Фото: Вікторія Савіцька
«Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
Львів’янка Юлія Сафронова на фейсбук-сторінці «Гарячої лінії міста» запитує, чому не працюють громадські вбиральні у Львові. Її публікацію прокоментували понад пів тисячі містян. Коментарі вказують на те, що чимало містян мають проблеми через зачинені туалети. Особливо незручно батькам, адже із малими дітьми важко дати раду у кабіні біотуалету.
«Чому не працюють громадські вбиральні? Проспект Свободи, площа Ринок, парк імені Івана Франка, площа Соборна тощо. Біотуалети не справляються, дітям незручно, не те, що дорослим, немає освітлення у вечірній час. В туристичному місті необхідно мати великі комфортні вбиральні», – пише вона.
Після посилення карантину у Львові проблема із туалетами постала ще гостріше, адже кав'ярні у центрі міста зачинились і не впускають відвідувачів всередину.
Читайте також: Львівські комунальники розірвали угоду на ремонт туалетів у Ратуші
На офіційній сторінці Гарячої лінії львів'янці відповіли, що до 23 березня у міськраді проведуть робочі наради про комплексне вирішення питання і подальше використання громадських вбиралень.
Утім, нині у ЛМР на наші запитання про туалети відповідати відмовляються, у пресслужбі упродовж місяця все ще шукають чиновника, який міг би прокоментувати ситуацію.
Давній пасаж – популярна вбиральня
З Яною ми познайомились в одному із найстаріших пасажів Львова. Дівчина працює баристою у кав’ярні, що у пасажі Андреоллі, він з’єднує вулицю Театральну і площу Ринок.
Вона саме змивала струменем води зі шлангу бруд на бруківці поблизу кав’ярні. Каже, щоранку у пасажі стоїть такий запах, що годі з ним дати ради.
«Вранці тут найнестерпніше. Смердить жахливо. Особливо полюбляють справляти нужду поблизу електричного щитка, у куті. І тут (дівчина показує на куток біля самих вікон кав’ярні – Ред). Щоранку по стінах пасажу нові струмки», – каже Яна.
До «найзапісяніших» місць, каже дівчина, шлангом не дотягнутись, а комунальники там не миють. Яна додає, що торік і скаржились, і просили, але місто не реагує.
Дівчина розповідає, що усіх, хто проситься до закладу, у туалет переважно пускають, і навіть безоплатно, хіба хтось з власної ініціативи заплатить кілька гривень. Але до гостей все ж придивляються, бо траплялись і прикрі випадки.
«Ми впускаємо переважно. Хіба вже дуже підозрілим персонам відмовляємо. Бо, бувало, безпритульні закривались у туалеті, випивали антисептик», – каже дівчина.
Веселі компанії, які влаштовують тусівки на площі Ринок, говорить Яна, часто після випитого пива бігають у пасаж.
«А ви комусь це донесете? Може щось змінитись?», – наприкінці розмови з надією запитує дівчина.
Пройшовши пасажем, де запах справді ще той, виходимо на жваву площу Ринок. Карантинний будень, а людей чимало – відпочивають на лавках, спілкуються поблизу фонтанів. Є навіть трохи туристів.
Сім’ю з Донеччини, з міста Мирноград (до 2016 року – Димитров), ми зустріли поблизу Ратуші, біля зачиненого туалету. Тато, мама і син розгублено перезираються, коли бачать грати на вході у вбиральню.
Чоловік розповів, що вони із сім’єю уже кілька днів відпочивають у Трускавці, а до Львова приїхали на одноденну екскурсію.
«Ми вже встигли трохи погуляти містом, і тут, бачите, проблемка. Спішили сюди, думали відкрито. Мабуть, доведеться у якусь кафешку проситись. Але в одній нам вже відмовили, кажуть – карантин», – говорить тато, поки син переминається з ноги на ногу.
Потерпіти або бігти у парк
Усе було б доволі комічно, якби ж не було так сумно. Виявляється, у центрі міста не так вже й легко сходити до туалету. Громадських вбиралень ще років п’ять тому було зо два десятки, нині ж у центрі Львова не працює жодна.
Закриті туалети у Ратуші, на проспекті Свободи та на площі Франка, вже багато років не працюють вбиральні у парку Франка, щоправда, торік там поставили два біотуалети.
З 2010 року у місті діє ухвала міськради про те, що людина може безкоштовно скористатись вбиральнею у будь-якому закладі громадського харчування та у державних установах. Але на час посиленого карантину чимало закладів закрились, деякі не впускають відвідувачів до середини.
А «потерпіти» для людей літнього віку чи для батьків з маленькими дітьми може стати справжньою катастрофою.
Місто не надто активно переймається проблемою. Ми впродовж місяця намагались з’ясувати, у чому ж проблема з громадськими вбиральнями, хто ними опікується і чи має місто якийсь план з відновлення туалетів або, можливо, планує встановити сучасні туалетні комплекси у центрі. У пресслужбі щоразу знаходили різні причини, чому про це не може говорити той чи інший чиновник. Наприклад, частина львівських туалетів приватизовані, деякі були в оренді, а деякі мали б належати комунальним підприємствам.
Нині цей бізнес не є прибутковим, каже депутат міськради Петро Адамик. Його компанія колись орендувала приміщення туалету у ратуші.
«На вулиці Князя Романа хотіли відновити громадську вбиральню. Але зупинилось діло. На кінцевій трамваю №2 буде вбиральня. Ми 8 років чекали, поки місто після архітектурного конкурсу, ескізів і всього іншого погодить це. Зараз там є орендар. Він зробив ремонт, туалети будуть пристосовані і для людей з особливими потребами. Це чи не єдиний успішний кейс», – каже Петро Адамик.
Він каже, що вбиральні, з його досвіду, навряд чи є успішною ідеєю для бізнесу. Але місто мало б у це інвестувати, адже майже мільйонному Львову туалети таки потрібні.
«Я у свій час попробував цю справу, але розчарувався. У вбиральню на площі Ринок ми інвестували. До того там щось страшне творилось. Але як бізнес-проєкт він навіть на 20% не окупився. Долар тоді був по 8 гривень, інвестували під 100 тисяч доларів, а вхід був 2 гривні», – згадує Петро Адамик.
Читайте також: У гості до пана Едзя. Чому у Львові не вистачає громадських вбиралень
Нині туалет перебуває на балансі ЛКП Ратуша-Сервіс.
Депутат додає, що у Львові варто встановлювати сучасні туалети, як у деяких містах Європи чи бодай у Києві.
«Треба ставити такі "тумби" як є у деяких містах в світі. Йдеш, кинув монетку у приймач чи заплатив з картки – зайшов. Це точно майбутнє. Бо з тими підвалами… Цей запах звідти хіба вогнеметом можна випалити. Місто б мало щось робити», – додає він.
Біотуалети у парках
Торік у Львові почали встановлювати біотуалети у парках міста. Як розповів директор ЛКП «Зелений Львів» Володимир Данилюк, ЛКП обслуговує 25 парків Львова. Біотуалети встановили у 18-ти, але поки збільшувати «туалетну мережу» не планують. Він каже, що краще збільшити частоту прибирання у тих туалетах які є, ніж встановлювати додаткові.
«Загальна кількість туалетів – 34 біокабінки. Прибирають у них два рази на тиждень. Центральні парки, де найбільшй транзит – парк Франка, парк Високий замок, на Валах, парк Івана Павла другого – прибираємо три рази на тиждень: у понеділок, середу і п’ятницю», – каже Володимир Данилюк.
Він розповідає, що у ЛКП ретельно пильнують за прибиранням. Компанія щоразу після очистки туалетів скидає фотозвіт у спеціальний «чатик».
Володимир Данилюк каже, що нині обслуговування одного туалету на місяць коштує бюджету міста приблизно 1200 гривень. Біотуалети у парках обслуговує компанія Pro Eko, але незабаром усе може змінитись.
«Є угода з ТзОВ «ПроЕко Сервіс». Ми оголосили тендер на встановлення біотуалетів на цей рік. Зараз якраз стадія визначення переможця. Подалась ця ж компанія, але компанія ТОІ ТОІ пропонує кращу ціну. Тому, ймовірно, вартість прибирання кабінки значно знизиться», – каже Володимир Данилюк.
У Львові нещодавно з'явились садівники, також реконструюють громадські простори, відкривають муніципальні галереї мистецтв тощо. Можливо, пора подбати і про базові фізичні потреби та гідність людини?
Вікторія Савіцька
Фото авторки
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян