
Фото: Т1
1 травня: чи варто його святкувати, а чи скасувати як елемент радянщини
Чи варто було б скасувати святкування 1 травня? В Україні воно несе зі собою суто радянський наратив. Чи святкують цей день у Європі?
Це свято у нас асоціюється з радянським союзом, так. Але святкують його не тільки на просторах колишнього СРСР. Фактично саме свято з’явилося як данина пам’яті про протести в США наприкінці XIX століття, під час яких вимагали запровадження восьмигодинного робочого дня. В часи «дикого капіталізму», які почалися із середини XIX століття в США та інших промислово розвинутих країнах, дуже сильно експлуатували робітників. Робочий день тривав 12 годин і більше, працювали і жінки, і діти. Тому робітники постійно вимагали скорочення робочого дня та бодай мінімальних прав.
Робочі сидять на балці під час будівництва в Нью-Йорку. Фотографія 1932 року (© Granger)
Тому, в принципі, за кордоном цей Міжнародний день праці більше асоціюється з американськими робітничими протестами. Звичайно, комуністична ідеологія завжди спекулювала на робітничому русі, тому запровадила це свято як один із заходів свого ідеологічного очільництва над робітничим рухом.
Якщо не помиляюся, на конгресі Другого інтернаціоналу (Міжнародне об’єднання соціалістичних робітничих партій, створене 1889 року – Ред.) вже ухвалювали рішення про міжнародне відзначення цього свята. Але знову ж таки в кінці XIX століття, коли ніяким радянським союзом ще не пахло.
У Львові День праці (як тоді казали «Львівська маївка») відзначали ще в 1890 році, себто за часів Австро-Угорщини, за 20 років до Першої світової війни. Галичина тоді була центром нафтовидобутку, і робітництво зазнало жорсткої експлуатації, тож і підтримало це прогресивне свято. Відомо, що на львівській маніфестації того дня були присутні Іван Франко і Михайло Павлик, які брали активну участь у створенні першої української політичної партії – Русько-української радикальної партії (РУРП). Тому, як бачимо, елементи святкування Дня праці були і до радянського союзу, однак мали інше забарвлення. Просто в часи СРСР сильно «вчепилися» у це популярне серед робітників свято і активно його використовували.
«Львівська маївка», 1990 рік
Чи варто провадити потужну державну політику комеморації задля переосмислення цієї дати, перенести це свято на якийсь інший день або просто скасувати?
В Україні у 2017 році вже були зроблені певні кроки. Були внесені зміни до закону у Верховній Раді про те, що День міжнародної солідарності трудящих перейменовано в День праці. У принципі, його краще актуалізувати до подій «Львівської маївки» 1890 року. На них можна спиратися.
Саме свято варто було б просто позбавити першотравневих радянських міфів. Я не вбачаю у ньому радянського підтексту через те, що в нас були прецеденти його святкування до союзу. На них варто звертати увагу. Є інші свята, які мають конкретно радянський підтекст. Варто звернути увагу на них у ході декомунізації. Наприклад, те ж саме 9 травня, яке дехто все ще відзначає. А свята до радянського періоду варто співвідносити зі святами з нашої історії або знаходити якісь інші виходи. Це, взагалі-то, почалося з перейменування свята парламентом у 2017 році, коли його почали прив’язувати до подій у Галичині.
Що ви думаєте про політику радикальної дерусифікації, яку впроваджують тепер, відхід від усього російського: назв, топонімів, літератури тощо?
У нас зараз воєнний час. Хоч він триває з 2014 року, але активна фаза його настала тепер. А в такий час усе радикалізується. Тож такі дії виправдані.
Ми маємо спільні історичні події, не тільки з росією. Ми маємо їх і з Польщею, і з Литвою (часи Великого князівства Литовського). Але наші спільні історичні події та культурні діячі не є настільки комеморовані в нашому суспільному просторі.
Усе ж таки всі ці назви – це «маркери», які є не лише в топографії, але й у стандартному сприйнятті навколишнього середовища, в якому ми живемо. Наприклад, якщо у нас дуже багато російської літератури в школі, дуже багато назв, пов’язаних із росією, то з часом це починає сприйматися як норма.
Якщо ми шукаємо підґрунтя, аби показати свою відмінність, то, напевно, варто там, де це можливо, звернути увагу на якісь ресурси власної історії та культури. В контексті вивчення літератури чи історії ми можемо звертати більше уваги на європейські зразки. У нас все-таки євроінтеграція, і тривалий час територія України була невід’ємною частиною Європи. Ми входили до державного об’єднання, яке тепер називають далеким прообразом Європейського Союзу, – до Речі Посполитої.
А в нас більшість топонімів на карті того ж Києва належать до XIX – XX століть. Це яскраво видно на прикладі станцій метро. Останнє перейменування було станції «Петрівка» на «Почайну». Почайна – давня річка у Києві, але тривалий час станція називалася «Петрівка» на честь радянського партійного діяча. Чи має він стосунок до тієї місцевості? Ні. До Києва мав певний стосунок. За кордоном станції метро, наприклад у Празі чи Варшаві, називаються за назвою місцевості. Цей досвід успішно реалізують і в нас. Сподіваюся, при майбутніх перейменуваннях станцій київського метрополітену також орієнтуватимуться на історичні топоніми столиці або присвячуватимуть їх діячам «русского міра без душку».
Другий приклад : у Тернополі довший час були проблеми з пам’ятником Пушкіну. В принципі, Пушкін, за деякими даними, у Тернополі бував, проте більшість джерел вказують на те, що таки ні. Бо в 1820-их роках, коли він мав бути у Тернополі, перебував у Бессарабії під наглядом губернатора. Тож потреби в пам’ятникові Пушкіну в Тернополі не було ні з естетичного, ні з комемораційного поглядів. Це був просто «маркер» приходу туди радянської влади та її утвердження.
На фото: демонтаж погруддя Пушкіну в Ужгороді
Так само радянська влада на засаді Тернопільського національного медичного університету створила пам’ятник так званому возз’єднанню сходу і заходу України. А фактично це був пам’ятник окупації Галичини радянськими військами. Цей барельєф демонтували давно, а Пушкіна не досі чіпали, бо це елемент російської культури, яка йшла паралельно і начебто не перетиналася з російською політикою.
Вважаю, що провадження політики тотальної дерусифікації виправдане, оскільки воєнний час цього потребує. Так само як ППО потребує системи розрізнення «свій-чужий», так само вона нам потрібна в сфері національної пам’яті.
Тим паче що в Україні суспільство постгеноцидне. Ми пережили Голодомор, всі події на початку і в середині XX століття, і зараз фактично переживаємо другий геноцид.
Коли росія окупує нові території, то розставляє ті «маркери» суспільної пам’яті. Ось окупувала вона південь України, і там починають відновлювати пам’ятники Леніну. Навіщо? Невже всі росіяни – комуністи? Ні, просто вони і місцеві колаборанти намагаються означити цю територію як пострадянську чи в майбутньому радянську, чи як вони це уявляють залежно від того табору, до якого належать. Бо в росії є імперіалісти та комуністи.
Фото: Ленін у Запоріжжі, УНІАН. Пам'ятник спершу переодягали, а потім знесли
Тож усі сторони під час гарячої фази війни здійснюють оте «маркування» територій і «мічення» свідомості. Так працює людська пам’ять. Це могло статися поступово і в більш виважених формах, але позаяк це існувало у нашій історії тривалий час, то тепер дерусифікація відбувається радикально.
Чи ми маємо відкинути абсолютно всю радянську спадщину?
Вважаю, що ми не повинні відкидати всього. Наприклад, ми не маємо відмовлятися від набутків періоду українізації (політика РКП(б) – ВКП(б) у 1920 – 1930-х роках для нейтралізації національно-визвольних прагнень українського народу та зміцнення більшовицької влади в УРСР – ред.).
Нам не подобаються пам’ятники Леніну і нам вони, в принципі, не потрібні, але вважаю, що напевно можуть бути свідчення, що проводилася політика українізації, і має бути якась пам’ять про тих людей. Так, вони були комуністи, але вони принаймні були за українську культуру, а деякі, наприклад Олександр Шумський (1890 – 1946 рр., український радянський державний і політичний діяч, один із лідерів націонал-комуністичного руху. Народний комісар внутрішніх справ та освіти – ред.), вважали, що Україна має бути соціалістичною, але існувати окремо від росії.
Повністю відмовитися від радянської спадщини все одно не вдасться, бо багато урбаністичних об’єктів, як-от конструктивізм 20-их років, вже є набутком української культури. Ми не можемо відмовитися від Дніпрогесу, ми не можемо відмовитися від центрального архітектурного ансамблю Харкова. Це вже певний елемент нашої культури, яка не є позичена нам радянським союзом, а є адаптацією нашого місцевого середовища.
Наприклад, та ж сама школа бойчукістів (плеяда малярів-монументалістів, учнів і послідовників Михайла Бойчука, представників «красного мистецтва» і «красної культури» 1920 – 1950-их рр. Їхня творчість впливала на свідомість митців включно до 1990-их років – ред.).
Тому не можна казати, що в радянському союзі все було чорно-біле. Принаймні у 1920-их роках було те, що українська культурна і національна думка могла б собі залишити.
Роман Тищенко-Ламанський
Війна і наступ Росії
- «Ми не можемо просто так загинути», або Три правила Залужного
- «Як можна звикнути до війни?!» – співвласник «Кави Мілітарі» у Львові
- росію лякає не Трамп, а дещо інше. До чого готуватись українцям у 2025 році
- «Я втратила ногу, але є й хороша новина»
- «Війна – це завжди нагода». Якою є Україна майбутнього та чого чекати в наступні роки
- «Мама заховала повістку, а тато сказав». Розвідник, який воює та записує війну на вініли
- Якою буде нова Україна. Розмова з Віталієм Портниковим і Ярославом Грицаком
- Як росіяни захопили Вугледар і що буде далі
- «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей
- «Завтра може все змінитись і кожному доведеться хапати зброю»
- Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні
- «Я хотів повіситись, але вдома чекали діти», – ветеран, що пережив полон
- Зібрав 7 мільйонів і пішов воювати. Історія добровольця
- Два роки тому на Львівщині загинуло щонайменше 60 військових. Кого за це судять
- «Повернути своє життя». Як відновлюють будинки на Стрийській після прильоту ракет
- Як Львів пережив масовану повітряну атаку. Деталі і коментарі
- «Казав, що має кілька патронів». Мати полоненого «азовця» чекає на його повернення
- Друга зима в окопах. Чи можлива ротація бійців, які давно воюють
- Новий етап війни, Або що відбувається на фронті
- Удар «шахедів» по Львову. Що летіло на Львівщину та куди влучили
- Віталій Портников: «Вагнер» у білорусі не для того, щоби бавитися в пасочки
- «Я пів року не бачив сонця і неба». «Азовець» Святослав Сірий про війну і полон
- «Я пішла шукати кицю – так і зберегла своє життя»
- «Я міг залишатися дома, але я тут», – викладач УКУ, який пішов на фронт
- «Хто я в цій війні». Волонтерка військового госпіталю Наталія Арестова
- «Хто я в цій війні». Медична кураторка патронатної служби «Азов» Дзвінка Сіра
- Як минув рік повномашстабної війни для Львова: спогади, цифри, фото
- «За рік бійці втомилися, але в них є місія». Інтерв’ю з військовим психологом
- «Я тут заради сім’ї та країни». Історія бійця з книжкою Тімоті Снайдера
- «Бійців з окупованих територій навколішках не проводжають». Історія польської волонтерки
- Віталій Портников: «Українці завжди робили свій вибір»
- Без світла, але без вас. Як львів'яни рятуються у випадках знеструмлення
- «Війна оголила правду про нас», – волонтерка Устя Стефанчук
- Як бізнес у Львові готується до блекауту та кому потрібні генератори
- Танкіст, який звільняв Ізюм: «Ми знаємо наші танчики до кожного гвинтика»
- Що означають масові ракетні обстріли та до чого готуватись. Прогноз експерта
- «Чоловік багато зробив, аби Маріуполь був українським», – дружина «азовця»
- Віталій Портников: «Формула перемоги у цій війні очевидна»
- «Ядерний удар, обмін полонених та мобілізація – це політична гра путіна», – експерт
- «Мамо, хто, як не я?». Історія азовця «Калини» з Львівщини, якого звільнили з полону
- «Моя роль – благословити сина і чекати на нього», – мама героя
- Влада з волонтерами не конкуренти. Яким є рішення для порозуміння
- Мама азовця: «Син просив, щоб ми молилися за них щодня»
- На чий бік стане світ? Аналіз промов Зеленського та путіна з початку великої війни
- «День Незалежності для росії – як кістка в горлі, треба бути готовим до всього», – експерт
- Двоє навіть поплили через річку. Як на кордоні ловлять ухилянтів та що на них чекає
- «Ми намацали больові точки противника». Військовий експерт про зміну стратегії на війні
- Переродження. Історія львівського панк-рокера, який вчиться бути військовим лікарем
- Наш прапор – мирний, але з кров’ю стає червоно-чорним. Історія Іванки Крип’якевич-Димид про сина-героя
- «Уявіть, що війна буде тривати десять років». Микола Савельєв про передову і тероборону
- Воїн світла. Спогади про героя Тараса Жеребецького
- «Я божеволію». Як рідні шукають зниклих безвісти військових і куди їм звертатися
- «Кожен чимось жертвував, щоб вивезти поранених за кордон». Історія фельдшерки
- «Потрібно бути готовими». Військовий експерт про наступ білорусі і ескалацію на сході
- Яку зброю Україні передають союзники та що потрібно ще для перемоги
- «Треба йти до кінця» – львів’янка Оля Біщук, яка воює у складі тероборони на cході України
- «Він був таким крутим чуваком». Сестри Артемія Димида про Героя і війну
- «Той, хто вмів літати». Спогади про Героя Артемія Димида
- Як у Львові оцифровують підбиту російську техніку. Репортаж із 3D-студії
- Острівець освіти. Як українські вчителі відкрили у Румунії школу для біженців
- 100 днів опору. Історії захисників, які наближають нашу перемогу
- «Коли є питання життя і смерті, то є бажання продовжити рід». Як війна впливає на стосунки
- «Все дуже складно». Олексій Францкевич про можливе вторгнення Білорусі
- Шок пройшов. Як нам спільно відбудовувати Україну
- «Україна знову має годувати світ». Що може змінитися для нашої держави у червні
- «Цінності важливіші за інтереси». Валерій Пекар про те, як Україна змінює світ
- Броня перемоги. Хто виготовляє бронежилети для військових і як їх перевіряють
- «Британці пишаються Україною». Найстаріший волонтер світу у Львові підтримав українців
- Які ракети запускає росія на Львівщину і чому не всі вдається збити
- «Це нова піхота, за якою – життя». Як зберегти тероборону і що треба у ній змінити
- Я не знав, чи у мене залишилися очі. Історія львівського розвідника
- Це вже не війна, а полювання. Мама пораненого азовця зі Львова про бій за «місто Марії»
- Є дві речі, на які ти маєш вплив під обстрілами. Історія «джавелінщика»
- «Зарубати слона кинджалом». Чому бійців з тероборони відправили у «гарячі точки»
- «Ми опинилися в 1944-му році». Віталій Портніков про уроки Другої світової війни
- «Наше головне завдання – вижити». Директорка «Території терору» про історію опору
- «Хочу дихати своїм повітрям і допомагати вдома». Історія біженки, яка повернулася додому
- Російський фарфор і раритетні ікони. Що знайшли в будинку «імператора» Козака у Львові
- (Не) їдуть без екіпіровки. Чи забезпечує держава військового всім необхідним
- Що зміниться для України, якщо путін офіційно оголосить війну. Прогноз експерта
- Слава Україні! Історія прикордонника, який підірвав себе заради побратимів
- «У Бога закінчилося терпіння». Психолог про «затяжну» війну і як вона змінить українців
- «Ці рани надто глибокі». Як у село біля Маріуполя прийшли окупанти
- «Щоби забрати поранених вночі, ми їдемо навпомацки». Як воює парамедик із «Госпітальєрів»
- Взяти Одесу вони точно не зможуть. Політолог про ймовірне вторгнення з Придністров’я
- Гроші, робота, освіта. На що можуть розраховувати біженці з України за кордоном
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Будуть масивніші бомбардування. Експерт про 9 травня, цілі росії і новий виток війни
- «У концтаборі ми знали, що союз розпадеться. З росією буде те саме», – Мирослав Маринович
- Чому у XXI столітті люди здатні на таке насильство? Військовий капелан про путіна, росіян та Європу
- «Захищав людей у маршрутці й на вулиці». Спогади про оператора і воїна Юрія Олійника
- Чи вигідна Україні мирова з росією. Реакція експертів
- «Ми не можемо продати нашу свободу за тимчасову уявну безпеку», – Святослав Вакарчук
- Леви охороняють Львів, або Як місто рятує свої пам’ятки
- 12 днів у підвалі. Історія маріупольця, якому вдалося евакуюватися до Львова
- «Кожен позов, кожне невиконане росією рішення, є ще одним доказом для всіх», – правник
- Гуманітарка має стати на рейки. Як і хто координує допомогу на Львівщині
- «Фото та відео руйнувань дуже важливі для міжнародного суду над Росією», – юрист
- «Наші діти подорослішали на роки». Репортаж з колишнього дитбудинку у Львові
- Це мільйон доларів на день. Андрій Садовий про переселенців та життя у час війни