
Фото з фейсбук-сторінки Андрія Садового
Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
Учора, 21 листопада, Спеціальна антикорупційна прокуратура оголосила підозру міському голові Львова Андрієві Садовому у зловживанні владою. Ідеться про продаж землі на межі Львова та села Рясне-Руська нідерландській компанії CTP під будівництво індустріального парку.
Це сталось у 2015 році, землю продали за 54 млн гривень. Проте індустріальний парк зводити так і не почали, тому що Генпрокуратура порушила кримінальне провадження за фактом продажу, звинувативши міську владу в тому, що ціну суттєво занизили.
Зараз же САП говорить ще і про те, що землі Львів продав незаконно, адже юридично вони йому не належали. В Антикорупційній прокуратурі також заявили, що клопотатимуть про обрання Андрієві Садовому запобіжного заходу у вигляді застави у 50 млн грн. Клопотання буде розглядати Вищий антикорупційний суд.
Відсторонення від посади
Головна прокурорка Львівської області Ірина Діденко у коментарі Tvoemisto.tv пояснила, що після оголошення людині про підозру є лише два варіанти завершення кримінального провадження: або його закриють, або передадуть обвинувальний акт до суду.
«Інших варіантів кримінально-процесуальний кодекс не передбачає. А чи можуть міського голову відсторонити від виконання обов’язків, залежить від клопотання слідчого і прокурора та рішення суду», – говорить Ірина Діденко.
Львівський адвокат Олег Мицик каже, що імовірність закриття провадження близька до нуля. А міський голова – це така посада, що рішення про відсторонення від виконання обов’язків суд ухвалює у 99,99% випадків. Тут, пояснює він, є реальна можливість перешкоджати: впливати на учасників процесу через використання посади, знищення документів тощо.
Додамо, що у випадку відсторонення Андрія Садового від виконання обов’язків міського голови його функції виконуватиме секретар ЛМР Анатолій Забарило.
Читайте також: «Зараз не йду, наступного року – подумаю». Хто може стати новим мером Львова
«Після оголошення про підозру є два місяці на закінчення справи. Якщо цього не буде, то Андрій Садовий матиме право оскаржити цю підозру в суді. Але, думаю, вони постараються закінчити у двомісячний термін, оскільки провадження розслідується вже тривалий час.
Найбільшою проблемою є проведення судово-економічної експертизи, що визначає розмір збитків. Якщо його вже визначили, то перешкод для закінчення справи немає», – говорить Олег Мицик в коментарі Tvoemisto.tv.
Він додає, що штучні перешкоди може створювати сторона захисту, але в Андрія Садового є мало часу, аби зібрати необхідні аргументи, провести додаткові експертизи тощо.
Щодо запобіжного захисту, то, зазначає Олег Мицик, найімовірніше це буде застава на велику суму, але є й інші варіанти.
«Запобіжний захід обирають не тому, що суспільство хоче, щоб когось «закрили». Його головне завдання – оцінка ризиків того, чи посадова особа втече, буде ухилятися від розслідування або перешкоджати йому. Чи втече Андрій Садовий? Напевно, ні. Але на запобіжному заході будуть наполягати. Скоріше за все, це буде застава на велику суму. Хоча я не здивуюсь, якщо Андрія Садового візьме на поруки велика кількість народних депутатів», – каже адвокат.
Олег Мицик додає, що НАБУ мало право затримати Андрія Садового, але цього не зробили.
«Це суттєво», – говорить він.
Далі, згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, триватиме ознайомлення з матеріалами справи та її скерування до Вищого антикорупційного суду.
Чия земля?
Керівник управління інвестиційної політики ЛОДА Роман Матис каже, що свого часу Львівська міськрада та сільська рада Рясне-Руської де-факто домовились про передачу землі Львову, але де-юре не зробили цього правильно.
«В результаті не дуже правильних юридичних дій сталося так, що ЛМР вважає, що вона має право розпоряджатися земельними ділянками на цій території, а сільська рада Рясне-Руської з цим не згідна, тому що не виконано всіх необхідних процедур, щоб земля згідно із законом була передана в управління ЛМР», – каже Роман Матис.
Він також розповів Tvoemisto.tv, що інвестор, компанія CTP, самостійно звернувся до Генпрокуратури із запитом про те, чи є якісь претензії до нього.
«На це вони отримали офіційну відповідь, що до них від жодних органів претензій немає. Тобто покупець діяв абсолютно нормально. Питання є суто до продавця, до самого факту продажу», – говорить посадовець.
Імовірно, якщо продаж визнають незаконним, то угоду розірвуть і продавець (міськрада Львова) поверне кошти покупцю.
У САП кажуть, що прокуратора отримала звернення від 60 мешканців села Рясне-Руська про те, що це були землі сільськогосподарського призначення.
Роман Матис говорить, що насправді землі, що продали під індустріальний парк, мають цільове призначення «землі промисловості».
«Але буває так, що цільове призначення землі одне, а в селян інше бачення щодо її використання. Я був на кількох зустрічах з громадою села. Її позиція така, що вони там все життя щось вирощували, а в них цю землю забирають. На останній зустрічі, де я був, виглядало так, що не всі селяни могли підтвердити документами, що там є їхня земля. Для них так просто склалось історично», – каже він.
«Тобто домовленості між міською і сільською радою були, але є ще буква закону, якої до кінця не дотримались», – підсумовує Роман Матис.
Політичний тиск
Коли ГПУ щойно відкрила кримінальне провадження щодо незаконного продажу землі в селі Рясне-Руська під індустріальний парк, Андрій Садовий заявляв, що це політичний тиск «режиму Порошенка» на нього, як і справа із вивезенням сміття зі Львова. Втім, цього разу він хоч і згадує про тиск, але виключно зі сторони прокуратури, але не державного керівництва.
«Починаючи з 2015, 2016 і далі – блокування з усіх сторін на рівні державної влади, Генеральної прокуратури. На той час компанія збудувала індустріальний парк у Румунії. Це третя по об’єму в Європі компанія, яка інвестує в промислове майно. Вони мають намір збудувати у Львові 3 тисячі нових робочих місць. Із того часу прокурори їздять, досліджують – земля стоїть», – сказав Андрій Садовий у своєму відеозверненні щодо оголошення йому підозри.
Роман Матис зазначає, що влада змінилася, а справа отримала продовження, тож навряд ідеться про політичний тиск.
Керівник центру «Ейдос» політолог Віктор Таран натомість не є аж таким категоричним в оцінках.
«Щоб говорити про те, скільки у цій справі політики, а скільки правової складової, потрібно знати її суть, бачити документи, знати всі обставини. Кожен випадок оголошення про підозру має свої особливості, тому робити висновки складно», – каже Віктор Таран.
Втім, певні ознаки політичного забарвлення у цій справі політолог все ж вбачає.
«Команда Зеленського поставила собі за мету провести своїх кандидатів на посади міського голови у містах-мільйонниках. А кандидат, якого команда Зеленського буде просувати у Львові, не настільки має рейтинг, щоб вибити Андрія Садового з виборчих перегонів. З великою імовірністю, кандидатом від «Слуги народу» буде голова ЛОДА Маркіян Мальський. Кампанія вже почалась», – говорить Віктор Таран.
Наразі Tvoemisto.tv не вдалось зв’язатись з Маркіяном Мальським, але ми готові оприлюднити його позицію.
Читайте також: 100 днів Маркіяна Мальського. Відкрите інтерв'ю з головою Львівської ОДА
Нагадаємо, Андрій Садовий тричі підтвердив, що не висуватиме свою кандидатуру на посаду міського голови Львова наступного року. Зазначимо, він обіймає цю посаду вже 14 років. Але ані політичні експерти, ані соціологи у це не вірять.
Додамо, міського голову Києва Віталія Кличка нещодавно звинуватили у розкраданні бюджетних коштів та у державній зраді. Щодо нього відкрили кримінальне провадження. Віталій Кличко звинувачення відкидає і заявляє про політичний тиск, адже на його посаду нібито претендує генеральний продюсер телеканалу «1+1».
За даними Tvoemisto.tv, суд може обрати запобіжний захід Андрієві Садовому у понеділок, 25 листопада.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти
- Чи поїде моя пляшка на переробку або Що стримує львів’ян від сортування сміття
- Молодий і динамічний. Як Сихів стає конкурентом центральній частині міста
- «Про результат повідомимо згодом». Як працює Гаряча лінія Львова
- У білих халатах і з рентгеном. Як працюють львівські реставратори
- Портрет львівського туриста. Хто сюди їде і навіщо
- Відпустка за відпусткою. Хто дбає про Львів замість Садового
- На Різдво до Остапа. Як львівський художник зібрав у своїй квартирі триста колядників
- Зберегти не можна штрафувати. Як Львів охороняє історичне середовище
- Право на навчання. Як шукати помічника вчителя у Львові
- Як у Львові перероблятимуть сміття у добриво. Приклад Польщі
- Без цукру, без хліба немає обіду. Як змінити меню у львівських школах
- Метро та ІТ-курси для незрячих. Хто і як робить Львів кращим
- Заморожена Ряшівська. Чому три кілометри вулиці будують сім років
- Тарас Кльофа: Військові зараз мають усі медикаменти – їм бракує уваги
- Місто розумних та жорстких. Як регулюють світлофори у Львові
- Доглядачі коминів: як працюють львівські сажотруси. Фоторепортаж
- Фонтан і мобільна служба для хворих дітей. Які ініціативи потрібні Сихову
- Озеро та дорога на кладовище. Що хочуть втілити у Шевченківському районі
- «Бабки знають, під чим підписуються». Як пройшло обговорення реконструкції площі Довженка
- Спорт, спорт і ще раз спорт! За який проект проголосувати у Франківському районі
- Школа самооборони та нова музична апаратура. Чого потребує Личаківський район
- Червона доріжка для батюшки. Як живе церква Московського патріархату у Львові
- Окремий світ або все, що треба знати про поховання у Львові
- Дитмайданчики та тротуар для Лесі. Що нового хочуть зробити у Залізничному районі
- Обсерваторія, арфа та пригодницьке містечко. Проекти Громадського бюджету в Галицькому районі
- Бався, вчись, чекай на гроші. Чого навчила Нова українська школа за перші місяці
- Я прийшов — авта нема. Як у Львові забрати машину зі штрафмайданчика
- Різати не можна пересадити. Хто у Львові може зрізати дерева
- Пацієнта не цікавить слово «ймовірно». Як львівським закладам запобігти поширенню гепатиту
- Звірюка в короні. Скільки пам'ятників ЗУНР потрібно Львову
- Чому у Львові не живуть пінгвіни. Як містам підготуватись до кліматичних змін
- Гарячий і вологий. Яким може стати Львів через зміни клімату
- «Можна пагромче і на русскам». Як у Львові обговорювали громадський простір біля Палацу Хоткевича
- 60 грн на добу. Хто заплатив за турне Андрія Садового Україною. Інфографіка
- Як виглядають перші класи львівських шкіл перед 1 вересня. Фото
- Знайти квартиру у Львові: 5 шахрайських схем і як їх оминути
- Архітектура Незалежності. Що Львів втратив і здобув за 27 років
- Виграти і чекати. Чому втілення проектів Громадського бюджету розтягується на роки
- Дістати колію з кущів. Чи поїдуть електрички на Знесіння та Личаків
- Історія ремонту вулиці Личаківської у датах і цифрах. Візуалізація
- Перший раз у нову школу: за що платитимуть батьки першокласників
- Тут ростуть гранат і кава. Як у центрі Львова працює таємний ботсад
- Ігри розуму. Як рекордна кількість вступників змагається за ІТ-місце у Львові
- Мистецтво не може бути ворожим. Чому зникають львівські радянські мозаїки
- «Та набийте їм морди»: як пройшли слухання щодо будівництва сміттєпереробного комплексу у Львові
- Як починалося IT у Львові. Історичні фото
- Як працює перша державна сортувальна станція на Львівщині
- Вудка замість риби. Що таке соціальний бізнес та чому ним займаються у Львові
- Чи потрібен Львову приватний пологовий будинок
- Знайти відьму та спалити. Як минули слухання про будівництво приватного пологового у Львові
- Великий Львів. Чи зможе місто об’єднати приміські села і розширити свої межі
- (Не)довести Львів до межі. Навіщо місту План сталої мобільності
- Таблетки для історії. Чи збереже Львів ще одну старовинну аптеку
- Як у Львові працює центр «всиновлення» тварин
- Друга цісарська. Одна з найстаріших шкіл України цьогоріч святкує 200-річчя
- У гості до пана Едзя: чому у Львові не вистачає громадських туалетів
- Львів спить, Шептицький працює. Репортаж з першої цілодобової бібліотеки
- Спортивний інтерес. Чому львів'яни неохоче займаються спортом
- Наукові туристи. Як Львів заробляє на конференціях
- Обранці на мільйон. Рейтинг найбагатших і найбідніших народних депутатів Львівщини
- Львів’яни не поспішають сортувати. Репортаж зі сміттєсортувальної лінії у Львові
- Зміниться багато. Як реформують медицину за межами Львова
- «Любовь всєгда права». Як у львівських кнайпах і далі крутять російську музику
- Тарадайки та пижики: на чому їздили львів'яни. Історія у фотографіях
- Трамвай, веломаршрут чи стадіон. Що насправді треба Винникам і Львову
- Скромні та багаті. Що задекларували нардепи-мажоритарники Львова