Заступник командира полку «Азов» Станіслав Паламар «Друг Калина» на вишколі полку для цивільних у Маріуполі, 13 лютого 2022 року. Фото: Твоє місто/Іван Станіславський
«Мамо, хто, як не я?». Історія азовця «Калини» з Львівщини, якого звільнили з полону
Про сім’ю і дитинство
Святослав народився у Новому Роздолі біля Миколаєва у Львівській області. У 1993 році ми переїхали до Миколаєва. Трохи працювали з чоловіком за кордоном, щоби заробити на власне житло і на освіту для дітей, то ж Святослав зі своїм старшим братом, Володимиром, часто були з бабцею і дідом.
Наші батьки – вчителі. Дідусь спочатку був вчителем фізкультури, потім біології. Бабця була вчителем початкових класів. Вони пропрацювали у школах майже по 50 років – 46-47 років безперервного стажу. Тому й діти були спортивні та ерудовані. Вони гарно вчилися і виросли патріотами України. Бабуся і прабабуся розказували їм про всі події, які були в той час в Україні, і прищепили їм любов до українського народу.
Коли ми повернулися з-за кордону, то заснували свій невеликий бізнес, де ми були й засновниками, і бухгалтерами, і вантажниками. Діти нам допомагали. Старший син, Володимир, раніше поїхав у Чорногорію. Він має трьох дітей, старший син поступив там в університет, тож вони налагоджують бізнес за кордоном.
Святослав – дуже позитивна людина. Він творчий, любить життя, природу. Усе об’їздив: Карпати, Схід, Захід. Як тільки мав вільну хвилинку, то їздив на Дніпро, на Херсонщину, у Запоріжжя – це все його цікавило.
Він любив читати філософські, історичні книжки. Читав і про Черчилля, і про Рузвельта. Пам’ятає події війни, дати, у нього дуже хороша пам’ять. Коли вчився, то не заучував нічого, йому дуже легко давалося навчання. Він просто прочитав і уже все пам’ятав.
Святослав Паламар «Друг Калина» зі своєю мамою, пані Лідією
Про друзів Святослава
Святослав дуже компанійський, у нього багато друзів. Із другом дитинства він вчився у Львівській комерційній академії. Його друзі підтримують нас і зараз: Андрійко, Іванко, Василько. Вони вже дорослі, одружилися, мають свої сім’ї, але все одно підтримують зв’язок з нами. Друзі дитинства поки що не пішли на фронт. Напевно, зараз там більше тих, із ким він пройшов Майдан.
Йому важливо бути поруч із друзями і на власні очі переживати головні моменти. Як тільки на Кавказі його друг одружувався, то він миттєво поїхав туди, бо хотів побачити, як справляють весілля і грузини, і кримські татари. То для нього все дуже цікаве. У нього багато друзів із Грузії після 2014 року і це його мрія – поїхати в Грузію ще раз.
Про Революцію Гідності
Коли він закінчив Львівську комерційну академію, ми з чоловіком поставили його керувати нашим невеличким бізнесом, оскільки самі вже були старшого віку. Але коли син почув про Революцію, Майдан, то навіть нам не сказав, взяв рюкзак і поїхав, бо знав, що ми будемо переживати. Потім зателефонував: «Ви не переживайте, я на Майдані, я мушу там бути, бо це моє покликання – захищати нашу Україну».
Він перебував у якомусь козацькому осередку. Мало розмовляв з нами на такі складні теми, не хотів нервувати, знав, що ми переживаємо за нього. Казав: «Мамо, я неодружений, хто, як не я? Я розумію, що Володя не піде, у нього є дитина, сім’я. У мене поки що нема. Це не страшно. Треба захищатися».
І це його поклик. Ми нічого не можемо з тим зробити. Він на перших порах знайшов себе. Там було багато його побратимів. Він нам не телефонував. Ми фактично все дивилися по телебаченню, але допомагали, чим могли.
Про службу в армії
У Святослава чимало зацікавлень: він любив спорт, гарно плавав, займався мисливством. Дещо боявся висоти, то казав, що мусить стрибнути,і заґартовувати себе. Займався бойовим гопаком, навіть виступав за Академію.
Ми спочатку не хотіли, щоби він був військовим, віддавати дитину у казарму. Але він нам довів інше, узяв академку, щоби піти в армію. Казав: «Мамо, я хочу бачити армію, я хочу якнайдалі». «Святославе, ти можеш у Львові служити!», – говорила я. Але він хотів їхати подалі.
Про «Азов»
Святослав на фронті з 2014 році після Майдану. Із Майдану він одразу і пішов в «Азов». Знаю, що син визволяв Широкіне, Попасну, Маріуполь. Він був всюди, хоча, звісно, нам не казав. Як дзвонив, то казав: «Все добре. Все нормально. Нічого страшного». Завжди нас заспокоював.
Спершу син був кулеметником, старшим сержантом, оскільки не мав повної освіти, військової кафедри. Тож він вийшов із армії старшим сержантом. У 2020 році про нього вийшла газета, і ми звідти прочитали, де він був.
У Маріуполі Святослав рятував дітей і людей, бо там дійсно була страшна біда із населенням. Цивільне населення знайшло прихисток на «Азовсталі» і їм було дуже складно. Військові знали, що вони мусять їх вберегти, їхній обов’язок – щоб ті люди залишилися живими. Це було дуже складно переживати.
Ми бачили дуже багато відгуків, що там особливо складна ситуація, бо писали жінки азовців, морпіхів, що у них немає ні їжі, ні води. Це дуже тяжко пережити. Читати, що вони там 86 днів тримаються у таких нелюдських умовах. Насправді, ми за всіх переживаємо, не тільки за нього, бо там дуже багато побратимів його полягло. Цілими сім'ями. І ця рана, напевно, у нього на душі від того всього, бо вони з 2014 року разом проходили це все: тренувалися, читали, жили разом, дружили. Я вважаю, що вони там всі герої. Витримати це все – це неймовірно.
Вишкіл полку «Азов» для цивільних у Маріуполі, 13 лютого 2022 року
Про те, як став заступником командира
Їхній полк від початку створював Андрій Білецький. Пізніше вони перейшли у бригади. Спочатку батальйон, полк, а потім бригада. Вони розширювалися і мали багато напрямків, керували, зокрема, із Києва. Святослав часто їздив у відрядження туди. Він ріс по службі, його заслуги оцінили, він мав багато нагород, тому й став заступником командира. Хтось займався інформацією, хтось бойовою підготовкою. Він був правою рукою нашого командира.
Командир полку «Азов» Денис Прокопенко «Редіс» на вишколі полку для цивільних у Маріуполі, 13 лютого 2022 року
«Редіс», Денис Прокопенко, прийшов – молодий хлопчина, але налагодив дисципліну, підтримував хлопців, старався, щоби вони були спортивні, щоби мали азарт. Дуже з великою шаною вони ставилися до полеглих побратимів. Я вважаю, що командир – молодець, і Святослав дуже чітко із ним працює і це дуже добре.
Це – дуже сильні духом хлопці, вишколені, гарні і такі позитивні патріоти своєї країни. Спочатку вони не піарилися, жили своїм життям, робили свою справу. Хлопці пройшли вишкіл і росли у тому військовому середовищі. Це був його поклик, він не хотів бути кимось іншим.
Про вишкіл «Азову»
Святослав у строю від початку «Азову». Дуже багато хлопців перейшли в інші підрозділи, а він залишився і постійно показував свій ріст. У 2014 році він з українськими підрозділами проходив навчання разом із американцями, грузинами за стандартами НАТО. Це було важке навчання і не всі могли витримати його.
Потім він читав лекції у сержантській школі «Азову», рекрутській школі, де розказували про історію полку. Вони багато читали, пояснювали, що їхній знак – це ідея нації, це їхнє кредо. Що головне у них – зберегти український народ.
Про Маріуполь
Як тільки був створений «Азов», то хлопці підтримували Маріуполь. Там були дитячі будинки, які вони брали під свою опіку, фінансували і допомагали їм.
Святослав завжди запрошував мене у Маріуполь. Я була там, коли він розписувався зі своєю дівчиною і у них народилася дитина. Вона – львівська студентка, приїжджала до нього на Майдан, а потім вони одружилися у Маріуполі.
Про настрій у Маріуполі перед війною
Я не можу сказати, що вони щось відчували. Я була там на Новий рік. Приїхала в кінці листопада і виїхала звідти у січні.
Щоб була напруга – я б не сказала. Він постійно був на своєму місці, бо це ж його служба. І я не можу сказати, що були якісь натяки. Було звичайне життя.
Він, напевно, знав більше, ніж ми, але він не лякав сім’ю. Проте Святослав, напевно, знав про наступ, тому напередодні приїхав додому і сказав: «Швиденько, збирайся і їдеш». «А я повернуся за тиждень?» – питала вона. «Так, повернешся», – відповідав він. Вони зараз в безпеці на Заході України. Ми запитували її, що, може, доню, виїжджай за кордон, все-таки дитина маленька, 5 років. Вона каже: «Ні, я дочекаюся Святослава».
Про розмову
Святослав говорив зі мною 20 травня зранку. Він сказав, що йдуть ще переговори про «200-тих», бо хлопці хочуть, щоби їх поховали матері. 19-го травня ввечері був його виступ по телебаченню. Він сказав, що вони виконали наказ, що евакуація і цивільних, і хворих, і тяжкопоранених пройшла. Вони все зробили.
Зранку 20-го травня він передзвонив і сказав: «Мамо, не хвилюйся, все добре, зі мною зв’язку не буде деякий час». До цього я писала: «Сину, весь Миколаїв молиться за тебе, бо знає тебе». Він писав: «Мамо, ми тримаємося». Батьки вірили і знали, що Святослав повернеться, і ніколи не думали інакше.
Читайте також: Обмін українських захисників. Що відомо сьогодні
Учора, 21 вересня, Україна повернула з російського полону 215 людей, серед яких було 124 офіцери. Зокрема, звільнили 108 бійців полку «Азов» та інших формувань Національної гвардії України, а також військовослужбовців Сухопутних і Військово-Морських сил, територіальної оборони ЗСУ, Державної прикордонної служби, Національної поліції, працівників СБУ, Держспецслужби транспорту, Державної митної служби.
Звільнений з полону Святослав Паламар («Калина») 21 вересня
Серед них – командир полку «Азов», Герой України Денис Прокопенко («Редіс»), Сергій Волинський («Волина»), виконувач обов’язків командира 36-ї окремої бригади морської піхоти, Святослав Паламар («Калина»), Олег Хоменко («Азов»), Денис Шлега з Нацгвардії України, Герой України Євген Бова, командувач 1-го окремого батальйону морської піхоти. А також Катерина Поліщук («Пташка») і старший сержант 36-ої бригади Михайло Діанов.
Пʼятеро бойових командирів «Азову» не повернуться в Україну до кінця війни. Зараз вони у Туреччині.
Роман Тищенко-Ламанський
Фото: Цензор.нет, Will-live.com, Іван Станіславський/Твоє місто
Війна і наступ Росії
- Як росіяни захопили Вугледар і що буде далі
- «У нас немає культури роботи з ментальним здоров'ям»
- «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей
- «Цивільним треба включатися у війну», – Павло Коваль про війну та ветеранів
- «Завтра може все змінитись і кожному доведеться хапати зброю»
- Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні
- «Я дуже не хотів би, щоб це перейшло на рівень «не воював – не мужик»
- «Я хотів повіситись, але вдома чекали діти», – ветеран, що пережив полон
- Зібрав 7 мільйонів і пішов воювати. Історія добровольця
- Два роки тому на Львівщині загинуло щонайменше 60 військових. Кого за це судять
- «Повернути своє життя». Як відновлюють будинки на Стрийській після прильоту ракет
- Як Львів пережив масовану повітряну атаку. Деталі і коментарі
- «Казав, що має кілька патронів». Мати полоненого «азовця» чекає на його повернення
- Друга зима в окопах. Чи можлива ротація бійців, які давно воюють
- Новий етап війни, Або що відбувається на фронті
- Удар «шахедів» по Львову. Що летіло на Львівщину та куди влучили
- Віталій Портников: «Вагнер» у білорусі не для того, щоби бавитися в пасочки
- «Я пів року не бачив сонця і неба». «Азовець» Святослав Сірий про війну і полон
- «Я пішла шукати кицю – так і зберегла своє життя»
- «Я міг залишатися дома, але я тут», – викладач УКУ, який пішов на фронт
- «Хто я в цій війні». Волонтерка військового госпіталю Наталія Арестова
- «Хто я в цій війні». Медична кураторка патронатної служби «Азов» Дзвінка Сіра
- Як минув рік повномашстабної війни для Львова: спогади, цифри, фото
- «За рік бійці втомилися, але в них є місія». Інтерв’ю з військовим психологом
- «Я тут заради сім’ї та країни». Історія бійця з книжкою Тімоті Снайдера
- «Бійців з окупованих територій навколішках не проводжають». Історія польської волонтерки
- Віталій Портников: «Українці завжди робили свій вибір»
- Без світла, але без вас. Як львів'яни рятуються у випадках знеструмлення
- «Війна оголила правду про нас», – волонтерка Устя Стефанчук
- Як бізнес у Львові готується до блекауту та кому потрібні генератори
- Танкіст, який звільняв Ізюм: «Ми знаємо наші танчики до кожного гвинтика»
- Що означають масові ракетні обстріли та до чого готуватись. Прогноз експерта
- «Чоловік багато зробив, аби Маріуполь був українським», – дружина «азовця»
- Віталій Портников: «Формула перемоги у цій війні очевидна»
- «Ядерний удар, обмін полонених та мобілізація – це політична гра путіна», – експерт
- «Моя роль – благословити сина і чекати на нього», – мама героя
- Влада з волонтерами не конкуренти. Яким є рішення для порозуміння
- Мама азовця: «Син просив, щоб ми молилися за них щодня»
- На чий бік стане світ? Аналіз промов Зеленського та путіна з початку великої війни
- «День Незалежності для росії – як кістка в горлі, треба бути готовим до всього», – експерт
- Двоє навіть поплили через річку. Як на кордоні ловлять ухилянтів та що на них чекає
- «Ми намацали больові точки противника». Військовий експерт про зміну стратегії на війні
- Переродження. Історія львівського панк-рокера, який вчиться бути військовим лікарем
- Наш прапор – мирний, але з кров’ю стає червоно-чорним. Історія Іванки Крип’якевич-Димид про сина-героя
- «Уявіть, що війна буде тривати десять років». Микола Савельєв про передову і тероборону
- Воїн світла. Спогади про героя Тараса Жеребецького
- «Я божеволію». Як рідні шукають зниклих безвісти військових і куди їм звертатися
- «Кожен чимось жертвував, щоб вивезти поранених за кордон». Історія фельдшерки
- «Потрібно бути готовими». Військовий експерт про наступ білорусі і ескалацію на сході
- Яку зброю Україні передають союзники та що потрібно ще для перемоги
- «Треба йти до кінця» – львів’янка Оля Біщук, яка воює у складі тероборони на cході України
- «Він був таким крутим чуваком». Сестри Артемія Димида про Героя і війну
- «Той, хто вмів літати». Спогади про Героя Артемія Димида
- Як у Львові оцифровують підбиту російську техніку. Репортаж із 3D-студії
- Острівець освіти. Як українські вчителі відкрили у Румунії школу для біженців
- 100 днів опору. Історії захисників, які наближають нашу перемогу
- «Коли є питання життя і смерті, то є бажання продовжити рід». Як війна впливає на стосунки
- «Все дуже складно». Олексій Францкевич про можливе вторгнення Білорусі
- Шок пройшов. Як нам спільно відбудовувати Україну
- «Україна знову має годувати світ». Що може змінитися для нашої держави у червні
- «Цінності важливіші за інтереси». Валерій Пекар про те, як Україна змінює світ
- Броня перемоги. Хто виготовляє бронежилети для військових і як їх перевіряють
- «Британці пишаються Україною». Найстаріший волонтер світу у Львові підтримав українців
- Які ракети запускає росія на Львівщину і чому не всі вдається збити
- «Це нова піхота, за якою – життя». Як зберегти тероборону і що треба у ній змінити
- Я не знав, чи у мене залишилися очі. Історія львівського розвідника
- Це вже не війна, а полювання. Мама пораненого азовця зі Львова про бій за «місто Марії»
- Є дві речі, на які ти маєш вплив під обстрілами. Історія «джавелінщика»
- «Зарубати слона кинджалом». Чому бійців з тероборони відправили у «гарячі точки»
- «Ми опинилися в 1944-му році». Віталій Портніков про уроки Другої світової війни
- «Наше головне завдання – вижити». Директорка «Території терору» про історію опору
- «Хочу дихати своїм повітрям і допомагати вдома». Історія біженки, яка повернулася додому
- Російський фарфор і раритетні ікони. Що знайшли в будинку «імператора» Козака у Львові
- (Не) їдуть без екіпіровки. Чи забезпечує держава військового всім необхідним
- Що зміниться для України, якщо путін офіційно оголосить війну. Прогноз експерта
- 1 травня: чи варто його святкувати, а чи скасувати як елемент радянщини
- Слава Україні! Історія прикордонника, який підірвав себе заради побратимів
- «У Бога закінчилося терпіння». Психолог про «затяжну» війну і як вона змінить українців
- «Ці рани надто глибокі». Як у село біля Маріуполя прийшли окупанти
- «Щоби забрати поранених вночі, ми їдемо навпомацки». Як воює парамедик із «Госпітальєрів»
- Взяти Одесу вони точно не зможуть. Політолог про ймовірне вторгнення з Придністров’я
- Гроші, робота, освіта. На що можуть розраховувати біженці з України за кордоном
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Будуть масивніші бомбардування. Експерт про 9 травня, цілі росії і новий виток війни
- «У концтаборі ми знали, що союз розпадеться. З росією буде те саме», – Мирослав Маринович
- Чому у XXI столітті люди здатні на таке насильство? Військовий капелан про путіна, росіян та Європу
- «Захищав людей у маршрутці й на вулиці». Спогади про оператора і воїна Юрія Олійника
- Чи вигідна Україні мирова з росією. Реакція експертів
- «Ми не можемо продати нашу свободу за тимчасову уявну безпеку», – Святослав Вакарчук
- Леви охороняють Львів, або Як місто рятує свої пам’ятки
- 12 днів у підвалі. Історія маріупольця, якому вдалося евакуюватися до Львова
- «Кожен позов, кожне невиконане росією рішення, є ще одним доказом для всіх», – правник
- Гуманітарка має стати на рейки. Як і хто координує допомогу на Львівщині
- «Фото та відео руйнувань дуже важливі для міжнародного суду над Росією», – юрист
- «Наші діти подорослішали на роки». Репортаж з колишнього дитбудинку у Львові
- Це мільйон доларів на день. Андрій Садовий про переселенців та життя у час війни
- Чи можна буде засудити Росію в Гаазі. Політолог-міжнародник про російсько-українську війну
- Українці показали світу, що свобода варта того, щоб за неї помирати, – Юрій Поляківський
- «Надягнув бронежилет на священничий одяг». Історія отця, який молиться з киянами
- «Київ узяти неможливо». Історія депутата, який патрулює нашу столицю