
Фото: Твоє місто
Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
«Із 2005 року, відколи я тут працюю, чую про реконструкцію дороги, про трамвай. Відтоді ж – про знесення базару. Це все зрозуміло, бо лікарня змінюється, ось яка, а базар страшний, ним ніхто не займався, хоча оренду платимо справно», – нарікає пані Надя.
Ця жінка торгує хлібом і булочками на базарі поблизу Лікарні Святого Пантелеймона, що на вулиці Івана Миколайчука. Каже, не хотіла б втрачати роботу, але вона пенсіонерка, своє вже відпрацювала, має понад 56 років стажу. Тим часом для пані Орисі крамничка з різними продуктами – солодощами та овочами – є сімейною справою. Вона працює тут понад 18 років, керує і торгує, має ще одну працівницю. Жінка боїться позбутися бізнесу, а підприємцям ніхто нічого не пояснює.
«Знаємо, що наш базар планують знести. Але хтось каже, що лише перший ряд, а хтось, що весь. Приходили торік якісь хлопці, робили заміри. Але ж нам ніхто нічого не розповідає, не пояснює, все довідуємося з інтернету. Люди вже почали переїжджати на інші місця. Якби зробили зупинку, поставили МАФи, то і ми узяли б їх собі за адекватну ціну. Тут добра торгівля: є лікарня, багатоповерхівки. Тут пасує базар, але не в такому стані», – вважає вона.
Поки розмовляємо, бачу, як вулицею намагаються проїхати дві «швидкі», можливо, не надто поспішають, стоять у заторі разом з усіма. Невеликий відрізок вулиці від лікарні до перехрестя з вулицею Мазепи заповнений транспортом у двох напрямках. За якийсь час затор зникає, але менш ніж за годину знову утворюється.
Цього року місто планує розпочати масштабну реконструкцію вулиці Івана Миколайчука, зокрема прокладання трамвайної колії та розширення дороги. У бюджеті розвитку на це передбачили 21 мільйон гривень. Цих грошей мало б вистачити на проєктну документацію і, можливо, на початкові роботи.
Утім місто поки що не коментує цей проєкт. З підприємцями, які мають торгові місця на базарі, представники влади також іще не говорили. Спеціальна комісія в ратуші вирішує, у який спосіб, коли, хто та за які гроші здійснюватиме реконструкцію, а також, чи буде тут трамвайна колія.
Цю реконструкцію в місті вважають украй необхідною, бо через стрімкий розвиток мікрорайону на дорогах щораз частіше утворюються «корки». Складним залишається доїзд до медзакладів на Миколайчука, у заторах стоять «швидкі». Також цей район все ще, можна сказати, відірваний від міста через погане сполучення громадським транспортом.
Проєкт на мільярд
Торік у Львові оприлюднили проєкт, згідно з яким планують реконструювати вулицю Івана Миколайчука. Переможця обрали на архітектурному конкурсі, а не завдяки тендеру. Це вперше у Львові. У міській раді часто наголошують, що такий спосіб ефективніший, бо так можна обрати якісніший проєкт, а не дешевший.
Участь у конкурсі брали команди фахівців із Києва та Львова. Перемогло Львівське комунальне підприємство «Інститут просторового розвитку». Авторами проєкту-переможця є Сергій Фіалковський, Ростислав Білинський, Андрій Чайко, Вікторія Скобилко та Олег Шмід. Саме вони, на думку журі, запропонували найкраще рішення. Призовий фонд конкурсу становив 360 000 гривень.
У проєкті мовиться про реконструкцію вулиці Миколайчука – від Полтвяної до Щурата. Там планують розширити дорогу з окремою смугою для громадського транспорту і «швидких». Тож, як пояснив головний архітектор Львова Антон Коломєйцев, у проєкті врахували інтереси всіх – і пішоходів, і водіїв, подбали про розвиток мережі громадського транспорту та безпеку дорожнього руху.
Як уже мовилося, на оновленій вулиці з’явиться окрема смуга для громадського транспорту, яка буде спільною для автобусів та електротранспорту і простягатиметься вздовж усієї вулиці аж до виїзду в напрямку Голосківського цвинтаря. Світлофори регулюватимуть смуги автомобільного транспорту. Спільна смуга для автобусів і трамваїв, з його слів, дасть можливість розглянути максимально широку транспорту мережу і сполучити вулицю Миколайчука як із радіальними, так і з концентричними напрямками руху містом.
Після продовження колії, як повідомляв міський голова Львова Андрій Садовий, трамвай мають пустити від вулиці Мазепи до Сихова. Також у міськраді озвучили приблизну вартість проєкту – мільярд гривень. Але варто уточнити, що проєктна пропозиція – це лише ідея, візія. За нею виготовлятимуть проєктно-кошторисну документацію, після чого буде відома більш точна вартість реконструкції. До суми витрат увійдуть і гроші на викуп землі, необхідної для розширення дороги. Скільки це коштувати та про які саме ділянки мовиться, у міськраді поки що не можуть сказати, ще не мають конкретних цифр. Також не коментують своїх планів щодо базару поблизу лікарні.
Для прикладу, прокладання колії на Сихів вартувало понад 27 мільйонів євро. За роки реалізації цього проєкту ціна зростала і в 2014 році сягала 17,8 мільйона євро. Однак ідея будівництва колії до Лікарні Святого Пантелеймона не така вже й нова. Її ретельно опрацьовували під час складання детального плану цього мікрорайону ще в 2013 році. Там, зокрема, мовиться про те, що до 2033-го у ньому доцільно оновити вуличні мережі, аби покращити роботу громадського транспорту, і прокласти трамвайну колію.
План реконструкції поки що без колії
Нині ж мовиться про реконструкцію лише частини вулиці Миколайчука, від перехрестя з вулицею Мазепи до Щурата, про трамвайну колію поки що не йдеться, запевняє голова бюджетної комісії Львівської міськради Наталія Шелестак.
«Не варто наголошувати на прокладанні колії – це амбітна мрія міського голови, яка, можливо, колись і втілиться. Зараз можна говорити про ремонт дороги на Миколайчука, від Щурата до Мазепи. Це капітальна реконструкція із розширенням та смугою для громадського транспорту і «швидких». А трамвай, якщо й буде, то невідомо коли, бо на це знадобляться як мінімум два мільярди гривень. Треба викупити ділянки, розширити дорогу в нижній частині вулиці, та що від Липинського, а це дуже дорогий і тривалий процес», – запевняє вона.
І веде далі: район Миколайчука активно забудовують (тільки під час одного засідання виконкому наприкінці 2021 року була видана містобудівна документація на зведення десяти багатоповерхівок), а розвиток інфраструктури потребує інвестицій:
«Цей район може стати новим Голосківським гето без належного комфорту, доїзду, інфраструктури. Але це дуже небезпечно, бо там є лікарня, до неї має бути зручний доїзд і вільний шлях для «швидких». Район потребує капітальних вкладень у інфраструктуру».
До фінансування реконструкції вулиці Миколайчука місто планує залучати кредитні та грантові кошти. Джерела фінансування ще шукають.
«Ми шукаємо можливість залучити і гранти, і кредити. На фінансову підтримку забудовників сподіватися годі – вони тільки обіцяють. Ще два роки тому, коли мовилося про масштабні містобуди в цьому районі, забудовники казали, що зроблять додаткову смугу для повороту, щоб не блокувати відрізок дороги біля лікарні, але ніхто нічого не зробив. Це робота міського голови і чиновників – переконувати інвесторів. Певна, що забудовники могли б долучитися до розвитку інфраструктури, яка великою мірою необхідна саме їм, щоби збільшити привабливість їхнього житла», – пояснює Наталія Шелестак.
Голова комісії транспорту, зв’язку та міської мобільності ЛМР Ігор Зінкевич має схожі погляди на реконструкцію. Із його слів, ремонт вулиці матиме щонайменше три етапи, один із них уже погоджений. Це реконструкція ділянки від виїзду з лікарні до перехрестя з вулицею Мазепи. Роботи справді початися цього року.
«Спершу ми погодили, що будемо робити розв’язку на перетині з вулицею Мазепи. Проєктну документацію та підготовчі роботи можемо почати ще цього року. А щодо трамвая тривають дискусії, бо це дуже дорого. Дешевше пустити тролейбус, однак трамвай може перевозити більше пасажирів», – каже він.
І додає, що в процесі реконструкції необхідно вирішити питання з базаром поблизу лікарні. Його звідти приберуть. Також потрібно буде викупити приватні ділянки, які можуть знадобитися для влаштування розв’язки на перетині з вулицею Мазепи.
Про вулицю Миколайчука
Вулиця Івана Миколайчука у Львові з’явилася в 1993 році. Тоді іменем українського актора і режисера назвали частину вулиці Промислова, від перехрестя вулиці Липинського на північ – до Голосківського кладовища. Її проклали в 1960-их роках. Сама ж вулиця Миколайчука пролягає передмістями Збоїща і Замарстинів та забудована здебільшого стандартними для радянського часу п’яти- й дев’ятиповерховими житловими будинками. Подекуди ще збереглися невеликі приватні будинки із садами. У кварталах поблизу Лікарні Святого Пантелеймона переважає забудова 1990 – 2000-их років. Верхню частину вулиці Миколайчука вважають перспективною для розбудови Львова.
На території, де колись були цегляні та глиняні кар’єри, в 1970-их роках почали зводити один із найбільших медзакладів України – лікарню швидкої медичної допомоги (тепер Лікарня Святого Пантелеймона) як великий комплекс лікарняних приміщень, поліклініки та гуртожитку. Згодом неподалік, з боку вулиці Пилипа Орлика, побудували міську дитячу клінічну лікарню. Колись львів’яни остерігалися лягати в лікарню швидкої допомоги, вважаючи її чи не найгіршим медзакладом у місті. Тепер вона належить до Першого медичного об’єднання і є однією з найбільш фінансованих містом та донорами. Ба більше, у ній відкрили Центр трансплантології, де щороку проводять десятки операцій із пересадки органів (печінки, нирок, серця).
Після повномасштабного вторгнення росії в лікарні почали протезувати пацієнтів, які втратили кінцівки через вибухи, оперувати тих, які зазнали важких осколкових поранень, і лікувати тих, які мають важкі опіки, контузію, втрату зору. На базі лікарні створили реабілітаційний центр Unbroken («Незламні»), який обіцяють відкрити в квітні цього року. Новий корпус реабілітаційного центру розбудували на базі старого корпусу поліклініки Першого медобʼєднання, з’єднавши його з лікарнею прозорим тунелем. А ще тут працюватиме майстерня, у якій виготовлятимуть протези.
Центр «Незламні» щороку планує допомагати 50 тисячам поранених українців. Його вартість, за даними Львівської міськради, становить майже 77 мільйонів євро. Будують його за підтримки міжнародних донорів та іноземних партнерів, а також Міністерства охорони здоров’я, Міністерства у справах ветеранів, львівської міської та обласної влади. Тим часом упродовж останніх п’яти років уздовж вулиць Миколайчука, Пилипа Орлика та Івана Мазепи активно будують нове житло. Ціна метра квадратного тут – від тисячі доларів. Є будинки преміум класу, вищої вартості. Докладніше з картами забудов і цінами можна ознайомитися на спеціалізованому сайті нерухомості ЛУН.
Архітектор Юрій Столяров каже, що район цей забудовують здебільшого сучасними будинками від чотирьох до шести поверхів.
«Така забудова дає надію, що район не буде переобтяжений ні людьми, ні транспортом. Там житло різного класу: є преміум, є котеджі. Також один із забудовників дав гарантійного листа, що фінансово долучиться до реконструкції Замарстинівського парку, який мав би з’єднати лікарню і масив на Орлика. А ще ним можна вийти до ТРЦ «Спартак», – пояснює він.
Однак розбудова згаданих медзакладів і привабливість ще не забудованої території диктує свої вимоги до розвитку інфраструктури.
«Я виріс у тому районі. Все, що внизу, вздовж вулиці Мазепи, завжди вважали обжитим, кращим, аніж те, що вище, на Миколайчука, завдяки доступності. За часів Радянського Союзу там збудували житло, школу, садок, але через те, що не було громадського транспорту, район ніколи не був комфортним для проживання. Трамвай це змінить», – вважає Юрій Столяров.
І веде далі: інфраструктура району, а це 1960-1980 роки, доволі нова, але за розрахунками десятилітньої давності вже було видно, що кількість населення стрімко збільшується, тож економічно обґрунтовано буде зробити там трамвайну гілку:
«Тепер там необхідна додаткова смуга для громадського транспорту і «швидких», а також трамвай. До лікарні йде багато людей, а громадський транспорт зупиняється внизу – на Мазепи. Тільки, здається, два маршрути ведуть догори, до лікарні. Тож реконструкція дороги конче необхідна. Пам’ятаєте, як змінилося життя на Сихові, відколи там почав їздити трамвай?»
У нас інфраструктура завжди намагається «наздоганяти», розвивається переважно після того, як територія вже щільно забудована житлом. Забудовник не завжди докладається фінансово до її розвитку, вважаючи це обов’язком міста. Саме так сталося під час стрімкого розвитку мікрорайону Під Голоском: там не було зручного доїзду громадським транспортом, люди часто мітингували через відсутність школи, дитсадка.
Утім два роки тому, коли містом прокотилася хвиля збурення через кількість розданих містобудів на вулиці Івана Миколайчука, міська влада запевнила, що впродовж наступних років вкладатиме у розвиток району, зокрема в побудову шкіл і садків.
«У районі Орлика – Миколайчука потрібна ще одна комунальна школа і ще один комунальний садок. Вони заплановані, ба більше – під них уже зарезервовані місця (там, де місто продає земельні ділянки з аукціону). В наступні роки у бюджет міста закладатимемо фінансування і проєктуватимемо їх будівництво», – запевнив Любомир Зубач
Тим часом Юрій Столяров пояснює, чому у Львові розвиток інфраструктури досі є другорядною справою:
«За кордоном землю в міста купують переважно забудовники. Місто інвестує в інфраструктуру і продає цю землю доволі дорого. А в нас трохи інакше: люди отримали у власність ділянки безкоштовно – садові кооперативи колись були, перевели ті ділянки в житло і згодом продали забудовникам. Місто від того нічого не отримало. Отже, є забудовник, є ділянка, він воліє будувати, але ні копійки не дає на інфраструктуру. Тепер є надія тільки на діалог із соціально відповідальними забудовниками, з тими, які самі розуміють, що це їм потрібно і вигідно».
Вікторія Савіцька
Фото: Твоє місто/Іван Станіславський
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян