Фото: Дмитро Тарадайка
Новий етап війни, Або що відбувається на фронті
Що зараз відбувається на фронті, особливо на південній ділянці? Адже нещодавно були новини про успіхи в Криму та Himars у Скадовську. Генштаб просить не повідомляти деталей про фронт, але розкажіть в загальному, яку маємо ситуацію.
Фронт зараз ділиться на дві великі частини: східний плацдарм та південний. На східному є дихотомія – це Бахмут та Авдіївка. Вони – ворота Донеччини. Путін точно віддав наказ вийти на адміністративні кордони цих двох районів. У росії усвідомлюють, що стратегічної мети ліквідації української державності не досягають, тому перед власним перепризначенням на посту президента Путіну потрібні хоча б якісь результати. Якби йому вдалося цей план реалізувати, то продати населенню, що вони досягли цілей спецоперації, було б дуже просто.
Читайте також: Валерій Пекар: «Нам потрібна перемога, але щоб її здобути, треба знати, що це»
На південному плацдармі ми на половину «прорубали» так звану «лінію Суровікіна» під Запоріжжям. Десь посередині там точаться люті бої. Також є цікаві процеси, що стосуються лівого берега Дніпра. Загалом ми маємо зуміти вийти на північне Приазов‘я, закріпитися в районі Молочного лиману, таким чином перерізати сухопутну артерію Криму. У такий спосіб південний плацдарм буде обвалений.
Щодо Бахмута, то там точаться важкі бої. Але панівні висоти наші. Поступово, маленькими кроками, але рухаємося уперед і в нас є шанс взяти його в оперативне оточення.
Отже, у нас є дві стратегічні цілі: обвал південного плацдарму та оточення Бахмуту. Якщо це буде реалізовано – це буде колосальний крок уперед.
Нещодавно Залужний прокоментував, що у війні ми досягли того стану, коли ні росія, ні Україна не може просунутися далі. Чи справді можна вважати це песимістичною ситуацією? Адже виходить, що Україна зупинила росіян і це може сприйматися з позитивного боку.
Я сприймаю це як позитив, бо ми зупинили противника, прорубали великий плацдарм на Запорізькому напрямку, 10 на 10 км це неймовірно багато.
Цифри найкраще говорять за себе. За п’ять місяців нашого контрнаступу ми знищили 90 тисяч особового складу рф. Найяскравішими показниками також є перші шість днів бойових дій під час того, як рф активізувалася у боротьбі за Авдіївку. Тоді було знищено більше ніж 130 танків, 250 ББМ, 200 артилерійських установок, убито 5 тисяч росіян та близько 15 тисяч були поранені.
Читайте також: Чому ми чекаємо, що буде, коли хлопці повернуться? - командир взводу
Тому я не вважаю, що ми маємо якісь підстави для песимізму. Звичайно, війна це жахливе явище і коментар Залужного це правильний сигнал головнокомандувача для того, щоб активізувати наших західних союзників. Нам потрібно багато зброї. Це боротьба кількості та якості. росія переважає в першому, а ми маємо переважати в другому.
Те, що описав Залужний, – це про стратегію стримування та про те, що потрібно нам для перемоги. Зброя тут займає справді одне з чільних місць. Чи можемо ми говорити про те, що Україна системно перейшла до виробництва зброї?
У цьому напрямку є колосальні рухи вперед. Твердо можу сказати, що маємо хороші показники і ми ще обов’язково побачимо їхній результат.
Війна в Ізраїлі, здається, ще більше розпочала рух поділу світу на два табори. Як ви вважаєте, чи можемо ми зараз говорити, що з одного боку викристалізувались друзі росії, а з іншого боку цивілізований світ?
Ми можемо вже відходити від класичної політологічної градації. Ми ділили світ на країни першого світу – ліберальні розвинені капіталістичні демократії, другого світу – країни колишнього СРСР, та третього світу. Це вже не актуальне. Зараз з’явилася Глобальна Північ – євроатлантичний, ліберальний демократичний світ на чолі з США та Глобальний Південь – все решта. Тут є нюанси. росія розташована на півночі, але в частині політичної філософії вона відноситься до Глобального Півдня, Австралія розташована на півдні, але входить у Глобальну Північ.
Ці два світи – це протистояння союзу демократій і великих тираній. У вісь зла входить росія, Китай, Північна Корея, Сирія, Білорусь, Іран і ще багато автократій на африканському континенті та в Латинській Америці.
Чи можлива концепція G2? (ред.: проєкт неформального об’єднання США та Китаю) Було б добре, щоб вона склалася, китайці з американцями порозумілися і новий біполярний світ таки народився. Але, як на мене, більше питань до китайців, адже є невирішена проблема: що робити з росією? Її однозначно треба ділити. А там є великий Сибір: 13 млн кв. км, 33 мільйони населення. Найголовніше – це його велетенські матеріальні ресурси: ліс, нафта, газ, золото і озеро Байкал з 40% запасом прісної води.
Дуже б хотілося, щоб під час зустрічі Сі Цзіньпіня і Байдена 15 листопада вони знайшли перші контури утворення цього біполярного світу. Бо наразі на росію, крім Китаю, більше ніхто не може вплинути. Хоча, якби поставили перед собою завдання завалити росію – не так це і важко. Треба ввести справжні санкції, по-справжньому обмежити їхню енергетику, обвалити ціну на нафту.
Читайте також: «Ми вийдемо з цієї війни переможцями, але це буде дуже знекровлена країна»
Ця зустріч Сі Цзіньпіня і Байдена має стратегічне значення. Перш за все, вона свідчить про те, що в цьому переліку країн, які ви згадували, очевидно, Китай веде провідну політичну роль, від якої може залежати розвиток блоку, який утворився і в якому є росія. Чи будуть після зустрічі цих лідерів якісь події, за якими ми зможемо оцінити результат зустрічі?
Однозначно, але ми трохи забігаємо наперед. Щоб це все оцінити, зустріч має відбутися. Тоді вже будемо розшифровувати дипломатичну мову на доступну та зрозумілу.
Україна має непогані шанси стосовно членства в ЄС. Проте є країни, зокрема, Угорщина, які досі блокують євроінтеграцію України. Чи бачите ви, що позиція Угорщини може бути послаблена іншими країнами ЄС?
Звісно, може. Все залежить від політичної волі провідних країн Європи. Перш за все, це Німеччина і Франція. Все буде залежати від того, наскільки в них будуть міцні позиції. Проблему з Орбаном не важко врегулювати. Наприклад, потрібно по-справжньому відсікти Угорщину від європейських грошей.
Також дивіться:
Інтерв'ю з з Валерієм Пекарем, викладачем Києво-Могилянської бізнес-школи і Львівської бізнес-школи УКУ:
- про те, чи можемо ми отримати таку перемогу і справедливість, яких хочемо;
- що буде нашою перемогою і чому повернення до кордонів 1991 року недостатньо;
- чому Захід боїться як поразки, так і перемоги України;
- що станеться, якщо демократичний світ не усвідомить загроз і неминучості розвалу російської імперії?
Розмовляв Сергій Смірнов
Текст: Юлія Кметик
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Війна і наступ Росії
- Як росіяни захопили Вугледар і що буде далі
- «У нас немає культури роботи з ментальним здоров'ям»
- «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей
- «Цивільним треба включатися у війну», – Павло Коваль про війну та ветеранів
- «Завтра може все змінитись і кожному доведеться хапати зброю»
- Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні
- «Я дуже не хотів би, щоб це перейшло на рівень «не воював – не мужик»
- «Я хотів повіситись, але вдома чекали діти», – ветеран, що пережив полон
- Зібрав 7 мільйонів і пішов воювати. Історія добровольця
- Два роки тому на Львівщині загинуло щонайменше 60 військових. Кого за це судять
- «Повернути своє життя». Як відновлюють будинки на Стрийській після прильоту ракет
- Як Львів пережив масовану повітряну атаку. Деталі і коментарі
- «Казав, що має кілька патронів». Мати полоненого «азовця» чекає на його повернення
- Друга зима в окопах. Чи можлива ротація бійців, які давно воюють
- Удар «шахедів» по Львову. Що летіло на Львівщину та куди влучили
- Віталій Портников: «Вагнер» у білорусі не для того, щоби бавитися в пасочки
- «Я пів року не бачив сонця і неба». «Азовець» Святослав Сірий про війну і полон
- «Я пішла шукати кицю – так і зберегла своє життя»
- «Я міг залишатися дома, але я тут», – викладач УКУ, який пішов на фронт
- «Хто я в цій війні». Волонтерка військового госпіталю Наталія Арестова
- «Хто я в цій війні». Медична кураторка патронатної служби «Азов» Дзвінка Сіра
- Як минув рік повномашстабної війни для Львова: спогади, цифри, фото
- «За рік бійці втомилися, але в них є місія». Інтерв’ю з військовим психологом
- «Я тут заради сім’ї та країни». Історія бійця з книжкою Тімоті Снайдера
- «Бійців з окупованих територій навколішках не проводжають». Історія польської волонтерки
- Віталій Портников: «Українці завжди робили свій вибір»
- Без світла, але без вас. Як львів'яни рятуються у випадках знеструмлення
- «Війна оголила правду про нас», – волонтерка Устя Стефанчук
- Як бізнес у Львові готується до блекауту та кому потрібні генератори
- Танкіст, який звільняв Ізюм: «Ми знаємо наші танчики до кожного гвинтика»
- Що означають масові ракетні обстріли та до чого готуватись. Прогноз експерта
- «Чоловік багато зробив, аби Маріуполь був українським», – дружина «азовця»
- Віталій Портников: «Формула перемоги у цій війні очевидна»
- «Ядерний удар, обмін полонених та мобілізація – це політична гра путіна», – експерт
- «Мамо, хто, як не я?». Історія азовця «Калини» з Львівщини, якого звільнили з полону
- «Моя роль – благословити сина і чекати на нього», – мама героя
- Влада з волонтерами не конкуренти. Яким є рішення для порозуміння
- Мама азовця: «Син просив, щоб ми молилися за них щодня»
- На чий бік стане світ? Аналіз промов Зеленського та путіна з початку великої війни
- «День Незалежності для росії – як кістка в горлі, треба бути готовим до всього», – експерт
- Двоє навіть поплили через річку. Як на кордоні ловлять ухилянтів та що на них чекає
- «Ми намацали больові точки противника». Військовий експерт про зміну стратегії на війні
- Переродження. Історія львівського панк-рокера, який вчиться бути військовим лікарем
- Наш прапор – мирний, але з кров’ю стає червоно-чорним. Історія Іванки Крип’якевич-Димид про сина-героя
- «Уявіть, що війна буде тривати десять років». Микола Савельєв про передову і тероборону
- Воїн світла. Спогади про героя Тараса Жеребецького
- «Я божеволію». Як рідні шукають зниклих безвісти військових і куди їм звертатися
- «Кожен чимось жертвував, щоб вивезти поранених за кордон». Історія фельдшерки
- «Потрібно бути готовими». Військовий експерт про наступ білорусі і ескалацію на сході
- Яку зброю Україні передають союзники та що потрібно ще для перемоги
- «Треба йти до кінця» – львів’янка Оля Біщук, яка воює у складі тероборони на cході України
- «Він був таким крутим чуваком». Сестри Артемія Димида про Героя і війну
- «Той, хто вмів літати». Спогади про Героя Артемія Димида
- Як у Львові оцифровують підбиту російську техніку. Репортаж із 3D-студії
- Острівець освіти. Як українські вчителі відкрили у Румунії школу для біженців
- 100 днів опору. Історії захисників, які наближають нашу перемогу
- «Коли є питання життя і смерті, то є бажання продовжити рід». Як війна впливає на стосунки
- «Все дуже складно». Олексій Францкевич про можливе вторгнення Білорусі
- Шок пройшов. Як нам спільно відбудовувати Україну
- «Україна знову має годувати світ». Що може змінитися для нашої держави у червні
- «Цінності важливіші за інтереси». Валерій Пекар про те, як Україна змінює світ
- Броня перемоги. Хто виготовляє бронежилети для військових і як їх перевіряють
- «Британці пишаються Україною». Найстаріший волонтер світу у Львові підтримав українців
- Які ракети запускає росія на Львівщину і чому не всі вдається збити
- «Це нова піхота, за якою – життя». Як зберегти тероборону і що треба у ній змінити
- Я не знав, чи у мене залишилися очі. Історія львівського розвідника
- Це вже не війна, а полювання. Мама пораненого азовця зі Львова про бій за «місто Марії»
- Є дві речі, на які ти маєш вплив під обстрілами. Історія «джавелінщика»
- «Зарубати слона кинджалом». Чому бійців з тероборони відправили у «гарячі точки»
- «Ми опинилися в 1944-му році». Віталій Портніков про уроки Другої світової війни
- «Наше головне завдання – вижити». Директорка «Території терору» про історію опору
- «Хочу дихати своїм повітрям і допомагати вдома». Історія біженки, яка повернулася додому
- Російський фарфор і раритетні ікони. Що знайшли в будинку «імператора» Козака у Львові
- (Не) їдуть без екіпіровки. Чи забезпечує держава військового всім необхідним
- Що зміниться для України, якщо путін офіційно оголосить війну. Прогноз експерта
- 1 травня: чи варто його святкувати, а чи скасувати як елемент радянщини
- Слава Україні! Історія прикордонника, який підірвав себе заради побратимів
- «У Бога закінчилося терпіння». Психолог про «затяжну» війну і як вона змінить українців
- «Ці рани надто глибокі». Як у село біля Маріуполя прийшли окупанти
- «Щоби забрати поранених вночі, ми їдемо навпомацки». Як воює парамедик із «Госпітальєрів»
- Взяти Одесу вони точно не зможуть. Політолог про ймовірне вторгнення з Придністров’я
- Гроші, робота, освіта. На що можуть розраховувати біженці з України за кордоном
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Будуть масивніші бомбардування. Експерт про 9 травня, цілі росії і новий виток війни
- «У концтаборі ми знали, що союз розпадеться. З росією буде те саме», – Мирослав Маринович
- Чому у XXI столітті люди здатні на таке насильство? Військовий капелан про путіна, росіян та Європу
- «Захищав людей у маршрутці й на вулиці». Спогади про оператора і воїна Юрія Олійника
- Чи вигідна Україні мирова з росією. Реакція експертів
- «Ми не можемо продати нашу свободу за тимчасову уявну безпеку», – Святослав Вакарчук
- Леви охороняють Львів, або Як місто рятує свої пам’ятки
- 12 днів у підвалі. Історія маріупольця, якому вдалося евакуюватися до Львова
- «Кожен позов, кожне невиконане росією рішення, є ще одним доказом для всіх», – правник
- Гуманітарка має стати на рейки. Як і хто координує допомогу на Львівщині
- «Фото та відео руйнувань дуже важливі для міжнародного суду над Росією», – юрист
- «Наші діти подорослішали на роки». Репортаж з колишнього дитбудинку у Львові
- Це мільйон доларів на день. Андрій Садовий про переселенців та життя у час війни
- Чи можна буде засудити Росію в Гаазі. Політолог-міжнародник про російсько-українську війну
- Українці показали світу, що свобода варта того, щоб за неї помирати, – Юрій Поляківський
- «Надягнув бронежилет на священничий одяг». Історія отця, який молиться з киянами
- «Київ узяти неможливо». Історія депутата, який патрулює нашу столицю