Фото: DW
Чи можна буде засудити Росію в Гаазі. Політолог-міжнародник про російсько-українську війну
10 березня. Триває 15 день російсько-української війни. У понеділок, 7 березня, Міжнародний суд ООН в Гаазі (Нідерланди) розпочав відкриті слухання у справі «Україна проти Росії». Російська сторона на слухання не з’явилася, що вкотре стало безпрецедентним нехтуванням процесом міжнародного права. В ході війни російські військові бомбардували пологові будинки, цивільні об’єкти, застосовували заборонені Женевськими конвенціями касетні бомби… Редакція Tvoemisto.tv поговорила з політологом, проректором УКУ Дмитром Шеренговським про те, чи можна буде притягнути Росію за всі ці злочини до відповідальності в Міжнародному суді у Гаазі.
Про міжнародні суди у справі російсько-української війни
Для нас це дійсно не прецедент. Міжнародні суди вже працювали над подібними справами. Ми вже подавали у Міжнародний суд позов проти Росії щодо фінансування тероризму після 2014 року, але ця справа пройшла лише першу стадію, і її дотепер розглядають. Однак нині міжнародна спільнота діє відносно швидко. Очевидно, на таке швидке її реагування, у тому числі й судів, вплинув поточний стан війни в Україні та очевидність порушення Росією норм міжнародного права. Тобто суди в цьому зацікавлені найперше. Вони готові дуже швидко проштовхувати це питання. Це з одного боку.
А з другого – наша дипломатія та уряд дуже добре спрацювали: назбирали достатню кількість конкретних матеріалів, які можна представити. Раніше суддя Хан публічно закликав надсилати докази. Та й український уряд збирав докладну інформацію про здійснення Росією терористичних атак і обстрілів, які не пов’язані з безпосередніми військовими об’єктами. Це категорія злочинів проти людяності. Суддя, який розпочав процес, сам сказав, що є конкретні докази.
Від росіян вони мають лише буцімто докази про наш «геноцид супроти населення Донбасу». Тому направду дивує швидкість реакції, бо зазвичай такі справи довго подають і обговорюють. Також дуже символічним є те, що Росія загалом не була присутня, відмовилася брати участь у суді. Їй просто нема що сказати. Неозброєним оком видно, що вона повністю нехтує будь-якими міжнародними нормами, міжнародним правом. У будь-якої адекватної людини з цивілізованого світу більше не має бути ілюзій, що з керівництвом Росії про щось можна домовлятися. Іноземні юристи, які консультували Росію після 2014 року, зараз відмовилися їй допомагати через очевидне порушення міжнародного права.
Про те, що потрібно, аби притягнути до відповідальності Путіна
Щоби зробити це, треба його ув’язнити фізично. Наразі важливим є те, щоби процес відбувся, щоби ми діяли в рамках легітимного юридичного процесу і, відповідно, було судове рішення. Це виглядає як єдиний судовий процес, але там була низка питань.
Дуже важливо й те, що це суд найвищої інстанції. Його рішення не може бути оскаржене – тільки виконане. Російському керівництву та виконавцям інкримінують злочини проти людяності. Це те, з чим свого часу зіткнулися майже всі диктатори. Це дуже серйозні обвинувачення. Усіх буде оголошено в міжнародний розшук, будуть накладені санкції, які тільки можна собі уявити. Але такі процеси зазвичай доволі тривалі, тож не беруся щось прогнозувати.
Про те, чи можна назвати справу в міжнародних судах «Нюрнберг 2»
Гадаю, це не є релевантним порівнянням. Ми любимо красиві слова, але Нюрнберзький процес провадили держави-переможниці Другої світової війни. На ньому вперше писали законодавство, яке зараз стало основою для подальших дій. Його авторами, до речі, були наші львівські юристи – Лемкін та Лаутерпахт – галицькі євреї з походження. Вони є представниками львівської школи права, навчалися тут. Вони висували такі принципи, які до того не існували. Для прикладу, індивідуальна відповідальність за злочини проти людяності.
Теперішнє міжнародне право вже досить розвинуте в цьому напрямку, тому я б казав, що фактично ця справа більше нагадує справу Слободана Мілошевича, яка більше наближена до нашого часу.
Докази зібрали. Наприклад, росіян звинувачують у розстрілі цивільних. Під час ведення війни існують чіткі норми міжнародного права, які регламентують поведінку на війні. Це регулює міжнародне гуманітарне право. Не можна поєднувати цивільне населення з військовим – це речі, які треба розмежовувати. Якщо ви воюєте проти армії, то воюйте, а цивільне населення не має від цього страждати. Якщо ж воно прямо страждає, то це відверті акти тероризму.
Про ізолювання Росії від цивілізації
Ізоляція Росії від цивілізації вже триває: накладені санкції, вихід бізнесу, вихід спорту, обмеження доступу до академічних спільнот тощо. Вже є попередні оцінки, що якщо війна триватиме далі, хоча б кілька місяців, то Росію зупинять у розвитку, тобто вона опиниться в тому стані, в якому перебувала перед 90-ми роками ХХ століття. Єдина проблема з нашого боку – що цей процес зупинки розвитку Росії може тривати довго. Але знову ж таки в судовому рішенні, ухваленому в Гаазі, Путіна буде чітко названо воєнним злочинцем і терористом. І це буде прийняте міжнародною спільнотою спільно та офіційно.
Про Росію, ООН та її членство у Раді Безпеки ООН
Фокус був на тому, що Росія – «велика бензоколонка», яка торгувала зброєю. Вона дійсно спекулювала на своєму статусі країни – постійної учасниці Радбезу ООН, що надає їй право накладати вето на найважливіші резолюції цієї міжнародної організації.
ООН засновували як певну платформу для комунікації, повоєнну, на якій країни могли б порушувати певні питання для того, щоб їх обговорити, де думка кожної з них мала б бути почута. Так, можуть виникати ситуації, коли конкретна людина є винною в скоєнні злочинів проти людяності, коли неможливо прикриватися словами на кшталт «нам сказала це робити країна, ми виконували накази». За це судили нацистів. Жодне законодавство певної країни, чи це нацистська Німеччина, а чи путінська Росія, не може порушувати права людини.
ООН на початках не розглядали як платформу, яка може змусити когось щось робити. Це вже пізніше так звана холодна війна показала, що можуть бути розроблені певні механізми стримування – так звані миротворчі війська.
Інститут Ради Безпеки ООН був створений для того, аби країни, які є переможницями в Другій світовій війні та володіють ядерною зброєю, приймали обов’язкові для виконання резолюції. Тому що Генеральна Асамблея ООН, де присутні всі країни світу, приймає рекомендаційні резолюції, які не є обов’язковими.
Росія дуже багато спекулювала на своєму статусі, КНР та інші країни на цьому спекулювали. Тож не варто сподіватися, що хтось візьме і покарає Росію і таким чином розв’яже наші проблеми. Ні, не буде такого. Однак варто сподіватися на те, що можуть бути переглянуті певні засади ООН. Бо коли створювали цю організацію, то в Радбезі був присутній Радянський Союз, і невідомо чому зараз там тільки Росія… Чому там нема України і Білорусі – питання.
Це означає дуже велику перебудову. Час такої перебудови давно настав. Ще від часів конфлікту в Югославії постійно порушують питання про те, що вся інфраструктура ООН не є зручною. Проте досі не з’явилося певної критичної маси і розуміння того, як саме належить змінити ООН, щоби все добре працювало. Для цього потрібен глобальний консенсус. Я особисто скептичний в цьому сенсі. Як бачимо, тепер навіть Швейцарія воліє позбутися нейтральності, уряд країни нещодавно вирішив, що не буде заробляти гроші з Росією. Тому, можливо, Україна стане точкою опори, яка переверне цей світ.
Роман Тищенко-Ламанський, Олена-Квітослава Яцьків
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Війна і наступ Росії
- Як росіяни захопили Вугледар і що буде далі
- «У нас немає культури роботи з ментальним здоров'ям»
- «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей
- «Цивільним треба включатися у війну», – Павло Коваль про війну та ветеранів
- «Завтра може все змінитись і кожному доведеться хапати зброю»
- Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні
- «Я дуже не хотів би, щоб це перейшло на рівень «не воював – не мужик»
- «Я хотів повіситись, але вдома чекали діти», – ветеран, що пережив полон
- Зібрав 7 мільйонів і пішов воювати. Історія добровольця
- Два роки тому на Львівщині загинуло щонайменше 60 військових. Кого за це судять
- «Повернути своє життя». Як відновлюють будинки на Стрийській після прильоту ракет
- Як Львів пережив масовану повітряну атаку. Деталі і коментарі
- «Казав, що має кілька патронів». Мати полоненого «азовця» чекає на його повернення
- Друга зима в окопах. Чи можлива ротація бійців, які давно воюють
- Новий етап війни, Або що відбувається на фронті
- Удар «шахедів» по Львову. Що летіло на Львівщину та куди влучили
- Віталій Портников: «Вагнер» у білорусі не для того, щоби бавитися в пасочки
- «Я пів року не бачив сонця і неба». «Азовець» Святослав Сірий про війну і полон
- «Я пішла шукати кицю – так і зберегла своє життя»
- «Я міг залишатися дома, але я тут», – викладач УКУ, який пішов на фронт
- «Хто я в цій війні». Волонтерка військового госпіталю Наталія Арестова
- «Хто я в цій війні». Медична кураторка патронатної служби «Азов» Дзвінка Сіра
- Як минув рік повномашстабної війни для Львова: спогади, цифри, фото
- «За рік бійці втомилися, але в них є місія». Інтерв’ю з військовим психологом
- «Я тут заради сім’ї та країни». Історія бійця з книжкою Тімоті Снайдера
- «Бійців з окупованих територій навколішках не проводжають». Історія польської волонтерки
- Віталій Портников: «Українці завжди робили свій вибір»
- Без світла, але без вас. Як львів'яни рятуються у випадках знеструмлення
- «Війна оголила правду про нас», – волонтерка Устя Стефанчук
- Як бізнес у Львові готується до блекауту та кому потрібні генератори
- Танкіст, який звільняв Ізюм: «Ми знаємо наші танчики до кожного гвинтика»
- Що означають масові ракетні обстріли та до чого готуватись. Прогноз експерта
- «Чоловік багато зробив, аби Маріуполь був українським», – дружина «азовця»
- Віталій Портников: «Формула перемоги у цій війні очевидна»
- «Ядерний удар, обмін полонених та мобілізація – це політична гра путіна», – експерт
- «Мамо, хто, як не я?». Історія азовця «Калини» з Львівщини, якого звільнили з полону
- «Моя роль – благословити сина і чекати на нього», – мама героя
- Влада з волонтерами не конкуренти. Яким є рішення для порозуміння
- Мама азовця: «Син просив, щоб ми молилися за них щодня»
- На чий бік стане світ? Аналіз промов Зеленського та путіна з початку великої війни
- «День Незалежності для росії – як кістка в горлі, треба бути готовим до всього», – експерт
- Двоє навіть поплили через річку. Як на кордоні ловлять ухилянтів та що на них чекає
- «Ми намацали больові точки противника». Військовий експерт про зміну стратегії на війні
- Переродження. Історія львівського панк-рокера, який вчиться бути військовим лікарем
- Наш прапор – мирний, але з кров’ю стає червоно-чорним. Історія Іванки Крип’якевич-Димид про сина-героя
- «Уявіть, що війна буде тривати десять років». Микола Савельєв про передову і тероборону
- Воїн світла. Спогади про героя Тараса Жеребецького
- «Я божеволію». Як рідні шукають зниклих безвісти військових і куди їм звертатися
- «Кожен чимось жертвував, щоб вивезти поранених за кордон». Історія фельдшерки
- «Потрібно бути готовими». Військовий експерт про наступ білорусі і ескалацію на сході
- Яку зброю Україні передають союзники та що потрібно ще для перемоги
- «Треба йти до кінця» – львів’янка Оля Біщук, яка воює у складі тероборони на cході України
- «Він був таким крутим чуваком». Сестри Артемія Димида про Героя і війну
- «Той, хто вмів літати». Спогади про Героя Артемія Димида
- Як у Львові оцифровують підбиту російську техніку. Репортаж із 3D-студії
- Острівець освіти. Як українські вчителі відкрили у Румунії школу для біженців
- 100 днів опору. Історії захисників, які наближають нашу перемогу
- «Коли є питання життя і смерті, то є бажання продовжити рід». Як війна впливає на стосунки
- «Все дуже складно». Олексій Францкевич про можливе вторгнення Білорусі
- Шок пройшов. Як нам спільно відбудовувати Україну
- «Україна знову має годувати світ». Що може змінитися для нашої держави у червні
- «Цінності важливіші за інтереси». Валерій Пекар про те, як Україна змінює світ
- Броня перемоги. Хто виготовляє бронежилети для військових і як їх перевіряють
- «Британці пишаються Україною». Найстаріший волонтер світу у Львові підтримав українців
- Які ракети запускає росія на Львівщину і чому не всі вдається збити
- «Це нова піхота, за якою – життя». Як зберегти тероборону і що треба у ній змінити
- Я не знав, чи у мене залишилися очі. Історія львівського розвідника
- Це вже не війна, а полювання. Мама пораненого азовця зі Львова про бій за «місто Марії»
- Є дві речі, на які ти маєш вплив під обстрілами. Історія «джавелінщика»
- «Зарубати слона кинджалом». Чому бійців з тероборони відправили у «гарячі точки»
- «Ми опинилися в 1944-му році». Віталій Портніков про уроки Другої світової війни
- «Наше головне завдання – вижити». Директорка «Території терору» про історію опору
- «Хочу дихати своїм повітрям і допомагати вдома». Історія біженки, яка повернулася додому
- Російський фарфор і раритетні ікони. Що знайшли в будинку «імператора» Козака у Львові
- (Не) їдуть без екіпіровки. Чи забезпечує держава військового всім необхідним
- Що зміниться для України, якщо путін офіційно оголосить війну. Прогноз експерта
- 1 травня: чи варто його святкувати, а чи скасувати як елемент радянщини
- Слава Україні! Історія прикордонника, який підірвав себе заради побратимів
- «У Бога закінчилося терпіння». Психолог про «затяжну» війну і як вона змінить українців
- «Ці рани надто глибокі». Як у село біля Маріуполя прийшли окупанти
- «Щоби забрати поранених вночі, ми їдемо навпомацки». Як воює парамедик із «Госпітальєрів»
- Взяти Одесу вони точно не зможуть. Політолог про ймовірне вторгнення з Придністров’я
- Гроші, робота, освіта. На що можуть розраховувати біженці з України за кордоном
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Будуть масивніші бомбардування. Експерт про 9 травня, цілі росії і новий виток війни
- «У концтаборі ми знали, що союз розпадеться. З росією буде те саме», – Мирослав Маринович
- Чому у XXI столітті люди здатні на таке насильство? Військовий капелан про путіна, росіян та Європу
- «Захищав людей у маршрутці й на вулиці». Спогади про оператора і воїна Юрія Олійника
- Чи вигідна Україні мирова з росією. Реакція експертів
- «Ми не можемо продати нашу свободу за тимчасову уявну безпеку», – Святослав Вакарчук
- Леви охороняють Львів, або Як місто рятує свої пам’ятки
- 12 днів у підвалі. Історія маріупольця, якому вдалося евакуюватися до Львова
- «Кожен позов, кожне невиконане росією рішення, є ще одним доказом для всіх», – правник
- Гуманітарка має стати на рейки. Як і хто координує допомогу на Львівщині
- «Фото та відео руйнувань дуже важливі для міжнародного суду над Росією», – юрист
- «Наші діти подорослішали на роки». Репортаж з колишнього дитбудинку у Львові
- Це мільйон доларів на день. Андрій Садовий про переселенців та життя у час війни
- Українці показали світу, що свобода варта того, щоб за неї помирати, – Юрій Поляківський
- «Надягнув бронежилет на священничий одяг». Історія отця, який молиться з киянами
- «Київ узяти неможливо». Історія депутата, який патрулює нашу столицю