
Фотоколаж: Дмитро Тарадайка/твоє місто
За скільки можна орендувати квартиру у Львові. Де найдешевше, а де найдорожче
Як змінилася вартість оренди житла у Львові порівняно з минулим роком?
По-різному. Якщо брати початок повномасштабного вторгнення, то у Львові тоді панував цілковитий ажіотаж: хтось безкоштовно здавав і селив людей у своїх квартирах, а хтось волів заробити, ніби востаннє в житті. Тоді ж могли здати квартиру в місті й за 2000 доларів. Тепер ціни на оренду дещо знизилися.
Чому так є? Бо, по перше, чергове згортання айті-замовників, менша кількість працівників у Львові, а це саме ті люди, які здатні платити великі гроші за оренду. По-друге, переселенці повертаються до своїх домівок. Серед них найбільш платоспроможними були кияни. По-третє, частина людей виїхали за кордон.
Однак вартість оренди квартири в новобудові тримається на тому самому рівні, що й раніше. Лише оренда бізнес- і преміумкласу знизилася. Якщо торік могли заселятися іноземці, які проживали в Україні через певні гуманітарні місії, то тепер такі квартири дуже важко здати.
У липні відбувся наймасштабніший обстріл Львова. Російські ракети влучили в житловий будинок на Стрийській. Якою є теперішня ситуація у Франківському районі?
Українці дуже адаптуються до всього, що відбувається. Минуло лише кілька місяців, і вже ніхто на це не звертає уваги. Хто орендував житло на Стрийській раніше, то після обстрілів, звичайно ж, хотів змінити місце проживання і зробив це. Але є й такі, що залишилися, адже не могли знайти нічого бюджетного.
Читайте також: Як львів'янам утеплити житло та що треба мати вдома цієї зими
Які зараз райони найпопулярніші у Львові, де зазвичай хочуть орендувати квартиру, на що насамперед звертають увагу?
Найкращою вважають локацію, де розташовані ІТ-офіси. Стрийська-Наукова-Кульпарківська, так само у Залізничному районі. Люди дуже часто шукають помешкання поблизу роботи. Для прикладу, у Франківському районі є аквапарк, торгові центри, парки, тому зараз саме в ньому найчастіше винаймають помешкання.
Одним із непопулярних районів для оренди є Рясне.
Як змінилися вимоги клієнтів до житла? Можливо, стали частіше запитувати про наявність укриття, цікавитися, чи немає поблизу стратегічних або військових об’єктів?
Зараз вже нечасто про таке розпитують, усі вже адаптувалися до ситуації. Серед найчастіших вимог сучасний ремонт, мінімалізм. Звертають увагу на розташування і на те, чи є поблизу добре розвинена інфраструктура. Іноді цікавляться, чи є в квартирі камін на випадок відключення електроенергії.
Варто зауважити, що найгірша ситуація із орендою в середмісті. Навіть ті, що займаються подобовою орендою, «просіли», бо нема туристів. З минулого року до літа 2023-го подобова оренда майже не мала попиту, зараз він дещо зріс.
Читайте також: Чи будуть вимикати світло цієї зими на Львівщині
Що можете сказати про теперішні первинний і вторинний ринки житла? На що більший попит: на новобудови чи на вторинне житло?
Оренда однокімнатної квартири в новобудові коштує від 400 доларів, двокімнатної від 500-600 доларів. Якщо ремонт старий і несучасний, то 350 доларів. Якщо це вторинний ринок, то вартість оренди становить від 10 до 15 тисяч гривень. Якщо ж будинок у історичному районі Львова, де немає паркувальних місць чи інфраструктури, то може бути й дешевше.
Все ж таки у Львові новобудови мають більший попит, аніж помешкання в старих будинках. Наприклад, для переселенців, які приїжджають до Львова, новобудова є «зрозумілішим» варіантом, аніж австрійський будинок. Хочу зауважити, що спостерігається чималий попит на оренду квартир на Миколайчука неподалік лікарні.
Читайте також: Львів хоче отримати 50 млн євро гранту на реконструкцію вулиці Миколайчука
А де найнижча орендна плата?
У віддалених районах міста, де немає офісних центрів. Для прикладу, в Рясному-1 і Рясному-2, а також на Левандівці. Ціни тамтешніх квартир становлять від 5 тисяч гривень.
Хто зараз найчастіше шукає квартиру для оренди і кому непросто це зробити?
Найчастіші орендарі – молоді пари і працівники ІТ-сфери. Власники помешкань, як правило, не хочуть, щоб у винаймачів були тварини, хіба що вони можуть домовитися з ними про це під час укладання договору про депозит пошкодження майна. Ще складніше винайняти квартиру студентам.
А в угодах зараз ціни як вказують – у валюті чи в гривнях?
Хто як домовиться. Приміром, працівники ІТ-сфери прив’язані до зарплати у валюті, тому за оренду квартир у новобудовах платять переважно доларами. Якщо житло бюджетніше, то гривнями.
Вартість оренди житла у Львові тримається на високому рівні. З яким містом України її можна порівняти?
Я досить тісно працюю з одеситами. В Одесі доволі висока орендна плата. Багато людей переїхали туди з Миколаєва і Херсона, тому попит на винайм помешкань є. В Києві доволі різко падають ціни, але, як стверджують аналітики, поки що найдорожчий винайм житла в Ужгороді та Львові.
Чи є попит на комерційну оренду і які тут ціни?
До Львова весь час заходять нові підприємці, які відкривають різні магазини, особливо продуктові, і між ними відчувається конкуренція. У новобудовах є великий попит на комерційні приміщення, серед яких барбершопи, зоомагазини, перукарні, фітнес-клуби. Майже всі орендодавці хочуть у «першу лінію», тобто щоб їх було видно. А ще важливим є заселений ЖК. Найбільш розвиненими під комерцію вважають ЖК «Софіївка», «Галицькі Леви», «Ріел» на Володимира Великого та інші. Порівняно з минулим роком попит зріс у кілька разів.
Загалом у житловому комплексі оренда комерційного приміщення становить від 15 до 20 доларів за метр квадратний.
Після трирічного ремонту у Львові в травні відкрили для проїзду транспорту вулицю Шевченка. Можливо, після реконструкції збільшилася кількість охочих проживати в тамтешніх новобудовах?
Можна вважати, що на вулиці Шевченка попит на оренду квартир справді збільшився, там досить добре розвинена інфраструктура.
Найпопулярніший ЖК на цій вулиці – «Семицвіт». Оренда однокімнатної квартири становить 600 – 700 доларів, двокімнатної – 800.
А як щодо мікрорайону Під Голоском, зокрема вулиці Малоголосківської?
Не знаю, як можна було зіпсувати такий крутий мікрорайон. Його поділили на шматки, хто як хотів, так і забудовував. Це топове місце, але з нього зробили «елітний шанхай». Так, приміщення активно здають, і квартири також, їхня вартість – від 400 доларів. Комерційні приміщення – від 8 доларів за метр квадратний.
вул. Малоголосківська
Вулицю Стрийську також активно забудовують. Яка там вартість винайму?
Не всі житлові комплекси на Стрийській активно здають в оренду під комерцію, бо не всюди є повністю заселені ЖК. Вартість метра квадратного становить 10-12 доларів. Орендувати однокімнатну квартиру можна від 400 доларів.
Ліворуч від цього будинку планується будівництво офісу з підземним паркінгом. Вигляд з вул.Стрийської
У якому місяці найчастіше шукають квартири для винайму?
Піком вважають кінець серпня – початок вересня, саме тоді найбільше охочих орендувати помешкання. Це пов’язане з відпустками та переїздом студентів. Найбільш «глухі» місяці – січень і лютий.
Торік квартира у львівській новобудові коштувала 800 – 1000 доларів за метр квадратний, а скільки зараз?
Минулий рік був найгіршим щодо продажу квартир. Люди шукали або дуже дешеве житло, або ж елітне. Часто його можна було придбати за доступною ціною. Після зимового сезону, десь у середині квітня, почали купувати помешкання, однак 2022 рік забудовники називають «мертвим».
Теперішні ціни на квартири в новобудові коливаються від 1200 до 1400 доларів за метр квадратний, але все залежить від району. Менш ніж за 1000 доларів важко щось знайти. Якщо брати Галицький район, то ціна може становити від 2000 доларів.
Який ваш прогноз вартості житла на наступні пів року?
Якщо не буде форс-мажорів узимку, таких як торік, ціни залишатимуться на тому самому рівні, зниження очікувати не варто. Забудовники кажуть, що якщо раніше купували одно-, двокімнатні квартири і це була інвестиція під оренду, то зараз це невигідно, бо потрібно вкласти щонайменше 100 тисяч доларів. Попит є і буде на трикімнатні квартири.
Антоніна Костик
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House
- Організаторка мітингу проти Фаріон: «Не з усіма гаслами я згодна»
- Тут виробляли вино і повидло. Як у Львові ревіталізували фабрику
- «Ми не називаємо українців худобою». Хто пікетував Фаріон та Львівську політехніку
- «Діти – немов ті їжачки». Як у Львові допомагають прийомним сім’ям
- «Наша мета проста – зекономити гроші та перенаправити їх на армію»
- Валерій Пекар: «Нам потрібна перемога, але щоб її здобути, треба знати, що це»
- «У центрі Львова пустує історична пам’ятка?», або Чим живе Будинок вчителя
- «Коли чоловік у війську, ви підтримуєте Україну». Як жінки розвивають фермерство
- Право на гідну старість. Що відбувається у Львівському геріатричному пансіонаті
- «Казали «інвестуйте, і проблем не буде». Чи продовжить роботу у Львові Медичний центр NOVO
- «Це ідентифікація». Як «Дриґ» вчить традиційних танців у Львові
- «За цю мову вбивали». Як кияни писали Радіодиктант національної єдності
- Потяг чи автобус до Польщі. Як краще доїхати, купити квитки та які мати додатки
- «Мені ж лише 35, який там рак? І через кілька місяців мені його діагностували»
- Перевіряти, навіть коли не турбує. Про УЗД молочних залоз у жінок і чоловіків
- Сила трьох площ, або Чому привокзальний район у Львові потребує оновлення
- Місто в місті. Як у Львові створюють інноваційний парк
- Скільки чоловіків у Львові повторно стали студентами і чи отримають повістки
- Коровай і танці в народних строях. Чи доречні вони під час війни
- Тіло без болю. Яким має бути дієвий лікувальний масаж
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львову бракує водіїв, або Чи почнуть жінки кермувати автобусами
- Пам’ятка архітектури XXI століття? Або про дискусію щодо готелю на Міцкевича
- Мобілізація на Львівщині. Що з повістками та хто має стати на військовий облік
- «Ілон Московит». Як українці відмовилися від «церкви Маска»
- «Війна триває, а спецзаклад пустує!» Чи запрацює протезний завод у Львові
- «Тут парк із косулями, а нам показують 10-поверхівки», або Ще раз про Під Голоском
- «Ви бачили Під Голоском? Ми такого не хочемо». Де у Львові буде новий мікрорайон
- «Не чекайте, поки вас запакують у «пазік». Як Азов набирає бійців
- «Люди самі звикли давати у кишеню?», або Що відбувається у львівській онколікарні
- «Гармати били, а ми наступали…» Історія захисника, який пішов слідами діда-оунівця
- Зустрічаємо Героїв. Як ІТ-компанія ЕРАМ підтримує і допомагає адаптуватися ветеранам
- «Мій тато – герой». Як на Львівщині присвоюють звання
- Дахи Козловського, або Як «Лисиця бореться зі змією»
- На роботу до Львова, на відпочинок – за місто, або Що нам дасть Львівська агломерація
- Район, якому судилося стати популярним, або Як Сихову розвиватися далі
- «Можна мати протез, але... », або Що з роботою для ветеранів
- Ваші діти вчитимуться 12 років. Нехай це не стане несподіванкою!
- Обіцянки vs реальність. Чи ремонт вулиці Пирогова в Києві інклюзивний
- «Продасте одну шкарпетку?» Як у Львові лікують і протезують суперлюдей
- На армію можна, на інфраструктуру – ні? Як обирати, на що виділяти кошти під час війни
- Львів буде розростатися, або Як зробити місто, придатним для життя
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До соколиного міста
- «Кожен вагон, як вулик». Як працюють контролери у львівських трамваях
- Гіперактивних дітей більшає. Чи беруть їх у звичайні школи?
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- «Мій син каже, що бачив Дублін, Лондон, але жити хоче у Львові»
- Оксана Линів, Ваґнер та «вагнерівці». Що не так і до чого тут Львів
- «Приліт» по Львову, збита ракета та ППО. Що кажуть експерти
- Що зміниться в школах Львівщини. Інтерв'ю з головним освітянином Олегом Паскою
- Віталій Портников: Україна зараз має три важливі пріоритети
- Що зміниться в парку «Знесіння» і до чого тут власники сусіднього готелю
- «Ставте дерево на перше місце». Архітекторка з Литви про міські простори
- «Місць немає, нам дуже шкода…» Як у Львові виник бум на приватні школи
- Як розбудовувати Львів. 10 порад головного архітектора Вільнюса
- «У резюме буде графа «працюю з ШІ». Як діє штучний інтелект та чому він зачепить кожного
- «Наше суспільство обросло міфами щодо виховання дітей»
- Чи стане «Горіховий гай» парком для всіх та через що сперечаються львів'яни
- Індійський «Слон» зайшов у Львів. Як працює заклад, що має кухню, якій тисячі років
- Звідки брати людей, або Чому в школах Львова бракує першокласників
- Що таке екоцид і як змусити росію заплатити за наслідки
- Після 9 років допомоги військовим виселяють з приміщення. Як у Львові працювала волонтерська кухня
- «У Волинській трагедії немає одного винного»
- Чи збільшились на Львівщині випадки кишкових інфекцій і що краще їсти влітку
- Що чекає на Львівський медуніверситет. Інтерв'ю з новим ректором
- Чи зрозумів Папа, що відбувається в Україні? Про візит кардинала у москву, війну, МП
- У Львові збудують муніципальний кампус. Як зміниться один із районів міста
- Львів тестує безготівкову оплату. Як це працює та що з е-квитком
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- «Парк не має стати заднім двором». Що буде з Погулянкою та як її варто змінити
- Інвестиції у завтра. Чому ІТ-освіту не можна ставити на паузу
- Не забудуй берега річки селища свого. Репортаж із підтопленої Східниці
- «Розпад Росії неминучий». Інтерв’ю з Янушем Буґайським та Уляною Супрун
- Везли у багажниках. Як поблизу Львова рятують травмованих під час війни птахів
- А вони відчинені? «Рейд» львівськими укриттями
- Підземний паркінг, або Остання крапля терпіння для ЮНЕСКО
- Замість підсумку шкільного року. Чи працюють у школах Львова басейни та що можна зробити
- «Львову бракує зеленого каркаса». Що не так із повітрям у місті та як це змінити
- «Ми чекали, що буде війна у Львові». Розмова з добровольцем Ярополком Пшиком
- Для України вірогідними є чотири сценарії. Два з них позитивні
- Пікнік на галявині та ніяких «подяк». Якими є випускні за кордоном
- Що не так із реабілітацією військових та чому це стосується кожного
- Привид «Люсії», або Чому у Львові знесли історичну віллу
- У музей або під асфальт. Як Львівщина позбувається радянських пам’ятників
- Гривня за квадратний метр. Що відбувається з комунальним майном Львівської облради
- «Усе буде добре, мамо». Розмова з тими, що втратили синів на війні
- Галина Крук: Коли нас перестануть запитувати, хто наш Достоєвський?
- Складено рейтинг 200 найбільших компаній Львівщини за виторгом за рік
- Місце пам’яті. Як Львів створює нове військове кладовище
- Довга історія короткого моста, або чому Рясне може стати «островом»
- «Король пішов на війну». Як Львів святкуватиме День міста
- «Ми як на пороховій бочці». Як живе Розвадів, де стався витік газу
- «Сьоме питання». Про що Садовий не може домовитись з депутатами
- Молоко, пил і надмірна чистота. Чому в дітей виникає алергія і як боротись
- «ЛКП проїдають мільйони». Чи створять у Львові наглядові ради