Фото зі сторінки Андрія Садового
Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
Що таке «кімнати безпеки»?
У п’ятницю місто презентувало рекомендації із облаштування більш безпечного житла, яке б витримало ударні хвилі під час війни. Забудовникам рекомендують будувати армовані кімнати у квартирах багатоповерхівок, як це роблять в Ізраїлі. Після сьогоднішніх обстрілів Львівщини заступник міського голови з питань містобудування Любомир Зубач ще раз наголосив, як важливо було б у Львові будувати такі «кімнати безпеки».
Читайте також: У багатоповерхівках Львова пропонують будувати кімнати, які витримують ударні хвилі
«Сьогоднішня ніч – 2 тривоги тривалістю по 2 години. І стало очевидно: кімнати захисту, які ми минулого тижня внесли у Стандарти будівництва житла у Львові, – це хороша ідея. Не просто хороша, а конче потрібна, навіть життєво необхідна. Від прямого влучання ракети мало яке укриття врятує, але від її уламків чи уламків снарядів – такий захист дієвий. Та й самі знаєте: періодичні забіги вночі з малолітньою дитиною в підвал – ще той стрес, особливо для дитини», – заявив він сьогодні.
Чиновник наводить приклад кімнат, які облаштовують в Ізраїлі – там захищені приміщення називають «мамадами». Це звичайна житлова кімната, впереваж спальня, але з масивними, до 30 сантиметрів завтовшки, залізобетонними стінами, потовщеними перекриттями, металевими герметичними дверима, які витримують вибухову хвилю, навіть з фільтром повітря для хімзахисту.
На фото – один з прикладів сучасного будівництва в Тель-Авіві, Ізраїль. Це житловий будинок, в якому є мамад у кожній квартирі. Автори проекту (Студія Bar Orian Architect). Світлину опублікував Любомир Зубач
Чиновники Львівської міської ради пропонують забудовникам будувати такі кімнати мінімальною площею 9 квадратних метрів.
Головний архітектор Львова Антон Коломєйцев під час презентації будівельних рекомендацій пояснив Тvoemisto.tv, що у нових будівлях, спроєктованих за такими рекомендаціями, будуть два можливі укриття – належно оснащені паркінги та армовані кімнати.
«Якщо є можливість спуститись в укриття – це треба робити. Якщо буде пряме попадання в будинок, то перебування в підземному укритті дасть можливість врятувати життя. Якщо йдеться про загрозу посеред ночі чи таку, про яку не було попередження, то сім’я може спати в такій кімнаті і бути у безпеці. Це значно безпечніше, ніж ховатися у ванній», – говорить архітектор.
За його словами, 70% стін такої кімнати мають знаходитися на фундаментах, також є вимоги до вікон і дверей. Зокрема, вікна мають мати спеціальні сталеві віконниці, якими можна буде затулити його. Стіни і перекриття мають бути із армованого бетону.
«Ми задаємо мінімальний стандарт безпеки. Можна використовувати різні рішення. Може бути не тільки армований бетон. Цей стандарт може бути забезпечений іншим способом архітектурного планування чи конструктивним рішенням. Що стосується вікон, вони мають бути з протипожежним захистом, двері також», – пояснив Антон Коломєйцев.
При цьому він уточнив, що ці стандарти мають лише рекомендаційний характер, однак у міській раді сподіваються, що забудовники дослухаються до цих рішень.
Що кажуть забудовники?
Назарій Бербека, який є співвласником кількох будівельних компаній, які ведуть активну забудову у Львові, висловлює сумнів, що такі «кімнати безпеки» вдасться будувати у Львові, оскільки навіть металеві ставні на вікнах – це досить дорогі конструкції, аналогів яких немає в Україні.
З будівельними матеріалами після коронавірусної пандемії, і з початком вторгнення росії, взагалі стало доволі складно, знайти їх важко, адже порушена логістика. Тому забудовники відчувають дефіцит матеріалів і, зокрема тих, які пропонують у рекомендаціях зі захисту вікон. Такі конструкції на вікнах теж можуть впливати суттєво на зовнішній вигляд будинків і архітектуру.
Навіть, якщо матеріали вдасться знайти, то це серйозно впливатиме на вартість метра квадратного такої квартири. Наскільки саме, він не береться оцінювати. Каже, що квадратний метр у будь-якому разі здорожчає через дефіцит товарів та проблеми з робочою силою.
«Такі речі призведуть до збільшення ціни, сповільнення темпів будівництва і у майбутньому, можливо, до дефіциту квартир», – каже Назарій Бербека.
При цьому забудовник звертає увагу, що «кімнати захисту» можуть бути лише в межах існуючої квартири, спальні. Це може бути запроектований простір, але не додаткове приміщення. Якби воно було додатковим чи поза межами квартири, то його реалізація була б на рівні нуля. Тому треба шукати кінцеву проекцію таких кімнат у межах квартири.
Кімнати-укриття в Ізраїлі
Водночас забудовник вважає, що у нинішніх умовах реальніше адаптувати паркінги під укриття, оскільки вони мають необхідні вимоги, два виходи, роззосереджені по сторонах, де можна запроектувати приміщення для зберігання продуктів харчування, підводити водопостачання тощо.
«Ми говорили раніше, і осінню, щоб у всіх будинках, які будуються, треба передбачати такі паркінги-укриття. Не бачу у цьому проблеми. Єдине – щоб всі проектували і втілювали це у життя», – сказав забудовник.
Про те, що положення, які прописують більш детальні умови до сховищ у новозведених будинках, можна реалізувати вже сьогодні, наголошує і голова Асоціації західноукраїнських забудовників Юрій Мартинюк. За його словами, облаштування паркінгів під укриття економічно не збільшує вартості зведення житла, і водночас передбачає доволі прості речі – заведення додаткового вузла води, каналізації, автономної системи обігріву.
Юрій Мартинюк вважає, що рекомендації від чиновників міської ради є радше піарним та брендовим кроком. Сама ідея покращення безпеки об’єктів у новобудовах є правильною, але речі, які прописані у документі, є не просто сирими, а подекуди і ставлять під загрозу продовження будівельних процесів у Львові, якщо забудовники візьмуться реалізувати ці рекомендації.
На думку депутата ЛМР, рішення щодо будівництва більш захищеного житла потрібно приймати у форматі консультацій і обговорення з фахівцями, експертами та учасниками будівельної галузі, однак міські чиновники так і не провели зустріч з будівельними компаніями, забудовниками, а ухвалили рішення одноосібно.
Юрій Мартинюк каже, що зони безпеки у квартирах мають бути обладнані спеціальними решітками, які витримують вибухову хвилю. «Але чи знаюють чиновники, в яких фізичних одиницях вимірюється ця вибухова хвиля, від якого виду озброєння вона має бути захистом? Якщо хтось думає, що можна зварити шматок арматури і поставити на вікна, то це не так, бо, наприклад, в Ізраїлі всі ці речі – це високотехнологічні продукти, які проходять безліч випробувань. Такі речі виготовляють спеціалізовані фірми і компанії, але таких в Україні немає. У нас сьогодні є проблеми з релокацією підприємств, а започаткувати новий вид бізнесу фактично нереально», – говорить забудовник.
Зрештою, це не питання решіток, каже Юрій Мартинюк, бо це не просто решітки, а складний елемент захисту зі складною сертифікацією.
«Речі, які мають справді високий коефіцієнт захисту і безпеки від бомбардування і вибухових хвиль, ніхто не виготовляє в Україні, ніхто не знає, як це робиться, скільки коштує, як виглядає, і коли це буде реально. Якщо навіть не говорити про виготолення в Україні, то закупівля будівельних матеріалів, зокрема в Ізраїля, зараз проблематична після того, як логістичні ланцюжки були зруйновані війною», – коментує Юрій Мартинюк.
Тому наразі ці рекомендації містять радше популістичні норми, каже забудовник, адже вони не можуть бути виконані.
«Навіть проста арматура на вкіна здорожчує процес, але чи це ефективно? Ні, це просто викинуті гроші на вітер. Як це вплине на галузь, ринок, споживачів і мешканців? Складно сказати, що таке рішення позитивне – воно більше трендове, аніж таке, що покращить безпеку житла, яке зводиться», – вважає Юрій Мартинюк.
Операційний директор Avalon Роман Давимука каже, що облаштування таких приміщень різко та суттєво збільшить вартість власне нового житла, відповідно створить суттєвий дисбаланс з вторинним ринком, тим самим додатково послабить ринок нерухомості, де через брак попиту та вартість матеріалів і так ситуація складається непроста.
Тож рішення має бути більш системним, врахувати ширші фактори: можливість облаштування спільного безпечного простору, чи справді пропоновані рішення безпечні, наявність необхідної експертизи на ринку, тощо.
«Можна спробувати покластись на ринковий ефект – за наявності реальної потреби таких рішень на ринку бізнес доволі швидко сам запропонує такий продукт, сам залучить необхідну експертизу, навіть з-за кордону. А хто не буде готовий платити більше, але користуватись, до прикладу, облаштованим безпечним місцем у паркінгу, то матиме таку можливість», – підсумував Роман Давимука.
Христина Гоголь
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян