
Фото: twitter.com
Реформа стоматології у Львові. Навіщо вона і чому лікарі проти
У лютому 2017 року депутати Львівської міської ради підтримали ухвалу про перетворення чотирьох міських стоматологічних поліклінік у некомерційні підприємства. Тоді ж було прийнято програму фінансування стоматологічної допомоги окремим категоріям населення. Таким чином у місті мала початися реформа стоматології, мета якої – легалізувати платні послуги та зменшити видатки з бюджету на утримання поліклінік.
Проте лише одна стоматологічна поліклініка – №1 – пройшла процес реорганізації, зареєструвавшись 22 червня як комунальне некомерційне підприємство, та почала працювати згідно з ухвалою. 3-тя, 4-та і 5-та поліклініки виступили проти реформи та оскаржили її в суді. Нова хвиля конфлікту між стоматологами та міською владою розпочалася після призначення 1 серпня у 3-ій поліклініці нового головлікаря – Юрія Павліва, якого колектив відмовився пустити на робоче місце.
Tvoemisto.tv спробувало розібратися, що не подобається стоматологам у реформі, чому міська влада вважає її необхідним кроком та що дала 1-й поліклініці реорганізація.
Читайте також: Уляна Супрун у Львові: усі громадяни матимуть доступ до усіх лікарень
«Безкоштовна» стоматологія насправді давно платна
Згідно з постановою Кабміну, стоматологія належить до тих галузей медицини, в яких можна запроваджувати платні послуги. Відповідно до реформи, з червня стоматполіклініки у Львові мали б з заробляти на себе самостійно. Пацієнти оплачують послуги офіційно через касу, і з цих коштів складається бюджет підприємства. Колектив сам формує зарплатний фонд, закуповує необхідні для роботи матеріали, оплачує комунальні послуги тощо.
З міського бюджету поліклініці лише відшкодовують кошти за безоплатне лікування пільгових груп – дітей, ветеранів бойових дій, інвалідів війни, учасників війни, інвалідів І і ІІ груп, вагітних жінок, пенсіонерів, членів сімей загиблих учасників бойових дій та почесних донорів України. Крім того, у разі невідкладного стану безкоштовна допомога передбачена для всіх мешканців міста.
На думку начальника управління охорони здоров’я Володимира Зуба, така реорганізація є логічним кроком. Законодавство визначає гарантований державою мінімум надання стоматологічних послуг, проте на ділі ніякого гарантованого пакету не було.
Володимир Зуб
«Кошти, які досі виділялися на стоматологічні поліклініки, йшли переважно на зарплату працівникам та енергоносії. Усе інше пацієнт оплачував сам. Депутати міської ради вирішили, що це неправильно і ці десятки мільйонів з бюджету треба скерувати на реальну безоплатну допомогу пільговим категоріям. Ті, хто не входить до цих категорій, платять не в кишеню лікареві, а в касу за затвердженим прейскурантом», – говорить Зуб.
Як зауважив Володимир Зуб у коментарі для Zaxid.net, ще у 1996 році більшість міст України перейшли на різні способи господарювання комунальних поліклінік, щоб зробити їх самоокупними. Комунальні некомерційні підприємства, до прикладу, створені у Вінниці та Маріуполі. «Мені соромно, що Львів одним з останніх намагається це зробити з комунальною стоматологією», – говорить чиновник.
«Більшість людей неплатоспроможні»
Стоматологи ж вбачають у реформі не перетворення, а ліквідацію соціальної стоматології.
«У Конституції чітко записано, що людина має право на безкоштовну медицину. Так, є закони про розширення спектру платних послуг у сфері комунальної охорони здоров’я. І ми розуміємо, що стоматологія – затратна галузь і платні послуги запроваджувати потрібно. Платити мають ті, хто має можливість це робити. А в нас у країні більшість людей неплатоспроможні», – каже завідувач стоматологічного відділення 3-ї поліклініки Олександр Бурій. Завідувачка терапевтичного відділення 1-ї стоматполіклініки Ольга Пораскова додає, що влада не має механізму відшкодування послуг, наданих пільговикам.
За послуги в комунальних стоматологічних поліклініках доводилося платити і раніше, хоча й менше, ніж у приватників. Як говорить голова профспілки 3-ї стоматполіклініки Надія Тацій, у них в закладі платив той, хто міг: «Ми ніколи не казали людям, що вони мусять обов’язково платити. Хто міг – той платив за мінімальні послуги. Так, це зле, так не повинно бути, але так було».
Читайте також: 10 міфів про медичну реформу. МОЗ спростовує та пояснює
Крім того, на своєму сайті 3-тя стоматполіклініка має прейскурант цін на зубопротезні послуги, затверджений у травні минулого року. Після реформування ціни, ймовірно, зростуть, адже поліклініці доведеться самостійно покривати усі витрати. Проте, як говорить Володимир Зуб, обіг коштів буде прозорим, а пільгові категорії матимуть реальний захист. На практиці комунальних стоматологів ставлять у ті ж умови, що й приватних, хіба що, як повідомляє Zaxid.net, вони матимуть платити лише одну гривню за оренду приміщення та нульовий земельний податок.
Та самих лікарів такий спосіб реформування не влаштовує. Вони кажуть: щоб поліклініка стала самоокупною, доведеться виставити занадто високі ціни.
«Наша бухгалтерія розробила свої ціни згідно з їхніми вимогами. І ми (лікарі) сказали, що вони зависокі. У нас є 234 члени колективу, з яких – 114 лікарів. І нам сказали, що ці 114 лікарів будуть не в змозі за такими цінами втримати медичний заклад», – говорить Олександр Бурій.
Читайте також: Забагато лікарень. Медична реформа буде, навіть якщо на неї не дадуть грошей
Втім, аргументує Володимир Зуб, приватні стоматологічні кабінети чомусь самоокупні. Підприємству ж просто потрібно оптимізувати витрати.
«Скоротив лише тих, хто сам того хотів»
Під оптимізацією, говорить Надія Тацій, мається на увазі звільнення частини працівників: «Це скорочення 89-90%, і ми не погодилися на це».
Лише 1-ша стоматологічна поліклініка пройшла процес реорганізації, і, за словами Надії Тацій, це коштувало робочих місць 83 лікарям. «До нас приходила лікарка звідти і розповідала, які в них там умови, і що вони не хочуть там працювати. Її колега вийшла на роботу після декрету, і їй сказали, що вона там більше не працює з 1 липня. Тобто людей звільняють без їхнього відома. Це дикість. Ми не хочемо залишитися на вулиці», – пояснює вона.
Читайте також: Заступник міністра: швидка допомога - робота для суперменів, а не медичне таксі
Головний лікар 1-ї стоматполіклініки Петро Питльований називає всі звинувачення у свою сторону «бздурами» та зауважує, що «скоротив лише тих, хто сам цього хотів». На решту запитань стосовно реорганізації медичного закладу він відповідати відмовився. А Володимир Зуб каже, що скарг на роботу 1-ї поліклініки не бачив і вже отримав акти виконаних робіт, за якими медичному закладу компенсують витрати на лікування пільгових категорій. Хоча імовірність скорочення персоналу комунальних стоматполіклінік він не виключає.
«Чи всі зможуть там заробляти? Напевно, ні. Якщо до вас не приходить пацієнт і ви приходите на роботу тільки чаю попити, то ясно, що поліклініці ви грошей не принесете. Є ситуація, коли до одного стоматолога черга з 7:00 ранку, а до іншого – жодного пацієнта, і вони отримують однакову зарплату. Хіба це справедливо? Тому реформа скерована і на те, щоб той, хто має більше пацієнтів, отримував і більше грошей», – пояснює Зуб.
Юрій Павлів та Володимир Зуб
Не погоджуючись на реорганізацію, стоматологи вирішили оскаржити її в суді. За словами Володимира Зуба, на ухвалу міської ради є 5 позовів – три від профспілкових організацій і два від фізичних осіб. Та від травня не відбулося жодного засідання по суті – слухання постійно переносять. Тож на останній сесії міська рада відмовила у фінансуванні 3-ї, 4-ї та 5-ї поліклінік.
«Коли ми кажемо: відкличте свої позови або розгляньмо скоріше це все в суді, щоб було вирішення проблеми, – відбувається повний саботаж ситуації. І коли ми призначили нового головного лікаря, відбувся новий виток саботажу та поширення неправдивої інформації», – каже Зуб.
«Колектив мене не слухається»
31 липня у головного лікаря 3-ї стоматполіклініки Юрія Лисака закінчився контракт. На посаду з 1 серпня призначили Юрія Павліва, який отримав акти, печатки, нормативні документи і зробив обхід поліклініки. Наступного дня колектив медичного закладу впускати на робоче місце головного лікаря відмовився. Стоматологи вважають, що, призначивши нового керівника, міська влада хоче реорганізувати поліклініку проти волі її працівників, адже раніше Юрій Павлів працював у 1-й стоматполіклініці. Крім того, його призначення вважають незаконним, оскільки воно відбулося без конкурсу й без узгодження з колективом.
«Чинне законодавство не передбачає ні якоїсь зовнішньої думки, ні конкурсу, ні конкурсної комісії. Це є повноваження начальника управління охорони здоров’я, якими я і скористався», – відповідає Володимир Зуб.
Тим часом працівники поліклініки хотіли б бачити і далі своїм головним лікарем Юрія Лисака або когось із свого колективу. На запитання, чому не продовжили контракт з Лисаком, Зуб відповідає – той сам цього хотів: «Він сказав: “Звільніть мене, я вже цього не витримую, колектив мене не слухається”. І він дійсно останні місяці не керував колективом».
Лисак цього не підтверджує. Колишній головний лікар 3-ї стоматполіклініки каже, що не погоджувався на реорганізацію, оскільки вона б означала суттєве скорочення штату працівників. За невиконання ухвали міської ради він отримав від управління охорони здоров’я дві догани.
Юрій Лисак
«Я питався, чи це вже означає звільнення. Зуб сказав: “Ні, як буде третя – тоді так. Але у вас є вихід: переходьте на некомерційне підприємство – і ви лишаєтеся.”. Я відповідав, що як головний лікар не можу воювати зі своєю профспілкою. Тим більше в ситуації, коли я їх повністю підтримую. Я сказав, що, навіть якщо і погоджуся, колектив мене слухати не буде. А Зуб придумав, що я ніби не хочу більше працювати», – пояснює Лисак.
Після цього, за словами колишнього головного лікаря, йому запропонували написати заяву на звільнення самому, оскільки він «не може дати раду з колективом». Лисак відмовився: «Я не можу просто змінити думку і повернути профспілку в іншу сторону».
Читайте також: Е-медицина вже тут. Як сихівська поліклініка переходить в електронний формат
Він говорить, що за кілька тижнів до закінчення контракту подав клопотання, щоб контракт продовжили ще на рік: «Його підписали всі до одного, навіть кішка б підписалася, якби вміла. Хоча я сам того не просив. І якщо я подавав особисто це клопотання, значить, я не проти лишитися. Тим більше, у мене дуже багато досвіду, у цій поліклініці я працюю від її відкриття у 1978 році».
«Поліція зобов’язана буде реагувати»
За словами Юрія Павліва, протест у поліклініці підтримують далеко не всі працівники. І на тих, хто не має нічого проти нового керівника, тиснуть; їм забороняють виходити з поліклініки та їхати на робочі зустрічі з Павлівим.
Через тиждень після початку конфлікту до поліклініки виїхала профільна комісія для проведення комплексної перевірки організації надання медичної допомоги та інвентаризації матеріальних цінностей. «Що відбувається в установі, хто і що там робить, керівник не знає. Який стан документів, що з матеріальними цінностями – не відомо», – каже Зуб.
Стоматологи цю комісію вважають упередженою, тому до медичного закладу її теж не допустили. Також вони стверджують, що й надалі у звичному режимі лікують зуби.
Павлів та Зуб звернулися до поліції із проханням відкрити кримінальне провадження за фактом перешкоджання діяльності посадової особи. Те саме зробив і Андрій Садовий.
«На сьогодні є легітимно призначений управлінням головний лікар, і його не допускають до робочого місця. Є комісія, створена керівником управління, і її не допускають до перевірки. Є самозахоплення майна установи, і це є грубим порушенням чинного законодавства. Це майно належить громаді міста Львова – воно не є приватним. І поліція зобов’язана буде реагувати», – говорить Садовий. Втім, він також запропонував лікарям разом із депутатами скоригувати принципи реформування.
Читайте також: Екстрена медична допомога у Львові: коли «швидка» не мусить поспішати
Натомість працівники поліклініки вважають, що влада сама намагається знищити поліклініку і забрати приміщення. А Надія Тацій каже, що нічого протизаконного стоматологи не роблять.
«Є така практика, коли колектив не допускає на роботу працівника, і не лише в медицині. Рішенням профкомів ми маємо право згідно зі статутом поставити питання про розірвання угоди з новим керівником. Ми це і зробили», – пояснює голова профспілки.
Як повідомляє Zaxid.net, лікарі готові оголосити безстрокову акцію протесту та навіть голодування.
Ще один їхній аргумент – мовляв, послуги для пільговиків будуть неякісними. «Декретована група, учасники бойових дій будуть лікуватися маловитратними матеріалами. Я сумніваюся, що ви б хотіли, щоб вам поставили такий матеріал 30-річної давності. Ми навіть не маємо протоколів користування на них», – розповідає Надія Тацій.
Юрію Павліву та головному бухгалтеру 3-ї стоматполіклініки надали робочі місця в приміщенні управління охорони здоров’я. Стоматологи вже провели кілька зустрічей з мером та начальником управління, проте згоди так і не дійшли. Володимир Зуб не збирається відмовлятись від реформи. А Юрій Лисак каже, що його колектив буде боротися до кінця.
Анна Журба,
фото twitter.com, samopomich.ua,
ІА ZIK, wz.lviv.ua, Юрія Казмірчука, stomat3.lviv.ua
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня