Фото: Павло Авдокушин
Після метро. Чи вдасться подолати транспортний колапс на Теремках
Майже тиждень тому рух поїздів метро на ділянці між станціями «Теремки» – «Деміївська» зупинили. Тоді керівник Київського метрополітену Віктор Брагінський пояснив, що закриття цієї ділянки було неминучим, оскільки в тунелі між станціями «Либідська» і «Деміївська» виявили тріщину, яка може загрожувати перевезенню пасажирів. За попередніми даними на ремонт ділянки знадобиться пів року. У скільки він обійдеться, невідомо.
Фото: Павло Авдокушин
Аби забезпечити перевезення пасажирів, на час ремонтних робіт столична влада в екстреному порядку організувала рух наземного транспорту – автобусів і тролейбусів. Загалом на лінію, яка дублює закриту ділянку метро, пустили до восьми десятків автобусів і двох десятків тролейбусів. Для цього довелося зняти транспортні одиниці з інших маршрутів, а рух на тролейбусному маршруті №50 «Вулиця Милославська – станція метро «Либідська» взагалі припинити.
Та попри такі масштабні заходи у понеділок вранці на Теремках був фактично паралізований рух транспорту, утворилися величезні затори. На вході до станції «Либідська» виникли величезні черги з людей. Платформа і вестибюль станції були вщерть заповнені пасажирами.
На додачу Київський метрополітен організував так званий човниковий рух між станціями «Теремки» і «Деміївська». Але й ці заходи не змогли відчутно покращити ситуацію.
Читайте також: Через підтоплення метро у Києві будуть зміни в організації дорожнього руху
Хто винен, з'ясовують правоохоронці. А що робити, ми обговорили з експертом у галузі транспортного моделювання Дмитром Беспаловим.
На його думку, повністю розв'язати транспортне питання Теремків після закриття частини лінії метро неможливо, бо транспортна проблема в Києві є системною. Так склалося, що метрополітен став основним громадським транспортом у столиці, а наземний виконує другорядну роль – лише підвозить пасажирів до станцій метро.
Експерт пояснив, що пропускна здатність метро – більш ніж 30 тисяч пасажирів за годину, тоді як наземний транспорт може забезпечити перевезення до 5 тисяч пасажирів за годину. Водночас організований міською владою човниковий рух між станціями «Теремки» і «Деміївська» зможе компенсувати нестачу транспорту лише частково. Отже, метро зможе забезпечити перевезення, можливо, ще 5 тисяч пасажирів за годину. І це, як припускає Беспалов, разом із дублювальним наземним транспортом у кращому випадку становитиме половину від потреби пасажирів у перевезенні.
Читайте також: У Києві між станціями метро «Теремки»-«Деміївська» запрацює «човниковий» рух поїздів. Розклад
Насправді за кілька днів практика показала, що наразі човниковий рух не виправдав навіть припущення експерта. Інтервал руху поїздів – 13-17 хвилин, а такий спосіб пересування передбачає зайву пересадку, бо більшість пасажирів прямують до найближчої станції метро «Либідська», тому все одно змушені під’їжджати до неї наземним транспортом. При цьому на цю станцію в години пік припадає величезне навантаження, оскільки вона приймає пасажирів із усього мікрорайону.
Що ж не так із наземним транспортом? У 2015 році Світовий банк разом із компанією Integrated Transport planning Ltd розробив рекомендації з оптимізації та реорганізації громадського транспорту, згідно з якими в Києві мали б поставити на лінії ще до 1000 одиниць автобусів, тролейбусів і трамваїв. Тобто наземного транспорту мало б стати вдвічі більше.
Зі слів Беспалова, тоді він узяв би на себе майже половину всіх пасажирських перевезень у місті, розвантаживши метрополітен. І в такому випадку наземний транспорт став би своєрідним «бекапом» підземки на випадок такої ситуації, яка спіткала Оболонсько-Теремківську лінію метрополітену. Але місто повною мірою не реалізувало жодної рекомендації Світового банку.
Натомість дослідження компанії «ПроМобільність» показує, що якщо станом на лютий 2022 року на дороги Києва виходило трохи більше тисячі одиниць наземного транспорту, то після початку повномасштабного вторгнення, за даними станом на вересень 2022 року, на автобусні маршрути виходило лише 36% від колишнього випуску, на тролейбусні – 52%, на трамвайні – 46%.
Чому такі ситуації повторюватимуться і як їх уникнути
Транспортна Інфраструктура Києва вже є досить зношеною. Наприклад, міст Метро, який зʼєднує два береги столиці червоною гілкою метрополітену зараз зазнає більшого навантаження, ніж планувалося під час проєктування майже 60 років тому. У липні 2023 року його проінспектували фахівці профільного науково-дослідного інституту «ДерждорНДІ» і з’ясували, що мосту потрібен капітальний ремонт або реконструкція.
Міст Патона, за висновками фахівців, також перебуває в аварійному стані.
Тріщини в тунелі на відносно недавно збудованій ділянці Оболонсько-Теремківської лінії стали реальністю, що вже казати про інші, старіші лінії підземки. Наприклад, у листопаді 2023 року столичний метрополітен оголосив тендер на проєктування капітального ремонту перегону між станціями «Тараса Шевченка» та «Почайна». І якщо доведеться одночасно закрити ще якийсь тунель та, наприклад, міст, транспортного колапсу не уникнути.
За оцінками фахівців Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), які до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну розробляли проєкт, перебудувати міст метро коштує мінімум 500 млн євро. У таку ж суму оцінюють і ремонт мосту Патона.
Міський бюджет навряд чи зможе забезпечити таке фінансування.
На думку Беспалова, розв'язання цієї проблеми є, але воно вимагатиме непопулярних кроків, як-от створення якісної велоінфраструктури та смуги для громадського транспорту.
До слова, щоб автобуси, які компенсують рух синьої гілки метро, не стояли в заторах, Дептранс КМДА відкрив проїзд смугою для громадського транспорту на Васильківській. Але, як кажуть, щось пішло не так, і наступного дня ця смуга була зайнята припаркованими автомобілями. Інспекції з паркування довелося вживати заходів.
Тож, оскільки Київ не може дозволити собі будівництво нової транспортної інфраструктури, як, наприклад, Берлін, Беспалов вважає, що ми можемо перейняти досвід небагатої Грузії. Зокрема, в Тбілісі організували рух автобусів за системою BRT реверсною смугою, виключивши таким чином можливість паркування автомобілів на смузі громадського транспорту.
Що таке BRT
Система BRT є значно дешевшою за будівництво нової транспортної інфраструктури, але може забезпечити пропускну здатність нарівні з метрополітеном. Це транспортна система, яка включає смуги, зарезервовані для наземного транспорту, моніторинг та керування рухом з можливістю надання автобусам пріоритету на перетинах вулиць і доріг. Система ця передбачає й інші заходи для прискорення посадки та висадки пасажирів, придбання проїзних квитків тощо.
Чи є життя на Теремках без метро
Дмитро Беспалов наполягає, що за нинішніх умов із закриттям метро на Теремки треба використати методи доказового транспортного планування. Тобто необхідно визначити, куди їдуть жителі цього району. Для цього можна використати дані мобільних операторів та соціологію і, виходячи з цих даних, розробити маршрути наземного транспорту.
Наприклад, ухвалені міською владою рішення спрямовані на те, щоб доставити пасажирів до станції метро «Либідська», що створює велике навантаження на цю станцію. Дослідження мало б допомогти визначити, до яких іще станцій метро можна було пустити наземний транспорт.
Поки що однозначно вдалого вирішення ця проблема, на думку експерта, не має, тому буде розв’язана частково рішеннями міської влади щодо організації руху наземного громадського транспорту, а частково жителями цього району, які будуть змушені адаптуватися до реалій і змінити свої транспортні вподобання. Хтось змінить роботу, а хтось працюватиме віддалено. Тобто район певним чином автономізується, як Троєщина.
Станіслав Нестеренко
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
_________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- «Військовий не має думати про довідки й виплати», – ветеран львівської 80-ки
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- «Я ненавиджу центр Львова», – ветеран війни про адаптацію військових
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- «Прийду до побратимів на могили, скажу, що перемогли»
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- «Люди на війні роблять дива, приїдуть до Львова, а тут «йой, все пропало»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- Обіцяв сину повернутися. Історія художника-ветерана
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- Ростислав Антимис: «Зробіть рік контракту, люди бояться рабства»
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- «Наша перемога залежить від реформи армії», – Юрко Вовкогон
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Із передової в офіс? Що потрібно ветеранам, щоби повернутися до роботи
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню
- Продавці спадщини, або Як «загубилися» приміщення колишнього Університету у Львові
- «Львів'яни погано сприймають сучасну архітектуру», – Тетяна Балукова
- Мріємо допомагати. Як у Львові сім'я створила крафтову майстерню меблів Holy Wood
- Чому українські школярі відстають від європейських. Розбір результатів PISA
- Зарплата, ціни на квартири та каву. Що змінилось у Львові та ще 4 містах
- «У нас 6 дівчат. В армію їх не заберуть». Як скласти дрон та скільки це коштує
- «Москва» в середмісті Львова. Як ресторани працювали на радянську імперію
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Тут ти або Герой, або - нещасний». Як це повернутись з фронту
- Скільки коштує квартира у Львові, або Детальний огляд ринку нерухомості
- «Росіяни стріляють, а шестеро хлопців мене несуть». Ще одна історія бійця
- Як це – жити тиждень у вантажівці. Репортаж із заблокованого кордону
- «Чомусь коментуємо дії ТЦК, а не відсутність черг під військкоматами»
- «Іншого такого немає». Чи може Клепарів стати підцентром Львова
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House