
Фото з Facebook
Місто та громадські ініціативи: «Зрад у п’ять разів менше, ніж пишуть у пресі»
Львів’яни активніші та ініціативніші за мешканців більшості українських міст і регіонів. Вони схильні покладатись на власні сили, а не чекати, що їхні проблеми вирішить держава. Про це свідчать результати як торішнього опитування соціологічної агенції «Фама», що вимірювало «індекс щастя» львів’ян, так і цьогорічного дослідження агенції «Рейтинг». Та все ж рівень упередження до соціальних ініціатив у Львові залишається високим, а рівень довіри в суспільстві – низьким. На дискусії «Як збільшити вплив громадянського суспільства на якість життя мешканців?» в Українському католицькому університеті говорили про прості алгоритми, які могли би допомогти львів’янам започатковувати громадські ініціативи, а міській владі – підтримувати їх. Tvoemisto.tv занотувало найважливіше.
Мар’яна Малачівська, Соціологічна агенція «Фама»:
Фото з відкритих джерел
– За результатами дослідження, львів’яни оцінюють якість життя в місті на 3,5 бала за п’ятибальною шкалою. Це суб’єктивний показник. Водночас 65% львів’ян щасливі. Оцінюючи якість життя, львів’яни дивляться на місто крізь призму свого комфорту: що більше людина задоволена, то вище оцінює якість життя загалом. Потенціал громадської активності дуже високий – майже 50% львів’ян каже, що їхнє життя залежить від них. З часом рівень патерналізму в суспільстві буде падати, треба просто показувати людям успішні приклади.
Громадській активності сприяє й кількість вільного часу: середній показник по місті – 27-29% часу, що залишається вільним від сну й роботи. Проте громадською роботою займаються лише 4%. У волонтерських заходах на підтримку армії брали участь 6%, із місцевими депутатами контактує 1%, на гарячу лінію міста звертались 4%. Львів’яни активно висловлюють свої думки, вони критичні у зауваженнях і активніше за мешканців інших міст комунікують між собою.
Олександра Сладкова, ЛКП «Інститут просторового розвитку»:
Фото: galinfo.com.ua
– У нашому суспільстві багато фріків у доброму розумінні цього слова – людей, яким потрібно щось робити. Україна сама себе намагається врятувати. В нас період соціальних мутацій – подібний механізм у біології призводить до розвитку. Через кризу довіри до влади кількість соціальних ініціатив в Україні на порядок більша, ніж, наприклад, у Польщі, де я навчалася. Я не впевнена, що у Львові їх більше, ніж деінде – можливо, їх краще видно, бо міська влада прислухається до них і не створює перепон для їхнього втілення.
Нам необхідно налагодити механізм громадських обговорень. Варто починати обговорення з концепцій, а не проектів, адже, коли людям пропонують готовий проект, зауваження мешканців є запізнілими. Якщо ж на них не реагують, то починається боротьба. Правила участі громади в обговоренні повинні бути чітко прописані. В німецькій процедурі громадських обговорень для кожної висловленої думки є чотири опції: 1. Дякуємо, це була цінна ідея, беремо її до проектування; 2. Ні, це хороша думка, але ми не беремо її до проектування з таких ось причин; 3. Це зауваження не стосується проекту. 4. Це вже передбачено проектом. Нам теж потрібні такі правила.
Спроби порозумітись із мешканцями будинків і дворів часто бувають невдалими. Коли кажеш їм, що потрібно організувати паркомісця, вони насторожуються: мовляв, ви хочете перетворити наш двір на парковку й продати сусідній новобудові! Нічого, що їхні машини й без того стоять у дворі, наприклад, на газонах? У двір, де мешканці багато скаржаться на погані умови, але не можуть домовитись, немає сенсу вкладати гроші. Бо навіть якщо вкласти півтора мільйона й усе відремонтувати, вони все одно перегризуться. Й далі паркуватимуться на газонах, і поставлять п’ятиметровий паркан навколо дитячого майданчика, щоб м’яч не влучив у машину, і позрізають дерева перед вікнами.
Це неправильно, що місто ремонтує лише найбільш занедбані двори та будинки, які мешканці не змогли підтримати в належному стані. А якщо люди тримають свій дім у порядку, але хочуть його вдосконалити, влада відмовляє, бо в них і так усе гаразд. Мені подобається підхід GIZ, що пропонувала мешканцям дворів подавати заявку з поясненням, чого саме їхній двір, із відмовою від паркування автомобілів у дворі та згодою на дофінансування власним коштом. Або проект «Громади в дії», чиї ініціативи втілюються у Львові частково коштом європейських інституцій, частково – за гроші, зібрані львів’янами. Споруджена в межах цієї ініціативи пергола днями відкриється в Рясному.
Потрібно вчитися спілкуватись і не починати кожну розмову зі звинувачення. Зради у Львові разів у п’ять менше, ніж пишуть у ЗМІ. Люди бувають дуже креативні в пошуку зрад. Розмову треба починати з запитання, адже нам не вистачає довіри й діалогу.
Анна Решетник, «Львівська освітня фундація»:
Фото з відкритих джерел
– Наш проект «Добрий сусід» покликаний допомагати людям, що опинились у скруті. Ми почали з того, що відремонтували квартиру молодій дівчині, що сама виховує дитину. Її умови життя були жахливі. Коли почали ремонт, приєдналися сусіди. В їхньому будинку тік дах, а вони сиділи й нічого не робили – коли йде дощ, значить, буде мокро. А тепер одна жінка вирішила піти до ЛКП й вимагати ремонту. Коли не вийшло з ЛКП, вона зателефонувала на гарячу лінію міста, й наступного дня приїхала вантажівка з руберойдом. Так жінка відчула, що долучається до змін.
Отже, попит на активності є. Людям потрібно дати схему й показати приклад. Часом, щоб включитись до ініціативи, людині потрібні елементарні інструкції.
Наталія Бордун, Інститут лідерства та управління УКУ:
Фото з відкритих джерел
– Зміна якості життя відбувається через прості, банальні, малі речі – це не завжди голлівудські сценарії. Кілька років тому я була в Нідерландах і бачила приклад міста, де багато людей отримали доступне житло, але індустріальний потенціал регіону не виправдав сподівань. Тоді ці люди об’єднались і почали вирощувати овочі. Ініціатива «Добрий сусід» є підтвердженням тому, що в нас це може працювати.
Існує механізм соціального замовлення, коли міська влада виділяє громадянським ініціативам та організаціям кошти, аби вони надавали послуги громаді. У Львові він не працює. Ми з’ясували, що міська влада не запустила цей механізм через побоювання, що громадські організації будуть обманом отримувати кошти, але не надавати якісні послуги. Ми мали б контролювати екологію громадської активності, перешкоджати появі штучних громадських ініціатив.
Наш інститут – це майданчик, де соціально активні люди, охочі щось змінювати, співпрацюють і діляться досвідом. Порівнюючи досягнення наших випускників у Львові з ситуацією в інших містах, я доходжу висновку, що ми живемо в дуже активному місті. Громада має вплив. Результати цього впливу – велодоріжки, озеленені території, дитячі майданчики тощо. Громадські активісти стають працівниками міської ради й мають змогу впливати на політику місцевого самоврядування. Але наступний етап – не просто впливати на міську владу, а ставати частиною процесу формування стратегії на майбутнє, порядку денного міста.
«Твоє місто»
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня