
Фото: Надія Марченко
Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
Трохи історії
Дорога на місці сучасної вулиці, розповідає дослідниця історії архітектури Центру міської історії Ольга Заречнюк, існувала ще всередині 18-го століття – вона є однією з найдавніших на мапі сучасного Львова. Тоді тут були господарські угіддя та будівлі монахів-домініканців. А забудова, що можна побачити сьогодні, з’явилась наприкінці 19-го – початку 20-го століття.
Читайте також: Десятки паркомісць і звужена проїзна частина. Якою буде вулиця Бандери після реконструкції
«У 1894 році тут почав їздити електричний трамвай, що сполучав залізничний вокзал і Стрийський парк, щоб можна було відвідати загальнокрайову виставку. Тоді вулиця остаточно отримала свою форму, її забрукували», – каже Ольга Заречнюк і додає, що тоді ця вулиця вважалась дуже віддаленою від центру міста.
Завдяки Львівській політехніці, що збудована у 1877 році, вулиця і прилеглі райони – Коновальця, Антоновича, Чупринки – розвивались як університетський кампус, де селились професори (в елітній Кастелівці) та студенти.
«Більшість будинків на вулиці – це типова для свого часу житлова забудова, чиншові кам’яниці, де квартири здавались в оренду. Це не був хороший район на той час. Навіть у колі архітекторів вулицю Леона Сапєги, як вона тоді називалась, критикували – мовляв, вона не створює приємного враження на людей, які приїжджають до Львова і їдуть з вокзалу», – розповідає дослідниця.
Читайте також: Кінець «Вулиці для всіх». Як бруківка на Бендери перемогла урбаністів
Знаковими будівлями для вулиці, окрім, звісно головного корпусу Львівської політехніки, є школа №3 – школа святої Марії Магдалини, що з’явилась у 1880-х роках і була єдиною для дітей мешканців дільниці, заклад святої Терези, що ближче до сучасної вулиці Митрополита Андрея і зараз є корпусом Політехніки, будівля нинішньої школи на розі вулиці Федьковича, казарми жандармерії, що пізніше стали відомі як тюрма на Лонцького. А найстарішими будівлями вулиці Степана Бандери є монастир і костел святої Марії Магдалини.
І, звісно, найпомітнішою спорудою вулиці є костел святих Ольги і Єлизавети, зведений на початку минулого століття.
Вигляд на вулицю Бандери із оглядового майданчику костелу Ольги і Єлизавети
«Цікаво, що на території, де тепер стоїть пам’ятник Бандері, була перша у Львові будівля, спеціально зведена під кінотеатр. Це був великий павільйон, навіть можна сказати – торговий центр, значну частину якого займала кінотеатральна зала. На початку 20-го століття перегляди фільмів відбувались у кав’ярнях, а тут уперше спеціально збудували. Але цю будівлю знищили під час другої світової війни», – говорить Ольга Заречнюк.
Сапєга, Сталін і Бандера
Перша відома назва сучасної вулиці Бандери – Новий світ.
«Її так назвали, тому що тут були кращі і мальовничіші території у порівнянні із середмістям, старим фортифікованим центром міста. Ця вулиця розвивалась у інший спосіб, асоціювалась із чимось зеленим, красивим і новим. Ця назва залишалась до 1880-х років», – розповідає Ольга Заречнюк.
Після появи Львівської політехніки вулицю перейменували на честь Леона Сапєги – князя із давнього українського полонізованого роду, який був маршалком крайового сейму Галичини – тобто головою місцевого парламенту, впливовою людиною. Його палац досі зберігся на вулиці Коперніка.
Читайте також: Вулицю бандери у Львові ремонтуватиме «Онур» за 209 мільйонів гривень
Потім вулицю перейменовували під час першої радянської окупації 1939-41 років і під час польської окупації. Деякий час сучасна вулиця Бандери носила ім’я Сталіна. Та пізніше, коли його культ розвінчали, її назвали вулицею Миру. Ця назва зберігалась до 1992 року, а відтоді це вулиця Бандери.
Будинки тримають оборону
Починаємо прогулянку від вулиці Чупринки – саме звідси і до вулиці Антоновича будуть реконструювати вулицю Бандери у першу чергу. Утім, прогулянкою у звичному сенсі слова це важко назвати – практично повністю понищені хідники виглядають як після бомбардування. Відчуття, що будинки тримають оборону, посилюють і височезні наглухо закодовані замками вхідні брами – тут багато унікальних історичних порталів, та виглядають вони похмурими і завчасу постарілими. Будівлі зійшлись настільки тісно, що між ними немає жодного просвіту. Хіба бічні вулиці не встигли заховатись.
Все ж, на шляху трапляється відчинений під’їзд, що ніби каже: «швидко, я вас сховаю!». Це справді надійний прихисток – двоє сходових прольотів розходяться у різні сторони, а потім заплутано кружляють між поверхами аж до самого горища. На кожному поверсі – свої ходи, переходи і тупики. А ще ж є внутрішній двір-колодязь, де, ніби колекція стягів полонених, лопотить випрана білизна.
Попри всю величезність та заплутаність, під’їзд виглядає обжитим – дух мешканців стер межі приватних помешкань і ми почуваємось усе ж на чужій, а не на нейтральній території. Повертаємось на вулицю. Запарковані на розбитому хіднику автівки – ніби ще одна лінія оборони.
Зачарований ліс Львівської політехніки
Фасади перших поверхів кам’яниць на вулиці Степана Бандери можна назвати словом «шанхай» – не в сенсі сучасності, блиску та модерну, а через безліч різноманітних фастфудів, кав’ярень, секонд-хендів та магазинів з усім на світі. Вивіски змагаються закликами – у кого дешевше. Біля деяких з них у купки збираються студенти, п’ють каву, сміються. Підсилюють відчуття «шанхаю» різні графіті, написи та обдерті оголошення.
Сама ж територія університету чимось нагадує зачарований ліс із книжки про Вінні Пуха. Ще з протилежного боку вулиці видно старезний дуб біля входу, крислаті гілки якого простягаються урізнобіч на кілька метрів. Подекуди під ними проростають молоді дубки – вочевидь, самосіянці, але дбайливо підв'язані.
У парку Політехніки, де багато дерев та є пара фонтанів, окрім студентів, прогулюються бабусі з онуками, молоді мами з немовлятами та інші мешканці району. Та все ж про те, що це не казковий ліс, а дуже реальний сучасний парк, нагадує кривий асфальт на хіднику.
Читайте також: Дуб-пам'ятка на вулиці Бандери. Чи не знищать його під час реконструкції
Гра в асоціації
Перед фасадом Львівської політехніки, як і уздовж значної частини вулиці, ростуть старі високі каштани. Їхнє листя вже вкрилось коричневими плямами, а плоди бамкають об бруківку. Ці дерева – одна з асоціацій, що виникає при згадці про вулицю Бандери.
В одному з двориків на вулиці Бандери росте лавр. Це може бути новою асоціацією із нею
Питаємо перехожих – про що вони думають, коли згадують цю вулицю. Дві найпопулярніші версії – студентство і дорога до вокзалу.
«Я живу тут приблизно 13 років. Раз на тиждень їжджу у відрядження, і завжди о 4-5-й годині ранку іду на вокзал по Бандери. А ще я закінчувала Політехніку і ми завжди ходили студентами їсти в кафешки на цій вулиці, то спогад про студентство теж пов’язанай з нею», – говорить Катерина, яка живе на одній з бічних вулиць.
А ще з вулицею Бандери асоціюються тягнучки і корки, Академічна гімназія (одна з небагатьох відреставрованих будівель тут), стихійний сільський ринок городини, безхатченки і захаращений сміттям сквер біля церкви Ольги і Єлизавети.
Хоч городину, молочні продукти і навіть м'ясо продають просто із землі, покупців на торговиці не бракує
Підліток років 14-ти розповідає, що колись вчився у школі неподалік і щоразу, як тут проходить, згадує, що і в дощ, і в сніг учнів виводили на площу перед пам’ятником Степанові Бандери на урочисті «лінійки».
Багато хто каже, що не має жодних сентиментів до цієї вулиці. Лише одна дівчина згадала про Органний зал, а ще одна – про ранковий спів пташок на деревах.
Ще дві прикмети вулиці Бандери – поштове відділення у старому чудернацькому будинку з еркерами та невеличка вантажівка із написом «Саджанці Неслухів», що стоїть тут вже бозна скільки років. Цікаво, чи хтось наважується вирощувати неслухів?
«Насправді, які там особливі асоціації. Вулиця Бандери в жахливому стані. Я бачила проєкт і тішить, що нарешті будуть нормальні, видимі пішохідні переходи, адже в парку Політехніки часто гуляють батьки з дітьми, а перейти дорогу без світлофора – майже нереально. Класно, що будуть велосипедні доріжки. У мене знайомий впав з велосипеда на колії, тому що колесо потрапило в дірку між бруківкою і рельсою. Там ще б трохи більше місць для паркування і було б взагалі чудово», – підсумовує Катерина.
Олександра Бодняк
Фото: Надія Марченко
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня