
фото: Igor Zinkevych / facebook
Е-квиток і старі маршрутки. Як зміниться транспортна система Львова
Минуло п’ять років, і регулярні колапси – такі як листопадовий і нещодавній січневий – засвідчують, що транспортна система не працює як слід і залишається головним болем для львів’ян. Вирішити цю проблему обіцяють у два способи: змінивши умови співпраці з перевізниками і запровадивши електронний квиток.
Хто возитиме львів’ян у 2017 році?
Окрім «Львівелектротрансу», пасажирів у Львові перевозять п’ять компаній. Найбільшу кількість маршрутів, зокрема всі радіальні та нічні, обслуговує комунальне АТП-1. Решта розподілена між чотирма приватними підприємствами, які мають свої автобуси, але також наймають субпідрядників – дрібніші автотранспортні підприємства та водіїв-підприємців із власними автобусами.
Така ситуація склалася, бо на конкурс міська влада виставила лише дуже великі лоти (набори маршрутів, які повинна обслуговувати фірма-претендент), тож невеликі компанії не мали шансів на успіх у тендері, та й великим підприємствам не вистачало ресурсів. На думку голови громадської організації «За якісний транспорт» Святослава Товстиги, такі умови вигідні для великих автотранспортних підприємств – конкурентів, які могли б обслужити таку кількість маршрутів, у місті немає.
У грудні 2016 року термін дії угод із перевізниками добіг кінця, й міська рада мусить провести новий конкурс. Проте оголосили його лише 5-го січня; поки що угоди з перевізниками продовжили до березня. У новому конкурсі, який повинен пройти 20-го лютого, розміри лотів залишились майже такими самими, що й минулого разу. Тож годі сподіватись на появу нових гравців, попри те, що після листопадового конфлікту з перевізниками, коли після снігопаду на дороги не вийшло кількасот маршруток, міський голова натякав про можливе залучення підприємств із інших міст.
Цікаво, що, згідно з моніторингом ГО «За якісний транспорт», у першому півріччі 2016-го року найретельнішим перевізником було не комунальне АТП-1, а приватна компанія «Успіх-БМ». Це ставить під сумнів тезу міської влади про розширення муніципального автопарку як спосіб вирішення транспортної проблеми. На думку Святослава Товстиги, співпрацювати з приватними перевізниками можна – за умови рівних умов і належного контролю.
Хто і як контролює якість перевезень?
Зараз у Львові немає ні системи контролю якості перевезень, ні інструментів покарання за невиконання перевізниками своїх зобов’язань. Навіть за бажанням та наявності підстав міська влада не може перевірити компанію, в якої замовляє послуги: такої процедури немає в угоді.
Тому першим кроком до впорядкування автобусних перевезень має стати ухвалення норм технічного аудиту – системи критеріїв, за якими можна буде оцінити якість послуг. Це технічний стан автобуса та його зовнішній вигляд, чистота салону, вигляд і поведінка водія тощо. Також міська влада повинна розробити систему штрафів за порушення як цих технічних норм, так і дотримання кількості та регулярності рейсів. Керівник управління транспорту та зв’язку ЛМР Віктор Щир обіцяє, що штрафи будуть, але їх розмірів та деталей не називає.
Чи будуть маршрутки їздити регулярно?
Похвилинного графіка маршруток для кожної зупинки не існує. Водії орієнтуються лише на те, о котрій годині повинні бути на кінцевій зупинці. Умови конкурсу, що пройде у лютому, не передбачають запровадження графіка: в так званому паспорті маршруту, на який претендуватимуть перевізники, є лише початок і кінець роботи та інтервал руху. Хоча розклад прибуття транспорту на кожній зупинці, якого дотримуються перевізники, суттєво полегшив би львів’янам користування громадським транспортом.
На думку Святослава Товстиги, без чіткого похвилинного графіка руху та системи контролю його виконання наступний крок – запровадження електронного квитка для всіх видів транспорту – буде не більш ефективним за реформу 2012-го.
Коли у Львові запровадять електронний квиток?
17-го січня 2017-го року Верховна Рада ухвалила поправки до низки законів, що запроваджують поняття електронного квитка та вповноважують місцеві ради впроваджувати автоматизовану систему оплати за громадський транспорт. «Твоє місто» вже писало про переваги цієї системи.
Восени 2016-го року у ЛКП «Львівавтодор» створили спеціальний відділ, що куруватиме впровадження електронного квитка. Але повністю система запрацює не раніше 2018-го року. Гроші на впровадження електронного квитка позичить Європейський банк реконструкції та розвитку. Тим часом впроваджувати електронний спосіб оплати проїзду почали у трамваї на Сихів.
Як це працюватиме?
«Передайте за проїзд» у маршрутках більше не буде. Водій не відриватиметься від керма, щоб повернути решту. У кожному автобусі – як і в трамваї, тролейбусі – встановлять валідатор: спеціальний електронний пристрій, через який проводитиметься оплата. В ідеалі – заздалегідь придбаною карточкою, яку пасажир притулятиме до валідатора.
Карточки планують спершу роздавати безкоштовно, а потім – продавати в кіосках, супермаркетах і на пошті. Користуватись карткою задля обліку пасажиропотоку будуть вимушені й пільговики. Якщо ж пасажир не має карточки чи не встиг поповнити рахунок, він може оплатити проїзд готівкою, але коштуватиме це значно дорожче.
За що ми платитимемо?
За планами «Львівавтодору», пасажир платитиме не за разовий проїзд у транспорті, а за час поїздки.
Притуливши карточку до валідатора, пасажир оплатить цілу годину користування транспортом. У межах цієї години можна буде скільки завгодно пересідати між автобусами, трамваями і тролейбусами. Наприклад, проїхавши 15 хвилин у трамваї, почекавши 10 хвилин на зупинці й сівши на маршрутку чи наступний трамвай, платити ви не мусите: ваша законна година ще триває. Однак, якщо година вже минула, потрібно притулити картку знову.
Навіть для того, щоб проїхати дві зупинки, пасажир оплатить цілу годину (як, утім, і зараз – 4 гривні коштує як одна зупинка, так і цілий десятикілометровий маршрут).
Скільки ми платитимемо?
Проїзд у маршрутках коштуватиме стільки ж, скільки в електротранспорті; на них поширюватимуться ті самі пільги. Зараз планована вартість проїзду – 5 гривень через валідатор і 8 у водія. Але міська влада заохочуватиме львів’ян купувати місячні карточки, за якими проїзд буде трохи дешевший. До прикладу, карточка, що передбачає дві поїздки на день, коштуватиме двісті гривень.
Туристи та люди, що користуються транспортом нерегулярно, зможуть придбати карточку на один чи кілька днів. Загалом у «Львівавтодорі» планують розробити для пасажирів декілька зручних варіантів оплати.
Чому електронний квиток повинен змінити якість перевезень?
По-перше, міська влада сподівається, що нова система оплати проїзду, що дає змогу робити кілька пересадок, у поєднанні з регулярним рухом транспорту дасть змогу нарешті таки реформувати схему автобусних маршрутів, позбувшись зайвих, які дублюють один одного.
По-друге, якщо зараз пасажири платять за проїзд водієві, й ніхто, крім нього самого, не знає, скільки він насправді заробляє, то за новою схемою гроші надходитимуть на рахунок «Львівавтодору», а вже це підприємство розраховуватиметься з перевізниками. Водії ж отримуватимуть оплату не за кількість перевезених пасажирів, а за обраховану за GPS-навігатором відстань, яку проїхали. «Водію буде вигідніше якомога більше проїхати, а не чекати на зупинці, поки наповниться салон. Водій працюватиме на швидкість, а не забитість маршрутки», – пояснює керівник відділу впровадження електронного квитка Сергій Журбенко. Ще один плюс – точний облік пасажиропотоку.
Досвід Тернополя
Систему електронного квитка в Тернополі почали впроваджувати ще у грудні минулого року. Щоправда, наразі лише в електротранспорті – тролейбусах (трамваїв у Тернополі немає). До кінця 2017 року валідатори встановлять і в маршрутках.
Поки що в тролейбусах діє перехідна система: пасажири можуть платити готівкою кондуктору, який замість звичного квитка дає їм чек з електронного валідатора, або придбати пластикову картку, яка коштує 15 гривень. Для цієї картки діють чотири тарифні пакети: «економ» (43 поїздки), «стандарт» (65), «преміум» (99) і «безліміт» (необмежена кількість поїздок протягом місяця для однієї особи). Перші три тарифи діють 90 днів, після чого невикористані поїздки пропадають, а картку за бажання можна передавати іншим людям або оплачувати проїзд декількох людей. Ця система на позір простіша за ту, що планують впровадити у Львові, хоча не дає змоги «безкоштовно» пересідати на інший маршрут.
Поки що пластикові картки в Тернополі не популярні. За повідомленням місцевого видання «Галас», за перший місяць «Тернопільелектротранс» продав лише 450 карток – чверть від сподіваної кількості. Тепер у місті сподіваються, що попит на картки зросте після того, як ними можна буде розраховуватись у маршрутках, а рахунок дозволять поповнювати через інтернет.
Роман Мельник для Tvoemisto.tv
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня