Після знесення вілли «Люсія» у Львові пропонують захистити усі історичні об'єкти

1629 0
5 травня віллу «Люсія» на вулиці Свенціцького у Львові виключили з Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Фото: вілла Люсія

Фото: вілла Люсія

У Львові 16 травня за рішенням ОСББ повністю знесли історичну віллу «Люсія», що на вулиці Свєнціцького,16. Львівський краєзнавець, голова комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму ЛОР Іван Щурко пропонує почати працю над переліком усіх історичних об’єктів Львова, які заслуговують на статус пам’ятки, але досі ніяк не захищені. 

«У історичному середовищі Львова статус пам’ятки мають ледь не половина об’єктів. Майже не мають його об’єкти модернізму 1930-их років. Взагалі мало вілл, схожих на «Люсію», мають статус пам’ятки, що й стало причиною того, що автентичних будівель майже не залишилося. Маю на увазі Погулянку, Софіївку, Кастелівку, де переважає віллова забудова», – зазначив він у коментарі Tvoemisto.tv

За його словами, якщо місто не декларативно, а на ділі хоче зберегти історичне середовище, то мусить провести ревізію цінних історичних будівель, залучивши ширше коло фахівців та громадських активістів.

Нагадаємо, що у 2017 році власники будинку звернулися до міської влади щодо погодження історико-містобудівного обґрунтування на будівництво багатоквартирного будинку, перший поверх якого мав нагадувати фасад наявної вілли. Виконком відмовився надати ці документи, тож співвласники подали до суду. Галицький районний суд зобов’язав управління видати позитивний висновок щодо спорудження нового будинку. 

Читайте також: Суд визнав протиправним внесення вілли Люсія на Свєнціцького у реєстр виявлених пам'яток

Наприкінці 2017 року міська влада встановила накриття на будинку, проте за кілька днів у будівлі завалився дах та обвалилася стеля. У лютому цього року будинок занесли до реєстру нерухомих пам’яток, однак власники почали оскаржувати це рішення у судах. Після численних судових засідань постановою Верховного Суду від 21 листопада 2019 року справу про скасування наказу про занесення будинку у реєстр пам'яток передали на новий розгляд до суду першої інстанції.

У березні 2019 року адміністративна комісія при Львівській міськраді, яка розглядає порушення у галузі законодавства про охорону історичної спадщини, оштрафувала ОСББ «Свєнціцького, 16» на 170 тисяч гривень за нищення вілли «Люсія». У березні цього року суд скасував рішення ЛМР щодо штрафування власника історичної вілли.

5 травня стало відомо, що віллу виключили з Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Тоді в ЛМР заявили, що готують повторну документацію до Міністерства культури та інформаційної політики, щоби будинок знову внесли до Реєстру нерухомих пам’яток.

Нагадаємо, що Tvoemisto.tv після знесення вілли написало про її історію, про власників вілли та що там хочуть збудувати, а також, чому важливо зберігати міську автентику. 

Для довідки

Віллу «Люсія», що на вул. Свєнціцького, 16, збудувала у 1895-1896 рр. фірма Івана Левинського для Юзефа Ольпінського за проєктом архітектора Івана Долинського. У різні періоди тут проживали цісарський радник і контролер Головної крайової каси Юзеф Обмінський, Кароліна Скотт, Станіслав Лемпицький – польський вчений, письменник, професор, представник львівсько-варшавської філософської наукової школи, чоловік польської поетеси Ядвіги Гамської-Лемпіцької.

__________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!