
«Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
Чи почуваєтесь безпечно у Львові? На скільки часу до Львова переїхало посольство Америки і яким має бути сигнал, що можна повертатись у Київ?
Запитання про те, чи почуваюсь я в безпеці у Львові, доволі складне. Зважаючи на загальну ситуацію, коли на кордоні накопичено понад 150 тисяч військових, адже на за останні кілька днів прибуло ще 7 тисяч, ми розуміємо, що Росія може завдати удару в будь-який момент.
Зрозуміло, що Львів є безпечнішим містом, тому що він далі географічно від того місця, де розташовані більшість російських військ, ближче до польського кордону, Так, ми при потребі могли б швидше виїхати. Проте ми цього абсолютно не хочемо робити, ми наполегливо працюємо над дипломатичним рішенням і деескалацією.
Ми залишатимемось тут так довго, наскільки це буде можливо, допоки буде це вікно, проміжок часу, коли можна провести переговори і відбудеться деескалація.
Тут ми можемо зробити багато. Маємо зустрічатися з різними організаціями з дипломатами, представниками влади.
Читайте також: «Путін – божевільний, а Росія лежить у паралічі», – експрофесорка МДУ Олена Волкова
Це вікно – це скільки часу. Йдеться про місяці, дні?
Російські сили можуть завдати удару в будь-який момент, тому що вони вже розташували себе відповідним чином, щоби почати вторгнення. Також вони почали розповсюджувати дезінформацію, яка нас надзвичайно турбує, адже вона може створити передумови для вторгнення.
Треба розуміти, що коли Путін говорить про український геноцид на Донбасі або про те, що українці якось завдають шкоди російськомовному населенню, то так він намагається створити наратив, який дозволить йому провести нове вторгнення.
Також слід додати, що цей новий рух щодо визнання незалежності так званих «ЛНР» і «ДНР», може бути причиною, способом виправдати вторгнення нібито необхідністю захисту російськомовного населення.
Сьогодні значно зросла активність бойових дій вздовж усієї лінії зіткнення з російського боку. Виглядає, що вони намагаються спровокувати українські сили (раніше у Кремлі заявили, що Київ «посилює провокації на Донбасі» – ред.). Ситуація дуже хитка.
Читайте також: Міноборони Британії опублікувало карту можливого вторгнення Росії
Які ваші останні дані щодо безпекової ситуації на кордонах України? Росія каже, що відводить війська, Америка це спростовує, як є зараз?
Ми знаємо, що Росія не є надійним джерелом інформації. Правду не говорить ні їхнє телебачення, ні Володимир Путін, ні їхній міністр закордонних справ Лавров.
Тому розуміємо, що слід перевіряти усе, що вони кажуть. На жаль, ми на зараз не побачили жодних ознак відведення військ, навпаки вони ще сім тисяч привели на кордон і зараз там понад 150 тисяч військовослужбовців.
Ми все одно вважаємо, що досі існує це вікно для переговорів і ми наполегливо закликаємо президента Путіна вибрати шлях переговорів і для нього це дуже просто, їм слід просто відвести свої війська і обговорити питання, які їх хвилюють.
Проте він не має права перекроювати кордони за своїм бажанням, не має права вказувати Україні чи може вона приєднуватися до НАТО, і взагалі, створювати сфери впливу як в XIX столітті. І ми не будемо обговорювати такі питання узагалі, їх не можна піднімати.
Україна просить світову спільноту не визнавати самопроголошених республік «ЛНР» і «ДНР». Яка Ваша позиція з цього приводу?
Це українські суверенні території, Росія в них вторглася, окупувала і повинна забрати звідти свої війська. Це насправді дуже просте питання, адже це українська територія.
Читайте також: А що буде, якщо? Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
Президент України Володимир Зеленський запросив президента США Джо Байдена до України. Наскільки такий візит можливий?
Я ще не чув офіційної відповіді, але враховуючи те, що ми закликаємо американських громадян виїхати з України, я не думаю, що зараз він зможе погодитися на це. Це якщо жартома…
Насправді ж ситуація дуже серйозна і ми повинні стежити за безпекою наших громадян, тому ми їх просимо виїхати. Таким чином, ми не намагаємося створювати паніку, а навпаки – агресивно, активно розповідати, що ми бачимо з російських дій і, таким чином, зруйнувати їх плани.
Чи маєте бодай приблизні цифри, скільки американських громадян залишили Україну, скільки залишаються тут?
Це складно, люди не повідомляють нам ні про в’їзд, ні про виїзд. Ми для планування використовуємо таку грубу цифру 6600 американських громадян є в Україні, але справжнє число може бути більшим чи меншим. Звичайно, воно змінюється і в залежності від туристичного сезону.
Скажіть, чи відомо, коли нарешті відбудеться призначення посла, адже більше двох років в Україні не було посла США в Україні?
Дуже скоро. Я не знаю, чому цей процес відбувається так довго, він узагалі є довготривалим, тому що кандидата номінують, його кандидатура подається українському уряду, щоби уряд його погодив, потім цей кандидат проходить розгляд у сенаті, сенат його затверджує, після того він може приїхати уже послом.
Читайте також: «Замість страху і паніки моя відповідальність полягає в тому, щоб бути в Україні», – американець про те, чому він не евакуюється до США
Ім’я кандидата назвали, але це ще не було офіційно. Офіційно людину ще не призначили. Але я можу вас запевнити, що одним із перших міст, яке відвідає новий посол в Україні – це буде Львів, бо це одне з наших улюблених міст (у ЗМІ з’явилась інформація, що незабаром американську дипломатичну місію в Україні може повноцінно очолити нова пані посол – Бріджит Брінк, пише Радіо Свобода. Її кандидатуру вже схвалив президент Джо Байден, але офіційно поки не представив – у Білому Домі чекають на узгодження дипломатки владою України – ред.).
Як відповідаєте на закиди, що цей переїзд посольства з Києва до Львова є панічним, бо все ж більшість європейських посольств залишилися в Києві?
Все ж п’ять посольств переїхали до Львова. Ми маємо дбати про людей, про своїх працівників і забезпечити їм безпеку. За нашими оцінками, у Києві їм зараз не було безпечно. І ми це зробили з такого розсудливого планування, на випадок, якщо таки буде російське вторгнення, щоби ми могли вивезти своїх людей, якщо таки будуть перекриті дороги або не буде авіасполучення.
Також зверніть увагу на сам процес, коли ми говоримо про якісь загрози, то мусимо рекомендувати американцям, що їм робити в цій ситуації.
Також ми намагаємося активно розкривати наші розвіддані, щоби інформувати про загрози, які зараз існують. Цю інформацію маємо давати і нашим громадянам, казати їм, що слід виїхати. І розкриваючи таку інформацію, ми намагаємося зруйнувати плани Росії, і дехто каже, що ми підриваємо безпеку держави, але ми намагаємося запобігти війні, а не спровокувати її.
Додамо, що Росія може використати для повномасштабної агресії проти України надуманий привід – теракт на російській території, виявлення братських могил, обстріл цивільних або справжню чи фейкову атаку із застосуванням хімічної зброї. Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкен під час засідання Ради безпеки ООН.
«Росія може зобразити цю подію як геноцид чи етнічну чистку», – попередив Блінкен. Після цього, за його словами, російська влада у «спосіб, достойний театру» скличе надзвичайну нараду, російські ракети та бомби будуть вражати цілі в Україні, будуть кібератаки та блокування комунікації.
Нагадаємо, що розвідка країн-членів НАТО твердить, що на території України збільшилася кількість російських бойовиків, які підпорядковані російським спецслужбам. Росія може готувати провокації з цими бойовиками, аби створити привід для початку широкомасштабного вторгнення. Водночас, за даними Держдепу США, Путін ще не ухвалив остаточного рішення про вторгнення.
Вікторія Савіцька
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.Інтерв'ю Твого міста
- «Було б добре подовжити туди трамвайну колію». Інтерв'ю з керівником «Львівелектротрансу»
- Лариса Дідковська: Нам треба повчитися у тварин, бо нас лякають
- «Ви не самі!» Хто стане новим світовим лідером і чого сподіватися Україні в 2025-му
- Нова база, гроші та простої. Інтерв'ю про АТП у Львові, яке обслуговує більшість маршрутів
- «Будуть нові корпуси». Розмова про лікарню Святого Луки у Львові
- Зміни в медицині Львівщини. Чого очікувати і як працює реформа МСЕК
- «Все, що добре – то львів'яни, а в усіх проблемах винен Садовий». Інтерв'ю з мером
- «Про цей район Львова шириться багато міфів». Інтерв'ю з заступником мера
- Чи будуть у Львові нові автобусні маршрути і куди ще може поїхати трамвай. Інтерв'ю
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive