
«Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
На думку французького архітектора, до Львова приїздитиме щораз більша кількість людей, зростатимуть обсяги виробництва, а «все це потребуватиме інфраструктури, тож треба робити транспортну революцію. Зараз автотранспорт і громадський транспорт у заторах, велосипедних доріжок недостатньо».
Міська влада Львова неодноразово заявляла, що жителям варто пересідати на громадський транспорт. Зрештою, в середмісті робиться все для того, щоб не їхати туди власним автомобілем: чи не на кожній вулиці запрацювали платні паркувальні майданчики.
У 2020 році Львів затвердив План сталої мобільності, яким передбачений розвиток мережі громадського транспорту, покращення сервісу та системи оплати і цілої інфраструктури громадського транспорту. В цьому матеріалі Tvoemisto.tv розповідає, яка ситуація у Львові з трамваями і трамвайними коліями, з якою швидкістю ними можуть рухатися вагони та навіщо нам уживані німецькі трамваї, якщо їх можна використовувати не на всіх маршрутах.
Маємо те, що маємо
Станом на сьогодні на балансі ЛКП «Львівелектротранс» є 144 пасажирські трамвайні вагони, такі дані надало підприємство у відповідь на запит Tvoemisto.tv. Дев'ятнадцять із них – низькопідлогові Electron T3L441, T5L64 та T5L641. Їх виготовили на львівському підприємстві «Концерн-Електрон». Перша презентація вагона п’ятисекційного Electron відбулась у 2013 році, його випуск обійшовся в 11 мільйонів 910 тисяч гривень. Також у місті чимало старих трамваїв Tatra КТ4SU і КТ4D, а саме 94, які в 1980-х роках випустили в Чехії та передали до Львова. Ще 30 трамваїв КТ4Dm шість років тому нам передали з Берліна.
Трамваї «Електрон» – це цільні низькопідлогові вагони, призначені для різної ширини колії, які мають від трьох до п'яти секцій. Ціна одного трамвая «Електрон» залежно від комплектації коливається від одного до двох мільйонів євро. Наразі Львів не планує закуповувати нові «Електрони», однак триває технічне облагодження десятого трамвая в межах проєкту з Європейським інвестиційним банком.
Трамвай Electron
Читайте також: Львів отримає десятий п'ятисекційний трамвай «Електрон»
Водночас більшість частину рухомого складу у Львові становлять трамваї Tatra КТ4СУ і КТ4Д, яким переважно понад 30 років, тому вони потребують постійного підтримувального ремонту.
«Звісно, новий рухомий склад є більш витривалим і краще зібраним, однак маємо й старіші трамваї. Поганий стан колій у місті впливає на їхню ходову. Зношуються візки, трамвайні бандажі, підшипники, унаслідок вібрацій може виходити з ладу електроніка», – зазначив у коментарі Tvoemisto.tv керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.
Трамвай КТ4D
Зношеність колій впливає й на швидкість руху трамваїв. Що гірший стан колії, то повільніше їде трамвай. Наприклад, маршрутом №8 (один із найновіших маршрутів, прокладений завдяки кредиту від ЄБРР і підтримки ЄС) трамвай рухається зі швидкістю 15 км/год, а на маршруті №3, де колію не міняли вже багато років, – лише 9 км/год. І це притому, що на частині маршруту трамвай їде окремою лінією.
Нещодавно ЛКП «Львівелектротранс» оголосило міжнародний тендер на ремонт двосекційних трамваїв Tatra КТ4СУ. Мовиться про капітальний ремонт трамвайних вагонів, щоб у них могли їздити пасажири з обмеженою мобільністю. На це планують витратити 3 мільйони євро, які виділить Європейський інвестиційний банк.
Як пояснила раніше у коментарі Tvoemisto.tv керівниця групи реалізації проєктів міжнародної співпраці Ірина Іванишин, скільки саме вдасться відремонтувати трамваїв за три мільйони євро, ще не відомо.
Щоденно на маршрути зі 144 трамваїв виїжджають 72, решту ремонтують або ж вони стоять у депо в резерві.
«Є дохідна частина «Львівелектротрансу», завдяки якій здійснюють поточне обслуговування транспортних засобів. Натомість щороку передбачаються внески в статутний капітал кожного підприємства і в межах наявних сум у міському бюджеті проводять капітальний ремонт рухомого складу. Також щороку надходять бюджетні запити від департаменту, щоби обслуговувати транспорт вчасно та якісно, але не завжди є кошти в міському бюджеті на це», – пояснив Олег Забарило.
Читайте також: У Львові задимівся трамвай
На 2024 рік Львів заклав у бюджет розвитку на ремонт 16 трамваїв та восьми тролейбусів 10 мільйонів гривень.
Трамваї є, платформ немає
Уперше 30 вживаних трамваїв Львів придбав у Берліна у 2018 році. Вони пройшли капітальний ремонт (18 тисяч євро за один вагон), але це вигідніше, аніж купувати нові «Електрони». Однак тоді виявилося, що двері цих трамваїв не можуть відчинятися на деяких зупинках, де платформи після ремонту стали надто високими. Зокрема, такі є на сихівській лінії, на зупинках «Дорошенка», «Котика», «Личаківський цвинтар» і «Погулянка». Отож «старенькі» трамваї вирішили пустити на маршрути №3 і №6, щоб не переробляти двері або платформи. Там вони курсують донині.
Скриншот з відео ГО «Зручне місто»
Загалом у Львові через різну висоту платформ і ширину колій є обмеження щодо того, де можуть чи не можуть їздити трамваї різних марок. Зрозуміло, що на пониження наявних платформ і ремонт колій знадобляться чималі кошти. Також вулиці Княгині Ольги, Вітовського і Сахарова потребують повної реконструкції та обладнання платформами, яких там узагалі немає. Як повідомили в ЛКП «Львівелектротранс», у цьому напрямку підприємство вже створило і видало технічні умови на реконструкцію зазначених ділянок колії.
«Насправді, враховуючи воєнний стан, я не готовий сказати, чи вдасться нам профінансувати якісь капітальні видатки. Коштів, передбачених у бюджеті розвитку на 2024 рік на реконструкції вулиць, критично мало», – сказав директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР.
Трамвай з Берліну
Зазначимо, що стандартна висота платформ для зупинок громадського транспорту становить 25 сантиметрів. Якщо ж вони вищі, то в берлінських трамваях просто неможливо вільно відчинити двері. Як пояснив директор департаменту, під час реконструкцій вулиць усі платформи приведуть до єдиної норми.
Читайте також: Реконструкція Шевченка. Чи навчиться місто на власних помилках?
Торішнього літа відкрили після реконструкції вулицю Шевченка. Міський голова Львова Андрій Садовий одразу сказав, що німецькі трамваї не їздитимуть цією вулицею через нібито складні умови на маршруті, бо вони старі. Натомість громадський активіст, очільник ГО «Зручне місто» Юрій Тер-Арутюнян запевняє: висота платформ на Шевченка коливається від 23,5 до 27 сантиметрів, що унеможливлює нормальне відкриття дверей берлінського трамвая. Тому після реконструкції колій на вулиці Княгині Ольги всі берлінські трамваї взагалі не буде де експлуатувати.
Нові європейські трамваї
Водночас Берлін цього року безкоштовно передасть Львову ще 12 вживаних, але робочих трамваїв Tatra КТ4D і запчастини до них. Щоправда, місто має заплатити за їх транспортування, розмитнення, а також за переобладнання вагонів під ширину львівських колій. За попередніми підрахунками це обійдеться в більш ніж 24 мільйони гривень (до 2 мільйонів на кожен трамвай). На це мали б бути витрачені бюджетні кошти Львова.
ЛКП «Львівелектротранс» уже оголосив тендер на доставлення берлінських трамваїв. Передбачається, що місто отримуватиме їх із середини квітня до кінця травня. Отже, перші трамваї можуть вийти на лінії наприкінці травня – на початку червня цього року. Їх хочуть пустити на згадані маршрути №3 і №6, бо для інших через згадану причину вони просто не годяться.
Також нещодавно стало відомо, що швейцарський Берн передасть Львову 11 вживаних низькопідлогових трамваїв 1989 –1990 років від компанії Bernmobil. У межах ініційованого посольством Швейцарії проєкту, який реалізують Державний секретаріат економіки SECO, місто Берн і дирекція компанії Bernmobil, відбулося передавання трамваїв Україні. До кінця року 11 із них одержить Львів: вісім трамваїв у робочому стані, які виїдуть на лінії, і три для запчастин.
«Швейцарці запевнили, що всі трамваї пройшли повне технічне обслуговування і мають бути в хорошому стані, наскільки це можливо, враховуючи їхній вік. Також працівники ЛКП «Львівелектротранс» повинні пройти навчання у Швейцарії для того, щоб обслуговувати ці вагони. А ще швейцарська сторона разом із трамваями віддає всі наявні на складах запчастини до них», – повідомив раніше в коментарі Tvoemisto.tv керівник управління транспорту ЛМР Орест Олеськів.
Читайте також: Львів таки отримав швейцарські трамваї. Фото
Однак ще не відомо, чи зможуть швейцарські трамваї їздити всіма львівськими маршрутами.
«Думаю, говорити про можливі проблеми варто буде тоді, коли трамваї поїдуть вулицями нашого міста. Загалом щодо бернських трамваїв маємо дуже вигідні умови: велику частку витрат швейцарська сторона бере на себе. Можливо, вдасться передбачити певну суму на реконструкцію деяких платформ, щоби трамваї могли курсувати вулицями міста безперешкодно», – підсумував Олег Забарило.
Серед найближчих планів Львова будівництво трамвайної колії до Першого ТМО, на яке місто хоче отримати кошти від європейців. Щоправда, зостануться ще декілька викликів, які не подолає заміна одних уживаних трамваїв другими. Мається на увазі реконструкція вулиць: на Шевченка трамвай не має окремої лінії, що часто створює додаткові затори; на деяких маршрутах старі колії, через які зношуються вагони, їх необхідно ремонтувати або ж знову просити в Європи. Однак найбільшим викликом для Львова є переобладнання всіх трамваїв для людей на колісних кріслах. Через війну така потреба лише зростатиме, а місто має бути доступним та зручним для кожного.
Наталія Вареник
___________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- Пагорб Слави у Львові: як в місті позбуваються радянської «реліквії» і що там може бути
- 9 років після трагедії. Як виглядає колишнє сміттєзвалище у Львові, де бігають зайці
- Як зміниться військовий цвинтар у Львові: символіка, простір і виклики
- «Батьки мають подорослішати!» Ще раз про російський реп у школі Львова і що з цим робити
- «Геополітично людство ще не дісталося дна, але Україна може зупинити це падіння»
- «США переживають те, що українці бачили за Януковича». Виступ Енн Епплбаум у Львові
- «Треба зробити по 100 грн!» Чи зросте у Львові вартість проїзду і що кажуть мешканці
- «Україна платить велику ціну, але попереду історична нагорода»
- Інвестори, земля та «сірі» реєстратори. Що для Львова змінить закон 12089
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- «Мама. Ти надсильна жінка. Я тобою пишаюсь». Розмова з матір'ю Ірини Цибух
- «Граю з «титаном» в нозі». Репортаж з ампфутбольного тренування у Львові
- (Не)добрі сусіди. Що сталось між Сокільниками та Львовом і як порозумітися
- «7 із 10 можуть вижити, якщо поруч ті, що мають базові навички порятунку»
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Палили смерть і заплітали шума. Непопсові традиції Великодня
- «Гора Блаженств» неподалік Львова. Місце, яке варто відвідати
- «Тепер усі пацієнти хочуть бути тут». Як у Львові лікують військових у новому просторі
- «Більше не кіно». Як у центрі Львова хочуть змінити Будинок офіцерів
- Відсторонили голову громади, або Що сталося у Славському, де буде масштабний курорт
- Історія, якій близько 150 років. Як виживає легендарна книгарня НТШ у Львові
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- «Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
- Шевченко, якого ми не знаємо
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова