
Знайти квартиру у Львові: 5 шахрайських схем і як їх оминути
№1. Скиньте мені гроші, не можу приїхати
Зазвичай у такій схемі фігурують гарні фото чистої, не заставленої меблями, квартири за привабливою ціною – ще й недалеко від центру. Орендар телефоном домовляється із буцімто власником про показ квартири – приміром на 14:00 наступного дня. Винаймач приходить на місце зустрічі, коли «власник» дзвонить і каже, що в нього пробите колесо/жінка народжує/корки на трасі. Головне, що приїхати вчасно ніяк не виходить. Тому потенційному орендарю пропонують скинути на картку завдаток, аби таку хорошу й дешеву квартиру не перехопили інші. Щойно гроші знімуть з картки, власник зникне з зони доступу назавжди, разом з грошима довірливого орендаря.
«Я нікому зі своїх клієнтів не рекомендую платити власникові чи ріелтору ще перед показом квартири. Бо зазвичай це кидалово. Орендар може дати завдаток лише тоді, коли йому сподобалася квартира, яку він подивився, але, наприклад, вона звільняється через тиждень. Тому, щоб господар її нікому не показував, орендар і власник заключають договір завдатку, а орендар залишає завдаток у розмірі ⅓ — ¼ місячної плати. Власник, у свою чергу, обіцяє, що не буде її нікому показувати та здавати. Агенція ж бере гроші виключно по факту підписання договору, коли на руках є документи на квартиру та ключі», — пояснює ріелтор та експерт з нерухомості Святослав Могиляк.
Загалом, недосвідченим орендарям слід заручитися підтримкою юриста чи маклера, аби не витратити свої гроші даремно. Проте якщо ви впевнені, що знайдена вами квартира справді існує та належить тому, хто назвався її власником (але на власні очі ви їх ще не бачили) – до переказу завдатку на картку обов’язково додайте коментарі. Наприклад, «передоплата за винайм квартири». Також варто запам’ятати повне ім’я власника картки.
Якщо власник раптом зникне, на нього можна буде поскаржитись у банк, повернути свої гроші та заблокувати картку шахрая.
«Після переказу коштів людина приходить в банк і повідомляє, що вона стала жертвою шахрайства, але банк не має юридично підстав, щоб повернути гроші і заблокувати картку відразу. Треба щоб людина пішла в поліцію і повідомила, що такий то-такий то не надав послуг внаслідок шахрайства. Коментар підтверджує ваші слова під час подачі заяви. Хоча банк розглядає кожен випадок індивідуально, але рішення вживає після рішення суду», — пояснила Докія Кузьменко, речниця Приватбанку у Львівській області.
№2. Квартира з передоплатою
Орендар домовляється про зустріч із власником квартири, який видається дуже зайнятим та просить передзвонити, коли буде дружина. Такий тон може збивати з толку, але приваблива ціна тримає орендаря на гачку. Вони з власником квартири домовляються про зустріч, але за кілька годин перед тим орендареві телефонує та сама дружина і нагадує, що треба взяти із собою паспорт та готівку — в якості передоплати. Обов’язково готівку, а не картку, бо: «Не довіряю я цим карткам», — каже вона.
Зустріч призначають переважно ввечері у людяному місці, аби свідки змогли підтвердити, що гроші віддали добровільно. Після передачі завдатку «власники» зникають з горизонту назавжди.
Читайте також: Де у Львові можна купити квартиру за 14 тисяч доларів
№3. Власник повернувся з відрядження
З допомогою агентства нерухомості орендар успішно знаходить житло та заселяється. Живе у новій квартирі близько тижня, поки одного дня не зустрічає у себе вдома власника квартири, який приїхав з відрядження. Власник старається допомогти та пропонує пожити у нього, адже він часто у роз’їздах, а квартира порожня.
У кінці виявляється, що агентство має підроблені документи на квартиру та дублікат ключа. Чи співпрацює в подібній схемі власник квартири з псевдоріелторами – невідомо.
Щоб уникнути подібних випадків юристи радять перевіряти документи та чесність ріелтора чи власника ще до оформлення контракту та заїзду до квартири.
«Ріелтори не повинні мати якусь спеціальну ліцензію, тому фактично зараз ними стає дуже багато людей. Але кожен ріелтор повинен вам надати документи на право власності на квартиру або ж їхні копії. Найкраще буде організувати зустріч з власником, щоб він особисто показав всі документи (витяг про реєстрацію права власності, свідоцтво про право власності чи договір купівлі-продажу, технічний паспорт тощо). Також потрібно перевірити документи самого власника при укладенні угоди. Це дасть змогу уникнути шахрайства, коли квартиру здають в оренду без відома дійсного власника», — пояснила Tvoemisto.tv юристка Тетяна Кордіяка.
Досвідчені ріелтори радять перевіряти своїх псевдоколег за допомогою усіх можливих відкритих джерел. Наприклад, номер телефону, за яким пропонують житло, можна перевірити через відкриту телефонну базу номер.орг (щоправда, треба враховувати, що інформація звідти може бути застарілою). Також можна перевірити список оголошень, які вже публікував абонент. Якщо ріелтор працює як ФОП, то інформацію про нього можна отримати на сайті Міністерства юстиції (запит – безкоштовний).
Чи справді належить квартира людині, яка представляється власником можна перевірити у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, ціна такої послуги — 23 грн. Щоправда, якщо квартира зареєстрована до 2004 року, то інформації про власника квартири може не бути.
«Щоб перевірити, чи справді працює конкретна людина в агентстві нерухомості, в першу чергу варто знайти рекомендації, які це підтверджують. Оформити договір про оренду можна тільки з ФОПом, або з юридичною особою. Зазвичай, в Україні всі оформлюють фізичну особу-підприємця, тому варто перевірити через ЄДРПОУ, чи дійсно він такий існує. Також варто піти в офіс і подивитися, наскільки він актуально обставлений», — радить Святослав Могиляк.
Читайте також: ІТ-бум і копійчані панельки. Що відбувається з цінами на житло у Львові
№4. Примарне агентство нерухомості
Пошуки квартири власноруч інколи безуспішні, тож орендар вирішує звернутися за допомогою до агентства нерухомості, знайденого в інтернеті. Потенційний клієнт телефонує, вислуховує обіцянки знайти ідеальну квартиру – всього лише за 200 грн. Врешті, людина наважується заплатити – проте квартири, звісно, не отримує.
Як пояснює юристка Тетяна Кордіяка, плата за надання послуг здійснюється після надання цих послуг, в будь-якому випадку. Проте, звісно, існують винятки.
«Часто ріелтори пропонують договори про надання посередницьких послуг, інформаційно-консультаційних послуг. Про таку плату за надання послуг має бути зазначено на початку співпраці, особливо, коли ріелтор шукає вам квартиру, а не ви вже знайшли квартиру, яку здають в оренду через ріелтора. Якщо ж ріелтор жодних дій не вчиняє для укладення договору оренди, не повідомляє вас про розмір оплати і з’являється лише в кінці з вимогою сплатити кошти, закон не встановлює обов’язку сплачувати. Є договір, надані послуги – є плата за надані ці посередницькі чи інформаційно-консультативні послуги ріелтора», — пояснює вона.
Зазвичай гроші наперед вимагають шахраї. А після оплати неіснуючих послуг примарне агентство нерухомості зникає з поля зору. Аби не натрапити на таку несправжню агенцію можна перевірити справжність квартири ще під час перегляду оголошення. Якщо в оголошенні є фото під’їзду, будинку чи вид з вікна — у гібридній карті можна подивитися чи справді є такий будинок на ній. Та є й інші способи перевірки:
«Якщо в оголошенні бачите, що квартиру здає агентство БЕЗ СП (без співпраці), у 99% це означає, що оголошення не актуальне. На ОLХ зараз ріелтори здебільшого не використовують фото справжніх квартир. Отож, коли шукаєте квартиру в інтернеті, варто зробити пошук по фото в Google. Часто картинки привабливих квартир — це фото подобової квартири у Харкові чи Одесі. Чим більше деталей в описі квартири, тим більша вірогідність, що така квартира існує. «Без дітей, без тварин» — перша ознака того, що квартира може бути реальною», — каже Святослав.
(Фото: Patrick Perkins / Unsplash)
№5. Карта, гроші, два столи
Із нібито власником/власницею наймач домовляється про показ квартири. Та замість багатоповерхівки з квартирами потрапляє у будинок з офісами. Один з них – порожній, зі столом, ноутбуком та картою світу на стіні. Там майбутнього орендаря зустрічає гарно одягнена жінка. На всі питання про квартиру вона пропонує підписати договір та заплатити певну суму, бо власники хочуть показувати свої квартири лише перевіреним людям. У анкеті просять вказати паспортні дані, інколи дані банківської картки та, звісно ж, підписати свою згоду на все, що там написано.
Вже наступного дня двері офісу будуть зачиненими. Навіть карти там не залишиться, її заберуть для наступних махінацій.
«До надання послуг між ріелтором та орендарем не заключається ніяких договорів. Інколи укладається угода між власником житла та ріелтором. Щоб легалізувати співпрацю орендаря та орендодавця договір укладається вже під час найму житла. Оскільки в українському законодавстві не прописані чіткі умови співпраці ріелтора та клієнта — уся співпраця ґрунтується на «джентельменських договорах» та негласних домовленостях, яких повинні дотримуватися орендарі, ріелтори та власники», — каже Святослав Могиляк.
Дарія Скрипнюк
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника