажирів, водії втікають до Польщі і «тягнуть за собою колег». Різновид Н. – нема запчастин – лікується придбанням нових автобусів. (Див. А)
О – оплачуємо проїзд. Фраза, яку можна часто почути в маршрутках, на відміну від «візьміть квиток». Тільки водій знає, скільки грошей зібрав за день із пасажирів. Якщо вірити голові Асоціації перевізників Львівщини Івану Велійці, автобусні перевезення такі збиткові, що перевізники давно вже мали збанкрутувати. Двічі.
П – пільговики. Люди, які вважають, що можуть їздити безкоштовно, вганяючи цим у депресію водіїв. Компанії-перевізники нарахували їх 55% від загальної кількості пасажирів маршруток. І вимагають від міської ради компенсувати витрати на перевезення П., проте встановити точну кількість не можуть, бо водії не видають пасажирам квитків. (Див. О) Новий план міської ради – скасувати пільги.
Р – рагуль. Крайній вияв людського фактору у транспортній сфері. Курить у салоні, розмовляє за кермом по мобільному телефону, довго стоїть на зупинці, аби не їхати «порожнім». Може викинути пасажира з маршрутки, обкласти його матюками, рушити з відкритими дверми, зупинитись посеред калюжі в 100 метрах від зупинки, аби не брати пільговиків. «Чому водії себе поводять не завжди добре? Тут дві причини: низькі зарплати і складні умови праці», – пояснює Олег Партика. (Див. В)
С – стратегія. Те, в чому сфера транспорту Львова не має потреби. Заступник міського голови Сергій Бабак пояснив, що на чолі Управління транспорту та зв’язку потрібна не людина, спроможна написати стратегію чи візію, а така, що вміє підписувати угоди.
Т – три двісті. Сума штрафу (у гривнях), який компанія-перевізник мала б заплатити, якщо її автобуси не вийшли на маршрут. У договорах, щоправда, забули прописати механізм стягнення, але в Управлінні транспорту не засмучуються і сподіваються, що зможуть стягнути штраф через суд. (Див. Ю)
У – успіх. Ситуація, коли ти маєш те, чого не мають інші. Наприклад, чинну й досі не розірвану угоду про обслуговування автобусних маршрутів, як компанія-перевізник «Успіх-БМ». Інші приватні перевізники оскаржують розірвання своїх угод у суді.
Ф – фякер. Назва аналогу маршрутки у Львові старих добрих часів. Фякрами, або возами, їздили візники, які закидали яйцями й помідорами перший львівський трамвай. Узимку, коли випадав сніг, фякер не міг їздити – його заміняли сани. Аналогічна проблема є у теперішніх перевізників, зокрема, компанії «Фіакр-Львів».
Х – хордові й радіальні маршрути. Теоретично вдала транспортна система, яка запрацювала 1 січня 2012 року й невдовзі розбилась на друзки, не витримавши зіткнення з реаліями львівського транспорту.
Ц – центр. Частина міста, через яку досі їде більшість пасажирського транспорту, утворюючи разом із легковиками нестерпні затори. В Управлінні транспорту та зв’язку сподіваються розв’язати цю проблему за допомогою нових великих автобусів. (Див. А)
Ч – час. Те, що має виправити ситуацію з транспортом у Львові. «…водії приходять, працюють тиждень і звільняються. Тобто плинність кадрів є. Сподіваємося, що це все налагодиться з часом», – сказав в.о. начальника Управління транспорту та зв’язку Олег Партика. (див. Щ).
Ш – шалений спротив. Причина, з якої міська влада дотепер не змогла привести до ладу транспорт у місті. «Будь-які намагання зробити лад із транспортними перевезеннями та передбачити в договорі відповідальність завершувались шаленим спротивом від перевізників та блокуванням через суди проведення конкурсу, оскільки в перші договори на конкурс були закладені штрафні санкції», – виправдовується Сергій Бабак.
Щ – щирість. Якість, притаманна керівникам Управління транспорту та зв’язку. Наприклад, Віктор Щир чесно зізнався, що управління не має жодного впливу на перевізників. Його наступник Олег Партика – що реальна виручка водіїв маршруток нікому не відома, й податки вони платять із тієї суми, яку їм заманеться задекларувати.
Ь – друга з двох літер, на які не починається жодна транспортна проблема Львова.
Ю – юридичний департамент. Сильно завантажений роботою підрозділ Львівської міської ради, який, за словами активістів, не знаходить часу для судової тяганини у справах автобусних перевезень. Громадська рада при Управлінні транспорту ЛМР стверджує, що юристи міськради проігнорували судові засідання, що дозволило компаніям «Міра і К» та «АТП 14630» оскаржити розірвання угод і (не) возити львів’ян далі.
Я – якісний транспорт. Те, чого у Львові немає.
Абетку склав Отар Довженко
Ілюстрації Оксани Васьків
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня