
Фото: Роман Балук
Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
Сьогодні уряд затвердив перспективний план Львівщини, за яким регіон поділили на 19 районів та 73 ОТГ. До Львівської ОТГ ввійшли 11 громад, зокрема суперечливі Винники та Брюховичі, а Сокільникам дозволили створити власну громаду.
Тvoemisto.tv на прикладі Львівської ОТГ дізнавалося, що зміниться для громад, чи зможуть вони обирати депутатів Львівської міськради та яким буде бюджет.
До Львівської ОТГ ввійшли Львівська, Брюховицька, Винниківська, Грибовицька, Грядівська, Дублянська, Зашківська, Лисиничівська, Малехівська, Рудненська та Рясне-Руська громади.
Втратять свій статус
За словами експерта з виборчого права Юрія Танасійчука, на Львівщині скасують чинні адміністративні одиниці, як-от селиша, села та міста і вони фактично втратять свій статус. У селах та містечках не обиратимуть депутатів місцевих рад і голів. Водночас Львів набере нових адміністративних меж із цими населеними пунктами.
«Можна розраховувати щонайбільше на старост або представництво виконавчих структур на місцях. Де зараз є місцеві ради, там утворять місцеві адміністрації на кшталт Сихівської чи Галицької адміністрації. Всі рішення, які раніше приймали на місцях, тепер погоджуватимуть виключно у Львівській міськраді», – пояснив Юрій Танасійчук.
Тепер ці громади обиратимуть міського голову Львова, депутатів міської ради і свого старосту. Також експерт пояснив на прикладі Брюховичів, які функції збережуться у громади.
«До прикладу, Брюховичі стають частиною Львова. Всі рішення, які їх стосуються, ухвалюватиме Львівська міська рада. Не буде окремого бюджету селища, а буде лише виконавча структура і управляти нею буде або місцева адміністрація, яку створить міськрада, або староста, який матиме секретарів-референтів, допоміжний апарат. Вони прийматимуть заяви і подаватимуть їх на розгляд ради, а також вестимуть облік та статистичні дані. Всі бюджетні програми, фінансування буде можливим після рішень Львівської міськради, профільних комітетів і виконавчого комітету ЛМР», – розповів Юрій Тарасійчук.
Чи можна обрати свого депутата?
64-х депутатів у Львові обиратимуть у нових межах. Але Львів все одно буде поділений на 6 округів, попри те, що додадуться навколишні території. До прикладу, ті ж Винники, каже експерт, як такого свого окремого депутата обирати не будуть, вони будуть включені в один із шести виборчих округів і будуть обирати у межах великого округу. Тому Винники не зможуть розраховувати на те, що матимуть певне представництво у кількості двох чи трьох депутатів у міській раді, так само як будь-який інший населений пункт.
«Винники з Лисиничами і Личаківським районом матимуть один округ. По ньому будуть регіональні списки різних партій і люди будуть голосувати за партії. Тому імовірність того, що хтось із винниківчан буде першим номером у списку партії і ця партія потрапить у міськраду, доволі невелика. Партії не будуть зацікавлені ставити винниківчанина першим, так як Винники це буде ¼ кількості виборців, краще когось наново у Личаківському районі», – пояснив Юрій Танасійчук.
Поглинання Львовом чи розвиток територій
Експерт погоджується з позицією, що Львову потрібно розростатися, але важливим є питання формату. А варіант, який відстоював міський голова Львові, для експерта є неприйнятним.
«Очевидно, що на ці міста чи села чекало рано чи пізно поглинання, але важливим є питання формату. Те, що затвердив Кабмін і відстоював Андрій Садовий, для мене є не прийнятним. Є аналогія великої агломерації, розширення міста зі збереженням адміністративного устрою. Прага, до прикладу має 16 органів місцевого самоврядування. Кожен мікрорайон має свій депутатський склад, свою адміністрацію. У них ця модель працює. Можливо, це занадто роздрібнено, щоб таким шляхом йти, але на мою думку, зберігати представництво навіть історично для Винників, яким понад 700 років, тощо – вважаю, це було б правильною моделлю інтеграції зі Львовом зі збереженням певних можливостей і автентики самих адмінодиниць», – наголосив Юрій Танасійчук.
Він додав, що історія показала, що якщо адмінодиниці не зберігається, то достатньо швидко цей населений пункт просто розмивається і зникає.
«Так було з Сиховом, Кульпарківим, Хуторівкою. Львів’яни про них вже майже не пам’ятають як про окремі населені пункти», – зауважив експерт.
Бюджет також буде спільним: всі податки надходитимуть до міськради.«Чи буде чесний, пропорційний, вмотивований, системний розподіл розподіл коштів на видатки, розвиток інфраструктури територій при нинішньому мерові – це питання», – зауважив експерт.
Водночас міський голова Львова Андрій Садовий не приховує радості від ухваленого рішення про затвердження Львівської ОТГ у форматі «Великого Львова», адже від Львова не вдалося «нічого відірвати».
Натомість своє обурення уже висловив мер Винників Володимир Квурт, який сказав, що уряд не просто ліквідував місто як адміністративну одиницю, а знищив соціальний простір.
«Нас позбавили права бути територіальною громадою, а, отже, самостійно вирішувати свої проблеми та визначати свій розвиток. Це антидемократичне рішення, а отже реформа децентралізації у підсумку звелась до імітації демократичних змін. Знищення Винниківської громади – результат, який цілком протилежний завданню цієї реформи, яка передбачала самодостатній розвиток та зміцнення місцевих громад в Україні», – сказав Володимир Квурт.
При цьому мер Винників додав, що готовий продовжувати боротьбу за збереження міста і оскаржити це рішення в суді. Також Винники планують звернутись до міст-побратимів в Польщі, Чехії, Італії, Німеччині.
«М’яч буде» на стороні Львівської міської ради
Як уточнив у коментарі Тvoemisto.tv т. в. о. директора департаменту економічної політики ЛОДА Степан Куйбіда, громади справді мають право оскаржувати рішення Кабміну. Він сподівається, що вибори 25 жовтня відбудуться уже на новій адміністративно-територіальній основі.
«Львівська ОДА подала уряду конфігурацію із 72-х об’єднаних територіальних громад ще 17 квітня. Різні дискусії точилися навколо, але на рівні області ми провели достатню кількість консультацій та обговорень. Кабмін ухвалив рішення з технічними доопрацюваннями, це була зміна в частині Магерівсько-Добросинської громади. Чекаємо на опубліковане остаточне рішення», – повідомив Степан Куйбіда.
Щодо Львівської ОТГ, то «м’яч буде» на стороні міської ради, каже посадовець. На питання, чи громади зможуть відстоювати свої інтереси у міськраді, він відповів, що вони все одно матимуть представництво у потенційній раді, у виконкомі, і в органах самоорганізації населення.
«Ми мусимо дуже прискіпливо дивитися, як вони будуть реалізовувати свої функції у частині самоврядування на територіях, які потенційно увійдуть до складу їхньої об’єднаної громади», – сказав він.
Додамо, що Львів хотів приєднати 20 ближніх сіл та містечок, втім уряд дозволив Мурованому та Сокільникам створити власні громади.
Христина Гоголь
Вікторія Ейсмунт
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти