![Ілюстративне фото](/media/gallery/full/t/r/traffic-lights-1428827_1280.jpg)
Ілюстративне фото
Місто розумних та жорстких. Як регулюють світлофори у Львові
Рухаються всі
У Львові нараховують 159 світлофорних об’єктів. Перш за все, їх встановлюють у місцях із дуже інтенсивним рухом автомобілів. За словами керівника відділу організації дорожнього руху ЛКП «Львівавтодор» Ігоря Могили, без регулювання автівки або довго стоятимуть на другорядній дорозі, або порушуватимуть правила на головній. Світлофор дозволяє по черзі рухатись автомобілям та пішоходам, що робить рух безпечнішим.
Найпростіший вид регулювання – жорстке. Спершу вираховують середньостатистичну інтенсивність руху на вулиці і відповідно до неї налаштовують світлофор, який працює у такому режимі цілодобово. Але цю технологію вважають застарілою, оскільки у різний час доби потоки автомобілів можуть відрізнятися. Тож частіше у Львові світлофори налаштовують за принципом багатопрограмного жорсткого керування.
«Світлофори з багатопрограмним жорстким керуванням налаштовують із урахуванням ранкових та вечірніх піків, курсування транспорту на вихідні. Тоді він реагує на ці зміни інтенсивності руху впродовж доби», – пояснює Ігор Могила.
Як та де працюють «розумні» світлофори
Найсучаснішим видом світлофорного регулювання вважають адаптивне або так звані «розумні» світлофори, які надають пріоритет громадському транспорту. Наприклад, у Львові вони працюють наступним чином: коли до перехрестя наближається трамвай – для нього вмикається зелений сигнал. Такі «розумні» світлофори у Львові працюють уздовж шостого, восьмого та другого трамвайних маршрутів.
У 2011 місто уклало договір на 3,2 млн євро з австрійською компанією Swarco Traffic System, яка за кошти ЄБРР облаштувала на вулиці Коновальця Центр управління дорожнім рухом та має встановити адаптивні світлофори на 28-ми перехрестях уздовж трамвайних маршрутів №2 та №6.
За цим проектом у місті обладнали деякі пішохідні переходи адаптивними кнопками. Вони налаштовані таким чином: якщо пішохід доторкнеться до сенсорної кнопки, пристрій отримує інформацію і намагається увімкнути зелений сигнал для пішохода. Інколи зелене світло вмикається через 3-5 секунд після натискання, але на великих перехрестях це може зайняти трохи більше часу.
Кнопки на пішохідному переході на вулиці Підвальній
Під час будівництва трамвайної колії на Сихів уздовж його маршруту також запланували встановити сім «розумних» світлофорів. Керівник відділу з обслуговування світлофорних об’єктів ЛКП «Львівавтодор» Мирослав Туркевич каже, що останні два мають встановити до кінця цього року. У ЛКП «Львівавтодор» вартість будь-яких світлофорів, куплених за гроші ЄБРР, не називають. За їхніми словами, остаточну суму можна буде порахувати після закриття контракту в грудні цього року.
Адаптивні світлофори на сихівській трамвайній лінії (фото 032)
Першими на сихівській лінії встановили нові світлофори на вулицях: Івана Франка – Князя Романа – Костя Левицького, Червоної Калини – ринок «Верхній Шувар», Червоної Калини – Сихівська (біля Центру Довженка) – Червоної Калини (поблизу ТЦ «Вам»). Цього року до них додали світлофори біля парку «Залізна вода», на перехресті Навроцького – Угорська – Червоної Калини, а до кінця року вони з’являться на проспекті Червоної Калини, 46, біля дитячої поліклініки та на проспекті Червоної Калини, 70.
Майже два роки після запуску трамвая на Сихів велике перехрестя Угорська – Червоної Калини – Навроцького працювало без світлофорів. Тож після їх встановлення водії почали скаржитись у соцмережах, що через пріоритет трамваїв автомобілям доводиться довгий час стояти на Сихівському мосту та на перехресті в заторі.
Проте цей суперечливий світлофорний об’єкт встановили, аби запобігти аваріям, які раніше траплялись на цій ділянці чи не щодня. І принаймні з цією функцією він справляється.
«Усе залежить від того, що місто ставить собі за ціль – розширити пропускну здатність і надати перевагу приватному транспорту чи створити стійку транспортну систему, в якій буде комфортно пересуватися всім. Також треба вирішити, що важливіше: пропускна здатність чи безпека. Конкретно на цьому перехресті до світлофора щодня було по кілька ДТП, які заважали руху трамваїв. Зараз, принаймні через це ЛКП "Львівелектротранс" проблем не має», – каже Ігор Могила.
За його словами, трамвай до запуску світлофора зупинявся в загальному заторі трохи нижче, ніж зупинка «Стадіон Україна». Тепер через те, що машини затримуються на мосту, а трамвай має можливість їх обігнати, у загальний затор він заходить поблизу консульства Польщі.
Перехрестя Винниченка – Підвальна – Руська
«Ще у 2014 році у Дрездені весь громадський транспорт рухався за адаптивними світлофорами. Тож основна наша ціль, звісно, – встановити у Львові адаптивні світлофори на всіх вулицях, де курсує громадський транспорт, і щоб вони реагували не лише на трамвай, а й на автобус чи тролейбус», – додає Ігор Могила.
Загалом на львівських вулицях нараховують приблизно 35 світлофорних об’єктів із адаптивним регулюванням.
«Львову необхідно переходити на "розумні" світлофори, але не менш важливо реконструювати наявну мережу світлофорів та привести їх до стандарту "розумних"», – вважає керівник управління інженерного господарства Львівської міської ради Олександр Одинець.
Кому належать світлофори у Львові
Замовленням та встановленням світлофорів у Львові займається департамент житлового господарства та інфраструктури. Після цього їх передають на баланс ЛКП «Львівавтодор». Місце, де необхідно встановити світлофорний об’єкт, визначають на засіданні міської комісії з безпеки дорожнього руху за зверненням мешканців, підприємців або установ.
Із 159 світлофорів у Львові більше десяти не перебувають на балансі міста. Їх встановили підприємці. Здебільшого це світлофори поблизу великих торгових центрів та житлових комплексів – на вулицях Сахарова, Патона, Кульпарківській біля «Ашану», Личаківській та поблизу Дріжджового заводу. Нещодавно ТРЦ King Cross Leopolis передав на баланс міста світлофорний об’єкт на Стрийській.
За словами Олександра Одинця, за рішенням комісії у Львові мали б встановити ще близько двох десятків світлофорних об’єктів. Утім на них не вистачає фінансування. Йдеться радше не про великі перехрестя, а про вулиці після реконструкції.
«Цього року ми вирішили облаштувати світлофори на перехресті вулиць Старознесенської та Богданівської. Така необхідність виникла після реконструкції Богданівської, яку завершили у 2016 році. Дорога стала кращою, тож авто почали їздити швидше й виникла потреба в регулюванні руху», – каже Олександр Одинець.
Світлофорні об’єкти встановлюють на великих перехрестях. У вартість одного входить кілька десятків світлофорів (для автомобілів, пішоходів, велосипедистів тощо), освітлення, озвучення, дорожні знаки, розмітка та опори під окремі світлофори.
Цього року департамент придбав шість світлофорних об’єктів, а на ще п’ять – оголосив тендер. Для порівняння, торік для Львова закупили чотири світлофорні об’єкти. Здебільшого їх встановлюватимуть на вулицях, які реконструювали за кошти ЄБРР. Загалом за рік фінансування дозволяє придбати 8-10 світлофорних об’єктів, а вартість одного коливається від 500 тисяч до мільйона гривень.
Крім цього, за два останніх роки ЛКП «Львівавтодор» придбало світлофорів на загальну суму 1,4 млн гривень – 676,5 тис. грн у 2017 (60 шт.) та 762,1 тис. – у 2018 році (65 шт.). За монтаж цих світлофорів підприємство, згідно з сайтом публічних закупівель Prozorro, заплатило 104,7 тис. грн.
Вікторія Ейсмунт
Інфографіка Марії Стахів
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня