
фото: life.pravda.com.ua
Уляна Супрун у Львові: Усі громадяни матимуть доступ до усіх лікарень
Коли запрацює нова модель фінансування охорони здоров’я, гроші підуть за пацієнтом: держава оплачуватиме кількість пацієнтів, а не міфічні «ліжка» чи кількість населення, що мешкає біля лікарні. 24 квітня виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун розповіла у Львові, як змінюватиметься медична система в країні. Tvoemisto.tv занотувало головне з її виступу та поставило пані Супрун декілька запитань.
Якою буде нова модель фінансування медицини?
Зараз ніхто не може сказати, скількох пацієнтів лікували, скількох вилікували, які ліки купили, чи взагалі ці ліки допомогли. Ми – зможемо. Міністерство фінансів нарешті розумітиме, куди йдуть гроші медичної субвенції.
Зараз, заходячи до лікарні, пацієнт не знає, скільки коштуватиме його лікування. Натомість, тепер матимемо визначені тарифи та чіткий розподіл: за що платить держава, за що органи місцевого самоврядування, за що – сам пацієнт, і де він може отримати допомогу, якщо не може оплатити лікування самотужки.
Головне – бути здоровим, виконувати призначення свого лікаря й не потрапити в стаціонар, тому профілактична медицина дуже важлива – вона дозволяє не хворіти й не платити за лікування.
15 вересня кожного року Кабінет Міністрів затверджуватиме гарантований державою пакет послуг і ліків. Червоний список – те, чого держава не покриває, зелений – те, що покриває стовідсотково (первинна, екстрена медична та паліативна допомога), синій – діагностичні, стаціонарні послуги, послуги спеціалістів і деякі ліки – держава оплачує частково, а частина вартості компенсується за рахунок приватного страхування, роботодавця тощо.
Ми розмовляємо з «Укрзалізницею», щоб вона закрила свою систему охорони здоров’я, що дублює державну, й передала ці кошти на додаткове страхування для своїх співробітників. У нас є законопроект про те, що учасники війни на Донбасі, які мають інвалідність, довіку отримуватимуть медичні послуги безкоштовно.
Хто і як розподілятиме гроші на медицину?
Буде створено окремий центральний орган влади – Національну службу здоров’я України, незалежну від МОЗ. Щось на зразок Національного антикорупційного бюро. Служба буде розпорядником коштів на лікування. Ця модель гарно діє у Великій Британії, Іспанії, Норвегії та інших країнах і була рекомендована нам усіма міжнародними експертами. На цю систему зараз переходить Польща, бо їм не вдалася система приватного страхування. Нам це дозволяє найефективніше використовувати податки, не утримуючи систему, а оплачуючи конкретні послуги.
Всі будуть мати доступ до всіх лікарень. Не буде такого, що одні мають «Феофанію», другі – «Охматдит», а інші – четверту лікарню на Троєщині. Національна служба здоров’я буде платити за договором за медичні послуги гарантованого пакету закладам будь-якої форми власності – державним, приватним чи комунальним. Гроші йдуть до лікаря й лікарні, обраних пацієнтом. Ви самі будете вирішувати, куди йдуть державні кошти: це супердецентралізація медичної системи.
Читайте також: Найміть собі лікаря. Українців очікує кардинальна реформа медицини
Коли це все станеться?
Ми подали чотири законопроекти: №6327 — про державні фінансові гарантії, №6328 — додаткові гарантії для учасників війни, №6329 — зміни до Бюджетного кодексу, бо міняємо спосіб оплати медичних послуг, і №6347 — зміни до закону «Про публічні закупівлі», бо ми будемо закуповувати медичні послуги, а їх немає зараз у цьому законі. Проекти вже зареєстровані. Ми сподіваємося, що з 16 травня вони будуть подані на порядок денний і до кінця червня проголосовані. Нам важливо почати з першого липня, щоб до кінця року Національна служба здоров’я була створена і працювала. 15 вересня маємо визначити пакети гарантованих послуг і вкластися в бюджетний процес на 2018 рік.
Якщо цього не зробити, то частина процесу буде відкладена на 2019 рік, коли в Україні відбудуться вибори, нова Верховна Рада, новий уряд, і ніхто не займатиметься реформами. Якщо ми зараз не зможемо ухвалити ці законопроекти, то втратимо п’ять років. А це п’ять років, коли ми вмираємо на сім років раніше, ніж пересічні європейці. П’ять років корупції та витягання грошей із вашої кишені.
Читайте також: Без черг, але за записом. Що хочуть змінити в поліклініках
Що таке госпітальні округи, які збираються створити, зокрема, на Львівщині?
Госпітальні округи – вдосконалена мережа закладів, які надаватимуть послуги, гарантовані державою. Зараз Львівська обласна рада опрацьовує ті госпітальні округи, які вони подали. Округів десять, і вони не зовсім підходять до вимог, але, якщо є аргументація, то вони зможуть усе вирішити. Я щойно говорила з головою Львівської обласної ради. Вони приїдуть до Києва, ми сядемо з профільним заступником міністра Павлом Ковтонюком, із міністерствами фінансів, економіки та регіонів і обговоримо це. В наступному році ми будемо мати в бюджеті інвестиційні проекти, і області, які першими визначаться зі своїми госпітальними округами, зможуть податись найшвидше. Це дозволить удосконалити лікарні, які потребують ремонту чи нової апаратури.
Відповіді на запитання Tvoemisto.tv:
Хто в медичному середовищі найбільше чинить спротив реформам?
Ті, хто займається корупцією, беруть відкати від фармацевтичних компаній. Ті, хто не хоче заробляти 10-12 тисяч гривень кожного місяця, бо зараз мають 10 тисяч «подяки» на кожній операції від пацієнта, не хочуть змін. Вони говорять сімейним лікарям або лікарям екстреної медичної допомоги неправду про те, ніби всіх будуть виганяти з роботи. Насправді ми не будемо нікого виганяти – навпаки, лікарі отримають кращі умови роботи та зарплатню. Екстрена медична допомога буде далі існувати, ми будемо мати в лікарнях відділення невідкладних станів, на машинах працюватимуть лікарі догоспітальної допомоги.
Читайте також: Без черг: у львівській поліклініці діє сервіс онлайн-запису до лікаря. Як це працює
У Львові минулого року провели перший відкритий конкурс на посаду головлікаря «Охматдиту». Як ви оцінюєте результати, і чи будуть такі конкурси проводитися на посади керівників інших комунальних лікарень?
Ми вже проводимо в київському «Охматдиті» відкритий конкурс. І готуємо з антикорупційними громадськими організаціями новий порядок обрання головних лікарів. Відкритий конкурс дає кандидатам найбільші можливості та знижує корупційні ризики – ніхто не зможе купити собі посаду. Потрібен час на те, щоб провести конкурси на посади всіх головних лікарів, бо кожен із них має контракти. Але з часом ми це зробимо.
Як ви оцінюєте старт програми «Доступні ліки»?
У більшості областей це працює дуже гарно. Львів, натомість, дуже повільно розпочав у не робив усього, що повинен був. Чому так – не знаю. На другому тижні програми ми не мали жодної аптеки, що записалася до участі в ній. Зараз їх уже більше, вони включилися. Кожного тижня розвивається мережа, пацієнти зрозуміли, що вони мають отримувати рецепти від свого лікаря. Бо насправді ця програма починається не в аптеці, а з лікаря – треба піти до нього по рецепт, а тоді вже до аптеки, щоб отримати ліки безкоштовно або за невеликі гроші.
Чи існують корупційні ризики тут, і як контролюватиметься виділення бюджетних коштів аптеками?
Аптеки раніше отримували бюджетні кошти – були інші програми компенсації. Вони отримуватимуть кошти двічі на місяць і двічі на місяць звітуватимуть. Ми можемо перевірити, хто виписував рецепти і чи стільки рецептів було в кожній із тих аптек. І коли будемо мати електронну систему охорони здоров’я, буде реєстр пацієнтів, реєстр лікарів, і ми почнемо програму електронного рецепта. Буде набагато простіше стежити за звітами і компенсувати кошти аптекам.
Зоя Красовська
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня