
«Пан генерал». У пам’ять про військового медика Івана Гайду
Іван Гайда 10 років очолював Військово-медичний клінічний центр Західного регіону. У його підпорядкуванні були Львівський, Мукачівський, Рівненський, Чернівецький, Волинський і Хмельницький шпиталі, а також медики військових частин Західного регіону. Перед тим Іван Гайдв 8 років працював заступником начальника тоді ще військового госпіталю №1120.
18 червня Іван Гайда помер унаслідок коронавірусної інфекції у віці 58 років. Військові і медики, колеги Івана Гайди та управлінці, з якими він працював, називають цю втрату трагічною не лише для Центру, а й для військової медицини усієї України.
Планували пенсію разом
Іван Гайда походив із родини медиків – ще його бабуся у 20-ті роки минулого століття працювала фельдшеркою у селі Бучацького району на Тернопільщині. Там же працював і батько. У медицину пішли й Іван Гайда з молодшим братом Олегом, а потім – їхні діти. Лише старший брат Івана Гайди Ігор обрав для себе іншу професію.
Із братом Олегом, завідувачем хірургічного відділення Черкаської лікарні, Іван Гайда мав дуже міцні стосунки. «Вони відчували один одного на відстані і могли говорити про те, про що не говорили ані з дружинами, ані з дітьми», – згадує племінник Івана Гайди Ігор.
Сім'ї братів щороку на Різдво і Великдень, а також улітку приїжджали на малу батьківщину на Тернопільщину. Також їздили разом відпочивати – у Карпати або на море.
«Батько і стрийко планували пенсію разом – хотіли повернутись у рідне село. Стрийко там навіть звів будинок, будівництво тривало 26 років. Стрийко Іван завжди був мені як другий батько. Вони також були кумами – мій батько хрестив Ярослава, сина стрийка», – розповідає Ігор Гайда.
Іван Гайда любив бджолярство
Івана Гайду у важкому стані зі Львова перевезли на лікування у Київ, там підключили до апарату штучної вентиляції легень, але врятувати не змогли.
«У батька не було жодних супутніх захворювань, він був здоровий. Ніколи не мав пневмонії, не лежав у лікарні, не пив, не курив, вів здоровий спосіб життя. Діагноз – тотальне ураження легень. Це характерно для важкого перебігу Covid-19. Здорова тканина легень заміщується фіброзною, тобто сполучною, і немає стільки кисню, скільки потрібно», – говорить син Івана Гайди Ярослав, хірург 411-го військового шпиталю в Одесі.
Іван Гайда з дружиною і дітьми Ольгою та Ярославом
У день, коли помер старший брат, Олег Гайда відчув перші симптоми хвороби, але списав це на стрес – сильно переживав за брата і боявся захворювання, адже, як лікар, знав, наскільки важким воно може бути. На похорони брата Олег Гайда не поїхав – син відправив його на обстеження та аналізи. Результат першого тесту на Covid-19 був сумнівним. Позитивний результат прийшов уже тоді, коли Олегові Гайді було вкрай погано і його госпіталізували. Через кілька днів, 30 червня, 52-річного чоловіка перевели до реанімації і підключили до апарату ШВЛ. Увечері Олег Гайда помер.
«Мама також захворіла. Спочатку лікувалась удома. Коли батько помер, я їй одразу не сказав, боявся – вона була сама удома. Я обдзвонив усіх, хто міг їй сказати, і попросив не телефонувати. Навіть обманув її – сказав, що стан батька стабілізувався, щоб вона нормально переночувала», – говорить син Олега Гайди Ігор.
Про смерть батька він сказав мамі наступного дня, тоді ж зрозумів, що її стан погіршився. Швидка госпіталізувала жінку у ту ж лікарню, де напередодні помер її чоловік. Зараз, говорить Ігор Гайда, її стан середньої важкості, але стабільний.
Політ для усього села
Донька Івана Гайди Ольга теж згадує відпустки у селі Бариш, де збиралась уся родина та куди приїжджали друзі.
«Одного разу до нас в гості приїхав товариш тата, який займається мотодельтапланеризмом. Була в тата мрія пофотографувати Бариш з висоти пташиного польоту... І ось одного дня вона здійснилась, а заразом – і мрії всіх нас і ще зо пів села людей», – розповідає Ольга Гайда.
Тоді піднятись в небо мали можливість всі охочі.
«Ці відчуття словами не передати, а спогади – на все життя... Ось такий подарунок, із моря незчисленних, влаштував тато для нас всіх і ще для своїх односельчан», – пригадує донька Івана Гайди.
Вона розповідає, що тато дуже багато сил і ресурсів вкладав у розвиток села, а ще – завжди вчив шанувати своє коріння, не цурався рідної землі, за що і здобув безумовну повагу незліченної кількості людей.
«Дуже важко нам всім змиритись з цією втратою, досі не віриться, що таке сталось. Тато був надзвичайною людиною і просто неймовірним батьком і дідусем. Нам його дуже не вистачає», – говорить Ольга Гайда.
Відчуття ліктю
«Він для мене був, є і буде еталоном мужності, батьківства, справжнього офіцера, патріота своєї країни, гідного, достойного громадянина. Він був справедливою і доброю людиною. Завжди вів себе толерантно, з будь-ким – чи це генерал, чи депутат, чи селянин. Він ніколи ні з ким не поводив себе зверхньо», – каже Ярослав Гайда.
Фото із сімейного архіву Ярослава Гайди
Він додає, що усім завдячує батькові, який завжди допомагав порадою, а іноді – і матеріально, який відкрив для сина професію військового медика і був зразком в усьому.
Про надзвичайний спокій і толерантність Івана Гайди згадує і колишня керівниця департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Ірина Микичак. Вона розповідає, що упродовж усього часу роботи в департаменті мала тісну співпрацю з полковником Гайдою, «попри те, що військова медицина – дуже закрита».
Так, медики військового госпіталю під керівництвом Івана Гайди працювали із цивільними медиками під час Скнилівської трагедії, а потім – під час Ожидівської трагедії. Військових фахівців залучали в усіх екстремальних ситуаціях.
Іван Гайда допомагав знаходити донорів крові для «важких» породіль з атонічними кровотечами і деталі для життєвонеобхідного обладнання в дитяче онковідділення Чорнобильської лікарні, консультував і радив, умів швидко ухвалювати рішення і був доступний у будь-яку хвилину.
Іван Гайда з онучками
«А потім почалась війна», – згадує Ірина Микичак.
На Яворівському полігоні почали розгортати навчальний польовий госпіталь – це був 66-й мобільний шпиталь, заснований Іваном Гайдою у 2006 році. Польовий шпиталь мали розгорнути у Красноармійську (тепер Покровськ – ред.) на Донеччині, в зоні російської військової агресії. Ірина Микичак пригадує, що намети з резерву були страшенно старезні і «бідні, хоч і збережені».
І цивільні медики, багато з яких потім поїхали на фронт, взялись за допомогу колегам-військовим.
«Ми збирали і шкарпетки, і медикаменти, і комп’ютери, і якесь невелике обладнання. Домовлялись з виробниками, щоб допомогти облаштувати той госпіталь. Наші лікарі пішли туди працювати. Це був постійний, безперервний контакт», – говорить Ірина Микичак.
«Батько особисто цим займався, часто їздив на Схід, завжди переживав, дбав, покращував, ділився досвідом з іншими начальниками шпиталів, вони разом аналізували помилки. Ця справа ніколи не стояла на місці, завжди розвивалась, модернізувалась. Батько дуже це діло любив», – пригадує Ярослав Гайда.
Зараз 66-й мобільний шпиталь у Покровську має навіть пересувний стоматологічний кабінет із сучасним обладнанням. Групи лікарів шпиталю базуються у кількох селах на передовій, аби якомога швидше надавати допомогу пораненим військовим.
«Іван Михайлович був людиною надзвичайно досвідченою, зразком справжнього українського офіцера, військового лікаря, людиною слова, професіоналом, вправним управлінцем. У госпіталі і попередні керівники були дуже достойні, але під керівництвом Івана Михайловича наш військовий медичний центр став потужною складовою медицини Галичини», – каже Ірина Микичак.
Вона пригадує, що часто жартома називала Івана Гайду «паном генералом». Каже, відколи провели реформу і з’явились медичні війська, чекала, коли Іванові Гайді вручать погони генерала медичних військ.
Полковник організовував виїзди для керівників медзакладів Львова і області на стрільби на полігон – аби вони, особливо, якщо не служили в армії, бодай раз взяли у руки зброю і принаймні уявили, як працюють лікарі на війні. Бойову і тактичну підготовку мали проходити усі працівники мобільного шпиталю – навіть медсестри, водії і кухарі.
«Я реально розумію, наскільки це серйозна втрата не лише для області, а й для України загалом. А смерть його брата… Коли мені повідомили, мені мову відняло. Таке страшне трагічне співпадіння», – зітхає Ірина Микичак.
Івана Гайду поважали усі підлеглі, а він – поважав їх. Спілкувався без підвищення голосу, з повагою, упевнено та аргументовано.
«Це був спокій, поєднаний з металом. Він не був воякою, який вирішує все криками і непарламентськими висловами», – каже Ірина Микичак.
Вона робить паузу в розмові, а потім розповідає, що у її кабінеті в Києві зараз висить прапор України, на якому залишили записи лікарі 66-го мобільного шпиталю, яких виховав Іван Гайда.
«Авдіївка, Маріуполь, Мар’їнка, Курахове… Читаю… Шкода, що так сталось», – вона намагається стримати сльози і розмова завершується.
Спадок Івана Гайди
«Іванові Михайловичу дісталась дуже непроста ситуація із військовою медициною. Тривалий час політика держави будувалась на тому, щоб скоротити, забрати, ліквідувати військові частини та установи, зокрема медичні. Йому доводилось у важких умовах тримати баланс, щоб зберегти кадри і тримати госпіталь на належному рівні», – розповідає полковник Олександр Поронюк з інформагентства Міноборони (Львів), який вчився з Іваном Гайдою в Академії державного управління при президентові України.
За словами Ірини Микичак, у військовому медичному центрі за час роботи Івана Гайди відновили психіатричне відділення та розвинули відділення реабілітації. Провідний нейрохірург Збройних сил України полковник Іван Богдан додає, що львівський госпіталь на початку війни був єдиним в структурі Міноборони, де працювало реабілітаційне відділення. Завдяки роботі полковника Івана Гайди, додає Іван Богдан, із 2014 року у відділенні пройшли реабілітацію більше тисячі важкопоранених військових. А Олександр Поронюк зазначає, що багато з них повернулись до нормального життя – створили сім’ї, займаються науковою роботою, ведуть активну громадську діяльність, служать далі у ЗСУ.
У 2020 році, розповідає Іван Богдан, полковник Гайда взявся за реконструкцію інфекційного відділення шпиталю, та завершили цю роботу вже після його смерті. Також він налагодив роботу лабораторії, де певний час ПЛР-аналізи на коронавірус робили не лише для потреб ЗСУ, а й для міста.
«Найскладніші випробування Іванові Михайловичу дісталися у 2014 році, коли перші борти із важкопораненими почали прибувати до Львова. Наші лікарі реально творили чудеса, щоб врятувати, відновити здоров’я і максимально швидко повернути у стрій поранених хлопців», – згадує Олександр Поронюк.
Звісно, Іван Гайда займався цим не самотужки. Його син і племінник, колеги по ЗСУ і медицині говорять, що він до всього мав системний підхід і умів планувати – і день, і місяць, і рік, і далі. Полковник Іван Богдан відзначає і таку рису характеру Івана Гайди, як уміння прислухатись до хороших ідей та просувати їх до втілення.
«У нього був системний підхід, він цілеспрямовано, системно ставив завдання підлеглим і вимагав їх виконання. Також він прислухався до хороших ідей і допомагав їх впроваджувати. Багато втілених під час його керівництва ідей виникли завдяки його підходу, спрямованому на розвиток і перспективу», – говорить полковник Іван Богдан.
Так, Іван Гайда зумів налагодити співпрацю з волонтерами, меценатами, урядовими та громадськими організаціями. До допомоги військовому шпиталю у Львові долучились американці, канадійці і поляки.
«У лютому ми робили вечір подяки тим, хто допомагав госпіталю. Тоді озвучили, що у розвиток нашого центру з 2014 року вкладено понад 60 млн гривень. Це дуже суттєві кошти», – говорить Олександр Поронюк.
Уміння полковника Гайди бачити перспективу і прислухатись до ідей повернуло до нормального життя не одного військового, пораненого на війні.
Грандіозна мрія полковника Гайди
«Він був дуже доброю людиною. Усі негативні, драматичні події, люди, емоції проходили через його серце і душу, це лишало свій відбиток. Не все було просто, адже де є люди, поранені, їхні родини, часто є конфлікти. Де є люди – там завжди є драма», – каже Олександр Поронюк.
Іван Гайда з онуком
Але Іван Гайда з цим справлявся і йшов до мрії. У військово-медичному клінічному центрі Західного регіону планували збудувати другий хірургічний корпус, де б надавали нейрохірургічну та невідкладну допомогу пораненим на Сході військовим. Розробили навіть проєкт цього корпусу. Тут мав бути і вертолітний майданчик, куди би санітарні гелікоптери могли доставляти бійців просто з поля бою, аби вони чимшвидше потрапили в операційну.
«Чим швидше людина потрапляє до лікаря, тим більше шансів, що вона виживе. А які наші львівські дороги, якими везуть хлопців з аеропорту, ви знаєте. Проєкти цього корпусу досі у кабінеті Івана Михайловича. Я дуже сподіваюсь, що той, хто буде після нього, продовжить реалізацію цього проєкту», – говорить Олександр Поронюк.
Тут, говорить полковник Іван Богдан, мали облаштувати спеціалізовані нейрохірургічні операційні, хірургічне відділення для важкопоранених.
«Боротьба з невидимим ворогом принесла непоправну втрату. На жаль, покидають нас завжди найкращі. Ми зараз дуже сумуємо. Хвилює, що буде далі, як розвиватиметься наш центр. Чи розвиватиметься він у тому напрямку, що започаткував Іван Михайлович, чи в якомусь іншому», – каже полковник Іван Богдан.
Іванові Гайді було небайдуже усе, що відбувалось у Львові, в регіоні та в Україні. Люди, які його знали, говорять про полковника Гайду, як про діяча державного масштабу, смерть якого стала трагедією не лише для родини і друзів, а й для всієї військової медицини в Україні.
Олександра Бодняк
Головне зображення: Дмитро Тарадайка
Фото із сайту ЛОДА та надані Ярославом Гайдою
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» – це медіа, якому справді можна довіряти.
Якщо Вам подобається те, що ми робимо – долучайтеся до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!
Що отримають члени спільноти Tvoemisto.tv:
- ексклюзивні e-mail розсилки
- доступ на спеціальні закриті події для Спільноти
- можливість голосувати за теми матеріалів та публічних дискусій, які планує редакція
- можливість стати експертом «Твого Міста»
- ексклюзивне друковане видання з доставкою додому/в офіс (щодвамісяці)
-
у майбутньому – знижки у мережі партнерів «Твого Міста».
Підтримати Tvoemisto.tv можна за посиланням.
Вибір Твого міста
- Кому належать готелі у центрі Львова і чи є серед них росіяни
- Операція «Релокація». Як урятувати економіку України
- «Я постійно думав: хто, як не ми». Останнє інтерв’ю Дмитра Пащука
- «Хороша освіта нам потрібна не менше, ніж армія»
- «Далі буде ще дорожче». Скільки коштує житло у Львові
- Як зміниться площа Міцкевича у Львові та хто за це заплатить
- Динамічність у мистецтві. Де у Львові працює унікальний виставковий центр Home of Arts
- «Ходимо вдвох». Як у Львові працюють інспектори з паркування
- У Києві зникає садиба Терещенків. Чи є шанс на порятунок
- Як трамвайне депо у Львові стає креативним простором. Репортаж
- «Ми збирали кошти на відновлення будинку, коли росіяни ще стояли під Києвом»
- В Україні – дефіцит цибулі. Звідки її імпортують та яка ситуація з іншими продуктами
- За що треба платити в Першому ТМО. Розмова з керівництвом лікарні
- «Мене врятувала ікона». Репортаж з будинку у Києві, який постраждав 25 лютого
- «Все складається, щоб навесні ми пішли у контрнаступ», – військовий експерт
- «Хто я в цій війні». Настоятель гарнізонного храму Тарас Михальчук
- «Хто я в цій війні». Хірург Гнат Герич
- Едвард Лукас: «Шансів на розпад російської федерації зараз більше, ніж колись»
- «Виробіть нові документи!» Юрист про повістки, мобілізацію та військовий облік
- Чи потрібен нам День української жінки? Оксана Кісь про пропозицію нових свят
- «Власта» є частиною історії міста, у цьому ми вбачаємо цінність
- Сам пише казки. Як десятирічний Мартин живе без гаджетів
- Боєць Мирослав Откович: «На передовій життя більше, аніж у тилу»
- Як забудовують Львів та чим зможуть пишатись наші онуки
- Львів гуде. Чи готові підприємці ділитися генераторами та як отримати компенсацію
- «Діти – то святе». Педіатр Ярема Возниця про те, що варто знати батькам
- Проїзд площею Ринок. Кому та за яких умов видають перепустки
- «Українці – це спів». Уляна Горбачевська про моду на українське у світі
- Як зміняться парки та озера Львова. Відверта розмова з очільницею управління екології
- Цілюща вода. Як Моршин намагається зберегти свої джерела
- Як хочете «прохалявити», згадуйте хлопців і дівчат на фронті. Розмова з викладачем-добровольцем
- Чути дзвони та коляду. Як у Львові переосмислювали Різдво
- Майкл Каппоні: Модульні будинки для ВПО – не завжди добре. Чим їх замінити?
- Місія Львова – допомагати. Як місто пережило рік та що далі
- «Страшно, коли відправляєш посилку, а людини вже нема». Інтерв’ю з Лілією Ступницькою
- Незламні люди. Як львівʼяни працюють з кафе та коворкінгів. Репортаж
- «Їдуть машиною і відключають світло». Інтерв’ю з речницею «Львівобленерго»
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- «Треба змінювати стиль календаря, а не дату Різдва». Інтерв'ю з богословом
- Крафтовий сирник добра. Вісім найкращих рецептів
- «Святий Миколаю, принеси подарунки нашим захисникам. Нічого іншого не хочу»
- Неестетичні білборди. Чому у Львові вирішили демонтувати рекламу
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до одного з найстаріших українських міст
- «Хотів бути Левом через Львів». Як військові обирають свої позивні
- Як швидко оплатити комунальні послуги, не виходячи з дому. Інструкція
- «Пункти незламності» у Львові. Де у вашому районі випити кави та підзарядитись
- Що має побачити кожен львів’янин: храм Святого Архистратига Михаїла
- За рік «скурив» айфон. Чому підлітки повірили, що курити безпечно
- Львів матиме два реабілітаційні центри. Чим вони відрізняються і як працюватимуть
- Безпечне навчання. Як діяти під час різних загроз учням у школах і студентам у вишах
- Від цього часто залежить життя людини. Що має бути в домашній аптечці
- «Нам бракує порядку, дисциплінованості й тиші». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- «Тут ти все одно на чужині, навіть якщо є дорога елітна школа». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- Арештована пам'ятка. Що відбувається з Будинком вчених у Львові
- «Треба однією рукою відстрілюватися, а другою не упустити майбутнє». Юрко Назарук про допомогу військовим і школу
- «На щиті» замість «Груз 200». Як у ЗСУ позбуваються радянської спадщини
- Чи зросте вартість проїзду та як курсуватиме транспорт з осені. Розмова з Орестом Олеськівим
- Право на щастя. Історія подружжя, яке всиновило десятьох дітей
- Міста мають знати, що робити, якщо ракета влучить у ТЕЦ, – експерт
- «На Сихові розвиваємо молодь, яка не знає, чим зайнятись». Як працює центр Young Dovzhenko
- Громадський простір, комунальний ринок і ТЦ. Як зміниться локація на перехресті Петлюри – Садової
- Нам потрібно вижити. Павло Шеремета про руйнування мереж, втрати і бізнес
- Новий бізнес на Львівщині. Які галузі сьогодні є у пріоритеті
- Треба бути оптимістом. Юрій Андрухович та Генрі Марш про війну, творчість і українців
- Люди змінюють час, а не навпаки. Дорж Бату про новий роман «Коко 2.0»
- Знайшли чоловіка через відео на ютубі. Історія родини, яка евакуювалася з Лисичанська до Львова
- Маршрут двоколісним. Що цікавого можна побачити на шляху від Брюховичів до Жовкви
- Як росія створює псевдоукраїнські канали в Телеграмі і чим він небезпечний
- Полтва, можливо, найбрудніша в Україні. Що у нас з річками та чому це важливо для вступу в ЄС
- Як у вишах працюють військові кафедри і що варто змінити
- Проблема з укриттями. Як вчитимуться львівські студенти в умовах війни
- «Мусимо швидко перемогти, щоб українці повернулися додому». Яка ситуація з міграцією на Львівщині
- Бандерівська замість московської. Як Україна та інші країни перейменовують ковбасу, сир і пиво
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову