
Фото: 4 studio
З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
На вулиці Степана Бандери шумлять вантажівки. Там ріжуть трамвайну колію, згрібають ковшем бруківку, вантажать, вивозять. Заклопотані робітники перегукуються, сварять студентів, які перебігають розриту вулицю, перелізаючи через загородку.
Дощ і вулиця Бандери
Холодно, мерзлякувато, дощить. Перед першим корпусом Львівської Політехніки, неподалік ще не розритої дороги, збираються люди. Незнайомі переглядаються між собою, щоб пересвідчитись, що однодумці. Знайомі вітаються та нарікають на дощ.
Вони прийшли сюди сказати, що їх не влаштовує те, якою може стати їхня вулиця після реконструкції. Їх хвилює, що буде із гранітною бруківкою, чи зріжуть дерева, ширина вулиці. Нарікають, що їх не чують, не зважають. Своє бачення вони намагаються донести міській владі вже кілька років.
Вулиця Степана Бандери мала стати зразком сучасної урбаністики, прикладом вдалої міждержавної комунікації і порозуміння з мешканцями. Проєкт розроблявся ще у 2016 році у співпраці з Ляйпцізькою міською радою і реалізовувався у межах ініціативи «Вулиця для всіх» за кошти Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку (BMZ, Німеччина). На це виділялося 80 тисяч євро.
Суть ініціативи – максимально залучити мешканців та всіх охочих до цього процесу. Головною умовою було те, що вулиця має бути магістральною і нею має їздити трамвай. Обирали між Вітовського та Бандери.
Віддали перевагу вулиці Бандери через те, що ще за австрійських часів її задумували як парадну вулицю, що проводить гостей міста від Двірця до центру.
Читайте також: Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
Львів’яни обговорювали, якою вони бачать вулицю рік, а то й півтора. Напрацьовували різні рішення, малювали проєкти і навіть організовували екскурсії для журналістів, урбаністів, німецьких фахівців. Утім, на громадських слуханнях у 2017 році проєкт, розроблений разом з німцями, львів’яни відкинули. Їх не влаштовувало дорожнє покриття та ширина вулиці. У міської влади вимагали розробити новий проєкт, що передбачатиме збереження автентичної бруківки та чотири смуги руху.
«Усі присутні заслуговуватимуть на вулицю, за яку вони проголосували. Півтора року тривали консультації з мешканцями. Зараз ви зробили дуже погану послугу іміджу України, демонструючи, що наше суспільство є незрілим», – відреагував тоді на результати голосування на громадських слуханнях директор «Інституту просторового розвитку» Олег Шмід.
Він тоді додав, що проєктувати вулицю за новими вимогами «Інституту просторового розвитку» не буде. Тож, опираючись на проєкт «Інституту», інша компанія – ТзОВ «Трамдорпроект» – виготовила новий, робочий. Влітку цього року визначили підрядника – ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл», а на початку цього тижня розпочалися роботи.
Читайте також: Десятки паркомісць і звужена проїзна частина. Якою буде вулиця Бандери після реконструкції
Детальних візуалізацій проєктант не зробив, а у міській раді пояснюють, що суттєвих відмінностей від старого, ескізного проєкту немає, окрім покриття. Зокрема, дорогу запланували замостити історичною бруківкою та римським каменем і зробити дві смуги руху.
Візуалізація «Твого міста». Розроблена за коментарями представників ЛМР та «Львівавтодору»
Нині мешканці знову вимагають скасувати уже оновлений проєкт реконструкції вулиці Бандери і розробити новий, із дотриманням пам’яткоохоронного законодавства.
Кілька десятків мешканців, які прийшли на ці збори, підписуються під документом. Згодом вони адресують його міськраді Львова та міському голові.
Міські урядники ж реагують дистанційно – у влогах, зверненнях з медій, коментарях у соцмережах. Зокрема, заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Андрій Білий у своїх влогах розповідає, що вимоги мешканців нелогічні.
Однак, досі так і не оприлюднили нової візуалізації, яку варто таки розробити, видрукувати і розмістити на самій вулиці. Це би точно зняло багато запитань у спілкуванні людей та влади.
Збори і політичні партії
Збори розпочинаються. Пані Романія Бачманюк, яка представляється мешканкою цієї вулиці, каже, що саме вона ініціаторка зібрання.
Нарікає, що уже два роки тому мешканці гуртувались, збирали підписи. «Щоби ми, як громада, вирішували, що має бути в місті, що має бути на вулиці», – пояснює вона. Втім, на їхні вимоги ніхто не зважив.
Розповідає, що коли зібрали підписи майже трьохсот активних мешканців вулиці, які мали свій погляд на реконструкцію, то навіть не знала куди й кому адресувати їх. Звернулась до Тараса Чолія, голови фракції УГП в ЛМР, а також до громадської організації ГО «Народна дія Львів», аби допомогли «організувати все правильно».
«Я не є борцем, просто вимушено борюся з цим, підтримка людей мені не байдужа, дуже важлива», – пояснює пані Романія.
Після неї мікрофон бере Тарас Чолій, розповідає як підтримував мешканців вулиці під час громадських слухань два-три роки тому, і що нині готовий йти під Ратушу, аби все ж достукатись до мерії.
У натовпі можна було також побачити представників партій «За майбутнє», «Варта» та «Європейської Солідарності».
А мешканці вулиці Степана Бандери проголосували за виголошені вимоги, підписались і розійшлись, нарікаючи, що міська влада не йде на діалог: «Міський голова ж навряд, чи прийде на мітинг».
На що нарікають і де відкоригована візуалізація
«Ми просимо максимально зберегти бруківку, не використовувати якісь інші матеріали. Ця бруківка пережила багато років, це міцний, добрий матеріал. Думаю, якщо її заберуть, Львів втратить своє обличчя», – пояснює пані Ірина. Вона живе на цій вулиці.
Пані Наталія ж звертає увагу на те, що мешканці вулиці досі не бачили відкоригованого плану відновлення.
«Ми не побачили відкоригованого плану, де б врахували те, що було на слуханнях у 2017, 2018 роках. Вулицею вже ходити важко, треба її робити, але треба було до людей з повагою поставитись. Ми ж ходили на ті збори, вносили свої коригування, пропозиції. Є багато речей, які хотілось би з’ясувати. На жаль, з представників міської влади нікого немає», – каже жінка.
Має свій погляд на те, що відбувається і голова Львівського обласного осередку Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк. «Місто варте, щоб його зберігати, а бачимо тільки руйнування. Вулицю почали ламати, руйнуючи бруковане покриття важкою технікою, його не так треба демонтувати. Почали роботи, то хай вирішують питання комунікацій, далі замощують бруківкою цю вулицю і залишають як була», – каже він.
Андрій Салюк додає, що міська влада не дає громаді можливості скористатися інструментами громадянського суспільства і постійно ігнорує результати громадських слухань.
Олександр, який теж живе на вулиці Степана Бандери, обурюється, що міська влада відверто ігнорує пропозиції громади. Вулицю він бачить широкою, аби транспорт міг розминутись із трамваями, вони досить часто ламаються.
«Нас мають за дурнів? Розповідають, що римський камінь кращий від австрійської гранітної бруківки. Який шум? у мене вікна спальні на цю вулицю виходять! Ми мешканці, ми маємо диктувати умови. Чому у громадянському суспільстві не зважають на рішення громади», – обруюється він.
Живе на цій вулиці і Євген. Дивується, що міська влада не користається з можливості поспілкуватися з ними, часто насміхається і називає захисниками бруківки.
«Наскільки я розумію, то йдеться про те, що взагалі бруківка зникне. З нами треба зустрічатися і спілкуватися. З нас посміялися, мовляв, хто ви такі, захисники бруківки. Ми хочемо, щоб на нашу думку зважали», – каже він.
Такої ж думки і Юрій Залізняк, який живе поруч, на вулиці Здоров’я. За його словами, люди не довіряють владі, тому мають бути детальні роз’яснення, щоб вирішити непорозуміння.
«Адміністрація в місті має поводитись так, щоб непорозумінь не було. Одні хочуть бруківку, інші – асфальт, значить, мають бути роз’яснені недоліки і переваги в одному і в іншому випадках. Класно, коли приїздить сюди посадовець на велосипеді і каже, як воно все буде по-європейському. Але скажіть, чому люди на цьому році управління певною командою досі їй не довіряють. Якщо немає довіри, значить немає правильної комунікації», – роздумує він.
Вікторія Савіцька
Фото: 4 studio, скріни зі стріму «Твого міста»
Вибір Твого міста
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами