
фото: www.skyscrapercity.com
Галя балувана. Як Львів спустили з рейтингових небес на землю
У кожному місті соціологи опитали 800 мешканців, як вони оцінюють комфортність свого міста та становище із транспортом, дорогами, безпекою, медициною тощо. «Покращення в жодній сфері за рік не відбулося, – коментує керівник агенції «Рейтинг» Олексій Антипович. – Торік 60% опитаних львів’ян були задоволені вивезенням сміття, цього року 60% незадоволені. Якби не сміття, Львів щонайменше залишився б у трійці лідерів. За всіма сферами Львів має усереднені показники».
Презентацію можна переглянути за лінком.
Дискусійна платформа «Твоє місто» зібрала експертів та представників міської влади (останні, щоправда, здебільшого прийти не змогли), щоб обговорити причини такого невтішного результату та шляхи його покращення. Варіанти відповіді на перше питання загалом вкладаються у класичні п’ять стадій переживання лихої звістки.
Заперечення: дослідження неправильне
«Назва цього дослідження неправильна», – каже член Комітету підприємців Львівщини Роман Зафійовський. Мовляв, оцінка ситуації в місті занадто суб’єктивна – кожен мешканець, відповідаючи на запитання анкети, керувався власними критеріями. «Здивували високі показники, які отримав у цьому дослідженні Харків, – додає він. – Думаю, що зниження показників Львова пов’язане з тим, що росте конкуренція між містами. Як корінний львів’янин я не вважаю, що ми дев’яті: ми все-таки перші. Я гордий за своє місто».
Головний редактор онлайн-видання «Збруч» Орест Друль називає назву «рейтинг міст» претензійною та зорієнтованою на медійний резонанс. «Насправді це опитування відбиває різницю між очікуваннями та реальною ситуацією. Ця різниця має вплив на результати виборів. Але в різних містах ситуація не до порівняння, та й різні показники мають різну вагу», – коментує він.
«Це думка львів’ян про їхнє місто, – пояснює аналітик Міжнародного республіканського інституту Тарас Бик. – І рейтинг сприйняття якості міської влади». Він додає, що за кількістю подорожей до європейських країн Львів є третім після прикордонного Ужгорода та Івано-Франківська: «Люди бачать кращі міста й мають завищені вимоги до комфорту у власному місті».
Гнів: львів’яни занадто вимогливі
Генеральний директор та співвласник мережі аптек D.S. Олег Никулишин розповідає, що вже вісім років проводить опитування своїх працівників по всій Україні. «Львів завжди був найменш задоволений. Хмельницький – щасливий, Тернопіль скаче, а у Львові - все погано. Галя балувана! Управляти таким містом важко», – нарікає підприємець. І натякає, що одна з причин незадоволення львів’ян власним містом – дії «певних посадовців», скеровані на піар і політичну боротьбу, а не добробут містян.
Костянтин Баранюк з управління транспорту Львівської міської ради дивується, що респонденти так низько оцінили велосипедну інфраструктуру міста – адже доріжки робляться! «Я б урахував географічні особливості Львова: тут не цілковита рівнина, як у Ляйпціґу чи Лодзі, й велосипедистам важко їздити», – додає він.
«Це дослідження – дзеркало, що відбиває складові проблеми. Ми можемо нарікати на дзеркало, а можемо використати його, щоб покращити свій вигляд», – коментує соціологиня Вікторія Бриндза. Вона вбачає в результатах опитування привід для здорової конкуренції між містами, а ще – індикатор того, чи Львів боїться включитись у цю конкуренцію на рівних умовах. «Воно піднімає рівень наших прагнень і привертає увагу до проблем. Можна сказати, що все через сміття, але це не так», – резюмує Бриндза. Й погоджується, що Львів і Київ, які найсильніше опустилися в рейтингу в порівняно з минулими роками, мають найвимогливіших мешканців.
Торг: усе не так погано, як видається
У колонці, написаній для Tvoemisto.tv після публікації результатів дослідження, заступник міського голови Андрій Москаленко запропонував порівнювати Львів не лише з українськими містами, а з польськими або німецькими. Цю ідею він повторює під час дискусії, а також додає, що незадоволення мешканців Львова – наслідок браку комунікації з владою. «Якщо вони кажуть, що транспорт – це проблема, наше завдання – розповідати мешканцям, що ми вирішуємо цю проблему через впровадження електронного квитка», – навів приклад Москаленко.
«Я вважаю що ми покращили ситуацію з залученням громадян до прийняття рішень. Зокрема, впровадили громадський бюджет, – не погоджується з оцінкою респондентів опитування депутат ЛМР Валерій Веремчук. – Можливо, проблема в тому, що депутати міської ради зосереджені на роботі в межах своїх округів і мешканці решти території міста їх не знають. А медіаресурс міського голови перекриває можливості будь-якого депутата чи політичної сили». Львів’янам, на його думку, варто знати, що торік бюджет розвитку міста становив 2,2 мільярда гривень, і подумати, чи не можна було використати ці гроші ефективніше.
«Ми не питаємо респондентів, чому вони не задоволені тією чи іншою сферою, – пояснює Майкл Дракман, Директор українського офісу Міжнародного республіканського інституту. – Тим часом у Києві зустріч із міським головою Віталієм Кличком значною мірою звелась до пояснень, чому люди не бачать покращення. Міська влада Львова може провести фокус-групи, щоб з’ясувати, чому певні показники є поганими і що можна зробити, щоб виправити ситуацію».
Співзасновниця «Твого міста» Світлана Жаб’юк розповіла, що, отримавши запрошення на дискусію про результати рейтингу, деякі керівники комунальних підприємств відреагували щирим подивом: мовляв, як це нас стосується? «Не всі розуміють, що це їхня відповідальність», – каже вона.
Депресія: ні, все-таки все погано
«Гордість за своє місто й відчуття причетності до того, що Львів у трійці, дуже надихали мене в попередні роки. Коли я побачила дев’яте місце, я замислилась: важливо чи не важливо, на якому місці Львів у загальнонаціональному рейтингу? Значно важливіше дивитись на динаміку, – розмірковує засновниця Форуму видавців Олександра Коваль. – Показники сприйняття й відчуттів не можуть бути об’єктивними, тож, можливо, слід застосовувати вимірювані показники – наприклад, скільки людей впихається в одну маршрутку, скільки ям на одному квадратному метрі тротуарів… Добре, що місто приваблює туристів, але ми не знаємо, який відсоток доходу міста становлять гроші від туристичної індустрії. А найбільше я стурбована стагнацією в гуманітарній сфері. Коли щось погіршується, це значить, що щось відбувається, а коли все рівненько-сіренько, це означає болото».
Директорка центру вивчення громадської думки «Соціоінформ» Наталія Зайцева-Чіпак останнім часом часто буває у Вінниці. «Мені сказали: вам не потрібне таксі, в нас громадський транспорт ходить за розкладом. Я була шокована. Отже, це можливо!? Чому ж наше місто не забезпечило нормального перевезення пасажирів?», – розповідає вона, і пропонує зосередити зусилля на тих сферах, де відчувається погіршення становища. «Коли ми розслабляємось, починається деградація. За останні роки ми справді стали вимогливішими, адже після Революції гідності стали почуватись гідними. А гідність вимагає, аби ситуація довкола тебе теж була гідною», – говорить соціологиня.
Керівник Агенції європейських інновацій Іван Кульчицький називає чинником, що зменшує результативність вирішення проблем у місті, відсутність «дружньої співпраці» між керівництвом Львова та області. «Бізнес готовий до співпраці з владою, але не завжди влада відкрита до цього. Дивно, що це дослідження не спричинило розбір причин і певний діалог у міській владі», – додає директорка і співвласниця компанії «Шокобум» Ірина Петелицька.
Прийняття: нам є над чим працювати
«Погані новини – це хороші новини, – оптимістично коментує керуючий партнер юридичної компанії «Ейч. Ді. Партнерз» Володимир Глащенков. – Що комфортніше середовище, то більше людина розслабляється. Предки залишили нам неймовірне місто, яке ми дуже любимо, тож ми вважали, що все вже маємо, й нам не потрібно докладати зусиль. Це опитування нас витверезило». Юрист вважає, що треба думати про те, як змінити ситуацію, що можна зробити, щоб виправити становище в проблемних сферах, чим можна допомогти тим, хто над цим уже працює. «Ми не маємо узгодженої стратегії, ми часто не готові підтримати одне одного. Поки ми будемо толерувати декларативні інформаційні приводи, не відстежуючи результату, ситуація не зміниться», – каже він.
Додає оптимізму й твердження Олексія Антиповича, що, згідно з дослідженням МРІ, Львів – найменш патерналістське місто України: громадяни тут не очікують від влади, що вона вирішить усі проблеми, а готові брати на себе відповідальність за зміни.
Від міської влади Олександра Коваль очікує, що вона відреагує на результати дослідження відкритістю та покаже, що настрої львів’ян враховуються, усвідомить проблеми та складе план їхнього розв’язання. «Для влади це опитування – дороговказ, за яким можна будувати свої плани», – каже президент Львівського туристичного альянсу Олег Засадний.
Експерти Міжнародного республіканського інституту готові співпрацювати як з владою Львова, так і всіх інших міст, для кращого засвоєння уроків рейтингу.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня