
фото івана станіславського, твоє місто
Неестетичні білборди. Чому у Львові вирішили демонтувати рекламу
У Львові зменшать кількість зовнішньої реклами. Мовиться про великогабаритні конструкції, холдери і ситілайти. Без змін залишиться кількість реклами на конструкціях, вмонтованих у павільйони на зупинках, та вивісок. Відповідне рішення ухвалила Львівська міськрада. Кількість великогабаритної реклами в місті зменшиться на 55%. Редакція Tvoemisto.tv з’ясувала, яка причина такого рішення, і поговорила про це з представниками Львівської міськради, власниками рекламних агенцій, експертами з реклами, архітекторами та художниками.
Директорка департаменту економічного розвитку ЛМР Ірина Кулинич каже, що у Львові було дуже багато зовнішньої реклами, тож торік найбільші гравці ринку уклали з міськрадою меморандум про зменшення її кількості.
«Така присутність зовнішньої великогабаритної реклами у Львові, яка є зараз, давно вже потребує змін. Ще рік тому різні гравці ринку уклали спільний меморандум, у якому Львівська міськрада і найбільші розповсюджувачі реклами домовилися, що зменшать на 55% великогабаритну рекламу в місті. Передусім мовиться про площини 3х6 метрів і більші. Натомість визначили і затвердили місця, де вона може бути, і продовжуємо дозволи терміном до п’яти років», – пояснює вона.
Читайте також: У Львові заборонили розміщувати світлову рекламу
З її слів, у воєнних реаліях багато рекламних площ занедбані, бо з реклами відбувся відтік капіталу, тому зараз це питання актуальне знову. У ЛМР очікують, що до середини 2024 року великогабаритної реклами в місті не буде:
«На рекламному ринку через війну відбулися великі втрати і великий відтік капіталу, відтак більшість рекламних конструкцій тепер у незадовільному стані. Тож ми ухвалили рішення про скорочення на 35% дозволів про так звану схему розміщення, де реклама може залишатися. До середини 2024 року реклами великого формату у Львові не має бути – тільки щити стандартного євроформату загальною площею не більш ніж 7,5 квадратного метра».
У Львівській міськраді кажуть, що хочуть передусім зробити естетичним зовнішній вигляд Львова.
«Насамперед змінимо місто естетично, і воно зовсім по-іншому виглядатиме. Також хочемо, щоби всі українські міста брали приклад із Львова і так само наводили лад із зовнішнім виглядом міських будівель. Конструкції переважно недоглянуті, тому що в бізнесу зараз нема доходів, він не може їх обслуговувати. Це неправильно, щоби вони просто стояли і пропадали. В місті має бути порядок», – веде далі Ірина Кулинич.
І додає, що відповідальність за демонтаж рекламних конструкцій покладають на бізнес, міськрада демонтує їх тільки у випадку, якщо в бізнесменів не буде коштів:
«Ми домовилися про демонтаж конструкцій на паритетній основі. Зокрема, про те, що місто може демонтувати білборди за згодою суб’єкта господарювання, тому що в сучасних реаліях у бізнесу просто може не бути фінансового забезпечення, щоби здійснити демонтаж власними зусиллями. Тож місто допомагає це робити».
Водночас представників малого бізнесу, в якого було кільканадцять рекламних площ, не змушуватимуть демонтувати їх:
«Малий бізнес мав по три-п’ять рекламних площ, і практично всі вони залишилися. Передусім ця ухвала стосується великого бізнесу, який контролює 90 відсотків ринку. Зараз інколи навіть не ми, а бізнес забирає свою рекламу з великих конструкцій, як-от на вулицях Шевченка, Бандери, на Хуторівці. На Коперника й на Шота Руставелі раніше були ситілайти. Ми теж вважаємо, що це історична частина міста і що там їх не має бути, тож тільки вітаємо рішення бізнесу про їх демонтаж», – пояснює вона.
Також Ірина Кулинич назвала суми, які отримав міський бюджет за торішню й цьогорічну рекламу. Вони порівняно невеликі, але зовнішня естетика і престиж важливіші:
«За 11 місяців 2022 року з реклами до міського бюджету надійшло 500 тисяч гривень: рекламний ринок мав пільгу у Львові, оскільки був дуже малий дохід. Для порівняння, у 2021 році реклама принесла в міський бюджет майже 20 мільйонів гривень (але це при загальному бюджеті 10 мільярдів). Тому ми вважаємо, що місто має бути візуально й естетично зовсім інше. Хочемо, щоби Львів став прикладом міста в Україні європейського зразка. Ніде в Європі такого засилля великогабаритної реклами немає».
Читайте також: Віконниці пані Абрекової і агенції з маркетингу. Історія реклами у Львові
Точної суми для демонтажу, який відбуватиметься коштом міста, ще немає. Але, як каже Ірина Кулинич, це будуть незначні кошти:
«Що стосується суми на демонтаж, передбаченої в бюджеті міста, то я не можу її озвучити, бо ми не рахували точно, тільки проголосували за це рішення на виконавчому комітеті. Демонтаж триватиме і в грудні, і в січні, але це не є значні кошти. Місто не само демонтує 55 відсотків рекламних конструкцій, а лише ті, які бізнеси не здатні забрати самі».
Олена Оприск, співвласниця рекламної агенції «Галицькі контракти», не розуміє, чим керувалася міськрада при ухваленні рішення про демонтаж білбордів бюджетним коштом під час війни.
«У нашого міського голови своє бачення зовнішньої реклами у Львові, він вважає, що Львів має бути без неї: «Ми йдемо в Європу, де зовнішньої реклами немає, тому і нам треба її позбуватися». Чому – незрозуміло, бо в Європі зовнішня реклама існує, і великогабаритна також. Але там реклама систематизована, правила її розміщення однакові для всіх операторів ринку» , – вважає вона.
Позицію міськради щодо впорядкування кількості реклами Олена Оприск називає цікавою і каже, що саме міськрада видавала дозволи на рекламні конструкції:
«Дуже цікава позиція міської ради про те, що Львів захаращений рекламою і що це неестетично. Мені теж не подобається засилля міста рекламними конструкціями, але хто ж видавав на це дозволи, як не міськрада? Відповідно виникає питання, хто ж насправді захарастив місто».
Також Олена Оприск не розуміє, чому це питання стало актуальним під час пандемії та тепер, під час повномасштабної війни.
«Бізнесу у Львові під час пандемії справді було важко платити за користування місцями, тим паче, що ця плата найвища в Україні. Тож оператори ринку зовнішньої реклами досягли з містом компромісу та погодилися на скорочення кількості рекламних конструкцій на 55 відсотків, але за умови систематизації розміщення тих рекламних конструкцій, що залишаться. І це дійсно, як у Європі: згідно з розробленими й затвердженими схемами. Але, на жаль, на початку повномасштабної війни фінансова ситуація в рекламному бізнесі стала ще важчою. Незважаючи на те, що місто скасувало орендну плату на кілька місяців (потім повернуло її до 70% і, врешті, погодилося на 50), власних коштів на демонтажі такої кількості конструкцій у бізнесу немає», – пояснює вона.
Окрім цього, засновниця рекламного агентства каже, що демонтаж рекламних конструкцій обходиться дорого:
«Вартість демонтажу залежить від складності конструкції, але сума ця не менша від п’яти тисяч гривень. Для цього треба залучати техніку та спеціалістів. Що складніші конструкції, то дорожче їх демонтувати. Неважко помножити це на кількість демонтажів, а їх сотні по Львову, і можна зрозуміти, що це доволі значні видатки. В мене у Львові було до 200 нових дорогих конструкцій, 50 із яких я вже демонтувала власним коштом. Але бізнес тепер зазвичай не має таких грошей для цього, тому місто й погодилося демонтувати значну частину цих конструкцій. Постає питання: чи треба витрачати на це бюджетні кошти під час війни?».
Христина Іжик, експертка з реклами, пояснює, як вплине це рішення на великих і малих гравців ринку:
«На ринку є великі загальноукраїнські рекламні оператори, які мають більш ніж тисячу білбордів, і маленькі місцеві рекламні оператори, які працюють тільки у Львові. Ініціативи ЛМР для великого всеукраїнського рекламного оператора, в принципі, загрози не мають. Якщо в них по Львову півтори тисячі рекламних одиниць і якщо вони зменшать їх на 200-300, це не стане для них великою втратою. Для місцевих рекламних операторів, які мають у володінні від 50 до 300 одиниць рекламних конструкцій, демонтувати 100 – це третина бізнесу».
Експертка також не розуміє, чому це треба робити під час війни, бо реклама є значним джерелом надходжень до бюджету міста. Проте для великих компаній, площі яких простоюють через війну, такий демонтаж називає доцільним:
«Чому це актуально робити зараз, під час війни, не розумію. Просто це ж реклама, значне джерело надходжень до бюджету міста. Великі рекламні гравці, у кого до 1000 конструкцій, 900 із яких зараз можуть простоювати через те, що нема наповненості, а за них треба платити оренду… В принципі, їм навіть і краще, і легше віддати ці конструкції на демонтаж».
Читайте також: У Львові визначили найкращі новорічно-різдвяні вітрини. Фото
Вартість рекламних площ у Львові, з її слів, вища навіть за столичну, і так було до повномасштабного вторгнення:
«Цікавий факт, що ринкова вартість оренди білборда для кінцевого споживача – різних супермаркетів і тих, що розміщують рекламу, у Львові найдорожча в усій Україні. До повномасштабного вторгнення у деяких компаній вона становила 22 тисячі гривень за конструкцію».
Христина Іжик вважає, що рішення про демонтаж рекламних конструкцій пов’язане з майбутніми політичними перегонами і політичною рекламою.
«Великі загальноукраїнські рекламні оператори завжди лояльні до ЛМР, скажімо, під час політичної реклами. Місцеві оператори мають свою певну політичну позицію і не завжди дослухаються до побажань місцевих політичних сил. І якщо ЛМР демонтує конструкції місцевих рекламних операторів, то отримає в майбутньому на політичних перегонах карт-бланш на розміщення своїх політичних сюжетів. Отже, це впливає на те, хто може розміщувати у Львові рекламу. Я бачу в цьому рішенні найперше саме цю мотивацію, бо це вирішення питання, коли є відкритий доступ до зовнішньої реклами і є оператори, з якими не можна домовитися про розміщення реклами, вигідної домінувальним у місті силам», – підсумовує рекламниця.
Сергій Трухимович, який викладає рекламні комунікації в УКУ, вважає, що про кількість реклами в місті має домовитися суспільство. І якщо реклама ця буде не на білбордах, то може бути на інших каналах комунікації:
«Суспільство має вирішити, скільки реклами йому треба і де саме вона має бути розміщена в громадському просторі. Якщо не білборди, то в нас є альтернативні засоби комунікації з людьми, є радіо, телебачення, газети, інтернет, соціальні мережі, через які ми можемо доносити інформацію. Так само, як свого часу було з рекламою сигарет: її заборонили – і її нема. Це питання культурного плану й домовленостей у спільноті».
Читайте також: В Україні можуть заборонити рекламні щити вздовж доріг
Також Сергій Трухимович говорить про те, що в нього виникають питання саме до якості реклами, позаяк часто правилами її розміщення нехтують:
«Є думка, що зовнішньої реклами забагато, що вона може бути розміщена в місцях, які відволікають людей, або ж її просто інформаційно забагато. І якщо це так, то вона може надмірно навантажувати людей. Це називається «банерна сліпота», і люди просто її не бачать. Але це вже питання її якості, адже переважно розміщують те, що погано читається, і нехтують елементарними правилами використання шрифтів, зображення тощо».
Роман Зілінко, завідувач виставково-експозиційного відділу Національного музею імені Андрея Шептицького, каже, що, на його думку, в місті дійсно дуже багато реклами, яка захаращувала його зовнішній вигляд, тому вважає це рішення ЛМР доцільним:
«Як митцеві, художнику мені видається, що ця думка слушна,бо реклами було багато, вона не робила кращим зовнішній вигляд Львова. Міський простір захаращений зовнішньою рекламою. У місті над цією проблемою вже працюють декілька років, і відчувається зміна на краще. Але з цим потрібно працювати далі. Є способи, яким чином її можна обмежувати: розміром, яскравістю, місцем розміщення. Очевидно, що без реклами неможливо обійтися, але якийсь поступ у тому, як її упорядкувати, вже є. Звісно, над цим треба працювати, але це не є щось неможливе».
Професор Ігор Гнесь, завідувач кафедри архітектурного проєктування та інженерії Львівської політехніки вважає, що реклама в місті має бути лаконічнішою:
«Що стосується міського ландшафту, то на будинках реклама має бути більш лаконічною, «поважати» архітектуру будинку, а не бути головною. Львів дійсно був захаращений рекламою, тому я згоден із рішенням про демонтаж рекламних конструкцій. Ба більше, було б добре, якби це рішення поширилося й на автостради, бо білбордів там також забагато, вони відволікають увагу водіїв. У Європі такої нав’язливої реклами не побачиш. Якщо там і є білборди, то розміщені за кількасот метрів від дороги».
Текст: Роман Тищенко-Ламанський
Фото: Іван Станіславський, Твоє місто
Вибір Твого міста
- Львів гуде. Чи готові підприємці ділитися генераторами та як отримати компенсацію
- «Діти – то святе». Педіатр Ярема Возниця про те, що варто знати батькам
- Проїзд площею Ринок. Кому та за яких умов видають перепустки
- «Українці – це спів». Уляна Горбачевська про моду на українське у світі
- Як зміняться парки та озера Львова. Відверта розмова з очільницею управління екології
- Цілюща вода. Як Моршин намагається зберегти свої джерела
- Як хочете «прохалявити», згадуйте хлопців і дівчат на фронті. Розмова з викладачем-добровольцем
- Чути дзвони та коляду. Як у Львові переосмислювали Різдво
- Майкл Каппоні: Модульні будинки для ВПО – не завжди добре. Чим їх замінити?
- Місія Львова – допомагати. Як місто пережило рік та що далі
- «Страшно, коли відправляєш посилку, а людини вже нема». Інтерв’ю з Лілією Ступницькою
- Незламні люди. Як львівʼяни працюють з кафе та коворкінгів. Репортаж
- «Їдуть машиною і відключають світло». Інтерв’ю з речницею «Львівобленерго»
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- «Треба змінювати стиль календаря, а не дату Різдва». Інтерв'ю з богословом
- Крафтовий сирник добра. Вісім найкращих рецептів
- «Святий Миколаю, принеси подарунки нашим захисникам. Нічого іншого не хочу»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до одного з найстаріших українських міст
- «Хотів бути Левом через Львів». Як військові обирають свої позивні
- Як швидко оплатити комунальні послуги, не виходячи з дому. Інструкція
- «Пункти незламності» у Львові. Де у вашому районі випити кави та підзарядитись
- Що має побачити кожен львів’янин: храм Святого Архистратига Михаїла
- За рік «скурив» айфон. Чому підлітки повірили, що курити безпечно
- Львів матиме два реабілітаційні центри. Чим вони відрізняються і як працюватимуть
- Безпечне навчання. Як діяти під час різних загроз учням у школах і студентам у вишах
- Від цього часто залежить життя людини. Що має бути в домашній аптечці
- «Нам бракує порядку, дисциплінованості й тиші». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- «Тут ти все одно на чужині, навіть якщо є дорога елітна школа». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- Арештована пам'ятка. Що відбувається з Будинком вчених у Львові
- «Треба однією рукою відстрілюватися, а другою не упустити майбутнє». Юрко Назарук про допомогу військовим і школу
- «На щиті» замість «Груз 200». Як у ЗСУ позбуваються радянської спадщини
- Чи зросте вартість проїзду та як курсуватиме транспорт з осені. Розмова з Орестом Олеськівим
- Право на щастя. Історія подружжя, яке всиновило десятьох дітей
- Міста мають знати, що робити, якщо ракета влучить у ТЕЦ, – експерт
- «На Сихові розвиваємо молодь, яка не знає, чим зайнятись». Як працює центр Young Dovzhenko
- Громадський простір, комунальний ринок і ТЦ. Як зміниться локація на перехресті Петлюри – Садової
- Нам потрібно вижити. Павло Шеремета про руйнування мереж, втрати і бізнес
- Новий бізнес на Львівщині. Які галузі сьогодні є у пріоритеті
- Треба бути оптимістом. Юрій Андрухович та Генрі Марш про війну, творчість і українців
- Люди змінюють час, а не навпаки. Дорж Бату про новий роман «Коко 2.0»
- Знайшли чоловіка через відео на ютубі. Історія родини, яка евакуювалася з Лисичанська до Львова
- Маршрут двоколісним. Що цікавого можна побачити на шляху від Брюховичів до Жовкви
- Як росія створює псевдоукраїнські канали в Телеграмі і чим він небезпечний
- Полтва, можливо, найбрудніша в Україні. Що у нас з річками та чому це важливо для вступу в ЄС
- Як у вишах працюють військові кафедри і що варто змінити
- Проблема з укриттями. Як вчитимуться львівські студенти в умовах війни
- «Мусимо швидко перемогти, щоб українці повернулися додому». Яка ситуація з міграцією на Львівщині
- Бандерівська замість московської. Як Україна та інші країни перейменовують ковбасу, сир і пиво
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову
- Купити авто в Європі. Як через новий закон виник ажіотаж на кордоні і ринку
- Історія повторюється. У чому феномен пісні «Ой, у лузі червона калина»
- Швидкі рішення, піт і сльози. Експерти про те, як відбудовувати Україну
- «Хто буде Карфагеном – Москва чи Київ?» Ярослав Грицак про війну за існування
- Важливо, щоб Папа не зустрівся з Кірілом, або Як Україні перемогти росію у Ватикані
- Львівщина може забезпечити сіллю пів України, але будуть проблеми з олією
- «Треба передусім назвати путіна злочинцем», – отець-доктор Михайло Димид про Папу, війну і жертви
- «Навіщо фінансувати культуру, коли війна?» У Львові оживає театральне життя
- «Господи, як я їх ненавиджу! Отак і скажіть». Священник про звірства росіян
- Маємо почати говорити про втрати. Психолог про втому та другий місяць війни
- «Недооцінювати загрозу білоруського удару не варто», – Остап Кривдик
- «Не хочу говорити однією мовою з окупантами». Історії переселенців, які перейшли на українську
- «Мова – це зброя, але не головна». Історик Ярослав Грицак про те, як росія нищила українську
- «Стане великим багатосферним хабом». Як Львів трансформується у час війни
- Як в Україні проходить загальна мобілізація та кого не призиватимуть
- «Якби я змогла забути російську, була б щаслива». Історія харків’янки, яка почала спілкуватися українською
- Залежить від заправки. Яка ситуація із пальним на Львівщині
- Дихати, тренуватися, гуляти і спати. Як переживати стресові ситуації
- Битва за Оперу. Що відбувається із конкурсом на директора головної сцени Львова
- «Це краще, ніж ховатися у підвалі». Львів’янки про те, чому вирішили проходити військовий вишкіл
- «Росія – ворог, який точно програє». Юрій Підлісний про загрозу і наступ
- «Українці скуповують не сірники і гречку, а зброю». Володимир В’ятрович про протистояння з Росією
- «Путін – божевільний, а Росія лежить у паралічі», – експрофесорка МДУ Олена Волкова
- Львівські готелі. Кому належать і чи є там російський бізнес
- Як убезпечити свій акаунт і що потрібно знати про ворожі хакерські атаки