
Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
«Мої вікна виходять на цей храм, я не раз там поруч гуляла, була всередині того будиночка, – розповідає іконописиця Іванка Крип’якевич-Димид. – Моя мама дуже хотіла, щоби в ньому був якийсь мистецький центр або ж психологічна порадня. Нині є дуже багато дітей, військових, переселенців, які цього потребують».
У будинку священника реставрують віконні рами, кладуть нову підлогу, тинькують стіни. Пані Іванка минулого тижня побачила на фасаді банер про те, що це помешкання пропонують орендувати, і вирішила поцікавитися, кому і що про це відомо, на яких підставах це можуть зробити. Каже, орієнтовно за дві години після її допису у фейсбуці банер зняли.
Читайте також: Що має побачити кожен львів'янин. Церква святого Климентія папи
Іконописиця пригадує, як адміністратор храму отець Зіновій уже колись питав працівників, які роблять ремонт усередині будинку, що там буде. І йому відповіли, що нібито садок, а тепер мовиться про офіси. Натомість, на її думку, якби справді була інформація про проєкт – хто його виконує та що буде в підсумку, люди були б спокійні.
«Не знаю, яким чином комплекс, з’єднаний із церквою, що перейшла до громади парафії Святого Климента Папи, УГКЦ, і дім, який був парафіяльним, одразу після ухвалення відповідного рішення приватизував «Укртелеком». Це було в 2011 році, не за моєї каденції, але коли я прийшов, знаючи, що є такий документ, то запитав у керівництва «Укртелекому» про це, і мені сказали, що це їхній приватизований будинок, але в майбутньому буде наш. У мене ще тоді виникло питання, в який спосіб він стане нашим: його нам подарують чи як?» – доповнює отець Зіновій Завидівський.
Зателефонувавши рієлтору, який вивісив на кілька годин свій банер, пані Іванка дізналася, що для охочих орендувати приміщення зроблять ремонт. Отже, рієлтор Павло Шумілов на сайті ЛУН зазначає, що другий та цокольний поверхи пропонують в оренду під клініку, офіс тощо. Площа приміщень становить майже 190 метрів квадратних, вартість оренди – 1900 доларів за місяць.
Читайте також: У храмі Климента Папи у Львові відремонтують підпірну стінку
«Моє питання: чому цей будинок, маючи абсолютну мистецьку вартість, не став власністю церкви? Адже там є прекрасні флігелі, черепиця, всередині – дубовий сходовий майданчик в ідеальному стані. Цікаво, що буде з дверима?» – веде далі Іванка Крип’якевич-Димид.
Трішки історії або Як парафіяльний будинок приватизували
Храм Святого Климента Папи на вулиці Генерала Чупринки, 70 спершу був костелом і монастирським комплексом кармеліток босих. Увесь монастирський комплекс включно з храмом спорудив у 1893– 1895 роках архітектор Іван Левинський за проєктом німецького архітектора Штатца, а 1895 року Юліан Захаревич виконав проєкт головного і двох бічних вівтарів у неоготичному стилі.
Будівля зазнала значної руйнації за радянської влади. Саме тоді в церкві спорудили три поверхи з додатковими стінами, а в капличці – ще два. Крім того, знищили оздоблення вівтаря і розмістили НКВС. За німецької окупації в будівлі було Гестапо. В 1943 році на території монастирського саду та цвинтаря нацисти розстрілювали італійських військовополонених, а по війні, аж до 1952 року, в монастирі перебував охоронний полк НКВС/МВС. Згодом його перебазували на південні околиці Львова, а колишня монастирська обитель надійшла в розпорядження міської АТС. У 1960-их роках під час ремонтно-будівельних робіт тут знайшли останки репресованих. Будівлю храму львівська дирекція «Укртелекому» використовувала як операційну залу для розрахунків та обслуговування клієнтів.
Із 1996 року громада церкви Святого Климента боролася за повернення храму, щоби використовувати його для богослужінь. Відповідно до ухвали від 29 березня 2011 року, Львівська міськрада передала частину будівель колишнього монастирського комплексу парафії Святого Климента (УГКЦ). Зокрема, цією ухвалою було передбачене передавання парафії шести будівель разом із храмом, проте з даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно випливає, що одна з будівель – гараж – не була їй передана. Своє право власності на п’ять будівель парафія зареєструвала в листопаді 2011 року. При храмі діяли катехитична школа, курси з вивчення італійської та німецької мов, хор та різноманітні гуртки.
Натомість три будівлі на території комплексу разом із колишнім будинком священника, який зазначений у реєстрі як адміністративний, та гаражем були зареєстровані за ПАТ «Укртелеком» у грудні 2011-го на підставі наказу управління комунальної власності департаменту економічної політики ЛМР від 31 жовтня 2011 року та свідоцтв про право власності, виданих того ж дня відділом приватизації житла Франківської райадміністрації.
Читайте також: У Львові глава УГКЦ освятив і відкрив унікальний храм. Фото
8 вересня 2022 року ПАТ «Укртелеком» уклало договір із львівським архітектором Сергієм Івановим-Костецьким про 10-річну оренду колишнього будинку священника з правом передачі його в суборенду.
Що там буде
Львівський архітектор Сергій Іванов-Костецький пояснює, що тричі брав участь в аукціоні. Перший не відбувся через початок повномасштабного вторгнення, другий анулювали, а на третьому він був єдиним претендентом на оренду адміністративного будинку, тому й переміг.
Читайте також: У Львові збудують нову багатоповерхівку з офісами. Забудовник має зберегти дерево
«Ми довго вирішували всі питання з «Укртелекомом», підписали величезний договір, де крок вліво чи вправо означає розірвання договору. Зокрема, там мовилося про вікна, бо власники не хочуть суперечок із містом», – пояснює він.
І додає: в будинку буде офіс, вікна реставрують із жовтня, але спершу з боку церкви. Тепер із боку вулиці Генерала Чупринки мають пошліфувати рами, замінити шиби. У деяких приміщеннях треба зірвати прогнилу підлогу, зробити так звану стяжку, потинькувати й побілити стіни.
«Так, священник уже приходив і просив віддати будинок для потреб церкви, нібито хтось його нечесно нажив. Але я не є власником і вникати в питання, хто і як отримав це приміщення в приватну власність, не моя компетенція. Там буде звичайнісінький офіс, і ми відкриті до того, щоби люди прийшли і подивилися, хто що робить. Я націлений залишатися там 10 років, тому не хочу псувати стосунки з містом», – пояснює він.
Читайте також: Апарт-готель, ЖК і офіси. Що дозволила збудувати міськрада з початку року у двох районах Львова
Цокольне приміщення, зі слів Сергія Іванова-Костецького, планують віддати в суборенду, а другий поверх залишити для своїх потреб. Для цього працюють із рієлтором Павлом Шуміловим. Архітектор каже, що той уже отримав зауваження до банера на фасаді.
***
«Сюди вже давно приходять різні люди, дивляться на той будиночок, але коли дізнаються, що то був парафіяльний дім, що там мешкали священники, то відмовляються брати в оренду, бо знають, що рано чи пізно він перейде у власність церкви», – каже адміністратор храму.
І додає, що разом з іншими представниками храму планує подати парафіяльний запит для того, аби з’ясувати ситуацію навколо цього будинку.
Tvoemisto.tv звернулося із запитом до «Укртелекому» і чекає на коментар юридичного департаменту Львівської міської ради, бо в цій історії низка запитань без відповідей. Чи можна було у 2011 році передати церкві весь комплекс будівель? Чи потрібен він «Укртелекому» та, якщо його ремонтують для передавання оренду, що там буде?
Ольга Коваль
Дмитро Борисов
Фото Івана Станіславського/Твоє місто
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян