
Історії родин та львівських вулиць. До чого відкрив доступ Держархів Львівщини
«Тепер ми маємо подвійну роботу з описами, адже їх спершу потрібно перекласти українською, а потім декомунізувати та звірити з оригіналами. Не факт, що радянська влада при перекладі не спотворила факти», – розповідає директорка Державного архіву Львівської області (ДАЛО) Ірина Мартенс.
Це один із найбільших архівів України, у якому понад 5 тисяч фондів та майже 2 мільйони 700 тисяч одиниць зберігання. Зокрема, є фонди таких періодів: австрійського, міжвоєнного польського, німецької окупації, радянського, партійного та періоду незалежності. Документи датовані від 1735 року.
Ірина Мартенс каже, що архівом часто користуються місцеві мешканці та дослідники історії й архітектури: «Люди часто приходять до нас і знаходять те, що потрібно. Не всі паперові носії дожили до нашого часу, але є такі, що пережили понад сто років і дві війни».
Саме тому пріоритетним завданням для архіву стало оцифрування збереженого. Для цього тут використали програмний продукт Archivo київської компанії «Архівні інформаційні системи». Зі слів Ірини Мартенс, цю ініціативу підтримали очільник Львівської обласної воєнної адміністрації Максим Козицький та його заступник Олександр Кулепін, тому програму закупили її коштом.
Ірина Мартенс
Наразі працівники заповнюють програму в певній послідовності, починаючи з описів і закінчуючи документами. Це нелегка справа, признається директорка архіву, адже раніше всі вони були написані від руки. Справи до 1939 року писані польською або німецькою мовами. У радянський час їх переклали російською і додали радянську інтерпретацію подій, які в них описані.
На електронному ресурсі вже чимало описів. Наприклад, у архіві активно оцифровують фонд Університету Яна Казимира (тепер Львівський національний університет імені Івана Франка – Ред.). Цей проєкт реалізовують ще з 2018 року спільно з Вроцлавським університетом. Тут можна знайти документи про студентів, викладацький склад, їхні наукові роботи.
Наприклад, нещодавно Львівський архів сканував і завантажив на сайт у відкритий доступ студентську наукову працю латиною «Про Лукіана і його сучасність», яку власноруч написав Іван Франко в 1877 році під час навчання.
Історія львівських будівель
Торік за підтримки швейцарського фонду ALIPH та компанії «Архівні інформаційні системи» Львівський архів отримав грантові кошти для оцифрування ще одного пакету важливих документів – львівського магістрату. Архіву вдалося представити на електронному ресурсі перший опис цього фонду. Це, зокрема, мапи, схеми, плани, водогони, розрізи будинків, фасади й перепланування всіх львівських будівель.
Документи були в неупорядкованому і жахливому технічному стані, тому з 2017 року їх почали реставрувати. Рятують їх у архіві з допомогою спеціального преса, японського паперу та паяльника.
Документ до реставрації
Завідувачка сектору фізичного зберігання документів Галина Мельник спочатку сама очищає гумкою всі ескізи від пилу та забруднень, потім обережно миє, але так, щоб не зачепити туш.
Відтак із допомогою японського термопаперу і паяльника «латає» всі розрізи. Саме тепер фахівчиня реставрує креслення фасадів Львівського оперного театру та єдиний ескіз люстри у головній залі.
«Підбираємо папір під колір документа. Японський цінний тим, що не перекриває текст і потім зовсім не помітний», – розповідає Галина Мельник.
І справді, в архіві зберігається чимало перших проєктів знакової львівської забудови.
Головна спеціалістка відділу забезпечення зберігання документів Валерія Коваль показує будівельну справу будинку на вулиці Коперника, 1 – так званого пасажу Міколяша. Більша його частина не збереглася до наших днів, лише фрагмент на вулиці Коперника. Пасаж Міколяша йшов паралельно до червоної лінії забудови на пл. Міцкевича, виходив приблизно на Вороного навпроти вул. Руданського. Це був один із перших сецесійних об’єктів у Львові, зведений у 1898–1900 роках будівельною фірмою архітектора Івана Левинського, чий підпис зберігся на проєкті. Пасаж був критий заскленою металевою конструкцією, яку тепер можна побачити лише на кресленнях та ескізах.
Креснення Пасажу Міколяша
Також фахівчиня показала креслення 1905 року будівлі колишнього страхового товариства «Дністер», розміщеного на розі Руської та Підвальної. Тепер тут працює 1-а міська поліклініка. Будинок Українського кооперативного банку і страхового товариства – один із яскравих сецесійних об’єктів міста, споруджений в 1905–1906 роках. Нещодавно саме за архівними кресленнями там здійснили реставрацію. Архітектором будівлі також став Іван Левинський.
Будівля товариства «Дністер»
«На кресленнях було розміщення будівлі, центральний та бокові фасади. Документами визначалися межі будівництва та планування всередині, що дуже важливо. Якщо будівництво виходило за межі, його забороняли: як ухвалив магістрат, так і мало бути», – пояснює Валерія Коваль.
Справи львівського магістрату зараз надзвичайно затребувані. Адже історичну частину Львова регулярно перебудовують підприємці, реставрують державні установи, а також містяни, які воліють повернути автентичний вигляд свого помешкання. Для того їм усім обов’язково варто звернутися до архіву, щоб знайти документи і первинні креслення. Тому цей фонд магістрату потрібний не лише архітекторам, а й пересічним громадянам, зокрема студентам.
Фахівчиня зазначає, що в неї чималий список запитів від містян на віднайдення того чи того історичного креслення: «Коли люди купують квартиру і хочуть відновити невідомі дверні отвори або вікна, ми надаємо перші плани цих будівель чи окремо квартир. І вони відповідно до них роблять ремонт».
Крім того, архів стає в пригоді у відбудові знищених росією пам’яток. Зокрема, до ДАЛО звернулися проєктанти, які хочуть відновити будинок на вулиці Стрийській, частково зруйнований російськими ракетами. Працівники архіву надали їм єдиний екземпляр історичних креслень та схем, за якими можна привести будівлю до первісного вигляду.
Креслення будинку на вул. Стрийській
Нагадаємо, що 6 липня відбувся наймасштабніший ракетний удар по цивільній інфраструктурі Львова. Тоді були пошкоджені 17 будинків, 13 із яких є пам'ятками архітектури. Згаданий будинок на Стрийській перебуває під опікою ЮНЕСКО, тепер його відновлюють.
Як знайти потрібну інформацію в архіві
На електронному ресурсі Державного архіву Львівської області кожен може знайти необхідні документи. Наприклад, документи слідчого відділу НКВС, справи колишніх засуджених, які вже потім потрапили під реабілітацію. Загалом у вільному доступі 6 тисяч справ.
«Серед цих справ дуже багато людей розшукують своїх рідних. Заходять на електронний ресурс архіву, знаходять номер справи, прізвище та ім’я бабці чи діда, які були засуджені, і приходять до нас саме по цю справу», – каже директорка Ірина Мартенс.
Крім того, чи не найкориснішими для жителів Львівщини є скановані документи РАЦСів, які стають у пригоді саме в дослідженні родоводу. В архіві зберігаються такі документи з 1940-го до 1945 року. В них можна знайти докладну інформацію про людей, народження і шлюб яких реєстрували на Львівщині. Найчастіше шукають саме свідоцтва про народження родичів.
Щодо справ львівського магістрату, то інформацію про історичну забудову можна знайти на сайті, вказавши назву вулиці до 1944 року, а також номер будинку.
«Ви не зможете знайти щось на вулиці Руфа (раніше – Некрасова), адже це нова назва. Якщо будемо постійно перейменовувати вулиці в архіві, то виникне хаос. Тому потрібно знати назву вулиці радянську або ж польську», – пояснила старша зберігачка фондів Вікторія Нецько.
Наразі працівники вже завантажили півтора мільйона сканованих справ.
Вікторія Нецько відскановує креслення Будинку Шпрехера
Вони містяться в описі у алфавітному порядку відповідно до назви вулиці. Тож кожен охочий може зблизька розглянути оригінальні ескізи та креслення львівських будівель і знайти для себе чимало цікавого.
«Архівні документи – це завжди першоджерела, часто в єдиному екземплярі. Хочеш знайти далеку родину – тоді тобі до нас. Не знаєш, як проходить каналізаційна мережа під старим будинком, – також до нас», – підсумовує Валерія Коваль.
Наталія Вареник
Фото: Твоє місто
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
___________________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Репортаж Твого міста
- «Перехожий, скинь шапку й поклонися». Репортаж з львівського кладовища, якого вже не існує
- Як виник книжковий біля Федорова у Львові і чи досі там є російські книжки
- «Любий Ярославе, Львів плаче з тобою». У місті поховали родину Базилевичів
- “Від нас могло нічого не лишитися”. Мешканці Сихова оговтуються після атаки
- Уперше по-новому. Як святкуватимуть Різдво у головних храмах Львова
- «Українські перевізники як заручники». Репортаж із заблокованого кордону
- «Підемо на пікет, якщо її закриють». Що буде з останньою комунальною лазнею Львова
- «Не штрафуйте нас, будь ласка, ми чемні» або Як працює велопатруль у Львові
- Ікони на склі, вишиванки, живопис. У Львові відкрили виставку з унікальної колекції
- На спогад про Гармаша, який хотів відродити «Республіку святого саду»
- «Мусить змінитися». Що відбувається в Медцентрі ЗСУ у Львові
- Шарм і катастрофа. Як у самому центрі Львова руйнується монастир XVII століття
- Як зміняться вулиці Княгині Ольги і Наукова та що буде з мостом
- Львівський ювелірний піде з молотка. Репортаж із заводу, що працює 80 років
- Таємниці підземних переходів Львівської політехніки
- Водії чекають 5-6 діб. Що відбувається на кордоні з Польщею та як вирішити проблему
- Рятують старі речі зі смітників. Як у Львові працює бюро архітектурного порятунку
- Озера твого міста. Де у Львові можна побачити набережну і відпочити
- «Зараз нас годує Закарпаття». Яка ситуація з овочами та фруктами у Львові і які ціни
- «Це компроміс». Як виглядає вулиця Степана Бандери у Львові
- 1200 порцій за пів години. Як біля Львівського вокзалу працює польова кухня
- «Там пекло, але хочемо додому». Історії людей, які змушені перечекати війну у Львові
- «Все буде добре, сину». Репортаж з кордону, куди українців вигнала війна
- Чому закрили гастроном «Сквозняк» і що буде з будинком Сегаля у Львові
- «Пірнаю вже 10 років». Як львівський викладач займається моржуванням
- Усе буде кебаб, або Чому вулична їжа витісняє у Львові локальну кухню
- «Ще з тих часів». Як у центрі Львова збереглося радянське кафе
- Загадка трояндового будинку. Як львів’янка самотужки реставрує будинок із розписами
- А якщо напад? В якому стані перебувають укриття у львівських школах
- Ковчег Дзиндри. Репортаж із музею, який знайдеш там, де не очікуєш
- «Сліпі не можуть жити серед сліпих». Репортаж з аварійного будинку для незрячих
- Містом на інвалідному візку. Чи стали оновлені вулиці Львова доступними. Експеримент
- Такого у Львові більше ніхто не робить. Репортаж із майстерні аніматора
- Простір співжиття. Блиск і бідність львівських дворів
- Тут живе дух Львова. Як працює сторічний музичний магазин, який потрапив до рекордів України
- Хвороба без фільтрів. Історія одного пацієнта з Covid-лікарні у Львові
- Карпатсько-літературна одіссея горами, грибами і творчістю
- Зберегти синагогу
- «Обдзвонювали всіх». Як живе містечко, де вакцинували найбільше людей
- Нове життя старого Підзамча. Репортаж з промислового центру Львова
- Історія львівської Фабрики кахлевих печей, яка встояла крізь століття. Фоторепортаж
- Після хвилі. Як львівська грекиня відроджує втрачену ідентичність
- Богородиця і Христос у вишиванці. На Львівщині є храм з неповторним іконостасом
- Ліки для Гаяне
- «Ми були першими». Репортаж з крафтової пивоварні у Львові
- 80 років повернення. Як у центрі Львова відновлюють церкву, яку знищила бомба
- Шеф Анкіт
- Пережив бомбардування і банкрутство. Репортаж із львівського локомотиворемонтного заводу
- «20 років вже тут збираємось». Як сьогодні працює книжковий ринок біля Федорова
- Між паранджею та вишиванкою
- Викорінені
- «Називайте мене Джонні». Історія білоруса, змушеного переховуватися у Львові
- «Працюємо сповна». Репортаж з єдиного в Україні заводу, де виготовляють пожежні танки
- Дім для всіх. Як живуть мешканці Спільноти взаємодопомоги «Оселя»
- Штучна шкіра та вправність рук. Як у Львові рятують дітей і дорослих з опіками
- Як живеться під дахом Першого театру
- «Ало, що у вас трапилось». Репортаж із диспетчерської Центру екстреної меддопомоги у Львові
- Конструктор для дорослих. Як у Львові ремонтують і модернізують літаки-винищувачі
- Музей залишених секретів. Історія гуцулки, яку відвідували митці і політики
- Смак дитинства упродовж пів століття. Як у Львові працює фабрика «Світоч»
- Де живе львівський Лускунчик. Історія склодзеркального заводу у Львові
- Як у Львові терміново розгортають новий Covid-корпус. Фоторепортаж
- Перше правило – мовчати про коронавірус. Як переживають карантин бездомні у Львові
- «Сьогодні я не поцілую тебе на ніч». Репортаж із Covid-відділення у Львові
- Зробити поле для гольфу своїми силами? Подорож до амбітної та історичної Сколівщини
- «Ти роботу собі нормальну знайди!» Як це працювати контролером у трамваях Львова. Репортаж
- Чи можна заразитись туберкульозом у трамваї? Репортаж із львівського Центру легеневого здоров’я
- «Не будіть у нас звіра!». Як у Львові минув діалог влади і громади. Репортаж
- Волонтер з Донецька, пані Лавра з Чупринки. Репортаж з Маршу нескорених у Львові
- Хто більше любить Україну? Як Порошенко і Вакарчук одночасно агітували у Львові. Репортаж
- З'їли і не заплатили. Як минув день довіри у ресторанах Львова. Фоторепортаж
- На шпацер з наукою. Як у Львові на вечір ожили відомі вчені
- У бібліотеку через інстаграм. Для кого працюють львівські медіатеки
- Вулиця веж і винарень. Фоторепортаж із першого вуличного фестивалю на Лесі Українки
- Невідкладна допомога парасолькам. Фоторепортаж із львівської майстерні «Айболить»
- Вдихни і співай. Як живе львівський ансамбль незрячих «Струмочок»
- Передайте далі. Репортаж із львівської маршрутки
- Купити гамак, вишиванку і козу. Фоторепортаж із Косівського ринку
- Яким буде сміттєпереробний завод у Львові. Приклад Польщі
- Три по піісят. Репортаж із совкових барів Львова
- Не заходьте за стрічку! Репортаж із відкриття Бескидського тунелю
- Останній дзвоник у російській, українській та польській школах Львова. Репортаж
- Буки Розточчя. Як дбають про природну спадщину ЮНЕСКО поблизу Львова
- Друг на годину. Фотопрогулянка з песиками з ЛКП «Лев»
- День Валентина у Львові. Дев'ять теплих фото і одна історія про кохання
- Потопити «човників». Репортаж із черги на пункті пропуску в Шегинях
- Чекаючи на господаря. Фоторепортаж із притулку для тварин «Милосердя»
- «Скоро нас спишуть». Як помирають книжки в бібліотеках
- Львівський Шанхай. Фоторепортаж із блошиного ринку
- Сварог на Знесінні. Як живуть львівські рідновіри
- Три «К» для перезавантаження Центру Довженка на Сихові
- Конституція Левандівки. Як культурний центр «Супутник» розвиває район
- «Усі хочуть працювати розумом, а не мітлою». Чотири історії львівських двірників
- «Раніше звідси лише вперед ногами виносили». Перезавантаження Органного залу
- Нецифрові технології. Фоторепортаж із графічної майстерні Академії друкарства
- Розкраєні. Як село на кордоні стало торговельною хвірткою до Євросоюзу
- Безпритульні, притульні. Як живуть вуличні собаки в Україні та Польщі
- Хоспіс, а не вмиральня. Як піклуються про смертельно хворих в Україні і Польщі
- Щось таке справжнє. Як в Україні й Польщі відроджують традиційну музику
- Життя, смерть, шахта. Як ведеться гірникам Львівщини та Польщі