Фото: Арміяінформ
Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
Нещодавно усі заговорили про ймовірний напад Росії на Україну і що це може статися наприкінці січня – на початку лютого 2022 року. У листопаді Львівська міська рада розпочала переформатовувати міське управління надзвичайних ситуацій, аби воно займалося і теробороною. Також депутати закликали міського голову напрацювати комплексну програми з тероборони.
Читайте також: Національний спротив – це ми
Тим часом, з 1 січня починає діяти закон про національний спротив, який передбачає формування батальйонів тероборони. Йдеться, зокрема, й про залучення цивільного населення до військової справи, а також про навчання людей задля злагодженої поведінки під час загрози. Для того, щоб з’ясувати, що змінить новий закон про національний спротив з 1 січня, як Львів готується до ймовірної загрози і які є можливості міста і області в організації тероборони, Тvoemisto.tv організувало публічну дискусію не тему «Чи готовий Львів і область організувати оборону у разі наступу чи надзвичайних ситуацій».
За словами заступника голови ЛОДА, який відповідає за напрям тероборони на Львівщині, Віталія Загайного, Закон про національний спротив вводить поняття тероборони та багато інших суміжних понять в правове поле. Він передбачає формування мережі підрозділів територіальної оборони, які у свою чергу передбачають формування бригад та батальйонів.
Зокрема, у Львівській області передбачена одна бригада і сім батальйонів. Для того, щоб сформувати ці бригади, потрібне матеріально-технічне забезпечення. Тож зараз в області шукають приміщення для можливої дислокації.
Як зазначив Віталій Загайний, тут вестимуть інформаційну роботу, працюватимуть у напрямку патріотичного виховання, дбатимуть про склад військових формувань.
Крім того, Закон передбачає можливість заангажовувати до військової справи не лише тих, хто одягнув форму і підписав контракт, а й тих, хто є цивільними.
«Без цього закону не обійтися. Особливо, на фоні подій, які зараз відбуваються на Сході. Ми не настільки багата країна, щоб мати півмільйонну армію в контракті, але достатньо велика країна, щоб разом всім мобілізуватись», – каже учасник дискусії.
За його словами, щоб Закон запрацював, треба багато зусиль, але перший крок уже зроблений. Далі кадрові працівники повинні більше спілкуватися з людьми, просити та мотивувати їх вчитися стрілецької справи, надавати першу медичну допомогу.
Читайте також: Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
Командир батальйону територіальної оборони міста Львова Олександр Кошель пояснив, що Закон про основи національного спротиву, який почне діяти з 1 січня, передбачає формування батальйонів територіальної оборони, де будуть залучати цивільне населення до військової справи, а також навчатимуть людей злагодженої поведінки під час загрози.
Складовими цього Закону є територіальна оборона, рух опору і підготовка громадян України.
З семи батальйонів, які мають бути основою територіальної оборони, наразі є лише один і він займається підготовкою громадян під час єдиних стрілецьких днів.
«Завдання територіальної оборони – навчити і підготувати населення до загрози з боку противника. Підготовку населення плануємо проводити під час стрілецьких днів, у школах та інших навчальних закладах. Крім того, інформаційну пропаганду проводять і в соцмережах. Звісно, нам потрібен особовий склад і матеріально-технічне забезпечення. З 1 січня будуть збільшувати штат – буде близько 50 військовослужбовців у кожному батальйоні територіальної оборони та біля 80 особового складу у бригаді територіальної оборони», – каже Олександр Кошель.
Читайте також: У Львові переформатували одне з управлінь, щоби воно займалося теробороною
Проблемними питаннями залишаються приміщення. Якщо з батальйонами тероборони по області питання вирішили, то для бригад – ні. Вже налагоджені контакти з органами місцевої влади, триває робота із пошуку приміщень. На це потрібно щонайменше 3,5 млн гривень на два роки. Гроші підуть на основні потреби – закупівлю оргтехніки, відеокамер, системи сигналізації та відеоспостереження, паливно-мастильних матеріалів для виїзду на полігони для проведення занять з резервістами.
«Національний спротив – це всі ми. Головне питання, яке зараз має стояти – що зробив кожен з нас для створення національного спротиву? Чи ви підписали контракт в резерві, працюєте на державній посаді, можливо допомагаєте як волонтер, можливо підписали контракт у Збройних силах і розбудовуєте тероборону? Кожен сам повинен собі поставити ці питання і зробити вибір», – веде далі учасник дискусії.
За його словами, долучитися до сил територіальної оборони може кожен. Згідно із законом, особи, які досягли 18-річного віку, можуть підписати контракт у резерві. Як показує практика, реально це робити з 27 до 55 років (якщо офіцери). Контракт для офіцерів і сержантів підписується на 5 років. Рядовий склад підписує контракт на 3 роки, тому з 27 років до 57 років.
Долучитися також можуть і цивільні люди. Головне – мати бажання і бути здоровими. Серед вимог – довідка від психіатра, нарко-тубдиспансера та з МВС про несудимість.
Наталія Алєксєєва, яка є керуючою справами виконавчого комітету Львівської міської ради доповнює, що суму у 3,5 млн гривень пропонують, як дофінансування з місцевих бюджетів. Якщо це військовослужбові Збройних сил України, то основне навантаження на утримання лягає на державний бюджет.
«Закон стратегічно змінює саму концепцію оборони. Це перший нормативний акт, де прописано залучення громад в оборону. Закон має і цивільну, і військову складову. На рівні цивільної мають створити штаби, що стануть ключовими органами цивільної тероборони», – каже Наталія Алєксеєєва.
Полковник запасу, військовий журналіст Олександр Поронюк наголошує, що питання національної безпеки і тероборони абсолютно не нове для нашого регіону. Свого часу тут перебував штаб Західно-оперативного командування, тож вже проводили заняття з територіальної оборони. Тоді це була територіальна зона оборони №3 і керівником був голова ЛОДА, а начальником штабу львівський військовий комісар.
«Військових загроз у нас не було, проте ми пережили важкі часи – Скнилівську трагедію, зимові заметілі та повені, куди залучали всі ресурси. Обов’язок держави – відповідати за життя і безпеку. Зараз маємо закон, який є вершиною айсбергу, проте – мають бути ще положення про штаби тероборони, добровольців, їхню підготовку, накази міністра оборони, представника служби безпеки, розпорядження голови ЛОДА, голови Львівської громади, райадміністрацій. То ж роботи у цьому напрямку ще багато», – каже Олександр Поронюк.
Хто саме має входити у штаб тероборони та хто повинен ним керувати, визначено у законі.
«Кожна область – це зона тероборони. Керівником є голова чи то обласної чи районної адміністрацій. Начальником штабу буде командир бригади або командир батальйону. Складовими Закону Про основи національного спротиву є тероборона, рух опору та підготовка громадян до національного спротиву. Рух опору – це захист держави в умовах окупації, так званий партизанський рух», – роз'яснив керівник відділу оборонної роботи департаменту з питань цивільного захисту ЛОДА Микола Курус.
За його словами, щоб закон почав діяти, потрібно 7 підзаконних актів – як набирати добровольців, як утримувати майно, яке передадуть батальйону.
«Основа вже є. Перше півріччя 2022 року визначене для встановлення сил тероборони. До кінця травня мали б бути сформовані кадри у всіх батальйонів та бригадах. Щодо фінансування, то основний тягар ляже на державний бюджет», – каже він.
Учасники дискусії кажуть, що зараз йдуть напрацювання закону. Перелік повноважень, розвиток структури та саме завдання тероборони стануть більш зрозумілими після того, як закон набуде чинності, тобто після 1 січня 2022 року.
«Закон передбачає, що на рівні Львівської обласної та міської ради повинні бути передбачені видатки і це буде окрема програма підтримки. Зараз все опрацьовуємо. Крім того, депутатський корпус ініціював, щоб підготовка велась ефективніше, треба створити робочу групу із зацікавлених сторін для розробки всебічної роботи. Усе фіналіузуємо вже з наступного року», – каже Наталія Андрєєва.
Микола Курус додає, що допомога може бути через програми. Наприклад, уже зараз діє обласна комплексна програма «Безпечна Львівщина», куди входять всі військові частини, правоохоронні органи, Служба безпеки, Національна та патрульна поліції, Прикордонна служба.
Олександр Кошель наостанок зазначив, що якщо з 1 січня збільшать штат і можливості підрозділів сил тероборони, то кожен бажаючий може вступити у сили територіальної оборони. Для цього проводитимуть Дні відкритих дверей та залучатимуть якомога більшу кількість бажаючих. Звісно, усе буде безпечно та лише після інструктажу військових інструкторів.
Ольга Шведа
Фото Анни Чистякової
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян