На правах реклами
фото: іван станіславський/твоє місто

фото: іван станіславський/твоє місто

Як підготуватися до УЗД та в чому її переваги. Розмова зі спеціалісткою

2688 0
Які проблеми можна виявити за допомогою ультразвукової діагностики, скільки триває обстеження і від чого це залежить, а також навіщо під час УЗД використовувати гель, у інтерв’ю Tvoemisto.tv пояснює лікарка УЗД Центру медичних інновацій NOVO Оксана Маковецька.

Що таке ультразвукова діагностика та в чому її переваги?

Ультразвукова діагностика – це неінвазивний метод дослідження організму за допомогою високочастотних ультразвукових хвиль. Ці хвилі надходять до організму і відбиваються до датчика, він сприймає, переробляє і виводить їх у вигляді зображення на монітор.

Це доступний, швидкісний і точний метод обстеження. Окрім цього, він не має променевого навантаження, тож УЗД можна робити хоч щодня.

Що можна діагностувати за допомогою ультразвукової діагностики?

Безліч проблем. Наприклад, у шлунково-кишковому тракті, сечостатевій системі ту ж жовчнокам’яну, сечокам’яну хвороби, різні новоутворення, кісти в нирках, органи малого таза, зокрема кісти яйників, панкреатит, холецистит. Дивимося на будову органа, його структуру, аналізуємо, вимірюємо і на основі всього цього робимо висновок.

Читайте також: Між медзакладами важлива синергія. Як центр NOVО розвиває медицину у Львові

А навіщо при УЗД використовують гель?

Гель є акустичним провідником між шкірою і датчиком. Без нього ультразвукові хвилі не проникнуть до тканин організму і не відіб’ються. Окрім цього, він полегшує ковзання датчика, і обстеження не спричиняє дискомфорту. 

В Центрі медичних інновацій NOVO ми використовуємо спеціальний гель для ультразвукової діагностики: він нешкідливий, із натуральних складників, протиалергійний, не подразнює шкіру. Його часто застосовують у косметології. 

Скільки триває дослідження і як до нього підготуватися?

Усе залежить від того, які органи треба перевірити. Якщо мовиться про УЗД молочних залоз, то бажано зробити це до десятого дня місячного циклу – тоді є кращою їх візуалізація, вони «спокійніші». Звичайно, якщо щось турбує, болить, треба негайно звернутися до лікаря незалежно від циклу.

Водночас, якщо мова йде про щитоподібну залозу, день не важливий і особливої підготовки не потрібно. Коли ж говоримо про УЗД органів черевної порожнини, то бажано робити таке дослідження натщесерце. Якщо турбує шлунково-кишковий тракт, жовчний міхур, підшлункова залоза, є нудота – потрібно йти зранку натщесерце або по обіді, але перед тим мінімум за чотири-п’ять годин з’їсти чогось легкого, наприклад, каші.

Читайте також: Хто потребує йодопрофілактики. Розмова з ендокринологинею

Коли пацієнта турбує здуття живота, перед тим як іти до лікаря, треба за можливості дотриматися дієти: не пити молока, фруктової води, не їсти капусти, солодкого, бобових, чорного хліба, бо це призводить до газоутворення. Ультразвук не проходить крізь органи, і газ заважатиме їх візуалізації. Можна випити «Еспумізан» у день обстеження або за два дні до нього – це покращить огляд, буде достовірнішою картинка. Перед обстеженням жовчного міхура або підшлункової залози раджу не пити рідини, а якщо треба обстежити нирки, то, навпаки, випити від 500 мілілітрів води залежно від віку й ваги людини.

Важливо попередити пацієнта, щоби він не їв льодяників, не жував гумку, не курив, бо це може призвести до спазму. Якщо все у нормі й обстеження профілактичне, то за 10-15 хвилин його можна завершити. Якщо є скарги, застереження, то потрібно роздивитися все детально, в усіх проєкціях. У середньому перевіряємо щитоподібну залозу 15 хвилин, молочні залози – так само, органи малого таза – 20 хвилин, органи черевної порожнини – майже пів години.

Чим відрізняється УЗД від МРТ і КТ?

Ультразвукова діагностика – це неінвазивний метод обстеження. Тут відсутнє променеве навантаження, тобто УЗД не є шкідливим ні для пацієнта, ні для лікаря. Немає обмеження й щодо кількості обстежень: за день можна зробити 15-20.

Натомість для комп’ютерної томографії характерне рентген-опромінення, тож це дослідження можна робити лише за скеруванням лікаря. КТ не рекомендують робити вагітним, а ми, навпаки, обстежуємо їх. МРТ має свої обмеження: наприклад, пацієнтові, якому поставили кардіостимулятор, не можна його проводити.

Які УЗД-дослідження доступні в Центрі медичних інновацій NOVO?

У нас можна зробити УЗД черевної порожнини, щитоподібної залози, слинних і молочних залоз, лімфатичних вузлів, органів сечовидільної, сечостатевої систем, органів малого таза. Під час УЗД щитоподібної залози, яєчок, молочних залоз можна додатково застосувати метод еластографії, завдяки чому видно еластичність тканини, та виявити новоутворення – доброякісні чи злоякісні. 

Окрім того, з 6 по 19 грудня для пацієнтів Центру медичних інновацій NOVO ми підготували акцію «Здоровою родиною у 2023 рік», яка передбачає знижку 23% на усі комплексні види ультразвукових обстежень для дорослих і дітей.

Читайте також: За пів години від дзвінка вже був на прийомі. Які знижки NOVO надає бійцям на КТ і МРТ

Чому в різних фахівців результати УЗД можуть відрізнятися?

Таке може бути, бо ультразвукова діагностика є оператор-залежним методом, результат дослідження залежить від кваліфікації спеціаліста, його досвіду, а також від апарата, датчика, якими він користується.

У Центрі медичних новацій NOVO ми використовуємо апарати експертного класу, завдяки яким можемо бачити все до найменших деталей. Маємо також різні датчики: як конвексні, так і лінійні. Іноді проблема полягає у тому, що не всі мають ці датчики і користуються лиш одним, намагаючись дослідити ним усе.

Ольга Коваль

Фото Івана Станіславського/Твоє місто

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

Твоє здоров'я

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!