
«Чо ти стартуєш?!». Як мешканці Кульчицької об’єдналися проти забудови
Вечір середи, 2 серпня. На ґанку школи гуляють діти і сидить групка молодиків. У холі самотня прибиральниця вказує дорогу до актового залу. Вже на сходах чути, що громадські слухання не розпочалися – люди гомонять і зрозуміло, що їх багато. Черга починається ледь не від сходів. Лише реєстрація учасників тривала півгодини. Офіційно їх 194. За оцінкою депутата міськради Ігоря Телішевського, це наймасовіші слухання за останні два роки.
– Хай покаже прописку, він же документів з собою не має, – частина присутніх із недовірою дивиться на групку молодиків, що сіли в перших рядах.
– Поліція, викличте поліцію! Де охорона? – лунає із зали. Хоча далі словесних баталій не заходить.
У залі гаряче в усіх сенсах: відкриті всі вікна, люди обмахуються паспортами та матеріалами слухань. Хтось завбачливо прийшов із віялом.
Щойно співробітниця міськради пропонує проголосувати за порядок денний і розглянути питання щодо будівництва, зал вибухає:
- Ми проти! Не треба тут ніякого будівництва!
Мікрофону в залі немає, тому ще кілька хвилин людям доводиться пояснювати процедурні моменти та гасити напругу.
З депутатів, що ініціювали проведення громадських слухань за зверненнями мешканців, у залі присутні Уляна Пак та Ігор Телішевський. Кажуть, про наміри будівництва їм стало відомо з проекту ухвали, яку планували винести на голосування ще 20 липня. У 2007 році ухвалою ЛМР в оренду спортивному клубу «Сокіл» на 10 років надали ділянку у 1,18 га на вулиці Кульчицької, 18. Це біля вулиці Виговського в районі ринку «Південного». Строки оренди завершуються наприкінці цього року. І, за дивним збігом, саме зараз орендар вирішив отримати дозвіл на будівництво.
«Ми не відвертаємося від громади, а готові вислухати пропозиції тих, кому цікаво, щоби діти займалися спортом. Клуб готовий забезпечити доступ до спортивних секцій. Це буде той самий стадіон, але буде покращено його інфраструктуру», – каже під час виступу на слуханнях представник спортивного клубу «Сокіл» Василь Лилик.
Місяць тому інші представники спортклубу вже проводили зустрічі із громадою та демонстрували свої плани: більше половини території віддати під забудову, звести готель із рестораном, обладнати паркінг на 126 місць. Частину території пообіцяли відвести під спортивні майданчики, розповідає місцева мешканка Тетяна Пащенко, котра була присутня на обох зустрічах.
Матеріали надані Тетяною Пащенко
З того часу, як на орендованій території загосподарював СК «Сокіл», футбольне поле лише обнесли огорожею. Тут тренується приватна школа. Дітям із мікрорайону дозволили бавитися поруч, за межами паркану.
«Діти з цього району грали тут у футбол, до них підійшов мужчина, сказав, що він представник «Сокола» і грати тут не можна, бо засіяли газон, – скаржиться місцева мешканка Святослава Ригайло. – Я це підтверджую, бо це були мої діти. Якщо ви спортивно-оздоровча організація, ви маєте думати не про будівництво готелю, ресторану і паркінгу. У вашому проекті тільки 20% передбачено на оздоровчий комплекс, а решта – на розваги».
Представники забудовника вмовляють, як можуть. «Буде гарантійний лист і зобов’язання перед Львівською міськрадою, що будуть виділятися безкоштовні абонементи для учасників бойових дій і членів їхніх сімей», – заявив на слуханнях представник клубу «Сокіл» Степан Качора.
Зал сприймає цю пропозицію скептичним сміхом. Чоловік із зали вигукує: «Ви хочете війну десять років? Бо ви 10 років будете будувати!».
– Чо ти стартуєш, чо ти перебиваєш?! – вступається за представника забудовника молодик із тої самої групи, що від початку не користувалася довірою.
Один із таких хлопців періодично виходив до трибуни і закликав мешканців вислухати представників «Сокола» та знайти з ними спільну мову. Мешканців же цікавили більш конкретні питання.
«Яка структура власності, який фінансовий стан підприємства? – запитав місцевий мешканець і відомий у Львові активіст Рустам Курбанов. – Ви повинні дати фінансові гарантії про те, що в разі позитивного рішення об’єкт може бути збудований, а не переданий комусь, перепроданий зі зміною цільового призначення, як це водиться в нашій міській раді. Бо ви 10 років із цим зволікали. Ми хочемо почути, що це платоспроможний власник. Якщо немає грошей, то куди ви збираєтеся?».
На це Василь Лилик та Степан Качора сказали, що не компетентні звітувати про фінансовий стан підприємства. Втім, на зауваження, що, згідно з реєстром судових рішень, за СК «Сокіл» ще в 2015 році значилися мільйонні борги, запевняють: усі борги погашені.
Активіcти пов'язують «Спортивний клуб «Сокіл» із колишнім президентом ФК «Карпати» Богданом Кобриним. Він дійсно був президентом спортклубу, але зараз, запевняють представники «Сокола», одноосібним власником є львів'янин і колишній спортсмен Олег Конопада. У відкритих джерелах про нього нічого не відомо, крім того, що він також є співзасновником ТзОВ «Укрпродуктсервіс», що займається оптовою торгівлею.
Крапки над «і» щодо можливості будівництва розставляє співробітник міського управління архітектури Юрій Процюк: «Згідно з затвердженою містобудівною документацією, ця вся територія є зоною Р-3 (за класифікацією територій міста, це зелена рекреаційна зона загального призначення - авт.), на яку розповсюджується певний регламент і на якій будівництво неможливе». За його словами, якби ділянка була виділена під будівництво, забудовник мав розробити детальний план, представити його на громадських слуханнях і лише тоді можливо було б говорити про зміни в містобудівній документації. Зараз у документах міськради відсутні дозволи на розробку такого детального плану.
Як і більшість аргументів проти забудови, і цей виступ зал зустрічає оплесками. Коли ж справа доходить до голосування по суті, за заборону будівництва нараховано 142 голоси присутніх. Проти ніхто не голосував.
– Треба було голосувати проти! – обговорюють у компанії молодиків.
– Який проти. Ми ж не проти!
– Так голосування було проти заборони! — пояснює інший.
Так і не розібравшись, свої голоси вони не використали.
«Далі протокол приходить до Андрія Садового, і виконавчі органи мають ухвалити відповідне рішення з урахуванням результатів громадських слухань, – пояснила подальшу процедуру Уляна Пак. – Швидше за все, при розгляді цього питання на сесії озвучать, що громада висловилася проти. І нехай хтось із депутатів натисне кнопку «за»! Хіба що вони самогубці і ніколи більше не збираються обиратися».
Натомість, мешканці хочуть організувати на цьому місці сквер пам’яті загиблих у війні на Донбасі та героїв Небесної сотні. Для цього збирають підписи під петицією голові міськради.
Зоя Красовська
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня