blogspot.com/

blogspot.com/

І ти, Бруте? Як і чому львів'яни переходять із різних професій в ІТ

9784 0
Уявлення про ІТ як про галузь, де можна заробити легко і швидко, часто спрощене, адже заробіток насправді є наслідком важкої розумової праці.

На порталі work.ua в розділі ІТ розміщено в 14 разів більше резюме, ніж вакансій. Протягом десяти років кількість робочих місць у галузі очікувано збільшиться у два з половиною рази. В ІТ приходять не тільки випускники профільних спеціальностей, але й люди з інших професій. Однак бути айтішніком — це не лише писати програми за допомогою кодів. ІТ-спеціальностей  багато, і, перш ніж перепрофільовуватися, потрібно з’ясувати, що саме вас цікавить.

Щороку університети випускають 12 тисяч спеціалістів, а навчальні центри — понад 20 тисяч слухачів. Однак хоча загалом на ринку праці у сфері ІТ попит перевищує пропозицію, певних спеціалістів усе ж бракує. ІТ-компаніям потрібні не лише розробники — це 60 % вакансій. Інші 40 % — аналітики, менеджери з продажів, маркетологи, акаунт-менеджери, SMM-спеціалісти. Найбільше потрібні фахівці з кібербезпеки, спеціалісти з управління проектами, веб-дизайнери, менеджери попередніх продажів, технічні редактори. На думку бізнес-консультантки Вікторії Цицак, перспективними на ринку також будуть бізнес-аналіз, бізнес-консультування та наука про дані. Особливо цінується, якщо людина поєднує знання та навички із різних напрямів.

Із чого почати

Один зі способів влаштуватися на першу роботу в ІТ — знайти компанію, де є навчальні, зазвичай безкоштовні, курси (GlobalLogic, SoftServе, Eleks та інші). Учнів, які успішно опанували програму курсів, запрошують на роботу. Новачки, як правило, стартують із початкового рівня. В ІТ-сфері досить чітка градація кар’єрних рівнів, від початківця до лідера. Поділ такий: людина з досвідом від трьох місяців роботи та англійською нижче середнього претендує на рівень молодшого спеціаліста, від двох років та середньою англійською — середнього спеціаліста, від трьох років досвіду та англійською, вище середньої, — на рівень старшого. Лідером може стати той, хто у галузі понад чотири роки, і впевнено спілкується англійською.

Початківців беруть на роботу як джунів (так їх скорочено називають від англійського слова junior, молодший), і саме вони зазвичай виконують наймаруднішу роботу. Зарплата стартує від 200 доларів, із можливістю кар’єрного зростання. За величезної конкуренції перемагає той, хто вміє більше. Для роботи в ІТ потрібно знати англійську. Так легше вчитися, кодити і спілкуватися із клієнтами. Математику вчити не потрібно, але її знання будуть перевагою. Щоб непроходити підготовчі курси даремно, наперед ознайомтеся із вимогами до кандидатів на ту посаду, яка вас цікавить.

Читайте також: Зарплата від $570 до $3000. Яким є IT-ринок праці у Львові. Візуалізація

Кожного року портал для айтішників dou.ua складає портрет середньостатистичного ІТ-спеціаліста. Серед іншого там розміщують статистику, чому люди обрали роботу в цій галузі. 79 % цьогорічних респондентів обрали ІТ, бо цікавляться технологіями, 53 % — через високі зарплати (за даними компанії «PwC Україна», дохід в ІТ-галузі у 2016 році зріс на 10 %, у порівнянянні з попереднім роком), 45 % — через можливість кар’єрного зростання, 28 % — через гнучкий графік, 16 % — незашорений колектив, 15 % — випадково. Часто не тільки гроші чи зацікавлення спонукають змінити професію, а й бажання подивитися на життя по-новому.

 

ІТ це не лише про гроші

Сергій Козюк воював на Сході, після демобілізації у 2015-му почав вивчати Java Scipt та FrontEnd розробку на курсах «АТО-Академії». До війни Сергій працював у відділі контролю на підприємстві.

«Багато моїх друзів працюють в ІТ-сфері. Коли ми повернулися з фронту, хотілось чогось нового. Фінансовий чинник теж важив. Коли ми йшли на війну, долар був по 8 грн, а коли повернулися, — по 16. Мені зателефонував друг і сказав, що у його компанії проводяться ІТ-курси для ветеранів АТО. За освітою я радіофізик, і деякі знання мені допомогли в ІТ. Дуже підтримали друзі, в одного з них я жив перші 3—4 місяці, і паралельно навчався», — розповідає Сергій.

Сергій Козюк

Він уже третій рік працює FrontEnd-розробником: проектує та розробляє веб-сайти та веб-компоненти у компанії Eleks. Каже, що гроші не можуть бути єдиною мотивацією працювати в ІТ. Ті, хто працюють лише заради грошей, більше ризикують професійно вигоріти.

«До переходу в ІТ я вважав, що робота і сім’я — це різні речі. Зараз усе навпаки: я можу працювати віддалено, сходити в поліклініку чи посидіти з дитиною. Тут немає керівника, ще головнішого керівника, а потім ще директора керівників. Від початку роботи в ІТ у мене зруйнувалося багато стереотипів. Здивували люди — вони менш агресивні, не самозакохані і дуже дружелюбні. Дочекатись 18:00 і схареним піти додому, кожного дня мріяти про вихідні — це не про ІТ, бо тут треба бути постійно захопленим», — говорить чоловік.

Оксана Новицька за освітою перекладач, але вибрала для себе сферу ІТ. Почала відвідувати курси за рекомендацією друзів. Згодом працювала інженером із забезпечення якості, керувала проектами, а зараз є бізнес-аналітиком. Працювала у польській, німецькій, голландській та українських компаніях.

Оксана Новицька

«Не важливо, чи працюємо ми офіціантами, продаємо квіти чи створюємо мобільні додатки — головне, аби нам це подобалося. Перехід в іншу спеціальність дуже міняє людей, і ключове тут, — який сенс вони у це закладають: перейти заради грошей чи заради задоволення від роботи. Хтось в ІТ-сфері реалізовує амбіції, інші шукають верстат для друкування готівки. Я обрала перше», — говорить дівчина. Після двох років віддаленої роботи Оксана зрозуміла, що вона не інтровертка, а екстравертка, і перебралася до офісу.

 

ІТ це не лише кодити

Вікторія Цицак більше 10 років працює у сфері бізнес-консалтингу, розробляє ІТ-стратегії та проекти для державних структур і міжнародних компаній.

Читайте також: «Не бійтеся ставити нескромні цілі». Поради жінок, що досягли успіху в ІТ

«Сфера новітніх технологій — це дуже широкий спектр можливостей, і варто спочатку зрозуміти, в якому напрямку хочеться працювати. ІТ часто розглядають спрощено: “буду кодити і писати програми”, але є й багато іншого. Наприклад, можна розробляти дизайн застосунків чи аналізувати тренди в індустріях. Варто поспілкуватися з колегами і друзями, які мають досвід роботи, та оцінити власні можливості. Наприклад, як на мене, щоб працювати у бізнес-аналізі, потрібно одночасно розумітися на бізнесі та технологічних трендах, на економіці та  роботі державних органів. Звісно, все залежить від проектів та залучених до роботи сторін», — говорить Вікторія.

Вікторія Цицак

Вікторія Цицак

Експертка розповідає, що чітко поставлена мета допоможе людині досягти бажаних успіхів: «Моя колега багато років працювала головним бухгалтером, але між тим паралельно цікавилася ІТ. Зараз вона вже перейшла в ІТ, вчиться кодити та опановує основи бізнес-аналізу. Звісно, для неї є викликом те, що треба вивчати деякі базові речі, але все залежить від цілеспрямованості».

Уявлення про ІТ як про галузь, де можна заробити легко і швидко, часто спрощене, адже заробіток насправді є наслідком важкої розумової праці. Переваг також не бракує: зарплата у валюті, кар’єрне зростання, неформальне спілкування та активний розвиток. Однак кожна людина повинна зважити для себе сама, у який спосіб і в який ролі приєднуватися (якщо приєднуватися) до ІТ.   

Текст – Василь Арович

Фото надані героями

Міські акценти

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!