
«Ядерний удар, обмін полонених та мобілізація – це політична гра путіна», – експерт
Останній тиждень видався дуже насиченим на події. Спочатку всі очікували анонсованого виступу путіна щодо псевдореферендумів на території Донецької та Луганської, Херсонської та Запорізької областей України, потім його скасували. Натомість 21 вересня президент рф оголосив часткову мобілізацію, а ввечері того ж дня українці дізналися про обмін 215 полонених військовослужбовців, серед яких 108 бійців «Азову». На тлі постійних вкидів про можливість ядерного удару з боку супротивника така активність виглядає дивно і змушує задуматися, що запланував ворог. Саме про це Tvoemisto.tv запитало військового експерта Олега Жданова.
Як вплине часткова мобілізація, яку оголосив володимир путін у росії, на Україну і за який час призовників кинуть у бій?
Ця мобілізація демонструє відчай російської влади і намагання хоч якось втримати ситуацію під контролем. Вони можуть повторити історію Першої світової війни, коли в 1914 році цар провів мобілізацію, а в 1917-ому мобілізовані його скинули. У нашому випадку це може відбутися навіть швидше.
Уже зараз люди в рф, які мислять тверезо, кажуть, що оголошення мобілізації – фатальна помилка путіна. І не важливо, скільки вони планують мобілізувати, 300 тисяч чи мільйон.
Можливо, росіяни і зберуть ті 300 тисяч упродовж півріччя. Зараз триває перша хвиля мобілізації, і вони рапортують, що 10 тисяч уже прийшли у військкомати, тож напевне вона буде повною. Але згодом, коли росіян примусово вестимуть у військкомати, ситуація докорінно зміниться.
На хід бойових дій ці люди почнуть впливати ближче до нового року. За три-чотири тижні декого можуть відправити на фронт для поповнення втрат, але це будуть смертники, бо без належної підготовки шансів вижити в них тут не буде.
Цікаво, що кремль уже задкує. Інформаційне агентство РИА Новости подає інформацію, що це не мобілізація, а навчальні збори, що призваних на війну не відправлятимуть.
Читайте також: Мобілізація в росії. що це означає для України
Думаю, для росії це фатально. Внаслідок оголошення мобілізації російське суспільство ставить путіну відразу декілька питань. Для прикладу: якщо втрати становлять менш ніж 6 тисяч, то навіщо мобілізовувати 300 тисяч? Якщо є потреба в мобілізації, то де ж наша армія? І у влади відповідей не буде. А якщо їх нема, то люди почнуть шукати відповіді самі, і пошуки ці виллються у вуличні протести. Наразі вони ще невеличкі, але якщо сьогодні-завтра почнуть висмикувати чоловіків із родин, почнеться примусове зганяння до військкоматів, тоді побачимо справжні протести.
Деякі фахівці вважають, що мобілізація – це пастка, щоби виманити українців на непродуманий швидкий наступ, посіяти паніку.
Навряд чи. Наш Генштаб уже показав, що не реагує на такі вкиди. Тут мовиться радше про щось суттєво більше, бо з боку путіна триває велика політична гра. Він максимально загострює цей конфлікт, аби змусити нас до переговорного процесу. На фронті немає можливості загострити його, але мобілізацією путін показує, що готовий на довге протистояння, умовно кажучи, бо має стільки народу, який може йти воювати, скільки треба. І водночас робить жест доброї волі: дає добро на обмін наших полонених, віддає нам тих, кого ми понад усе бажаємо визволити з полону, – «азовців», яких вважає своїми запеклими ворогами.
Путін лякає, що буде ядерна і затяжна війна, водночас показуючи, що вже йде назустріч, мовляв, і ви йдіть, провокує на перемовини. Такою є політична гра кремля. Але, маючи на своєму боці стратегічну ініціативу, ми не можемо піддатися цій спокусі – сісти за стіл перемовин. Щойно сядемо – одразу програємо.
Читайте також: Мама «азовця»: «Син просив, щоб ми молилися за них щодня»
Якою має бути реакція України в цьому контексті? Чи переглядатимуть стратегії, можливо, зміняться запити щодо озброєння або ж посилиться мобілізація?
У нас має бути лиш одна реакція – маємо вимагати щонайшвидше і щонайбільше озброєння, маємо протиставити масовості особового складу армії РФ «залізо» – сучасну зброю. Ми не можемо тепер оголосити черговий етап мобілізації: Генеральний штаб призиває тільки за необхідності, для поповнення поточних втрат. Так є тому, що у нас немає чим озброїти новобранців. Якби було озброєння, то ми могли б розгорнути додаткову хвилю мобілізації або ж просто забезпечити зброєю всіх наших вояків. І це дало б нам перевагу.
Чи є якісь можливості посилення озброєнням зараз?
Ми не впливаємо на цей процес. На нього впливають лише наші західні партнери, а ми можемо лише сподіватися на те, що коли всі вже визначилися, хто на чиєму боці, це змусить західних лідерів визначитися з допомогою Україні. Якщо хочеш миру – допомагай Україні. Таке розуміння ситуації з боку західних лідерів напряму впливатиме на допомогу нам. Якщо ми зараз почнемо отримувати більше зброї, техніки, то зможемо змінити ситуацію на фронті. Ми готові.
Ще не відомі подробиці останньої зустрічі у форматі «Рамштайн», усе ще засекречене, вочевидь. Але чи успішна вона для нас?
Із військового погляду все правильно, вони просто засекретили всі плани щодо надходження озброєння. Тому єдина інформація, яку ми маємо, це щира усмішка міністра оборони Рєзнікова, який після конференції у форматі «Рамштайн» сказав, що все добре, що все, що ми хотіли, нам дадуть. Це єдина інформація поки що. Будемо сподіватися, що так воно і є.
І це покаже ситуація на фронті в найближчі тижні. Зараз ми знову повернулися до позиційної війни, тому що накопичили резерв і показали західним партнерам і самі собі, на що спроможні ЗСУ, якщо мають сучасне озброєння, обладнання, вояків, навчених воювати за новітніми методиками, розробленими на Заході.
Херсон все ще залишається пріоритетним напрямком чи тепер трохи змінилася ситуація?
На Херсоні все залишається так, як є. Ми не перестаємо планомірно знищувати, послаблювати ворожі угруповання, доводити їх до небоєздатного стану. Так, вони намагаються його підтримувати, протистояння триває, там дуже важко. Але було відомо, що легко не буде, бо там найбільше угруповання регулярних військ, найбільш боєздатні частини.
Ми можемо втратити окуповану територію?
Так. Річ у тім, що першим пунктом перемовин буде припинення вогню, ми не зможемо протистояти. Сучасні методи війни дозволяють ефективно вести і осінню, і зимову кампанії. І переможе в них той, хто краще підготує свої збройні сили до холодів . Тут головний фактор – люди. Якщо ми підготуємо наших бійців, якщо будуть генератори, пункти обігріву особового складу, зимове обмундирування, то ми зможемо вести зимову кампанію при низьких температурах. Це може бути нашою перевагою, адже в російській армії солдат стоїть на останньому місці. Спершу боєприпаси і пальне, аж потім солдат. Деякі російські частини у нас все літо воювали в зимовій формі.
Розмовляла Вікторія Савіцька
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Війна і наступ Росії
- «Усіх не беремо». Усе про контракт «18-24» та кому можуть відмовити
- «Ми не можемо просто так загинути», або Три правила Залужного
- «Як можна звикнути до війни?!» – співвласник «Кави Мілітарі» у Львові
- росію лякає не Трамп, а дещо інше. До чого готуватись українцям у 2025 році
- «Я втратила ногу, але є й хороша новина»
- «Війна – це завжди нагода». Якою є Україна майбутнього та чого чекати в наступні роки
- «Мама заховала повістку, а тато сказав». Розвідник, який воює та записує війну на вініли
- Якою буде нова Україна. Розмова з Віталієм Портниковим і Ярославом Грицаком
- Як росіяни захопили Вугледар і що буде далі
- «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей
- «Завтра може все змінитись і кожному доведеться хапати зброю»
- Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні
- «Я хотів повіситись, але вдома чекали діти», – ветеран, що пережив полон
- Зібрав 7 мільйонів і пішов воювати. Історія добровольця
- Два роки тому на Львівщині загинуло щонайменше 60 військових. Кого за це судять
- «Повернути своє життя». Як відновлюють будинки на Стрийській після прильоту ракет
- Як Львів пережив масовану повітряну атаку. Деталі і коментарі
- «Казав, що має кілька патронів». Мати полоненого «азовця» чекає на його повернення
- Друга зима в окопах. Чи можлива ротація бійців, які давно воюють
- Новий етап війни, Або що відбувається на фронті
- Удар «шахедів» по Львову. Що летіло на Львівщину та куди влучили
- Віталій Портников: «Вагнер» у білорусі не для того, щоби бавитися в пасочки
- «Я пів року не бачив сонця і неба». «Азовець» Святослав Сірий про війну і полон
- «Я пішла шукати кицю – так і зберегла своє життя»
- «Я міг залишатися дома, але я тут», – викладач УКУ, який пішов на фронт
- «Хто я в цій війні». Волонтерка військового госпіталю Наталія Арестова
- «Хто я в цій війні». Медична кураторка патронатної служби «Азов» Дзвінка Сіра
- Як минув рік повномашстабної війни для Львова: спогади, цифри, фото
- «За рік бійці втомилися, але в них є місія». Інтерв’ю з військовим психологом
- «Я тут заради сім’ї та країни». Історія бійця з книжкою Тімоті Снайдера
- «Бійців з окупованих територій навколішках не проводжають». Історія польської волонтерки
- Віталій Портников: «Українці завжди робили свій вибір»
- Без світла, але без вас. Як львів'яни рятуються у випадках знеструмлення
- «Війна оголила правду про нас», – волонтерка Устя Стефанчук
- Як бізнес у Львові готується до блекауту та кому потрібні генератори
- Танкіст, який звільняв Ізюм: «Ми знаємо наші танчики до кожного гвинтика»
- Що означають масові ракетні обстріли та до чого готуватись. Прогноз експерта
- «Чоловік багато зробив, аби Маріуполь був українським», – дружина «азовця»
- Віталій Портников: «Формула перемоги у цій війні очевидна»
- «Мамо, хто, як не я?». Історія азовця «Калини» з Львівщини, якого звільнили з полону
- «Моя роль – благословити сина і чекати на нього», – мама героя
- Влада з волонтерами не конкуренти. Яким є рішення для порозуміння
- Мама азовця: «Син просив, щоб ми молилися за них щодня»
- На чий бік стане світ? Аналіз промов Зеленського та путіна з початку великої війни
- «День Незалежності для росії – як кістка в горлі, треба бути готовим до всього», – експерт
- Двоє навіть поплили через річку. Як на кордоні ловлять ухилянтів та що на них чекає
- «Ми намацали больові точки противника». Військовий експерт про зміну стратегії на війні
- Переродження. Історія львівського панк-рокера, який вчиться бути військовим лікарем
- Наш прапор – мирний, але з кров’ю стає червоно-чорним. Історія Іванки Крип’якевич-Димид про сина-героя
- «Уявіть, що війна буде тривати десять років». Микола Савельєв про передову і тероборону
- Воїн світла. Спогади про героя Тараса Жеребецького
- «Я божеволію». Як рідні шукають зниклих безвісти військових і куди їм звертатися
- «Кожен чимось жертвував, щоб вивезти поранених за кордон». Історія фельдшерки
- «Потрібно бути готовими». Військовий експерт про наступ білорусі і ескалацію на сході
- Яку зброю Україні передають союзники та що потрібно ще для перемоги
- «Треба йти до кінця» – львів’янка Оля Біщук, яка воює у складі тероборони на cході України
- «Він був таким крутим чуваком». Сестри Артемія Димида про Героя і війну
- «Той, хто вмів літати». Спогади про Героя Артемія Димида
- Як у Львові оцифровують підбиту російську техніку. Репортаж із 3D-студії
- Острівець освіти. Як українські вчителі відкрили у Румунії школу для біженців
- 100 днів опору. Історії захисників, які наближають нашу перемогу
- «Коли є питання життя і смерті, то є бажання продовжити рід». Як війна впливає на стосунки
- «Все дуже складно». Олексій Францкевич про можливе вторгнення Білорусі
- Шок пройшов. Як нам спільно відбудовувати Україну
- «Україна знову має годувати світ». Що може змінитися для нашої держави у червні
- «Цінності важливіші за інтереси». Валерій Пекар про те, як Україна змінює світ
- Броня перемоги. Хто виготовляє бронежилети для військових і як їх перевіряють
- «Британці пишаються Україною». Найстаріший волонтер світу у Львові підтримав українців
- Які ракети запускає росія на Львівщину і чому не всі вдається збити
- «Це нова піхота, за якою – життя». Як зберегти тероборону і що треба у ній змінити
- Я не знав, чи у мене залишилися очі. Історія львівського розвідника
- Це вже не війна, а полювання. Мама пораненого азовця зі Львова про бій за «місто Марії»
- Є дві речі, на які ти маєш вплив під обстрілами. Історія «джавелінщика»
- «Зарубати слона кинджалом». Чому бійців з тероборони відправили у «гарячі точки»
- «Ми опинилися в 1944-му році». Віталій Портніков про уроки Другої світової війни
- «Наше головне завдання – вижити». Директорка «Території терору» про історію опору
- «Хочу дихати своїм повітрям і допомагати вдома». Історія біженки, яка повернулася додому
- Російський фарфор і раритетні ікони. Що знайшли в будинку «імператора» Козака у Львові
- (Не) їдуть без екіпіровки. Чи забезпечує держава військового всім необхідним
- Що зміниться для України, якщо путін офіційно оголосить війну. Прогноз експерта
- 1 травня: чи варто його святкувати, а чи скасувати як елемент радянщини
- Слава Україні! Історія прикордонника, який підірвав себе заради побратимів
- «У Бога закінчилося терпіння». Психолог про «затяжну» війну і як вона змінить українців
- «Ці рани надто глибокі». Як у село біля Маріуполя прийшли окупанти
- «Щоби забрати поранених вночі, ми їдемо навпомацки». Як воює парамедик із «Госпітальєрів»
- Взяти Одесу вони точно не зможуть. Політолог про ймовірне вторгнення з Придністров’я
- Гроші, робота, освіта. На що можуть розраховувати біженці з України за кордоном
- Будуть масивніші бомбардування. Експерт про 9 травня, цілі росії і новий виток війни
- «У концтаборі ми знали, що союз розпадеться. З росією буде те саме», – Мирослав Маринович
- Чому у XXI столітті люди здатні на таке насильство? Військовий капелан про путіна, росіян та Європу
- «Захищав людей у маршрутці й на вулиці». Спогади про оператора і воїна Юрія Олійника
- Чи вигідна Україні мирова з росією. Реакція експертів
- «Ми не можемо продати нашу свободу за тимчасову уявну безпеку», – Святослав Вакарчук
- Леви охороняють Львів, або Як місто рятує свої пам’ятки
- 12 днів у підвалі. Історія маріупольця, якому вдалося евакуюватися до Львова
- «Кожен позов, кожне невиконане росією рішення, є ще одним доказом для всіх», – правник
- Гуманітарка має стати на рейки. Як і хто координує допомогу на Львівщині
- «Фото та відео руйнувань дуже важливі для міжнародного суду над Росією», – юрист
- «Наші діти подорослішали на роки». Репортаж з колишнього дитбудинку у Львові
- Це мільйон доларів на день. Андрій Садовий про переселенців та життя у час війни