
ілюстративне фото з відкритих джерел
ІТ, мігранти та МФВ. Що впливатиме на нашу економіку після виборів
Бізнесмени, економісти та підприємці під час Весняного ділового форуму у Львові розповіли про успішні проекти, рекорди в українській економіці та де взяти 14 млрд доларів, щоб повернути державний борг. Tvoemisto.tv занотувало найцікавіше.
Економічний Ups and downs
«Зростання у нас стале. Попередні роки в економіці в нас був дуже суттєвий ups and downs, а зараз упродовж чотирьох років ми рухаємося в правильному напрямку», — переконана головна економістка Dragon Capital Олена Білан.
За її словами, проблема в тому, що за рівнем виробництва доданої вартості Україна ще не досягла показників 2013 року, але рухається туди.
«Зараз економіка зростає за рахунок внутрішнього попиту, і що мені найбільше подобається — за рахунок внутрішніх інвестицій», — додає вона.
На форумі економістка розповіла про те, що сьогодні найбільше бюджетних інвестицій йде не тільки на сільське господарство, а й на промисловість та транспорт. За її словами, важливим внутрішнім фактором, який впливає на економіку, стала короткострокова трудова міграція.
«Для економіки трудова міграція зараз має і позитиви, і негативи. Негативи — компанії не мають можливості найняти кваліфікованих працівників, особливо на Західній Україні. Позитив — наші трудові мігранти не їдуть назавжди. Вони їдуть заробити кошти і потім ці кошти повертають назад. Якщо подивитися, скільки вони повертають, то це досить суттєва сума. За 2018 рік рекордний обсяг становив 11 млрд доларів грошових переказів від трудових мігрантів. Найбільша частка була з Польщі», — каже Олена Білан.
Виклики для української економіки
За словами Олени Білан, українська економіка розвивається, але повільно. На її розвиток впливають чинники, які потрібно враховувати. Зокрема, це співпраця з МВФ та їхня недовіра до України.
«Виклик номер 0, як я його називаю, зважаючи на те, що в нас вибори і згодом буде новий Кабінет міністрів, новий парламент, — зберегти досягнення, які ми маємо за останні роки. Це нова політика Національного банку, закупівлі «ProZorro», початок медичної реформи тощо. Ще один виклик — пікові виплати за зовнішнім боргом Уряду та Національного банку України», — пояснила Олена Білан.
Вона каже, що загалом за три роки уряду треба заплатити зовнішнім кредиторам близько 14 млрд доларів, а це досить суттєві суми.
«Це виклик, з яким не дуже важко впоратися, і рецепт тут дуже простий — співпраця з МВФ. За останні роки вона була не дуже вдалою, і вони знизили нам рівень підтримки. Зараз в нас маленька програма з МВФ, ми отримали один транш. І якщо новий президент підпише меморандум з МВФ, то ми отримаємо другий. Ще один важливий фактор — це притік чи вкладення нерезидентів в державні гривневі облігації», — говорить вона.
Конфлікт на Сході, який негативно впливає на економічну ситуацію, за словами Олени Білан, зараз не на першому місці. На перший двох — корупція та недовіра до судової системи.
Інвестиції та інфраструктура
Голова напрямку інфраструктури та енергетики в Україні Європейського банку реконструкції та розвитку Марк Магалецький розповідає про те, які проекти України, профінансовані їхнім банком, стали успішними, зокрема у Львові, а також пояснює, чому важливо давати на них фінансування.
«Наш перший проект був у Львові — комплексна реконструкція низки транспортних коридорів із загальною довжиною більше 15 км, яка коштувала більше 40 млн євро, включаючи наш кредит. Це був перший кредит під місцеву гарантію у 2011 році, і завершився проект у 2016 році», — каже він.
За його словами, одним з найбільш значущих проектів став «Трамвай на Сихів» у 2016 році. Наступний проект — електронний квиток, який перебуває на стадії реалізації, а найновіший проект в сфері громадського транспорту — «Львівський тролейбус», — підписаний цього року.
«Досить відомий та знаковий проект — «Поводження із твердими побутовими відходами у Львові», у якому передбачається реабілітація полігону в Грибовичах, опісля комплекс заходів щодо поводження з відходами в місті, включаючи сміттєпереробний завод. Сьогодні проект на стадії тендеру, і ми очікуємо, щоб перші контракти підписали в травні-червні цього року. Плануємо реалізувати проект упродовж 2019-2021 років», — говорить Марк Магалецький.
Крім львівських проектів, ЄБРР інвестує й у інші, зокрема, будівництво Бескидського тунелю, автомагістраль Стрий — Броди.
Невизначеність чи можливості
Голова правління ПАТ «Кредобанк» Ґжеґож Шатковскі каже, що не завжди потрібно займатися прогнозами і переживати за майбутнє, натомість радить робити справу якісно і чесно.
«Наприклад, нам важливо довести партнерам та людям, що ми правильна установа, яка може займатися фінансовими ризиками. Це основна річ. До цього часу, нашим досягненням було те, що ми були невеликим регіональним банком зі своїми проблемами. Така позиція ні вражає, ні допомагає бізнесу. Проте нам вдалося стати банком, який сьогодні входить в топ-5 банків, визнаний найбільш стабільним та тим, якому варто довіряти», — розповідає він.
За його словами, банк останні 7 років постійно зростає: у середньому — на 25% кожного року і майже на 30% за останні 4-5 років.
Африка та українське IT
Про інвестиції в українські компанії розповів партнер Horizon Capital Костянтин Магалецький. За його словами, зараз найбільше інвестицій компанія вкладає в IT-сферу та в інші швидкозростаючі проекти, орієнтовані на світові ринки.
«Один з найбільш проінвестованих проектів — компанія Intellias — найбільш зростаюча в Україні IT-компанія зі Львова. Також однією з найбільш успішних компаній є Genesis Global IT-product company. Це найбільша IT-продуктова компанія України з дуже потужними позиціями у світі. Вона є в шести країнах, подекуди витіснивши звідти конкурентів. У неї є проекти, які є лідерами в Африці, США з найпотужнішими інвесторами світу», — каже він.
Окрім IT-сфери, компанія Horizon Capital інвестує також в інший бізнес, який стрімко розвивається. На думку Костянтина Магалецького, одним з них стала компанія з виробництва печива Yarych, яка надає роботу більш ніж 400 працівникам, та фірма Anex з виробництва дитячих візків, яка експортує товар в більш ніж 40 країн світу.
Нагадаємо, Весняний діловий форум — одна з найбільших бізнес-подій року в Західній Україні. Її засновник — «Юридична компанія «Ейч.Ді.Партнерз» — залучає представників українських та іноземних фінансових організацій, підприємців та провідних банків, щоб обговорити розвиток економіки, її короткострокові та середньострокові перспективи.
Ольга Гуцол,
фото організаторів
Партнерська публікація
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- «Далі буде ще дорожче». Скільки коштує житло у Львові
- Як зміниться площа Міцкевича у Львові та хто за це заплатить
- Динамічність у мистецтві. Як і де у Львові працює унікальний виставковий центр Home of Arts
- «Ходимо вдвох». Як у Львові працюють інспектори з паркування
- У Києві зникає садиба Терещенків. Чи є шанс на порятунок
- Як трамвайне депо у Львові стає креативним простором. Репортаж
- «Ми збирали кошти на відновлення будинку, коли росіяни ще стояли під Києвом»
- В Україні – дефіцит цибулі. Звідки її імпортують та яка ситуація з іншими продуктами
- За що треба платити в Першому ТМО. Розмова з керівництвом лікарні
- «Мене врятувала ікона». Репортаж з будинку у Києві, який постраждав 25 лютого
- «Все складається, щоб навесні ми пішли у контрнаступ», – військовий експерт
- «Хто я в цій війні». Настоятель гарнізонного храму Тарас Михальчук
- «Хто я в цій війні». Хірург Гнат Герич
- Едвард Лукас: «Шансів на розпад російської федерації зараз більше, ніж колись»
- «Виробіть нові документи!» Юрист про повістки, мобілізацію та військовий облік
- Чи потрібен нам День української жінки? Оксана Кісь про пропозицію нових свят
- «Власта» є частиною історії міста, у цьому ми вбачаємо цінність
- Сам пише казки. Як десятирічний Мартин живе без гаджетів
- Боєць Мирослав Откович: «На передовій життя більше, аніж у тилу»
- Як забудовують Львів та чим зможуть пишатись наші онуки
- Львів гуде. Чи готові підприємці ділитися генераторами та як отримати компенсацію
- «Діти – то святе». Педіатр Ярема Возниця про те, що варто знати батькам
- Проїзд площею Ринок. Кому та за яких умов видають перепустки
- «Українці – це спів». Уляна Горбачевська про моду на українське у світі
- Як зміняться парки та озера Львова. Відверта розмова з очільницею управління екології
- Цілюща вода. Як Моршин намагається зберегти свої джерела
- Як хочете «прохалявити», згадуйте хлопців і дівчат на фронті. Розмова з викладачем-добровольцем
- Чути дзвони та коляду. Як у Львові переосмислювали Різдво
- Майкл Каппоні: Модульні будинки для ВПО – не завжди добре. Чим їх замінити?
- Місія Львова – допомагати. Як місто пережило рік та що далі
- «Страшно, коли відправляєш посилку, а людини вже нема». Інтерв’ю з Лілією Ступницькою
- Незламні люди. Як львівʼяни працюють з кафе та коворкінгів. Репортаж
- «Їдуть машиною і відключають світло». Інтерв’ю з речницею «Львівобленерго»
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- «Треба змінювати стиль календаря, а не дату Різдва». Інтерв'ю з богословом
- Крафтовий сирник добра. Вісім найкращих рецептів
- «Святий Миколаю, принеси подарунки нашим захисникам. Нічого іншого не хочу»
- Неестетичні білборди. Чому у Львові вирішили демонтувати рекламу
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до одного з найстаріших українських міст
- «Хотів бути Левом через Львів». Як військові обирають свої позивні
- Як швидко оплатити комунальні послуги, не виходячи з дому. Інструкція
- «Пункти незламності» у Львові. Де у вашому районі випити кави та підзарядитись
- Що має побачити кожен львів’янин: храм Святого Архистратига Михаїла
- За рік «скурив» айфон. Чому підлітки повірили, що курити безпечно
- Львів матиме два реабілітаційні центри. Чим вони відрізняються і як працюватимуть
- Безпечне навчання. Як діяти під час різних загроз учням у школах і студентам у вишах
- Від цього часто залежить життя людини. Що має бути в домашній аптечці
- «Нам бракує порядку, дисциплінованості й тиші». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- «Тут ти все одно на чужині, навіть якщо є дорога елітна школа». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- Арештована пам'ятка. Що відбувається з Будинком вчених у Львові
- «Треба однією рукою відстрілюватися, а другою не упустити майбутнє». Юрко Назарук про допомогу військовим і школу
- «На щиті» замість «Груз 200». Як у ЗСУ позбуваються радянської спадщини
- Чи зросте вартість проїзду та як курсуватиме транспорт з осені. Розмова з Орестом Олеськівим
- Право на щастя. Історія подружжя, яке всиновило десятьох дітей
- Міста мають знати, що робити, якщо ракета влучить у ТЕЦ, – експерт
- «На Сихові розвиваємо молодь, яка не знає, чим зайнятись». Як працює центр Young Dovzhenko
- Громадський простір, комунальний ринок і ТЦ. Як зміниться локація на перехресті Петлюри – Садової
- Нам потрібно вижити. Павло Шеремета про руйнування мереж, втрати і бізнес
- Новий бізнес на Львівщині. Які галузі сьогодні є у пріоритеті
- Треба бути оптимістом. Юрій Андрухович та Генрі Марш про війну, творчість і українців
- Люди змінюють час, а не навпаки. Дорж Бату про новий роман «Коко 2.0»
- Знайшли чоловіка через відео на ютубі. Історія родини, яка евакуювалася з Лисичанська до Львова
- Маршрут двоколісним. Що цікавого можна побачити на шляху від Брюховичів до Жовкви
- Як росія створює псевдоукраїнські канали в Телеграмі і чим він небезпечний
- Полтва, можливо, найбрудніша в Україні. Що у нас з річками та чому це важливо для вступу в ЄС
- Як у вишах працюють військові кафедри і що варто змінити
- Проблема з укриттями. Як вчитимуться львівські студенти в умовах війни
- «Мусимо швидко перемогти, щоб українці повернулися додому». Яка ситуація з міграцією на Львівщині
- Бандерівська замість московської. Як Україна та інші країни перейменовують ковбасу, сир і пиво
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову
- Купити авто в Європі. Як через новий закон виник ажіотаж на кордоні і ринку
- Історія повторюється. У чому феномен пісні «Ой, у лузі червона калина»
- Швидкі рішення, піт і сльози. Експерти про те, як відбудовувати Україну
- «Хто буде Карфагеном – Москва чи Київ?» Ярослав Грицак про війну за існування