Фото: imagecdn1.luxnet.ua
Непереможна маршрутка. Чому у Львові так складно змінити транспортну систему
Закупити нові автобуси, трамваї та тролейбуси; оптимізувати транспортну мережу; запровадити електронний квиток. Таким, якщо коротко, є план міської влади, за яким Львів рухатиметься до нормального громадського транспорту. Це теоретично. На практиці ж управління транспорту навіть не може підписати угоди з компаніями-перевізниками. Конкурс на обслуговування міських автобусних маршрутів заблокований судовими позовами. Тяганина може тривати довго й не виключено, що з’являтимуться нові й нові позови. Які можуть, зокрема, поставити під загрозу впровадження електронного квитка. Дискусія «Мобільність Львова. Як покращити громадський транспорт міста», організована дискусійною платформою «Твоє місто Львів» за підтримки компанії «Київстар», засвідчила: попри те, що всі говорять про необхідність зміни системи, процес буде нелегко зрушити з місця.
Приватні перевізники: спасибі, що їздять
«Транспорт стоїть на голові, його треба поставити з голови на ноги. Але це залежить не тільки від перевізників. Система автотранспортних перевезень є недосконалою й потребує державного регулювання», – говорить голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка. Його колеги з приватних компаній, які обслуговують автобусні маршрути у Львові, були запрошені, але на дискусію не прийшли.
Приватникам, за словами Івана Велійки, бракує чесної конкуренції. Адже комунальне АТП-1 отримує нові великі автобуси, куплені коштом міського бюджету, тоді як приватний перевізник може хіба що взяти кредит під 25%. «Найдешевший автобус коштує півтора мільйона гривень. Щоб його окупити, потрібно чотирнадцять років! – нарікає Велійка. – Для порівняння, в Іспанії проїзд коштує в десять разів більше – півтора євро, і автобус вартістю 150 тисяч євро окуповується за півтора року. А потім п’ять років працює на обігові кошти, за які можна буде придбати новий транспорт».
Він наводить також інші цифри: частка вартості пального в собівартості пасажирських перевезень в Україні становить 60%, решта залишається на зарплатню, ремонт, технічне обслуговування, оновлення парку та інші витрати. «За наукою, якщо вартість пального становить більше третини собівартості, підприємство рухається до банкрутства», – пояснює він.
Читайте також: Щоб трамваї не возили повітря. Як визначають доцільність транспортних проектів у Львові. Візуалізація
Штрафи, які за новими угодами місто може стягувати з перевізників за відсутність автобусів на маршрутах – 3200 гривень – на думку Івана Велійки, на компанії не вплинуть. «Перевізники вже оштрафовані на величезну суму! П’ятнадцять років приватні компанії не отримували ні копійки з бюджету. Їм недоплачують сто мільйонів гривень на рік. Приватника розтоптали, в нього дикі умови роботи. Який закордонний інвестор прийде сюди працювати на таких умовах?», – запитує він. Голова Асоціації перевізників упевнений, що місто повинне платити підприємствам за виконану роботу і саме збирати касу або контролювати продаж квитків. За перевезення, наголошує Велійка, несуть відповідальність і перевізники, і влада.
«Транспорт здеградував до рівня латиноамериканських країн»
Насамперед відповідальна влада, вважає депутат міської ради Мирослав Данилків. «Уся проблема є у волі зробити добрий транспорт, і все залежить насамперед від виконавчих органів влади і міського голови. Піар на зразок трамвая на Сихів не замінить стратегії», – пояснює він.
Владу він критикує за те, що вона свідомо не передбачила важелів упливу на перевізників, і навіть штраф у 3200 гривень у нових договорах прописаний без механізму стягнення (керівник управління транспорту ЛМР Олег Партика пояснив, що у разі, якщо штраф не буде сплачений, юридичний департамент міськради стягуватиме його через суд).
«Минулі керівники АТП-1 накупили вживаних автобусів, які тепер не рухаються, й ніхто не понесе за це відповідальності. Якби так зробив приватний перевізник, він би давно збанкрутував», – додає Данилків.
Андрій Федоренко, який колись очолював «Львівелектротранс», уважає, що за десять років громадський транспорт у Львові «здеградував до рівня латиноамериканських країн». Щоб зупинити рух у хибному напрямку, потрібно просто взяти одну з моделей громадського транспорту, що успішно працює в інших країнах, і впровадити її у Львові.
«Громадський транспорт ніде не є самоокупним, за винятком хіба що Гонконгу й Сінгапуру. У Варшаві всі маршрути громадського транспорту, за винятком метро і трамвая, обслуговують приватні перевізники. Але конкурс там проводять на визначені маршрути, сформовані управлінням транспорту, яке знає пасажиропотік. Місто платить гроші перевізнику за виконану роботу, саме збирає гроші, й перевізника не цікавить, скільки коштує квиток. А в нас приватний перевізник на самофінансуванні й фактично працює на чорному ринку», – говорить Федоренко. На його думку, розв’язати проблему громадського транспорту можна лише разом із проблемою транспортної інфраструктури.
Фетиш і горнятко кави
З тим, що приватних перевізників потрібно суворіше контролювати й примусити вивести доходи з тіні, погоджується засновник «Варти-1» та депутат Львівської міської ради Ігор Зінкевич. Він, утім, не поділяє ентузіазму колег щодо електронного квитка.
«Про електронний квиток я чую вже два роки. Це мільйони, які знову беруться в кредит. Чому не можна просто продавати паперові квитки?», – запитує Зінкевич. На його думку, потрібні контролери від міської влади – наприклад, муніципальна дружина – що ходитимуть автобусами й перевірятимуть, чи водій видає квитки. «Перевізники не хочуть світити пасажиропотік і реальні доходи. Давайте перевіримо, скільки заробляє кожен маршрут!», – пропонує депутат.
Його колега по ЛМР Роман Іванців, хоч і покладає великі сподівання на електронний квиток, із пересторогою ставиться до намірів міської влади залишити пасажирам можливість готівкового розрахунку з водієм. «Якщо водієві будуть давати гроші, а потім ще й платити за кілометри, місто пошиється в дурні», – занепокоєний Іванців. Юрист Володимир Глащенков, у свою чергу, пропонує міським депутатам вимагати від управління транспорту детального звіту про витрату коштів на впровадження електронного квитка.
Андрій Федоренко називає електронний квиток «фетишем» і не вірить, що його впровадження у львівських маршрутках можливе. «Якщо змусити всіх пасажирів платити в центральну касу, приватний транспорт просто зупиниться. Платити водіям зарплату, яку вони мають, із теперішньою вартістю проїзду буде нереально. Як і забезпечити восьмигодинний робочий день та чисті автобуси», – прогнозує він. Вартість проїзду в транспорті – питання не економічне, а політичне, й у багатьох країнах співставне з ціною горнятка кави. «У Львові горнятко кави коштує 20-25 гривень. Про яку якість можна говорити з 4 гривнями за проїзд? Приватним перевізникам треба дякувати за те, що вони їздять у теперішніх умовах!», – каже Андрій Федоренко.
Читайте також: У Львові з'явився сайт з тимчасово зміненими маршрутами транспорту
За словами колишнього керівника «Львівелектротрансу», транспортні підприємства повинні бути якщо не прибутковими, то мінімально рентабельними, натомість у Львова немає грошей на обслуговування нових автобусів, тролейбусів і трамваїв, куплених бюджетним коштом. Ще одним «фетишем» Федоренко називає GPS-навігацію: мовляв, пасажирам потрібна не можливість спостерігати за своєю маршруткою на екрані смартфона, а прибуття транспорту за графіком.
Возити львів’ян не дорожче, а дешевше, ніж за 4 гривні, повинні автобуси, куплені бюджетним коштом для комунального АТП-1, вважає депутат міської ради Віталій Свінціцький. «Комунальне підприємство повинне обслуговувати пільговиків, а автобуси повинні ходити за графіком», – пропонує він. Водночас Свінціцький стурбований відсутністю здоровою конкуренції на ринку перевезень: мовляв, на конкурс подалися ті самі п’ять компаній, що працюють у Львові віддавна. «Немає конкуренції – нема якісного сервісу, бо відсутній стимул для покращення якості послуг», – пояснює він.
Зняти транспорт із ручного управління
19 червня управління транспорту ЛМР почало дослідження пасажиропотоку в місті. Щоправда, поки що не дуже вдало, адже розрахунок на студентів, що мали допомогти у дослідженні, не справдився: зголосилось небагато. Пропозиція компанії «Київстар», готової надати свої дані для аналізу пасажиропотоку, також не задовольняє управління. «Вони дають загальну кількість пасажиропотоку, а нас цікавить кількість пільговиків і тих, хто платить», – пояснює Олег Партика.
За словами Святослава Товстиги з громадської організації «За якісний транспорт!», «Львівавтодору» було би значно легше обраховувати пасажиропотік і будувати транспортні моделі, якби в міському бюджеті передбачили кількадесят тисяч гривень на оновлення спеціального програмного забезпечення підприємства.
«Ми можемо розв’язати більшість проблем, представивши транспорт як соціальну послугу, яку місто замовляє в перевізників і надає пасажирам. Тільки так ми можемо зробити транспорт прогнозованим», – говорить Сергій Журбенко з ЛКП «Львівавтодор».
Важливою складовою механізму оплати за кілометри, які автобус проїхав за графіком, стане GPS-навігація. Сергій Журбенко визнає, що зараз GPS на львівському транспорті працює нестабільно, проте в межах проекту електронного квитка передбачається оновлення системи. «Єдина система визначення розташування транспорту буде коштувати приблизно півтора відсотка вартості проекту. Цим надалі опікуватиметься “Львівавтодор”», – каже він.
Читайте також: У Львові розглядають 15 варіантів продовження трамвайних маршрутів. Візуалізація
Зарплати водіїв автобусів після впровадження електронного квитка повинні зрости. «Стартуємо від 8 тисяч на руки водію», – уточнює Журбенко. Такі зарплати будуть встановлені для водіїв комунального АТП, а приватним перевізникам рекомендуватимуть платити своїм водіям не менше.
«Електронний квиток буде за півтора року після того, як ми визначимо компанію, що займатиметься його впровадженням. Але він може бути заблокований судами, адже ми не можемо визначити, які компанії перевозитимуть пасажирів», – застерігає Святослав Товстига. Він сподівається, що транспорт у Львові зміниться на краще, коли з’явиться комплексне бачення його розвитку, а замість ручного політичного керування діятимуть прозорі правила гри.
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня