
Фото: Анни Чистякової
«Ресторанів з локальною кухнею буде все менше». Чому у Львові закрилася відома «Ґвара»
Ресторан «Ґвара» на вулиці Братів Рогатинців, 32 відкрили як заклад львівської кухні для містян та гостей, і як туристичну локацію, бо у нижній залі ресторації можна було побачити середньовічний оборонний мур. Аби зберегти унікальність та особливість місця, сюди запросили львівського архітектора Влодка Костирка. Над концепцією кухні ресторану, зокрема, працювала дослідниця галицьких гастрономічних традицій Мар’яна Душар, більш відома як Пані Стефа, а назвали заклад на честь львівської говірки.
Читайте також: «Голка в сіно». Як львівський коктейль-бар садить дерева в місті і переборює карантин
«Під час розробки концепції ми відштовхувались від знайденого артефакту. Планували, що люди, окрім того, що будуть приходити почастуватися автентичними стравами, також бачитимуть старовинний оборонний мур. Робити тут піцерію або ж кондитерську на той час здавалося недоцільним. Можна було, зараз я не бачу в цьому проблеми, але тоді бачилося по-іншому. Тоді ми думали, що треба підкреслити цю ознаку і підкреслити її гастрономією. Тож обрали напрям – львівська кухня», – розповідає ресторатор та засновник ресторації «Ґвара» Костянтин Форкер.
Відкривати «Ґвару» тоді запросили архітектора Влодка Костирко, який знається на місті. А над створенням концепції кухні працювала Пані Стефа (ред. – Маріанна Душар), яка є антропологом, у тому числі в гастрономічній частині Галичини. І за словами Костянтина Форкера, проєкт стартував доволі успішно та зацікавив публіку. Але за рік роботи у країні оголосили перший локдаун, що не могло не відобразитись на роботі закладу.
«На час старту нам все вдалося – були повні зали, інтерес до закладу, ми набирали обертів. Але настав перший локдаун два роки тому, закрились кордони, і це досить серйозно похитнуло нас з точку зору відвідуваності. Адже ми заклад, в якому було 80% туристів. Це був перший зсув фундаментів, на яких стояла індустрія. І цей зсув досі триває», – каже ресторатор.
Заклад намагався змінитись під нові виклики: понизив клас ресторану, концептуально замінив деякі страви, почав працювати на доставку.
«Ми природньо намагалися змінитись. Навіть скандинавська Noma стає бургерною на час пандемії, а що ж говорити тоді про нас. Це впливає на позицію, технологію, щось нам вдається, щось ні. І враховуючи всі зміни, що ми прожили, нам стала доступна статистика, яка каже, що завтрашній день буде складний і він настає, але ми вже готові до нього своїм рішенням про закриття», – говорить Костянтин.
Окрім пандемії, ще однією причиною зниження відвідуваності ресторатор називає – немодність концепції для локального відвідувача на щодень.
«Ми не були позбавлені уваги львів’ян, але це були більш святкові візити. В нас 150 посадкових місць, тож все одно було недостатньо трафіку. За рахунок локальної публіки – нам це не вдалося», – говорить він.
Оскільки у цьому приміщенні завжди була ресторація, ще за Австро-Угорщини та й за радянських часів, Костянтин Форкер каже, що і надалі тут буде заклад громадського харчування. Тож ресторація «Ґвара» припиняє своє існування, але натомість на її місці з’явиться інший заклад – з новою концепцією, назвою та стравою, яка буде відповідати новим викликам: глобалізації, технологічності процесу, швидкості та можливості порівнювати.
«Ми маємо змінюватися, підлаштовуватися під потреби нового часу. Сьогодні бути актуальним – це бути глобальним, швидким, порівнювати порівнюючи. Порівняйте Ґварівський пиріг з чимось. З чим? Ви можете порівняти його хіба з Яворівським пирогом своєї бабусі. Інша річ – піца чи бургер. Ресторанний ринок йде зараз до того, що він буде фокусуватися на масштабних проєктах, на стравах, які інтуітивні, відомі та глобальні», – каже ресторатор.
За словами Костянтина, тренди в ресторанному бізнесі будуть суттєво змінюватися і змінюються вже. Нішевих ресторанів з локальними автентичними стравами, на його думку, буде ставати все менше. Натомість на ринок заходитимуть масштабні корпорації з відомим продуктом.
«Пандемія – це не просто хвороба, це економіка, яка є частиною глобальних змін. А зміни продюсують корпорації. Усі ми будемо ставати частиною глобальної економіки. Нішевих ресторанів з локальним напрямом буде ставати все менше і менше. Ми занадто чесно закцентували увагу на продуктові, який є локальним. Інші заклади, які позиціонують себе теж, як заклади локальної кухні, подають, наприклад, картоплю фрі та за допомогою назви чи іншого антуражу створюють відчуття локальності. Ми так не робили», – говорить він.
Цьогоріч ресторан «Ґвара» увійшов до сотні найкращих ресторанів України, а у 2019 році отримував нагороду Culinary Heritage. Костянтин Форкер каже, що в тому і іронія, що можна отримувати найвищі нагороди, але не мати ресурсу та інерції, щоб триматися «на плаву». За його словами, щоб зрозуміти, що заклад треба закривати, достатньо пів року.
«Якщо ви не отримуєте жодної копійки і не починається повернення інвестицій, треба закриватися. «Гвара» не була збитковою, вона була не надто прибутковою останній час. Я знаю колег, які можуть дотувати по два-три роки в проєкт, але я не готовий до такого. Ми не маємо зараз часу та ресурсу, щоб закриватися, відкриватися, ставати на паузу або чекати на поступові зміни. Хоча закриття закладу – це завжди стрес, втрачені ресурси, втрачені гроші, втрачені надії. Якщо ви закриваєте заклад перший раз, то ви старієте на очах. Якщо це не вперше, якщо не вмерли ще тоді (сміється), то вже певний досвід. Зараз я втрачаю без боргів, тому мені легше», – розповідає ресторатор.
Костянтин Форкер каже, що, аби відкрити ресторан, треба розраховувати в середньому, що один квадратний метр коштуватиме близько однієї тисячі доларів. І ця сума зростає в залежності від унікальності робіт та матеріалів.
«Ми відкривали ресторан «Ґвара» власними силами. Робили реставрацію фасаду та приміщення. Місто нам не допомагало, але і не заважало. І коли у міськраді дізналися про закриття, то висловили співчуття, бо ми рацювали на розвиток туристичного трафіку та підтримували гастрономічну історію та спадщину Львова . Якщо б я мав тоді знання, які отримав і напрацював зараз, я б уже не відкрив тут заклад з такою концепцією», – говорить він.
За словами Костянтина Форкера, ресторанний бізнес в Україні – це десь 3-5% від усіх закладів та проєктів, все решта у цій галузі або ремесло, або романтика, або не про бізнес взагалі.
«Я в ресторанному бізнесі тому, що для мене – це мистецтво, креатив, все те, у чому я можу проявити себе. Я знайшов для себе такий шлях, щоб творити в математиці такого класу», – каже він.
Ресторатор додає, що, аби запланувати наступний проєкт, спочатку би пішов і перевірив своє здоров'я: «Кожен наступний заклад – це мінімум три-чотири роки активної роботи без сну та відпочинку і треба знати, чи вони в тебе є».
Анна Чистякова
Фото авторки
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Сир у багажнику, щоб прилаштувати на визрівання, – звичне явище
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Кому належать готелі у центрі Львова і чи є серед них росіяни
- Операція «Релокація». Як урятувати економіку України
- «Я постійно думав: хто, як не ми». Останнє інтерв’ю Дмитра Пащука
- «Хороша освіта нам потрібна не менше, ніж армія»
- «Далі буде ще дорожче». Скільки коштує житло у Львові
- Як зміниться площа Міцкевича у Львові та хто за це заплатить
- Динамічність у мистецтві. Де у Львові працює унікальний виставковий центр Home of Arts
- «Ходимо вдвох». Як у Львові працюють інспектори з паркування
- У Києві зникає садиба Терещенків. Чи є шанс на порятунок
- Як трамвайне депо у Львові стає креативним простором. Репортаж
- «Ми збирали кошти на відновлення будинку, коли росіяни ще стояли під Києвом»
- В Україні – дефіцит цибулі. Звідки її імпортують та яка ситуація з іншими продуктами
- За що треба платити в Першому ТМО. Розмова з керівництвом лікарні
- «Мене врятувала ікона». Репортаж з будинку у Києві, який постраждав 25 лютого
- «Все складається, щоб навесні ми пішли у контрнаступ», – військовий експерт
- «Хто я в цій війні». Настоятель гарнізонного храму Тарас Михальчук
- «Хто я в цій війні». Хірург Гнат Герич
- Едвард Лукас: «Шансів на розпад російської федерації зараз більше, ніж колись»
- «Виробіть нові документи!» Юрист про повістки, мобілізацію та військовий облік
- Чи потрібен нам День української жінки? Оксана Кісь про пропозицію нових свят
- «Власта» є частиною історії міста, у цьому ми вбачаємо цінність
- Сам пише казки. Як десятирічний Мартин живе без гаджетів
- Боєць Мирослав Откович: «На передовій життя більше, аніж у тилу»
- Як забудовують Львів та чим зможуть пишатись наші онуки
- Львів гуде. Чи готові підприємці ділитися генераторами та як отримати компенсацію
- «Діти – то святе». Педіатр Ярема Возниця про те, що варто знати батькам
- Проїзд площею Ринок. Кому та за яких умов видають перепустки
- «Українці – це спів». Уляна Горбачевська про моду на українське у світі
- Як зміняться парки та озера Львова. Відверта розмова з очільницею управління екології
- Цілюща вода. Як Моршин намагається зберегти свої джерела
- Як хочете «прохалявити», згадуйте хлопців і дівчат на фронті. Розмова з викладачем-добровольцем
- Чути дзвони та коляду. Як у Львові переосмислювали Різдво
- Майкл Каппоні: Модульні будинки для ВПО – не завжди добре. Чим їх замінити?
- Місія Львова – допомагати. Як місто пережило рік та що далі
- «Страшно, коли відправляєш посилку, а людини вже нема». Інтерв’ю з Лілією Ступницькою
- Незламні люди. Як львівʼяни працюють з кафе та коворкінгів. Репортаж
- «Їдуть машиною і відключають світло». Інтерв’ю з речницею «Львівобленерго»
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- «Треба змінювати стиль календаря, а не дату Різдва». Інтерв'ю з богословом
- Крафтовий сирник добра. Вісім найкращих рецептів
- «Святий Миколаю, принеси подарунки нашим захисникам. Нічого іншого не хочу»
- Неестетичні білборди. Чому у Львові вирішили демонтувати рекламу
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до одного з найстаріших українських міст
- «Хотів бути Левом через Львів». Як військові обирають свої позивні
- Як швидко оплатити комунальні послуги, не виходячи з дому. Інструкція
- «Пункти незламності» у Львові. Де у вашому районі випити кави та підзарядитись
- Що має побачити кожен львів’янин: храм Святого Архистратига Михаїла
- За рік «скурив» айфон. Чому підлітки повірили, що курити безпечно
- Львів матиме два реабілітаційні центри. Чим вони відрізняються і як працюватимуть
- Безпечне навчання. Як діяти під час різних загроз учням у школах і студентам у вишах
- Від цього часто залежить життя людини. Що має бути в домашній аптечці
- «Нам бракує порядку, дисциплінованості й тиші». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- «Тут ти все одно на чужині, навіть якщо є дорога елітна школа». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- Арештована пам'ятка. Що відбувається з Будинком вчених у Львові
- «Треба однією рукою відстрілюватися, а другою не упустити майбутнє». Юрко Назарук про допомогу військовим і школу
- «На щиті» замість «Груз 200». Як у ЗСУ позбуваються радянської спадщини
- Чи зросте вартість проїзду та як курсуватиме транспорт з осені. Розмова з Орестом Олеськівим
- Право на щастя. Історія подружжя, яке всиновило десятьох дітей
- Міста мають знати, що робити, якщо ракета влучить у ТЕЦ, – експерт
- «На Сихові розвиваємо молодь, яка не знає, чим зайнятись». Як працює центр Young Dovzhenko
- Громадський простір, комунальний ринок і ТЦ. Як зміниться локація на перехресті Петлюри – Садової
- Нам потрібно вижити. Павло Шеремета про руйнування мереж, втрати і бізнес
- Новий бізнес на Львівщині. Які галузі сьогодні є у пріоритеті
- Треба бути оптимістом. Юрій Андрухович та Генрі Марш про війну, творчість і українців
- Люди змінюють час, а не навпаки. Дорж Бату про новий роман «Коко 2.0»
- Знайшли чоловіка через відео на ютубі. Історія родини, яка евакуювалася з Лисичанська до Львова
- Маршрут двоколісним. Що цікавого можна побачити на шляху від Брюховичів до Жовкви
- Як росія створює псевдоукраїнські канали в Телеграмі і чим він небезпечний
- Полтва, можливо, найбрудніша в Україні. Що у нас з річками та чому це важливо для вступу в ЄС
- Як у вишах працюють військові кафедри і що варто змінити
- Проблема з укриттями. Як вчитимуться львівські студенти в умовах війни
- «Мусимо швидко перемогти, щоб українці повернулися додому». Яка ситуація з міграцією на Львівщині
- Бандерівська замість московської. Як Україна та інші країни перейменовують ковбасу, сир і пиво
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції