
Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
У петиції ви зазначили, що держава, поклавши закупівлю важливих речей на плечі волонтерів, ремонтує внутрішньоквартальні дороги. Що стало ключовим приводом для створення цієї петиції?
Останньою краплею стало те, що Львівська міська рада вирішила витратити 17 мільйонів гривень на створення алеї-вишиванки. 17 мільйонів гривень – це великі гроші, якщо переказати їх на дрони, автомобілі для війська чи навіть на харчування. Просто не розумію, чому ми втрачаємо такі кошти на непотрібні речі? Чому не скеровуємо економіку у воєнне русло? Я також моніторив інші тендери. І що ви думаєте? Кам‘янко-Бузька міська рада виділила 117 мільйонів гривень на побудову спортивного комплексу. Хіба в нашій державі все так добре, що ми можемо розвивати спорт? У нас війна! Якщо витрачатимемо гроші на некритичні потреби, то нас урешті-решт завоюють, ми будемо в рабстві, як були в колонії росії сотні років. Поведінку українців описали класики.
Той самий Іван Франко запитував наш народ: «Невже тобі на таблицях залізних записано в сусідів бути гноєм?» Він це писав на початку 1900-х років. Дуже шкода, що ці слова й досі актуальні. Не розуміти історичну важливість моменту, не мобілізувати всіх зусиль на захист держави, прокладати алею-вишиванку чи будувати спорткомплекс за 117 мільйонів гривень...
Облаштування алеї-вишиванки у Львові
Лише ці тендери змусили вас створити петицію?
Не тільки. Майже останньою краплею стала закупівля барабанів в укриття у Києві. Тут дуже все зараз просто: загалом в Україні доходи бюджету знизилися чи не на 30%, а витрати на армію зросли. Виходить, що всі бюджетні витрати, які ми маємо, не з наших прибутків, а з коштів, які нам люб’язно надають Європа та США. І ми ці чужі гроші, замість того щоб конвертувати у свою безпеку й перемогу, вкладаємо у якісь нісенітниці на зразок барабанів в укритті. Ось це мене обурює.
У Львові є річна програма фінансової підтримки збройних формувань, яка становить 500 мільйонів гривень. На вашу думку, цього недостатньо?
Звичайно, що ні. Якщо державна чи міська влада сказала б: «Дякую, волонтери, що допомагали перші два місяці повномасштабного вторгнення, але, врешті-решт, витрати візьме на себе держава» – тоді так. Це безпосередній обов’язок нашої влади. Якби держава не потребувала тих сотень тисяч людей, які купують і допомагають армії, але ж такого нема. Є постійні запити на автомобілі, аптечки, дрони чи ще щось. Тобто базові потреби війська не забезпечені.
Скільки грошей варто виділяти місту щороку на обороноздатність?
Конкретної цифри немає, але це має бути максимум із можливого. Мусить бути контрольована межа видатків на цивільні потреби, все інше – на військові потреби.
Для розуміння ситуації: скільки ви особисто та як волонтер передали грошей війську за період повномасштабного вторгнення?
Особисто я за минулий рік передав понад мільйон 600 тисяч гривень, разом із дружиною – понад два мільйони. Якщо говорити загалом про моє волонтерство й посередництво між військом та цивільними, то торік вдалося зібрати понад 16 мільйонів гривень – майже одна алея-вишиванка. За ці гроші ми передали понад 160 автомобілів, кожен із них коштує чотири-шість тисяч доларів.
Зрозуміло, що максимум варто скеровувати на потреби Збройних сил, але ж є потреба і в ремонті вулиць, розвитку транспортної інфраструктури. За якими критеріями обирати, що є критичними витратами під час війни, а що ні?
Жодне нове будівництво чи покращення стану будівель не мають здійснювати в часі війни. Якщо хочуть вкотре перекласти бруківку на проспекті Свободи у Львові, то робити цього не потрібно. Якщо треба залатати дорогу чи відновити будинок, у який потрапила ракета, це однозначно варто зробити щонайшвидше. Це безпосередньо пов’язане з війною, тому потрібне. Якщо ж говорити про покращення електростанції – це теж потрібно, бо без цього місто не може функціонувати. Але будівництво спорткомплексу чи реставрація скверу не мають критичного значення – це може зачекати. Такі витрати варто обмежити.
Нещодавно IRI опублікував результати Восьмого всеукраїнського муніципального опитування громадської думки. Виходячи з його результатів, можна сказати, що львів’яни вважають своє місто досить занедбаним. Також там були питання з приводу того, коли варто покращувати різні сфери. 79% відповіли, що програму культурної та соціальної згуртованості потрібно впроваджувати під час воєнних дій. Коли самі містяни вимагають цього, то як бути?
Це повний провал інформаційної політики держави. Наприклад, марафон «Єдині новини» дає картинку, яка ніяк не зіставляється з дійсністю. І це не вина ЗМІ, а центральної влади. Медіа інформують в міру можливостей, але на вказівку влади через оптимістичну призму.
Про що говорити, якщо донедавна рупором влади був актор, який казав, що за два-три тижні все минеться. Ця війна на декілька років, а ми витрачаємо сотні мільйонів на якесь оздоблення.
«Твоє місто» стежить за зверненнями львів’ян, які щодня телефонують на гарячу лінію і скаржаться на незадовільний стан дитячих майданчиків, обвал фасадів будинків, недостатнє озеленення.
Скаржитись безперечно потрібно, бо тоді міська влада взагалі не звертатиме уваги на ці проблеми, однак на більшість таких скарг має бути відповідь, що все це зроблять після перемоги, що наразі витрати на це просто недоречні. Потрібно визначати критичність витрат. Якщо це державна дорога міжнародного значення, то варто усувати ями на ній, а якщо посипався фасад, але немає загрози руйнування будинку, це може зачекати.
Ми всі будемо раді, якщо закінчимо війну серед обсипаних фасадів, але вільними, аніж з ідеально відремонтованими будинками під росією.
У матеріалі про безбар’єрність Львова ми дослідили, що місто не надто інклюзивне: бракує пандусів, немає соціального таксі. До Львова приїжджають поранені військові для реабілітації, проходження ВЛК. Чи варто тепер, на вашу думку, виділяти кошти з міського бюджету на влаштування пандусів або купівлю низькопідлогового транспорту?
Безбар’єрність мала б розвиватися під час війни, оскільки в місті справді зростає кількість людей з інвалідністю. Однак знову ж таки уявіть собі картину: український Львів без пандусів та російський Львів із пандусами. Вибір очевидний. Однак, я вважаю, варте фінансування все, що стосується війни. До цього входить створення медзакладів для військових та належних умов проживання для ВПО.
Хочу закликати державу правдивіше висвітлювати ситуацію на фронті та скеровувати більше зусиль на подолання ворога. Необхідно змістити акцент економічної політики на фінансування обороноздатності та відмовитися від того, що може зачекати. Адже перед нами зараз одна мета – перемога.
Наразі петиція зібрала 3 тисячі 728 голосів з 25 тисяч необхідних. Підписати її можна за посиланням.
Наталія Вареник
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Інтерв'ю Твого міста
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive
- Запитайте у партнера про здоров'я родичів та водіть дитину в садок. Поради лікаря про імунітет
- «Такого в житті ми більше не побачимо», – екіпаж про повернення українців із Китаю
- У Львові погане повітря не через затори, – Олександра Сладкова
- «Це як годинник, що сильно відстає». Чи доцільно в Україні змінити дату святкування Різдва?
- У Раді їх жартома називають «зелений ксерокс». Олег Синютка про владу, Порошенка та Львівщину
- Хвороба-детектив. Як діагностувати ревматизм та навчитись з ним жити
- Куди веде Україну Зеленський та чого від нього очікує Європа
- Портрет Шептицького на смітнику. Як священник у Львові рятує пам’ятки
- Двері нашої Церкви відчинені, – владика Димитрій про Томос та Московський Патріархат
- Транспорт, кредити та сміття. Валерій Веремчук назвав основні виклики Львова
- Податок для культури. Юлія Хомчин про стратегії розвитку львівської культури
- Не намагайтеся уникати помилок. Ігор Стояновський про життєвий вибір та реформу медицини
- Андрій Садовий: Львів отримає той, хто матиме потенцію керувати
- Ходіть в музеї – там не страшно. Як музеям стати дружніми до дітей
- Богдан Коломійчук: Львів – не лише місто пива та кави, а й кримінальної культури
- Один власник – одна аптека. Чому десятки українських аптек можуть невдозі закритись
- Успішна медреформа – це довше життя. Як зробити охорону здоров’я ефективною
- План по відлову «зайців». Як насправді працюють львівські контролери
- Поява !Fest – це наслідок того, що робило середовище «Дзиґи»
- Тетяна Романовська та її рекорди у львівському аеропорту
- Заробітчанські пригоди. Як волонтерка допомагає українцям у Польщі
- По той бік Личаківської. Яку роль грають Винники у «Великому Львові»
- Супергероєм може стати кожен. Як залучити українців до волонтерства
- Сон, обійми і кава. Що насправді впливає на імунітет
- Зустрітись з собою. Отець Богдан Прах про те, чому варто постити
- Від першого зуба. Що треба знати батькам і дітям про догляд за зубами
- Все буде step by step. Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Вардкес Арзуманян: До мого ресторану погрожували заїхати на танку
- Бракує сучасного. Віктор Кудін про архів, спорткомплекс та львівську архітектуру