
Бракує сучасного. Віктор Кудін про архів, спорткомплекс та львівську архітектуру
«Кудін – один із найпотужніших архітекторів сьогодення. Коли я відкрив конверт і побачив його пропозицію на конкурс проектів спорткомплексу на Сихові, то аж видихнув із полегшенням», – так головний архітектор Львова Юліан Чаплінський відповів на запитання «Твого міста» про те, чому останні архітектурні конкурси у Львові виграло київське архітектурне бюро. Журі визнало найкращими розроблені командою Кудіна проекти спорткомплексу на Сихові та міського архіву.
Віктору Кудіну шістдесят сім років. Проектувати будинки він почав іще у сімдесятих роках минулого століття (зокрема, одна з його найвідоміших робіт – крита спортивна арена Виставкового центру в Києві), а 1991 року заснував власну творчу архітектурну майстерню «Кудін». На початку 90-х три роки працював у Німеччині. Окрім архітектури, займається живописом і фотографією, викладає в Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури. Ми розмовляємо в Києві, хоча тепер більшість об’єктів, над якими працює бюро Кудіна, розташовані у Львові. «Люди звикають грати за нормальними планами, встановленими, щоб місто не стало руїною», – пояснює архітектор, чому зосередився на об’єктах у нашому місті.
– Усе крутиться навколо слова «конкурс». Останній раз я брав участь у київському конкурсі років п’ятнадцять тому – ми тоді виграли. Зараз київські конкурси я не сприймаю. Не знаю, що в Києві будується, не знаю, як працює й чи працює взагалі Архітектурно-містобудівна рада, хоча багато років був її членом. Житлові свічки у центрі столиці – це катастрофа. Люди, які мають гроші, повинні думати про те, аби залишити по собі щось по землі. Але натомість відбувається гонитва за привидом грошей, і парламентське лобі допомагає знущатись над містами.
Читайте також: Ближче до неба. Чи готовий Львів стати містом хмарочосів
Раніше у Львові не було таких фінансів, які з’явились зараз. Коли головним архітектором міста став Юліан Чаплінський, було проведено багато конкурсів. Львів довів, що конкурси можуть бути чесними. 2015 року ми виграли у Львові конкурс компанії «Адамас» на офісний центр для ІТ-компанії на Панаса Мирного, 24. Два роки малювали варіанти й вийшли на стадію проекту.
Чому ви вирішили зробити міський архів Львова громадським простором?
Для архіву знайшли місце у спальному районі – на розі вулиць Трускавецької та Пулюя. Архівна справа в Україні – це просто руїна. Ми плануємо відійти від радянського поняття архіву з парканом, озброєними охоронцями й відвідуванням за попередньою домовленістю. Районна адміністрація хотіла, щоб гроші, які заходять у спальний район, посприяли створенню громадського простору для людей, які там мешкають. Де можна провести симпозіум чи конференцію, подивитись фільм. Для цього ми запланували місце на даху. А через те, що ми закопали будівлю трохи в землю, з’явилась яма, з якої ми вирішили зробити скейт-парк. У Європі це поширена практика, коли сам архів хоч і захищений, але з ним завжди пов’язана громадська територія та майданчик для відкритих заходів.
А чому вирішили будувати новий спорткомплекс, а не відновити один із старих, яких у Львові не бракує?
Реконструкція завжди дорожча. До того ж, конструкції радянських часів абсолютно не розраховані на економію енергії. 38-сантиметрова цегляна кладка, залізобетонні панелі 35 сантиметрів завтовшки… До слова, в перші роки після об’єднання Німеччини більшість заводів і спорткомплексів, збудованих за соціалістичними стандартами, зруйнували та побудували нові.
Комплекс на Сихові призначений для дітей і підлітків, тому будується за особливими стандартами. Я не знаю у Львові будівель, які можна було б реконструювати, аби створити такий спорткомплекс.
Скільки там буде займатись дітей?
Мене це якраз і бентежило: чи буде достатньо охочих дітей у Львові? Коли ми вийдемо на проектування, я б хотів, щоб Сихівська районна адміністрація провела експертизу щодо цього. Хоча всі говорять, що всі зали будуть заповнені, адже дитяча спортивна інфраструктура в місті відсутня.
Читайте також: Перші люди на Сихові. Як розвивався наймолодший район Львова
Спорткомплекс має приносити гроші. Треба, щоб він працював дванадцять годин, з 9.00 до 21.00. Ми маємо чотири ігрові зали площею 36 на 50 метрів, басейн для водного пола. Кожен зал розрахований на п’ятсот глядачів і має розсувні трибуни завширшки півтора метри. Якби ми проектували спорткомплекс для тренувань, можна було би зробити дванадцять таких залів або поділити кожен із цих на кілька волейбольних чи баскетбольних майданчиків.
Читайте також: Юліан Чаплінський про руйнування й будівництво Львова. Частина перша
Лижний спорт додався випадково. Через те, що ділянка досить мала, ми поставили два зали один над одним. Так виникла ідея використовувати покрівлю. 2008 року я проектував спорткомплекс для дорослих у міському парку Вінниці. Там був хокей, басейн і спортзал. Нам було шкода, що ми забираємо землю, тому на покрівлі ми зробили газон і посадили дерева, а взимку там можна спускатись на санчатах. У Львові довжина буде 240 метрів. Якраз нормальний нахил для дітей, є гумовий підйомник. Завдяки спеціальному покриттю можна кататись і влітку.
Чи виникали проблеми з проектуванням?
Мешканка одного з прилеглих будинків назвала майбутній спорткомплекс «безглуздою ракетою». Мовляв, ці двадцять сім метрів висоти закривають огляд із вікна. А житлові будинки довкола їм не заважають?
Проект ми закінчимо наприкінці 2018 року. Тоді можна починати рити котлован під фундамент. Проте ми ще не знаємо кінцевого бюджету, а тільки прикинули, скільки коштуватимуть металеві конструкції. Було заявлено двісті мільйонів гривень, але боюся, що в цю суму ми не вкладемось. Із такими будівлями буває, що десь посеред процесу не вистачає грошей. Так сталося з моєю критою спортивною ареною у Києві. Це катастрофа. Скільки було віддано сил!
Читайте також: Європа повернулась до кам’яниць. Британський урбаніст про новий тип житла
Колишній власник арени хотів звести великий спортивний комплекс. Я навіть пропонував йому варіанти – останні переговори були років п’ять тому. Наш проект був розрахований на п’ять тисяч глядачів, а він хотів п’ятнадцять. Запросив британських архітекторів, щоб звести на цій ділянці і арену, і торгівельно-розважальний центр. Зараз арену викупив власник бізнес-центру «Парус» і просто хоче звести на цьому місці великий торгівельний центр. Так, наче їх у Києві бракує.
Що ви думаєте про ревіталізацію радянських промислових будівель?
Це супер! Проте ревіталізація має зачіпати не тільки будинок, а всю територію. А на це потрібно дуже багато коштів. Інвестору легше знести стару будівлю і збудувати на її місці житло, з якого можна швидко отримати гроші. В Києві є хороші ревіталізовані місця – наприклад, торгівельно-розважальний центр «Космополіт». У Львові – завод РЕМА та потенційно «Фабрика повидла».
Читайте також: Пішохідний міст, своя площа Ринок і Фабрика повидла. Як зміниться Підзамче
Які у вас є улюблені будівлі у Львові та Києві?
У Львові мені подобається функціоналізм початку двадцятого століття. Вулиця Дорошенка, вілли. Шкода, що потрібно багато грошей, аби довести їх до ладу. Великою проблемою Львова є заміна оригінальних вікон у старих будинках на пластикові.
У квітні-травні ми закінчуємо готель на вулиці Листопадового Чину, 8. Це був австрійський банк, а на верхніх поверхах – квартири працівників банку. На перших двох поверхах залишились оригінальні вікна, які ми реставрували, а на третьому й четвертому все вигоріло. Тому ми знайшли викинуті старі дерев’яні вікна й відтворили їх.
Читайте також: Що не так із фасадами львівських будинків
У Києві люблю посольство Німеччини та палац дітей та юнацтва. Добре, що Руслана Кухаренка звільнили з посади керівника управління охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації. Він зробив дуже багато поганого для столиці. Київська архітектура повинна бути київської, але чи означає це псевдоісторичний стиль із якимось куполочком? Якщо є старий будинок, його треба відновлювати. Якщо місце порожнє, на ньому треба будувати сучасний будинок.
Як театр на Подолі?
Так. Комусь був потрібен цей скандал. Подивіться на житловий комплекс Podil Plaza & Residence на Глибочицькій у Києві. Боюся, що люди, які нарікають на театр, скажуть, що псевдоісторична будівля комплексу на Глибочицькій нормальна. Страшно, що в нас немає архітектурних критиків, освіти, лікнепу.
Із червня минулого року частина відповідальності за містобудівні норми була перекладена з головного архітектора на Державну архітектурно-будівельну інспекцію. Що ви думаєте про це?
ДАБІ – це організоване злочинне угруповання. Люди, які не мають ніякої спеціальної освіти, вказують, контролюють та призначають страшні штрафи. Вони не відповідають ні за свої дії, ні за помилки. Це для нас, архітекторів, головна проблема.
Чого ще не вистачає Львову?
Ще кращої сучасної архітектури. Потрібне нове місто поряд із старим.
Текст і фото Ольги Кутишенко
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Коментарі (0)
Інтерв'ю Твого міста
- Двері нашої Церкви відчинені, – владика Димитрій про Томос та Московський Патріархат
- Транспорт, кредити та сміття. Валерій Веремчук назвав основні виклики Львова
- Податок для культури. Юлія Хомчин про стратегії розвитку львівської культури
- Не намагайтеся уникати помилок. Ігор Стояновський про життєвий вибір та реформу медицини
- Андрій Садовий: Львів отримає той, хто матиме потенцію керувати
- Ходіть в музеї – там не страшно. Як музеям стати дружніми до дітей
- Богдан Коломійчук: Львів – не лише місто пива та кави, а й кримінальної культури
- Один власник – одна аптека. Чому десятки українських аптек можуть невдозі закритись
- Успішна медреформа – це довше життя. Як зробити охорону здоров’я ефективною
- План по відлову «зайців». Як насправді працюють львівські контролери
- Поява !Fest – це наслідок того, що робило середовище «Дзиґи»
- Тетяна Романовська та її рекорди у львівському аеропорту
- Заробітчанські пригоди. Як волонтерка допомагає українцям у Польщі
- По той бік Личаківської. Яку роль грають Винники у «Великому Львові»
- Супергероєм може стати кожен. Як залучити українців до волонтерства
- Сон, обійми і кава. Що насправді впливає на імунітет
- Зустрітись з собою. Отець Богдан Прах про те, чому варто постити
- Від першого зуба. Що треба знати батькам і дітям про догляд за зубами
- Все буде step by step. Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Вардкес Арзуманян: До мого ресторану погрожували заїхати на танку
- Бог, правда, праця. Дмитро Кацал про різдвяні концерти, дискусії з батьком та майбутнє «Дударика»
- Мажори та мінори «Піккардійської терції». Розповідає Славко Нудик
- Смачна етнографія. Як Пані Стефа стала найвідомішою галицькою господинею в інтернеті
- Парк сімейного відпочинку. Яким буде Шевченківський гай через 10 років
- Визначитися з пріоритетами. Отець Юстин Бойко про майбутнє Шевченківського гаю
- Чисті зуби. Стоматолог Ярослав Заблоцький про свої ціни й цінності
- Весь цей петеесер. Як (ре)абілітується боєць Юрко Досяк
- Юліан Чаплінський про руйнування й будівництво Львова. Частина перша
- Гори – як наркотик. Львівський альпініст піднявся на восьмитисячник у Гімалаях
- Хабарівський край. Ірина Бекешкіна про корупційні традиції Західної України
- Нова директорка «Території терору»: «В музеї можна говорити голосно»
- Олена Логопедівна. Львів’янка, яка вчить вимовляти звуки правильно
- «Мусимо змиритися з тим, що історія менш точна за математику»
- «Маю ідей іще на три життя». Зоя Скоропаденко про Україну, Японію, самопромоцію і каву
- Забрати у водія готівку. Дем’ян Данилюк про африканський транспорт Львова
- Заступник міністра: Швидка допомога – робота для суперменів, а не медичне таксі
- Психологія вина. Львівський сомельє про колір, смак, форму і культуру
- Опера не може й не має бути самоокупною, – солістка Віденського оперного театру Зоряна Кушплер
- Алхімія пива. Львівський пивовар про чистоту, контекст і правильні дріжджі
- Як одужує львівський «Охматдит»: проблеми, перемоги, перспективи
- Як реставрують пам'ять. Фоторепортаж із архіву «Тюрми на Лонцького»
- Львів’янин, який дбає про те, щоб Facebook не ламався
- «У Києві люблять львівських пацієнтів: щойно переступили поріг, а вже шукають, кому заплатити»
- 10 думок Тараса Прохаська про літературу, графоманію і кайф читацтва
- Рідні. Режисер показав, як війна пересварила родичів зі Львова та Донецька
- Як львів'янин створює речі зі сміття
- Львівський гурт «Курбаси»: деякі колядки існують вже тисячі років. Відео
- Коли свої поруч
- Пройти війну, щоб дізнатись ціну сімейного щастя: Юрко Вовкогон про службу добровольцем
- Львівський актор, який був в АТО: як через це пройшла вся сім’я
- Найміть собі лікаря. Українців очікує кардинальна реформа медицини
- Керівниця балету «Життя»: Хочемо показати, що Україна – не лише шаровари і сало
- Після АТО – сімейні тренінги: як подружжя львів’ян вчить бути щасливими у шлюбі
- Морський ангел і морська корова у Львові: фотоекскурсія до зоомузею
- Ольга Сахнюк: Кожен тату-майстер в душі садист, але клієнти теж недалеко пішли
- Найвпливовіша жінка в ІТ: ви знаєте про мої успіхи, а давайте я перерахую невдачі
- Дати настільки добру освіту, щоб попередити війну. Чого має навчати школа?
- Відомий вітражист Олександр Личко: Все справжнє приходить нізвідки
- Хто ще прийде на Львівщину? Роман Матис про інвестиції та комунікацію з Європою
- Хто такі львів'яни? Шлях до ідентичності
- Не боятись помилок. Як у Львові дітей вчать створювати комп'ютерні ігри
- Френсіс Фукуяма: Стати сучасною демократією – неминучий шлях для України
- Нарколог: львівські підлітки починають не з алкоголю, а зі психостимуляторів
- Юрій Федечко: Львову потрібен дитячий хоспіс
- Інший Франко: кулінарні смаки та традиції родини письменника
- Митрополичі сади у Львові: чи здійсниться мрія Андрея Шептицького?
- «Кримська перепічка» у Львові: пекарня переселенців, яка вчить львів'ян довіри
- Керівниця агенції нянь: У Львові чоловікові, який хотів доглядати дітей, роботи не знайшлося
- Коли земля летить з-під ніг. Психолог про підлітковий суїцид
- Грибовицьке сміттєзвалище. План «А» Садового
- А ви вже домовились із сусідом? Як у Львові створюють ОСББ
- Завдання вижити: як рятують львів’ян у Лікарні швидкої допомоги
- !FESTrepublic: як на місці заводу у Львові будують ще одне місто
- Незрячість – не вирок. Я пишу коди на рівні з усіма програмістами
- «У великодньому кошику – авокадо і паска з марципану». Як у Львові харчуються сироїди?
- Львівський «ОХМАТДИТ». Шанс на «одужання»
- Як з іншої планети. Соломія Чубай про виховання сина із аутизмом
- «Я просто дякую Богу за кожен день»: львів’янин про свої особливості, дружбу та роботу
- Богдан Волошин про справжніх галичан та «діснейленд» у Львові
- ДЦП успіху і щастю не перепона. Історія львівського перекладача
- Одне життя на мільйони
- Жінка – не кінь: 8 думок про свято 8 березня
- Війна змінила мене на краще. Доброволець, який розвиває громадський простір Львова
- Найсильніші ми. Про Львів, шахи і гендер
- Як у Львові помолодшало статеве життя і чому кожна п’ята пара – безплідна
- Що приховують польськомовні написи у Львові
- Лікар про public health у Львові, епідемії та дитячі хвороби, яких не помічають батьки
- Чого Львів може навчитись у мера-француза з Глухова. Відео
- Від Майдану до аеропорту: історія студентки, яка воювала в АТО
- Лєрка-волонтерка: історія одинадцятирічної львів’янки
- Як святкували Різдво у Львові з часів заснування міста
- Дві львівські вулички: одна проблема – різні рішення
- Місія здійсненна: коли Львів позбудеться маршруток
- Син чи дитина. Чому хлопчик – «бажаніша» дитина, аніж дівчинка
- Львів'янка поскаржилася на умови в пологовому. Що відповів лікар
- Не лижами єдиними: що варто знати про піші мандрівки зимовими Карпатами
- Технологія розуму: коли Львів стане Smart City?
- Марк Зархін: У Львові діє принцип "кум-кум", а не "win-win"
- Інтернет чи Всемережжя: мовознавець про чужизми та суржик у Львові
- Джамала. 10 думок про переселенців, музику і надію