Фото ілюстративне (MZK.STALOWA-WOLA)
Яким буде сміттєпереробний завод у Львові. Приклад Польщі
Питання будівництва сміттєпереробного комплексу у Львові виходить на фінішну пряму. Міська влада сподівається вже цього року розпочати безпосереднє будівництво заводу на вулиці Пластовій. Для цього є все: кошти від Європейського банку реконструкції та розвитку, ділянка розміром 6,7 га на території очисних споруд Львівводоканалу, проектант, а незабаром з’явиться й підрядник. Втім бракує найважливішого – розуміння громади, а особливо тієї частини, яка житиме у безпосередній близькості до заводу.
Брак комунікації – це те, у чому часто звинувачують львівську міську владу щодо багатьох питань, у тому числі й «сміттєвому». Відтак, ЛМР організувала для двох десятків мешканців мікрорайону Знесіння поїздку до Польщі, в містечко Стальова Воля, де розташований сміттєпереробний завод, що працює з технологією переробки, аналогічною до львівського проекту. Біля майбутнього львівського заводу живе набагато більше мешканців, проте й двадцятьох може бути достатньо, щоб враження від поїздки розійшлось «сарафанним радіо» серед сусідів.
Сміттєпереробний комплекс механіко-біологічної технології переробки, який розташований за три км від Стальової Волі, побудували у 2013-2015 роках. Замовником будівництва виступило саме місто та 11 навколишніх гмін (аналог українських ОТГ у Польщі).
Загалом завод обслуговує територію, на якій проживає 150 тис. населення, і займає площу 4,4 га. Комплекс приймає 55 тис. тонн змішаних відходів на рік, з яких близько 10 тис. тонн – вторинна сировина, що піддається переробці.
Вартість будівництва сміттєпереробного комплексу склала 22 млн євро. Як і у випадку зі Львовом, основні кошти на будівництво громада отримала від Європейського союзу – близько 80% від загальної суми.
Читайте також: «Інвестора треба любити». Що заважає будувати сміттєпереробні заводи на Львівщині?
Екскурсія заводом розпочинається з в’їзних воріт. Праворуч розташована адміністративна будівля комплексу, ліворуч – безпосередньо приміщення заводу. Перше питання, що пролунало від мешканців: «А де труби?».
Питання знітило екскурсоводів, адже комплекс механіко-біологічної технології переробки не передбачає спалювання відходів. До слова, сміттєспалювальних заводів у Польщі не так і багато, а будувались вони зі значними протестами мешканців. Представниця компанії, що побудувала завод у Стальовій Волій, Агнєшка Каспшик розповіла, що будівництво заводу «spalarnia» у Кракові, тобто сміттєспалювального заводу, погоджували 13 років.
Сміття на завод потрапляє через ваги. Місто ретельно обліковує, скільки змішаного сміття привозять сюди і скільки вторсировини з комплексу вивозять на подальшу переробку.
Спершу все сміття відправляють на конвеєр для сортування. Поляки відбирають ПЕТ-пляшки, скло, поліетилен, папір, картон, алюмінієві банки та інші метали. Частину з цих продуктів вторсировини додатково відсортовують за кольором – таким чином зростає його вартість.
До сортування долучені працівники заводу. На сортувальній лінії працює до 26 осіб, а загалом штат комплексу налічує 45 людей.
Відібране сміття потрапляє в спеціальні загони. Вторинну сировину пресують та зберігають, допоки її не заберуть на підприємства з обробки та переробки. Переробити можна 15% від усього сміття, що потрапляє на підприємство.
Читайте також: Ручне сортування. Репортаж з Чорнівського сміттєзвалища
Сміття, яке не підлягає вторинній переробці, використовують для виробництва RDF-палива. Для цього підходять відходи, що мають властивості горючих матеріалів. RDF-паливо тут використовують у роботі цементних заводів, однак перед тим його додатково збагачують для підвищення калорійності. У Стальовій Волі з загальної маси твердих побутових відходів 40% йде на RDF-паливо. Натомість у Львові, за словами директора ЛКП «Зелений Львів» Вадима Ноздрі, його частка становитиме 20-25%.
Решта сміття, а саме органічні відходи, відправляється у ферментатор – спеціальну камеру, де під впливом ферментів воно розкладається з виділенням газу, який у свою чергу переробляється у когенераційній установці. Цей біогаз завод використовує для власних потреб.
Читайте також: Не множте поклик на нуль. Коли Львів повернеться до сортування сміття
Усе, що завод не може переробити, використати для себе чи продати, потрапляє у шість тунелів – так називають місця, де з відходів роблять компост. У них сміття перебуває до 2-3 тижнів, а потім потрапляє на сміттєвий полігон чи використовується для господарських потреб міста – наприклад, під час озеленення.
У Сталевій Волі таких тунелів є шість – у Львові ж планують зробити 22-24.
Вадим Ноздря, який супроводжував групу, розповідає, що проект сміттєпереробного заводу у Львові є фактично ідентичним тому, що побачили в Польщі мешканці Знесіння.
«Єдине, що може відрізнятись, – це наявність ферментатора, який коштує 7-8 млн євро. Великої потреби у його будівництві у Львові немає. Поляки через різні "зелені фонди" ЄС отримують гроші за використання ферментатора, а у нас такого немає», – зазначив чиновник.
Окремо варто звернути увагу на санітарні норми розміщення подібних об’єктів у Польщі. Як пояснила Агнєшка Каспшик, відстань сміттєвого комплексу у Стальовій Волі до найближчого промислового об’єкту становить 15 метрів. Фактично їх розділяє смуга зелених насаджень. Рекомендована відстань до житла – 150 метрів.
Ще одне болюче питання для львів’ян – сморід, який виділятиметься у процесі переробки сміття. Приховувати тут нічого: на тій частині території комплексу, куди звозять ТПВ і де їх сортують, стоїть досить стійкий сміттєвий аромат. При цьому на сортувальній лінії запаху не чути, адже тут постійно перебувають робітники, і для комфорту їхньої праці завод встановив сучасні повітряні фільтри. Тут радше пахне гірською свіжістю, аніж антисанітарією.
Читайте також: Найщасливіші львів’яни. Як живе і про що мріє мікрорайон Знесіння
Крім цього, частиною комплексу є спеціальні відкриті біологічні фільтри.
Сміттєпереробний комплекс механіко-біологічної технології переробки у Стальовій Волій будувала фірма Сontrol Рrocess s.a. Вадим Ноздря каже, що ця компанія братиме участь у тендері на будівництво аналогічного сміттєпереробного комплексу у Львові. Як і в Україні, так і в Польщі подібні проекти викликали дискусію в середовищі місцевих мешканців. Агнєшка Каспшик зізналась, що деякі мешканці досі протестують щодо доцільності цього комплексу. Але більшість жителів міста встигла оцінити переваги переробки сміття замість його відкритого захоронення.
Читайте також: Трамвай, веломаршрут чи стадіон. Що насправді треба Винникам і Львову
Якщо у Львові таки побудуть сміттєпереробний комплекс, то він стане першим подібним в Україні. У той же час, у сусідній Польщі таких заводів є близько 150. У свій час поляки добре засвоїли важливість сортування сміття – до цього їх змусив Європейський союз та національне законодавство у сфері поводження з твердими побутовими відходами.
Не можна однозначно стверджувати, що одна екскурсія на польський завод змусить цих небагатьох львів’ян позитивно сприймати ідею будівництва сміттєпереробного комплексу у себе під боком. Навіть упевнившись, що такий завод не викидає в атмосферу тонни забруднюючих речовин, а поруч не течуть ріки інфільтратів, мешканці все рівно скептично ставляться до реалізації такого проекту у Львові. Водночас, після завершення екскурсії, одна з львів’янок сказала: «Було б добре, якби у нас побудували такий завод. Знайти б тепер ділянку для нього».
Назар Притула
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Репортаж Твого міста
- Як виник книжковий біля Федорова у Львові і чи досі там є російські книжки
- «Любий Ярославе, Львів плаче з тобою». У місті поховали родину Базилевичів
- Історії родин та львівських вулиць. До чого відкрив доступ Держархів Львівщини
- “Від нас могло нічого не лишитися”. Мешканці Сихова оговтуються після атаки
- Уперше по-новому. Як святкуватимуть Різдво у головних храмах Львова
- «Українські перевізники як заручники». Репортаж із заблокованого кордону
- «Підемо на пікет, якщо її закриють». Що буде з останньою комунальною лазнею Львова
- «Не штрафуйте нас, будь ласка, ми чемні» або Як працює велопатруль у Львові
- Ікони на склі, вишиванки, живопис. У Львові відкрили виставку з унікальної колекції
- На спогад про Гармаша, який хотів відродити «Республіку святого саду»
- «Мусить змінитися». Що відбувається в Медцентрі ЗСУ у Львові
- Шарм і катастрофа. Як у самому центрі Львова руйнується монастир XVII століття
- Як зміняться вулиці Княгині Ольги і Наукова та що буде з мостом
- Львівський ювелірний піде з молотка. Репортаж із заводу, що працює 80 років
- Таємниці підземних переходів Львівської політехніки
- Водії чекають 5-6 діб. Що відбувається на кордоні з Польщею та як вирішити проблему
- Рятують старі речі зі смітників. Як у Львові працює бюро архітектурного порятунку
- Озера твого міста. Де у Львові можна побачити набережну і відпочити
- «Зараз нас годує Закарпаття». Яка ситуація з овочами та фруктами у Львові і які ціни
- «Це компроміс». Як виглядає вулиця Степана Бандери у Львові
- 1200 порцій за пів години. Як біля Львівського вокзалу працює польова кухня
- «Там пекло, але хочемо додому». Історії людей, які змушені перечекати війну у Львові
- «Все буде добре, сину». Репортаж з кордону, куди українців вигнала війна
- Чому закрили гастроном «Сквозняк» і що буде з будинком Сегаля у Львові
- «Пірнаю вже 10 років». Як львівський викладач займається моржуванням
- Усе буде кебаб, або Чому вулична їжа витісняє у Львові локальну кухню
- «Ще з тих часів». Як у центрі Львова збереглося радянське кафе
- Загадка трояндового будинку. Як львів’янка самотужки реставрує будинок із розписами
- А якщо напад? В якому стані перебувають укриття у львівських школах
- Ковчег Дзиндри. Репортаж із музею, який знайдеш там, де не очікуєш
- «Сліпі не можуть жити серед сліпих». Репортаж з аварійного будинку для незрячих
- Містом на інвалідному візку. Чи стали оновлені вулиці Львова доступними. Експеримент
- Такого у Львові більше ніхто не робить. Репортаж із майстерні аніматора
- Простір співжиття. Блиск і бідність львівських дворів
- Тут живе дух Львова. Як працює сторічний музичний магазин, який потрапив до рекордів України
- Хвороба без фільтрів. Історія одного пацієнта з Covid-лікарні у Львові
- Карпатсько-літературна одіссея горами, грибами і творчістю
- Зберегти синагогу
- «Обдзвонювали всіх». Як живе містечко, де вакцинували найбільше людей
- Нове життя старого Підзамча. Репортаж з промислового центру Львова
- Історія львівської Фабрики кахлевих печей, яка встояла крізь століття. Фоторепортаж
- Після хвилі. Як львівська грекиня відроджує втрачену ідентичність
- Богородиця і Христос у вишиванці. На Львівщині є храм з неповторним іконостасом
- Ліки для Гаяне
- «Ми були першими». Репортаж з крафтової пивоварні у Львові
- 80 років повернення. Як у центрі Львова відновлюють церкву, яку знищила бомба
- Шеф Анкіт
- Пережив бомбардування і банкрутство. Репортаж із львівського локомотиворемонтного заводу
- «20 років вже тут збираємось». Як сьогодні працює книжковий ринок біля Федорова
- Між паранджею та вишиванкою
- Викорінені
- «Називайте мене Джонні». Історія білоруса, змушеного переховуватися у Львові
- «Працюємо сповна». Репортаж з єдиного в Україні заводу, де виготовляють пожежні танки
- Дім для всіх. Як живуть мешканці Спільноти взаємодопомоги «Оселя»
- Штучна шкіра та вправність рук. Як у Львові рятують дітей і дорослих з опіками
- Як живеться під дахом Першого театру
- «Ало, що у вас трапилось». Репортаж із диспетчерської Центру екстреної меддопомоги у Львові
- Конструктор для дорослих. Як у Львові ремонтують і модернізують літаки-винищувачі
- Музей залишених секретів. Історія гуцулки, яку відвідували митці і політики
- Смак дитинства упродовж пів століття. Як у Львові працює фабрика «Світоч»
- Де живе львівський Лускунчик. Історія склодзеркального заводу у Львові
- Як у Львові терміново розгортають новий Covid-корпус. Фоторепортаж
- Перше правило – мовчати про коронавірус. Як переживають карантин бездомні у Львові
- «Сьогодні я не поцілую тебе на ніч». Репортаж із Covid-відділення у Львові
- Зробити поле для гольфу своїми силами? Подорож до амбітної та історичної Сколівщини
- «Ти роботу собі нормальну знайди!» Як це працювати контролером у трамваях Львова. Репортаж
- Чи можна заразитись туберкульозом у трамваї? Репортаж із львівського Центру легеневого здоров’я
- «Не будіть у нас звіра!». Як у Львові минув діалог влади і громади. Репортаж
- Волонтер з Донецька, пані Лавра з Чупринки. Репортаж з Маршу нескорених у Львові
- Хто більше любить Україну? Як Порошенко і Вакарчук одночасно агітували у Львові. Репортаж
- З'їли і не заплатили. Як минув день довіри у ресторанах Львова. Фоторепортаж
- На шпацер з наукою. Як у Львові на вечір ожили відомі вчені
- У бібліотеку через інстаграм. Для кого працюють львівські медіатеки
- Вулиця веж і винарень. Фоторепортаж із першого вуличного фестивалю на Лесі Українки
- Невідкладна допомога парасолькам. Фоторепортаж із львівської майстерні «Айболить»
- Вдихни і співай. Як живе львівський ансамбль незрячих «Струмочок»
- Передайте далі. Репортаж із львівської маршрутки
- Купити гамак, вишиванку і козу. Фоторепортаж із Косівського ринку
- Три по піісят. Репортаж із совкових барів Львова
- Не заходьте за стрічку! Репортаж із відкриття Бескидського тунелю
- Останній дзвоник у російській, українській та польській школах Львова. Репортаж
- Буки Розточчя. Як дбають про природну спадщину ЮНЕСКО поблизу Львова
- Друг на годину. Фотопрогулянка з песиками з ЛКП «Лев»
- День Валентина у Львові. Дев'ять теплих фото і одна історія про кохання
- Потопити «човників». Репортаж із черги на пункті пропуску в Шегинях
- Чекаючи на господаря. Фоторепортаж із притулку для тварин «Милосердя»
- «Скоро нас спишуть». Як помирають книжки в бібліотеках
- Львівський Шанхай. Фоторепортаж із блошиного ринку
- Сварог на Знесінні. Як живуть львівські рідновіри
- Три «К» для перезавантаження Центру Довженка на Сихові
- Конституція Левандівки. Як культурний центр «Супутник» розвиває район
- «Усі хочуть працювати розумом, а не мітлою». Чотири історії львівських двірників
- «Раніше звідси лише вперед ногами виносили». Перезавантаження Органного залу
- Нецифрові технології. Фоторепортаж із графічної майстерні Академії друкарства
- Розкраєні. Як село на кордоні стало торговельною хвірткою до Євросоюзу
- Безпритульні, притульні. Як живуть вуличні собаки в Україні та Польщі
- Хоспіс, а не вмиральня. Як піклуються про смертельно хворих в Україні і Польщі
- Щось таке справжнє. Як в Україні й Польщі відроджують традиційну музику
- Життя, смерть, шахта. Як ведеться гірникам Львівщини та Польщі