
Не мислити фасадами і фінансами. Як розбудовувати Львів?
Якими є виклики і проблеми у забудові Львова?
«Неповага до сусідства, неповага до культури, а цінність квадратних метрів»
«Рівень вулиць – чітке дзеркало стану суспільства, його не тільки фінансового благополуччя, а взагалі свідомості. На наших вулицях ми маємо завалені автомобілями хідники, газони, з якими не рахуються, купу зашклених балконів на історичних та нових будинках, небажання рахуватися з тим, що фасад будинку – власність громади міста», - першим називає недоліки сучасного Львова Юліан Чаплінський, начальник управління архітектури Львівської міськради.
Основна проблема - «агресивна будівельна політика з боку забудовників», які, будуючи багатоповерхівки, не враховують комфорт життя, забувають про створення зеленої зони, закоркованість вулиць тощо, - пояснила Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища. «Є гарні закони й міські постанови й ухвали, але вони не виконуються. Ми весь час мусимо воювати з інвесторами, хоч маємо їх любити, але вони брутально не рахуються з мешканцями», - зазначила чиновниця.
Ще одна проблема – дрібні забудівники, які мислять фасадами й фінансами. За словами Юрія Столярова, головного архітектора проектів ДПІ «Містопроект», 80 % скандальних забудов належить саме тим, хто зайшли цей бізнес випадково. «Купив ділянку, вклав гроші, збудував будинок, продав квартири і отримав чистий прибуток», - описує мотивацію дрібних забудівників архітектор.
У 90% зданих квартир дизайнери проводять демонтаж і заміну електропостачання, котлів, навіть стін, щоб здійснити планування за побажаннями клієнта. Архітектори, які проектують новобудови, не співпрацюють з дизайнерами. На планування квартир витрачають зайвий час і кошти, не враховують елементарних стандартів. Також велика проблема у паркомісцях: у будь-якому будинку при 60-ти квартирах влаштовують тільки 20-30 паркомісць, - розповів директор дизайнерської фірми Арсен Костишин.
Як можна удосконалити містобудівну політику?
«Забудовник має еволюціонувати до того, щоб думати середовищем»
Фахівці й чиновники, присутні на дискусії, одностайно зійшлися на тому, що якість забудови залежить від самосвідомості інвесторів, які не мають порушувати законів та повинні враховувати потреби людей та мешканців міста, які формують запит на естетику, на охорону пам’яток та відповідають за фасад конкретно свого будинку.
Поліпшення основних аспектів комфорту міста (свободи пересування, мобільності, екологічних аспектів тощо), на думку Юліана Чаплінського – це питання економіки, без якого не досягти якісних і швидких змін. Крім того, чиновник вважає, що важливу роль може зіграти висока якість галузевої освіти, яку може забезпечити співпраця університетів з містом. «Місто не може перевиховати усіх архітекторів, які думають своєю ділянкою. Якщо школа не відповідає на потреби сьогодення Львова – це дуже погано», - зауважує він і додає, що актуальне навчання студентів може стати вирішальним.
Штрафи й санкції не врятують культурну спадщину Львова, законодавство не дає управлінню значного впливу. Допомогти може тільки усвідомлення людей що те, що вони мають, треба зберігати. «Наше бачення – збереження як реставрація та консервація і обов’язковий розвиток у вигляді обачного оновлення», - констатує Ліля Онищенко.
Інтелігенція має подати приклад усім: з’ясувати причини, внести пропозиції, забезпечити всенародне обговорення, шукати партнерства і взаємопорозуміння, едукації суспільства. «Цінування квадратних метрів, нехтування повагою до сусідства – це насправді величезне невміння заробляти кошти», - зауважує архітектор Михайло Ягольник.
Львів може стати другим Дубліном, якщо навчиться працювати з вихованням і концентрацією креативного класу. Раніше успішність міст забезпечував доступ до ресурсу: природного чи адміністративного, але на сьогодні залежати тільки від них - нереалістично. На сьогодні головне – це доступ до людей, зокрема до креативного класу, - ділився ідеями Марк Зархін, львівський ресторатор та громадський діяч. Містобудування, яке розуміє, що цікавить креативний клас, і створює якісні умови комфортного життя, може відіграти важливу роль у тому, щоб Львів став глобальним містом і одним з центрів європейського розвитку.
Як реагує законодавство?
«Будь-що можна впорядкувати, якщо на те є воля політична і воля суспільства»
Інспекція Архбудконтролю зібрала мільйони гривень штрафів за неповні півроку роботи, - повідомляє Юліан Чаплінський. Однак чиновник наголошує, що ця структура має повноваження перевіряти будівництво до четвертої категорії складності, до якої не належать великі комплекси.
Крім того, до закону України «Про регулювання міської діяльності» хочуть внести зміни, які зараз перебувають на розгляді у Верховній Раді. Зокрема, хочуть замінити клас категорій на клас наслідків, що є внутрішньогалузевою нормою, зменшити штрафні санкції за будівництво без дозволу в 2,5 рази, забрати розділ про відповідальність чиновника, змінити порядок ухвали створення великих комплексів. Про це розповів Андрій Дячишин, представник комітету підприємців Львівщини.
Для Львова це означатиме, що категорії відповідальності за категорії СС-2, СС-3 – великі й глобальні об’єкти – перейдуть до Києва. Міська інспекція в такому разі залишиться на рівні перевірки балконів і дахів, виданні міськобудівних обмежень і не втручанні в приймання ескплуатації. «Ми готуємо відповідь Міністерству, що ми категорично проти цього, - пояснює Юліан Чаплінський. – Інспекція працює дуже добре, але їй можуть обрізати крила єзуїтським шляхом».
Ложка меду в бочці дьогтю
«Львів виженуть з ЮНЕСКО тоді, коли місто перестануть любити мешканці»
«Попри те, що у містобудівній політиці Львова є чимало недоліків, місто все-таки може похвалитися першими в Україні прецедентами появи соціальної архітектури», - наголосив Юліан Чаплінський.
До таких належить:
- Кемпус Католицького університету, до будівництва якого залучили іноземних архітекторів і де кожну споруду проектують на базі конкурсу;
Фото: ucu.edu.ua
- Комплекс сакральної архітектури на вулиці Лінкольна, який проектують як місце для виховання дітей, спорту, відпочинку та виконання інших громадських функцій;
Фото: zuap.org
- Фабрика повидла на Підзамче, де австрійський архітектор проектує щось абсолютно нове для України, має шанс стати позитивним моментом;
Фото: wikimapia.org
- Трамвайне депо, що стане культурним центром і прецедентом реставрації цінної австрійської індустріальної архітектури.
Фото: vgorode.ua
Також на дискусії Марк Зархін запропонував створити у центрі Львова будівлю в стилі відомого віденського будинка Хундертвассера. За його словами, майже кожен архітектор реагує на ідею створення проекту креативного будинку позитивно, адже всі усвідомлюють, як це вплине на вигляд та загальний настрій Львова. «Центр міста мусить забудовуватися. Але не тими сумними спорудами, на які не хочеться дивитися, а такими, заради яких приїдуть туристи та які не буде соромно показати львів’янам», - наголосив ресторатор.
Будинок Хундертвассера у Відні. Фото: Poradumo.com.ua
Довідка. Дискусійна платформа «Твоє місто Львів» створена Tvoemisto.tv за підтримки Європейського фонду за розвиток демократії (European Endowment for Democracу).
Підготувала Людмила Рубцова
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня