
Фото: Міноборони
Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
Що змінить закон про національний спротив?
Цей закон вводить поняття тероборони, а ще інші, суміжні поняття, в правове поле. Він передбачає формування мережі підрозділів територіальної оборони. Ці підрозділи будуть складатися із бригад і батальйонів. На Львівщині має бути одна бригада, а в її складі буде сім батальйонів. Вони будуть у кожному з семи районів області. Але у випадку загострень йтиметься про створення ще однієї бригади у Львові. Законом передбачено створення додаткових бригад в у містах, що мають понад 900 тисяч населення.
Головне, що є в цьому законі, – це те, що він передбачає можливість заангажувати до військової справи цивільних людей, а не лише тих, хто вдягнув на себе форму, підписав контракт. У нас немає іншого варіанту, ми не настільки багата країна, щоби утримувати півмільйонну армію, але ми сорокамільйонна країна, яка на противагу ворогу може зорганізувати населення. Це як попередження.
Таке працює в країнах Балтії, в Естонії, яка має населення 1,2 мільйони. Вона не може армією протистояти Росії, але вони мають добру систему територіальної оборони, як і Латвія, Литва, а також невеликий Ізраїль.
Складно воювати з країною, де є обізнане населення, де воно організоване. Адже територіальна оборона – це організований партизанський рух у випадку війни.
Цей закон з’явився унаслідок окупації, анексії Криму, через усвідомлення загрози, яку несе РФ. Він є результатом оцінки наших сил і можливостей, а також вивчення досвіду інших країн, які є в подібних ситуаціях. Зараз є непроста задача почати втілювати його в життя. Та чи не такою ж була ситуація, коли в 2014-15 роках йшлось про зміну територіального устрою.
Читайте також: У Львові переформатували одне з управлінь, щоби воно займалося теробороною
Що потрібно для того, аби сформувати ці бригади?
Закон України про державний бюджет передбачає кошти на підтримання цих військових формувань. Їм потрібно матеріально-технічне забезпечення, у цьому допомогти може обласна державна адміністрація, органи місцевого самоврядування.
Зараз йдеться про пошук приміщень для підрозділів, які управлятимуть бригадою і приміщень для управління батальйонами. Уже Дрогобицька міська рада прийняла рішення про виділення комунального майна для батальйону. Є намір про виділення приміщення у Золочівській тергромаді. Львів ще не відшукав приміщення. Йдеться не про просте, офісне приміщення, військовим таке не підійде. Має бути плац, достатньо місця для матеріально технічного забезпечення. Є об'єкти комунальної власності, також є об'єкти державної власності, як от пенітенціарної служби, до прикладу приміщеня колишніх колоній могли б підійти.
Бригада матиме управлінський штат – це 85 людей. Окремий батальйон – це 47 людей. Управлінський штат проводитиме інформаційну роботу в напрямку національно-патріотичного виховання. Вони дбатимуть про матеріально-технічне оснащення, вишкіл, працюватимуть з резервістами, яких залучатимуть до цих формувань.
Скільки потрібно коштів?
Зараз конкретно не можу говорити про це. Основні джерела – це державний бюджет. Місцеві ради можуть допомогти, наприклад, надавши у користування своє майно.
Що ще необхідно для того, аби цей закон запрацював?
Щоби цей закон запрацював, треба багато зусиль. Кадрові військові мають завдання йти в маси, йти на телебачення в навчальні заклади, до людей і пояснювати їм завдання територіальної оборони. Мотивувати, щоби люди навчилися стрілецькій справі, освоїли суміжну військову спеціальність, озброїлися досвідом надання першої медичної допомоги. Це означає, що ми на кілька годин менше проведемо у соцмережах чи перед телевізором. Також є певні повноваження обласних та районних рад. У законі йдеться, що обласні та районні ради:
- сприяють підготовці та виконанню завдань національного спротиву в мирний час та в особливий період;
- забезпечують у межах відповідних видатків місцевих бюджетів належне фінансування заходів територіальної оборони місцевого значення;
- сприяють створенню добровольчих формувань територіальних громад;
- забезпечують життєдіяльність населення і функціонування об’єктів у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
- сприяють популяризації участі в заходах національного спротиву.
Сільські, селищні та міські ради:
- беруть участь у підготовці та виконанні завдань національного спротиву в мирний час та в особливий період;
- забезпечують у межах відповідних видатків місцевих бюджетів належне фінансування заходів національного спротиву місцевого значення та підготовки громадян України до національного спротиву;
- сприяють створенню добровольчих формувань територіальних громад;
- забезпечують життєдіяльність населення і функціонування об’єктів інфраструктури у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
- сприяють популяризації участі в заходах національного спротиву.
Йдеться також про інформаційну роботу. Як думаєте, чи вдасться змотивувати велику кількіть людей до навчання?
У нас 25,5 тисяч людей, які є учасниками бойових дій на сході країни. У 2014 році, коли Збройні Сили ще не мали такої міці, то організувався серйозний добровольчий рух – люди, які вдягли форму, взяли зброю. Так ми стримували ворога. Виглядає, що цей закон має перспективу.
Він для таких, як ми з вами – для тих, хто не життя хоче присвятити війську, але готовий присвятити дві години в тиждень, щоби навчитись першої медичної допомоги, до прикладу. Це не завадить і в мирному житті.
Це адресовано дорослим людям, відповідальним громадянам цієї країни, які хочуть, відчувають себе сильними українцями. Це спосіб вберегти цю держави. Залучатимуть людей з 18 років, але інформаційні заходи стосуватимуться і студентів, і школярів.
Ще ми дуже розраховуємо на те, що тих 25 тисяч учасників бойових дій можуть бути кадровим резервом для військово-патріотичного виховання.
Коли і куди звертатись, якщо є бажання долучитись?
Звертатися треба буде до управління конкретного батальйону. Поки про це мало відомо, будемо говорити про це місяців за три, коли буде розгорнута мережа.
Після повідомлень про можливий напад РФ, чи будуть якісь додаткові перевірки укриттів, робота із населенням щодо поведінки в надзвичайних ситуаціях, перевірки у медицині?
Можливо. Захисні споруди – непросте питання, до цього ми ставились доволі легковажно, велика частина з них занедбані, можливо тому, що ми не відчували загрози.
У профільному департаменті є перелік таких споруд, частина є на утриманні органів місцевого самоврядування, частина має приватних власників.
Також налагоджуємо систему оповіщення, модернізуємо.
Для того, щоби дійти до дітей, школярів, потрібна мобілізація органів місцевого самоврядування.
Щодо медицини, то ми чимало вклались через пандемію, провели кисень, докупили деяке обладнання. Якщо б був потік поранених, то ця галузь швидко перепрофілюється. Так було у 2014 році в Дніпрі, коли пішов потік поранених.
Читайте також: Зеленський заявив, що в Україні на 1 грудня готують держпереворот
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила закони №5557 «Про основи національного спротиву» та №5558 щодо збільшення чисельності Збройних Сил України. У законі визначені правові та організаційні засади національного спротиву, основи його підготовки та ведення, завдання і повноваження сил безпеки та сил оборони з питань національного спротиву. Закон вступає у дію з 1 січня 2022 року.
Закон визначає, що загальновійськову підготовку будуть проводити в закладах освіти – школах, університетах, літніх таборах. Практичну підготовку будуть проводити кадрові військовослужбовці сил тероборони – на полігонах та у навчальних центрах – йдеться, про вправляння зі стрілецькою зброєю, а також медичну, тактичну підготовку та інше.
Також збільшать кількість кадрових військових, які будуть залучені до цього. Раніше теробороною в області займались двоє військових, тепер у батальйоні буде майже п’ятдесят людей.
Раніше керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов в інтерв'ю виданню Military Times заявив, що Росія сконцентрувала біля кордонів з Україною понад 92 тисячі військовослужбовців і готується до нападу до кінця січня – на початку лютого 2022 року.
Вікторія Савіцька
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Інтерв'ю Твого міста
- «Хіба ми не можемо виробляти таке на Львівщині? Можемо!» Що з економікою в області
- «Це великий вибух».Володимир Станчишин про підлітків, жорстокість і помилки батьків
- Чому більшість коштів у Львові спрямовують на одні й ті ж лікарні. Інтерв'ю про медицину
- «Було б добре подовжити туди трамвайну колію». Інтерв'ю з керівником «Львівелектротрансу»
- «Ви не самі!» Хто стане новим світовим лідером і чого сподіватися Україні в 2025-му
- Нова база, гроші та простої. Інтерв'ю про АТП у Львові, яке обслуговує більшість маршрутів
- «Будуть нові корпуси». Розмова про лікарню Святого Луки у Львові
- Зміни в медицині Львівщини. Чого очікувати і як працює реформа МСЕК
- «Все, що добре – то львів'яни, а в усіх проблемах винен Садовий». Інтерв'ю з мером
- «Про цей район Львова шириться багато міфів». Інтерв'ю з заступником мера
- Чи будуть у Львові нові автобусні маршрути і куди ще може поїхати трамвай. Інтерв'ю
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу