
«Ці рани надто глибокі». Як у село біля Маріуполя прийшли окупанти
Розкажи, як для тебе пройшли перші дні війни.
Я був вдома з дітьми, як завжди ходив на роботу. У дітей навчання, у мене багато справ по господарству, свійські тварини, дім та таке інше. Ні про що не думали й не очікували, що трапиться справжня катастрофа. 24 лютого діти зранку ще звично пішли до школи. А далі у чаті запитували: «Ми у школу йдемо чи ні?», на що вчителі відповіли – «Ви що! Сидіть вдома та піклуйтеся про близьких». Перші дні були весь час на новинах. Багато хто їздив, як завжди, на ринок в Маріуполь повз частину ППО та аеропорт, котрі обстріляли в перший день. Бачили, як воно горіло, переказували. Так все було до 26 або 27 лютого. Поки після ринку нас ледве випустили назад через блокпост українські військові. Більше в місті ми не були.
Ти кажеш, що був повністю у роботі. Але весь січень та лютий було безліч тривожних новин й повідомлень у ЗМІ. Як ти ставився до цієї загрози? Яке було твоє бачення ситуації?
До перспективи, що почнеться війна, я ставився доволі скептично. Було розуміння, що це може статися, але по новинах складалося таке враження, що Росія ще не готова. Ми розуміли, що війна можлива протягом останніх восьми років, але я вважав, що цього не трапиться зараз. Більше бісило те, що наші не готуються. Представники уряду постійно казали, що ситуація штучно нагнітається, пояснювали, як це шкодить бізнесу та таке інше.
Коли вже Маріуполь обстрілювали, перекрили блокпости та стало зрозуміло, що трапилося. Які були твої емоції, що ти робив?
Я не дуже емоційний, намагався придушити всі почуття. Майже одразу втратив зв’язок з рідними, що знаходилися в різних містах України і це мене дуже непокоїло. 27 лютого зранку до мене прийшли знайомі односельчани. Дійшли згоди, що потрібно об’єднуватися, допомагати одне одному, щоб оцей воєнний час якось пережити. Спершу зробили групу в телеграмі та організували літнім людям доставку води з криниці. Один з тих хлопців контактував з Червоним Хрестом. Ми зібрали та встигли відправити машину гуманітарної допомоги на Маріуполь. У мирний час ми їздили на ринок продавати товари з власних господарств. Після того, як сполучення перервалося, у нас зібралося багато продуктів. Молоко, сметана, картопля, олія, домашні консерви та купа одягу – все зібрали та завантажити в машину.
Поїхали до Нікольського, де повинні були зустрітися з Червоним Хрестом. Це було 28 лютого. Тільки ми дочекалися їх та перевантажили усе, як почався обстріл. Чутно було конкретно. Швидко виїхали назад. Побачили, що на трасі стоїть машина, прошита кулями, пом’ята уся. Під’їхали ближче, юнак у військовій формі видивлявся у бінокль в бік селища. Так я вперше побачив солдатів окупантів. Метрів за 500 далі по дорозі стояла величезна колона: КамАЗи, БМП та все інше. Нам пощастило, що до колони був поворот і нам не довелося їхати повз них. Це був шок для нас. Ми не очікували, що росіяни вже зайшли так далеко. Останні дані були, що вони в Мелітополі. Вже ввечері нас наздогнали новини, що усі села навкруги окуповані.
Чи чув щось про бої на підступах до Маріуполя?
Про масштабні бої не чув, тільки поодинокі обстріли колон. 1 березня у нас вже не було світла. В цей день ми почули прильоти в районі траси на Маріуполь. Пізніше ми бачили те місце, там лишилися два спалені БТР окупантів. В сусідньому селі було знищено два танки. Але це все було… як це сказати. Слабенько. Ворожі війська постійно рухалися з півдня на північ, намагаючись охопити Маріуполь. Йшли такі величезні колони техніки, що оті одиничні втрати не мали ніякого значення.
Яка була реакція місцевих, коли стало ясно, що навкруги все окуповане?
У нас один поліцейський в перший же день поїхав відмічатися у райцентр до нового начальства. Його назначили комендантом. Це було десь 6-7 березня. «Ватників» в нашому селі вистачає. Багато хто тішився, що прийде Росія. Але якихось активних дій вони не чинили. Проте, якби ДНРівці приїхали в село і сказали «А покажіть, хто тут за Україну?», то я впевнений, що знайшлись би ті, хто вказав пальцем. А от в райцентрі явно готувалися до приходу ворога. Про це багато писали у соцмережах. Про адміністрацію селища, про голову відділу освіти, про директора школи та садка. Там буквально зустрічали окупантів з короваями. Але навіть не росіян, а ДНРівців. Регулярні війська зайшли та пішли далі на позиції під Маріуполь, а в райцентр заїхало донецьке МГБ, поліція і таке інше. Все було оперативно. В перший день окупації прибув якийсь високопосадовець ДСНС з Донецька, то там йому влаштували дуже теплу зустріч. Місцеві виводили усіх пожежників урочисто зустрічати нового керманича.
Волонтерську діяльність довелося зупинити?
Більше з Червоним Хрестом ми не співпрацювали. Але 2 березня сталася ще одна історія. Нам подзвонили знайомі та попросили вивезти з сусіднього села дівчину з двома дітьми. То село також було вже захоплене, і окупанти дізналися, що то сім’я військовослужбовця. Звісно, люди боялися, що їх будуть переслідувати. Щоб забрати цю родину, нам потрібно було перетнути трасу, по якій активно рухалася ворожа техніка. Ми з батьком розуміли, що це небезпечно, але відмовити не змогли. Вранці ми сіли в машину, до того місця було хвилин 20 в одну сторону, але так вийшло, що повернулися ми тільки через три дні. Доїхали до місця, не зустрівши жодної душі, швидко підібрали цю родину в машину і вирушили назад. Машина наша була позначена червоними хрестами з усіх боків, що ми не військові. Ранок був туманний, минаючи трасу на Маріуполь ми побачили, що їде дуже велика колона російської техніки. З колони зупинився бронеавтомобіль «Тигр», з нього вискочили солдати та без попередження почали стріляти в нас. Ми чули, як кулі цокали поруч з нами. Як ніхто не загинув, не розумію досі... Ми натиснули на газ і назад. Сховалися у якомусь подвір’ї, і тут почався артилерійський обстріл.
Просиділи кілька годин і вирішили спробувати ще раз. Дісталися до того ж самого місця – нікого. Проїхали 300 метрів, побачили танк, почули вистріл з чогось важкого. Всі кинулися з машини на узбіччя, почали кричати, що ми з дітьми, щоб не стріляли. Підійшли до нас якісь кавказці у формі РФ. Балакали дуже коректно. Їх командир був дуже підозрілим, але майже нічого не питав. Машину повністю витрусили та почали нам погрожувати, що у них наказ розстрілювати усіх. Дівчина дуже боялась і плакала. У батька забрали телефон, а він одразу задзвонив. Командир ввімкнув гучний зв'язок і наказав відповідати російською. Батя знітився, занервував, сказав, що забув руський. Довелося відповідати мені. То був сусід, питав, як запустити мехдойку. Кавказці зрозуміли, що пішли якісь балачки про корів та відключили. Поки ми стояли, повз нас проходили колони техніки, КамАЗи, танки, БТР, БМП все, що тільки можна. Дуже багато. Протримавши якийсь час, нам сказали, що якщо ми поїдемо далі в той бік, то нас вб’ють. Тож ми пересиділи кілька днів у знайомих. Додому потрапили тільки 5 березня.
Як зрозуміли, що можна рухатися додому?
Ми зустріли чоловіка, який прибув з нашого села, він повідомив, що проїхати можна. Наш шлях проходив через ще одне село. Ми його не впізнали. Окупанти позносили все – дерева, знаки, паркани. Дорога була розбита танками, майже усі електроопори повалені. Думаю, що вони це робили навмисно, щоб лишити людей без електрики. В цьому селі загарбники розстріляли з БМП фельдшерський пункт, усе було в дірах. Спалили сільраду, стріляли в школу з танка, пограбували магазин. Суцільне варварство.
Українських військових там не було?
Ні, не було. Росіяни казали, що шукали нацистів. Це сусіднє село дуже постраждало, емоції передати важко. А от нашому селищу пощастило. Вони там не затрималися, тож все лишилося ціле. Тільки на в’їзді знищили машину з цивільними. Вони випадково натрапили на колону і їх просто розстріляли без попередження. Цих людей я дуже добре знав – звичайні хлопці. Тепер їхні діти лишилися сиротами.
Як ви дійшли до рішення, що потрібно полишати батьківщину?
Десь 13 березня до нас почали доходити чутки, що можна якось виїхати на Бердянськ. Інформації про коридор не мали ніякої. 16 березня, коли вже побачили колони машин з Маріуполя, долучилися до них і поїхали. Мої батьки відмовилися покидати рідне село. Я взяв батькову машину та рушив зі своїми двома дітьми, тією дівчиною і її двома дітьми, яких ми вивезли на початку березня. Багато російських блокпостів пройшли, але доїхали того ж дня до Запоріжжя без особливих пригод. Ціль у нас була дуже проста – ми боялися переслідування через політичні мотиви. Почалися оці всі історії про МГБ ДНР, про обшуки та чистки, потім в райцентрі вбили голову спілки АТО. Ми здогадувалися, що на нас це все також чекає.
Яким чином окупанти отримують інформацію про проукраїнських мешканців?
Елементарне зрадництво. В нашому випадку взагалі все просто. В школах для дітей, у кого батьки мають статус УБД, передбачені певні пільги. У журналі навпроти фамілій таких дітей є відмітка. Я знав, що в райцентрі керівники освітніх закладів пішли на співпрацю з окупантами. Вони поселяли у дитсадки та школи військових. Я не сумнівався, що рано чи пізно вони отримають списки і у нас почнуться проблеми. Усвідомлення такої перспективи дуже тиснуло на мене.
Що думаєш, чи зможеш колись повернутися в рідне село? І взагалі хотів би цього?
Поки реально не знаю, що робити. Плани на кілька місяців вперед пов'язані лише з дітьми. Потрібно, щоб вони продовжували здобувати освіту. Здоровий глузд підказує, що в рідному селі вже робити буде нічого. Там і раніше було мало людей, а після цього повернеться ще менше. Звісно я вірю в ЗСУ, в перемогу… Але ці рани надто глибокі.
Ось так виглядало село до вторгнення окупантів...
Іван Станіславський
Фото автора і співрозмовника
Війна і наступ Росії
- «Ми не можемо просто так загинути», або Три правила Залужного
- «Як можна звикнути до війни?!» – співвласник «Кави Мілітарі» у Львові
- росію лякає не Трамп, а дещо інше. До чого готуватись українцям у 2025 році
- «Я втратила ногу, але є й хороша новина»
- «Війна – це завжди нагода». Якою є Україна майбутнього та чого чекати в наступні роки
- «Мама заховала повістку, а тато сказав». Розвідник, який воює та записує війну на вініли
- Якою буде нова Україна. Розмова з Віталієм Портниковим і Ярославом Грицаком
- Як росіяни захопили Вугледар і що буде далі
- «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей
- «Завтра може все змінитись і кожному доведеться хапати зброю»
- Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні
- «Я хотів повіситись, але вдома чекали діти», – ветеран, що пережив полон
- Зібрав 7 мільйонів і пішов воювати. Історія добровольця
- Два роки тому на Львівщині загинуло щонайменше 60 військових. Кого за це судять
- «Повернути своє життя». Як відновлюють будинки на Стрийській після прильоту ракет
- Як Львів пережив масовану повітряну атаку. Деталі і коментарі
- «Казав, що має кілька патронів». Мати полоненого «азовця» чекає на його повернення
- Друга зима в окопах. Чи можлива ротація бійців, які давно воюють
- Новий етап війни, Або що відбувається на фронті
- Удар «шахедів» по Львову. Що летіло на Львівщину та куди влучили
- Віталій Портников: «Вагнер» у білорусі не для того, щоби бавитися в пасочки
- «Я пів року не бачив сонця і неба». «Азовець» Святослав Сірий про війну і полон
- «Я пішла шукати кицю – так і зберегла своє життя»
- «Я міг залишатися дома, але я тут», – викладач УКУ, який пішов на фронт
- «Хто я в цій війні». Волонтерка військового госпіталю Наталія Арестова
- «Хто я в цій війні». Медична кураторка патронатної служби «Азов» Дзвінка Сіра
- Як минув рік повномашстабної війни для Львова: спогади, цифри, фото
- «За рік бійці втомилися, але в них є місія». Інтерв’ю з військовим психологом
- «Я тут заради сім’ї та країни». Історія бійця з книжкою Тімоті Снайдера
- «Бійців з окупованих територій навколішках не проводжають». Історія польської волонтерки
- Віталій Портников: «Українці завжди робили свій вибір»
- Без світла, але без вас. Як львів'яни рятуються у випадках знеструмлення
- «Війна оголила правду про нас», – волонтерка Устя Стефанчук
- Як бізнес у Львові готується до блекауту та кому потрібні генератори
- Танкіст, який звільняв Ізюм: «Ми знаємо наші танчики до кожного гвинтика»
- Що означають масові ракетні обстріли та до чого готуватись. Прогноз експерта
- «Чоловік багато зробив, аби Маріуполь був українським», – дружина «азовця»
- Віталій Портников: «Формула перемоги у цій війні очевидна»
- «Ядерний удар, обмін полонених та мобілізація – це політична гра путіна», – експерт
- «Мамо, хто, як не я?». Історія азовця «Калини» з Львівщини, якого звільнили з полону
- «Моя роль – благословити сина і чекати на нього», – мама героя
- Влада з волонтерами не конкуренти. Яким є рішення для порозуміння
- Мама азовця: «Син просив, щоб ми молилися за них щодня»
- На чий бік стане світ? Аналіз промов Зеленського та путіна з початку великої війни
- «День Незалежності для росії – як кістка в горлі, треба бути готовим до всього», – експерт
- Двоє навіть поплили через річку. Як на кордоні ловлять ухилянтів та що на них чекає
- «Ми намацали больові точки противника». Військовий експерт про зміну стратегії на війні
- Переродження. Історія львівського панк-рокера, який вчиться бути військовим лікарем
- Наш прапор – мирний, але з кров’ю стає червоно-чорним. Історія Іванки Крип’якевич-Димид про сина-героя
- «Уявіть, що війна буде тривати десять років». Микола Савельєв про передову і тероборону
- Воїн світла. Спогади про героя Тараса Жеребецького
- «Я божеволію». Як рідні шукають зниклих безвісти військових і куди їм звертатися
- «Кожен чимось жертвував, щоб вивезти поранених за кордон». Історія фельдшерки
- «Потрібно бути готовими». Військовий експерт про наступ білорусі і ескалацію на сході
- Яку зброю Україні передають союзники та що потрібно ще для перемоги
- «Треба йти до кінця» – львів’янка Оля Біщук, яка воює у складі тероборони на cході України
- «Він був таким крутим чуваком». Сестри Артемія Димида про Героя і війну
- «Той, хто вмів літати». Спогади про Героя Артемія Димида
- Як у Львові оцифровують підбиту російську техніку. Репортаж із 3D-студії
- Острівець освіти. Як українські вчителі відкрили у Румунії школу для біженців
- 100 днів опору. Історії захисників, які наближають нашу перемогу
- «Коли є питання життя і смерті, то є бажання продовжити рід». Як війна впливає на стосунки
- «Все дуже складно». Олексій Францкевич про можливе вторгнення Білорусі
- Шок пройшов. Як нам спільно відбудовувати Україну
- «Україна знову має годувати світ». Що може змінитися для нашої держави у червні
- «Цінності важливіші за інтереси». Валерій Пекар про те, як Україна змінює світ
- Броня перемоги. Хто виготовляє бронежилети для військових і як їх перевіряють
- «Британці пишаються Україною». Найстаріший волонтер світу у Львові підтримав українців
- Які ракети запускає росія на Львівщину і чому не всі вдається збити
- «Це нова піхота, за якою – життя». Як зберегти тероборону і що треба у ній змінити
- Я не знав, чи у мене залишилися очі. Історія львівського розвідника
- Це вже не війна, а полювання. Мама пораненого азовця зі Львова про бій за «місто Марії»
- Є дві речі, на які ти маєш вплив під обстрілами. Історія «джавелінщика»
- «Зарубати слона кинджалом». Чому бійців з тероборони відправили у «гарячі точки»
- «Ми опинилися в 1944-му році». Віталій Портніков про уроки Другої світової війни
- «Наше головне завдання – вижити». Директорка «Території терору» про історію опору
- «Хочу дихати своїм повітрям і допомагати вдома». Історія біженки, яка повернулася додому
- Російський фарфор і раритетні ікони. Що знайшли в будинку «імператора» Козака у Львові
- (Не) їдуть без екіпіровки. Чи забезпечує держава військового всім необхідним
- Що зміниться для України, якщо путін офіційно оголосить війну. Прогноз експерта
- 1 травня: чи варто його святкувати, а чи скасувати як елемент радянщини
- Слава Україні! Історія прикордонника, який підірвав себе заради побратимів
- «У Бога закінчилося терпіння». Психолог про «затяжну» війну і як вона змінить українців
- «Щоби забрати поранених вночі, ми їдемо навпомацки». Як воює парамедик із «Госпітальєрів»
- Взяти Одесу вони точно не зможуть. Політолог про ймовірне вторгнення з Придністров’я
- Гроші, робота, освіта. На що можуть розраховувати біженці з України за кордоном
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Будуть масивніші бомбардування. Експерт про 9 травня, цілі росії і новий виток війни
- «У концтаборі ми знали, що союз розпадеться. З росією буде те саме», – Мирослав Маринович
- Чому у XXI столітті люди здатні на таке насильство? Військовий капелан про путіна, росіян та Європу
- «Захищав людей у маршрутці й на вулиці». Спогади про оператора і воїна Юрія Олійника
- Чи вигідна Україні мирова з росією. Реакція експертів
- «Ми не можемо продати нашу свободу за тимчасову уявну безпеку», – Святослав Вакарчук
- Леви охороняють Львів, або Як місто рятує свої пам’ятки
- 12 днів у підвалі. Історія маріупольця, якому вдалося евакуюватися до Львова
- «Кожен позов, кожне невиконане росією рішення, є ще одним доказом для всіх», – правник
- Гуманітарка має стати на рейки. Як і хто координує допомогу на Львівщині
- «Фото та відео руйнувань дуже важливі для міжнародного суду над Росією», – юрист
- «Наші діти подорослішали на роки». Репортаж з колишнього дитбудинку у Львові
- Це мільйон доларів на день. Андрій Садовий про переселенців та життя у час війни