
Фото: Твоє місто
Незламні люди. Як львівʼяни працюють з кафе та коворкінгів. Репортаж
Поширеною практикою в теперішніх обставинах для тих українців, у яких таких засобів немає, стала робота в кав’ярнях. Проте це також спричинило гарячу дискусію в соцмережах: чи етично це щодо працівників кав’ярень, чи не меншає в закладах харчування через це відвідувачів, чи не позначається на заробітку?
До обіду працюю в одному кафе, по обіді – в другому
15 грудня, Львів, мокрий сніг. Світла нема із самого ранку, мобільна мережа нестабільна, тролейбуси не їздять. Крокую середмістям і потрапляю в кафе, яке нагадує радше коворкінг. На унікальні фрески, які знайшли в ньому під час ремонту під товстим шаром шпаклівки і частково відкрили, ніхто не звертає уваги. А вони мали б переносити відвідувачів із засніженого Львова до берегів із розлогими зеленими пальмами, проте атмосфера у кав’ярні аж ніяк не сприяє відпочинку: більшість відвідувачів прийшли зі своїми ноутбуками, сидять за столиками по одному, зосереджено вдивляючись у монітори...
«До нас справді багато людей приходить попрацювати, бо ж у місті відключають світло, а ми маємо генератор. Якщо приходять на дві-три години підзарядитися – нема проблем, ми їх не виганяємо, розуміємо, яка зараз ситуація. У мене вдома учора майже цілий день не було електрики і сьогодні, коли я ішла на роботу, теж не було», – каже Євгенія, адміністраторка кав’ярні «Kredens».
Єлизавета займається музикою. До кав’ярні прийшла, щоби попрацювати за ноутбуком. Каже, планує тут бути, допоки не виконає роботу: «Я працюю у кав’ярнях, коли нема світла. У мене вдома його також нема, нечасто – два-три рази на тиждень, але саме тоді, коли мені треба працювати. Живу недалеко від центру, тому і прийшла сюди».
Піднімаюся на другий поверх – атмосфера ідентична. Кав’ярня більше схожа на центр керування польотами: усі присутні зосереджені, заклопотані. Зустрічаюся поглядом із парою – Олегом та Сарві, які щось роблять на своїх лептопах. Виявляється, це дизайнер і маркетологиня.
«Ми працюємо. Я – дизайнером. У «Kredens» сьогодні вдруге. Ми взагалі часто працюємо у різних кафе, коли нема світла. Вдома зараз його відключають щодня на вісім годин. Ми тут уже дві години і плануємо ще кілька годин попрацювати», – каже Олег.
Сарві живе за містом, але приїжджає до центру чи не щодня, бо в неї також часто відключають світло. За сусіднім столиком – Максим, який займається розробкою ігор для мобільних телефонів.
«У мене схожий випадок. Я на декілька днів приїхав із Коломиї і теж прийшов у кафе попрацювати. В моєму місті вимикають світло, тому і там часто працюю в кав’ярнях: до обіду в одній, по обіді – в другій. Поки що мене ще нізвідки не виганяли, щоправда, в Коломиї я ще допомагаю офіціантам прибирати зі столів», – признається він.
У цілому атмосфера в кав’ярні дещо похмура. Дух відпочинку, приємного спілкування та сміху змінило відчуття напруження. Відвідувачі кафе неохоче відповідають на запитання або ж дуже коротко.
Понад 500 гривень за ресторан
У Львові ресторатори по-різному сприймають те, що їхні заклади перетворилися на «пункти незламності». Наприклад, у кафе на Сихові з’явилася табличка з написом, на якій зазначено: якщо хочете провести свій робочий день у нашому закладі, просимо, щоб сума замовлення становила від 500 гривень.
Наталя Лунів, власниця закладу «Fugazzeta», пояснила Tvoemisto.tv, що це насамперед інформаційна табличка для відвідувачів, позаяк життя в теперішніх реаліях є справжнім викликом і для закладів громадського харчування, які мають якось виживати.
«Ця табличка – винятково інформаційна. Сподіваємося, наші відвідувачі розуміють, що ми є насамперед закладом громадського харчування. Тут працює понад 50 людей, їх потрібно забезпечувати заробітною платою, в них також є діти, у когось чоловік у ЗСУ. Щоби покрити всі свої витрати, ми змушені вдаватися до такого інформування», – пояснює вона.
Каже, що відвідувачі часто просять стишити музику, бо в них відеоконференція, а офіціантів – не підходити близько, бо триває важлива розмова…
«Я довго думала над цим, зважувала всі «за» і «проти». Але все ж таки, якщо людина хоче провести цілий день у нашому закладі, то було б добре зробити тут замовлення на мінімальну суму, вказану на табличці», – наголошує Наталя Лунів.
І уточнює, що насправді жодного гостя вони ще не вигнали, не змусили залишити тут означену суму. А це інформування для того, щоб усім було комфортно.
«Якщо людина вважає, що це неетично, то може сама визначити, скільки треба заплатити за перебування в нашому ресторані», – вважає рестораторка.
Триста гривень за коворкінг
Вирішую вибрати для порівняння коворкінг. Потрапляю в «Coworking Think» у середмісті, а саме на третій поверх модерного австрійського будинку. Адміністратор Дмитро проводить мене до просторої порожньої лаунж-зони. Тут працює тільки одна дівчина. Вартість перебування – 300 гривень за день..
«У нас теж вимикають світло, але ми маємо генератор. Наш простір – це переважно офіси. Зазвичай у нас купують місячні абонементи, але є й відкритий простір, де може працювати кожен охочий. Маю на увазі лаунж-зону. В день зазвичай тут перебуває від 10 до 15 осіб, одночасно можуть працювати 12-ть», – каже Дмитро.
До приміщення заходить хлопець і робить собі каву. Це Олексій. Він – розробник ігор, працює у цьому коворкінгу вже тиждень, відколи удома почали відключати електроенергію.
«Винаймаю собі столик у лаунж-зоні. Якраз сьогодні планую орендувати його на місяць. Я вже третій місяць працюю на польську фірму, і вона покриває мені витрати на оренду робочого місця – вісім тисяч гривень за місяць. Хоч і далекувато їздити в центр із Медової Печери, але біля мене нічого подібного немає. Запитував знайомих про коворкінги, і мені скинули три різні адреси. Вибрав ту, яка до мене найближча, мені сподобалося», – розповідає він.
Донедавна хлопець працював удома, однак тепер йому потрібен стабільний інтернет, бо він мусить підключатися до сервера, що у Варшаві.
«Спочатку вдома майже не вимикали світло, бо я був на одній лінії з лікарнею, але тижнів зо два тому почали відключати електроенергію всюди. Як правило, за графіком «4-4-4», коли сіра зона, то в мене світло є, але часто відсутнє по вісім годин. Велику частину моєї роботи займають розмови по телефону з командою, обговорення різних робочих питань. До того ж я працюю на офісному комп’ютері, який стоїть у Варшаві, і мені треба до нього підключатися. Я ж не можу працювати офлайн, мені потрібне стабільне робоче місце», – веде далі Олексій.
У цей час дівчина, яка була єдиною в лаунж-зоні, коли я туди зайшов, закінчує розмову по телефону і зауважує мене. Це Наталя, вона теж працює у сфері ІТ. Каже, що в цьому коворкінгу вперше, що обрала його тому, що тут тихіше, ніж у кав’ярні, є змога зосередитися.
«Зазвичай я їжджу в офіс, що біля Янівського цвинтаря. Хоча це не дуже зручно, бо мешкаю на Стрийській. Сьогодні у мене були справи в центрі міста, тому й обрала цей коворкінг. Я не можу зосередитися у кав’ярні, а тут мінімум дискомфорту, менше інтеракцій. На мою думку, займати місце у кав’ярні на цілий день не надто етично. Декілька годин посидіти ще можна, бо, в принципі, стільки часу в кафе ти зазвичай і проводиш. Але займати місце на довший час – некоректно, бо і кафе має працювати, йому також треба мати виторг», – розповідає Наталя.
Дівчина пояснює, що працювати з дому, коли нема чіткого графіка подачі електроенергії , складно:
«Упродовж дня в мене багато дзвінків, онлайн-зустрічей, ціла купа роботи, особливо тепер, перед Новим роком, коли багато хто йде у відпустку. Треба працювати на результат, щоби втриматися на робочому місці, бо зараз роботодавці переважно не хочуть брати працівників з України – ризиків забагато».
Вибір коворкінгу дівчина зробила з огляду на вартість та надійність електропостачання.
«Коли мені треба було вибрати робоче місце в центрі, то я просто зайшла в ґуґл-карту і подивилася на наявні коворкінги. В одних треба купити місячний абонемент, у других дуже висока плата за перебування – 20 доларів за день. А тут я заплатила 300 гривень за день і вважаю, що це «притомна» сума. Бо все, що мені наразі потрібне, це розетка та інтернет», – запевняє вона.
Текст: Роман Тищенко-Ламанський
Фото: Іван Станіславський
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Львів гуде. Чи готові підприємці ділитися генераторами та як отримати компенсацію
- «Діти – то святе». Педіатр Ярема Возниця про те, що варто знати батькам
- Проїзд площею Ринок. Кому та за яких умов видають перепустки
- «Українці – це спів». Уляна Горбачевська про моду на українське у світі
- Як зміняться парки та озера Львова. Відверта розмова з очільницею управління екології
- Цілюща вода. Як Моршин намагається зберегти свої джерела
- Як хочете «прохалявити», згадуйте хлопців і дівчат на фронті. Розмова з викладачем-добровольцем
- Чути дзвони та коляду. Як у Львові переосмислювали Різдво
- Майкл Каппоні: Модульні будинки для ВПО – не завжди добре. Чим їх замінити?
- Місія Львова – допомагати. Як місто пережило рік та що далі
- «Страшно, коли відправляєш посилку, а людини вже нема». Інтерв’ю з Лілією Ступницькою
- «Їдуть машиною і відключають світло». Інтерв’ю з речницею «Львівобленерго»
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- «Треба змінювати стиль календаря, а не дату Різдва». Інтерв'ю з богословом
- Крафтовий сирник добра. Вісім найкращих рецептів
- «Святий Миколаю, принеси подарунки нашим захисникам. Нічого іншого не хочу»
- Неестетичні білборди. Чому у Львові вирішили демонтувати рекламу
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до одного з найстаріших українських міст
- «Хотів бути Левом через Львів». Як військові обирають свої позивні
- Як швидко оплатити комунальні послуги, не виходячи з дому. Інструкція
- «Пункти незламності» у Львові. Де у вашому районі випити кави та підзарядитись
- Що має побачити кожен львів’янин: храм Святого Архистратига Михаїла
- За рік «скурив» айфон. Чому підлітки повірили, що курити безпечно
- Львів матиме два реабілітаційні центри. Чим вони відрізняються і як працюватимуть
- Безпечне навчання. Як діяти під час різних загроз учням у школах і студентам у вишах
- Від цього часто залежить життя людини. Що має бути в домашній аптечці
- «Нам бракує порядку, дисциплінованості й тиші». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- «Тут ти все одно на чужині, навіть якщо є дорога елітна школа». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- Арештована пам'ятка. Що відбувається з Будинком вчених у Львові
- «Треба однією рукою відстрілюватися, а другою не упустити майбутнє». Юрко Назарук про допомогу військовим і школу
- «На щиті» замість «Груз 200». Як у ЗСУ позбуваються радянської спадщини
- Чи зросте вартість проїзду та як курсуватиме транспорт з осені. Розмова з Орестом Олеськівим
- Право на щастя. Історія подружжя, яке всиновило десятьох дітей
- Міста мають знати, що робити, якщо ракета влучить у ТЕЦ, – експерт
- «На Сихові розвиваємо молодь, яка не знає, чим зайнятись». Як працює центр Young Dovzhenko
- Громадський простір, комунальний ринок і ТЦ. Як зміниться локація на перехресті Петлюри – Садової
- Нам потрібно вижити. Павло Шеремета про руйнування мереж, втрати і бізнес
- Новий бізнес на Львівщині. Які галузі сьогодні є у пріоритеті
- Треба бути оптимістом. Юрій Андрухович та Генрі Марш про війну, творчість і українців
- Люди змінюють час, а не навпаки. Дорж Бату про новий роман «Коко 2.0»
- Знайшли чоловіка через відео на ютубі. Історія родини, яка евакуювалася з Лисичанська до Львова
- Маршрут двоколісним. Що цікавого можна побачити на шляху від Брюховичів до Жовкви
- Як росія створює псевдоукраїнські канали в Телеграмі і чим він небезпечний
- Полтва, можливо, найбрудніша в Україні. Що у нас з річками та чому це важливо для вступу в ЄС
- Як у вишах працюють військові кафедри і що варто змінити
- Проблема з укриттями. Як вчитимуться львівські студенти в умовах війни
- «Мусимо швидко перемогти, щоб українці повернулися додому». Яка ситуація з міграцією на Львівщині
- Бандерівська замість московської. Як Україна та інші країни перейменовують ковбасу, сир і пиво
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову
- Купити авто в Європі. Як через новий закон виник ажіотаж на кордоні і ринку
- Історія повторюється. У чому феномен пісні «Ой, у лузі червона калина»
- Швидкі рішення, піт і сльози. Експерти про те, як відбудовувати Україну
- «Хто буде Карфагеном – Москва чи Київ?» Ярослав Грицак про війну за існування
- Важливо, щоб Папа не зустрівся з Кірілом, або Як Україні перемогти росію у Ватикані
- Львівщина може забезпечити сіллю пів України, але будуть проблеми з олією
- «Треба передусім назвати путіна злочинцем», – отець-доктор Михайло Димид про Папу, війну і жертви
- «Навіщо фінансувати культуру, коли війна?» У Львові оживає театральне життя
- «Господи, як я їх ненавиджу! Отак і скажіть». Священник про звірства росіян
- Маємо почати говорити про втрати. Психолог про втому та другий місяць війни
- «Недооцінювати загрозу білоруського удару не варто», – Остап Кривдик
- «Не хочу говорити однією мовою з окупантами». Історії переселенців, які перейшли на українську
- «Мова – це зброя, але не головна». Історик Ярослав Грицак про те, як росія нищила українську
- «Стане великим багатосферним хабом». Як Львів трансформується у час війни
- Як в Україні проходить загальна мобілізація та кого не призиватимуть
- «Якби я змогла забути російську, була б щаслива». Історія харків’янки, яка почала спілкуватися українською
- Залежить від заправки. Яка ситуація із пальним на Львівщині
- Дихати, тренуватися, гуляти і спати. Як переживати стресові ситуації
- Битва за Оперу. Що відбувається із конкурсом на директора головної сцени Львова
- «Це краще, ніж ховатися у підвалі». Львів’янки про те, чому вирішили проходити військовий вишкіл
- «Росія – ворог, який точно програє». Юрій Підлісний про загрозу і наступ
- «Українці скуповують не сірники і гречку, а зброю». Володимир В’ятрович про протистояння з Росією
- «Путін – божевільний, а Росія лежить у паралічі», – експрофесорка МДУ Олена Волкова
- Львівські готелі. Кому належать і чи є там російський бізнес
- Як убезпечити свій акаунт і що потрібно знати про ворожі хакерські атаки