
«Не чекайте, поки вас запакують у «пазік». Як Азов набирає бійців
«Азовці» – герої зі сталі. Так уже звикли казати. Адже за плечима кожного бійця бригади – бої, перша кров, жахи війни і єдиний вибір – ніколи не залишатися осторонь у боротьбі з окупантами. Багато поранених «азовців» після лікування знову повернулися у стрій.
Але сьогодні також триває доукомплектування 12-ої бригади спецпризначення НГУ «Азов». Зокрема, майбутніх бійців набирають у центрі рекрутингу, що діє у приміщенні Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій на вулиці Пекарській, 41.
Тут для співбесід з кандидатами виділена простора кімната. На її стінах – плакати із закликами стати частиною легендарного «Азову», фото українського прапора у небі Донеччини, а також листівки від дітей.
Із добровольцями зазвичай розмовляє боєць «Азову» Кшиштоф Мушак, який став головним рекрутером підрозділу у Львові.
«Виборов свій шеврон кров'ю»
Кшиштоф із Мостиського (тепер Яворівського) району. Коли почалася війна на сході у 2014 році – йому було 14. Зараз захисникові – двадцять три. У 2020-му році Кшиштоф долучився до Національної гвардії, прослужив півтори року в Одесі, доки туди не приїхали з агітацією бійці «Азову».
«Я і раніше хотів в «Азов», але мені треба було підтягнути фізичну підготовку. А тут якраз з’явилася можливість. У полку брали до уваги військовий досвід. Я із жовтня 2021-го почав своє переведення і потрапив в «Азов» за місяць до повномасштабної війни», – розповідає Кшиштоф.
Шеврон в «Азові» можна отримати після успішного проходження базового курсу бойової підготовки, який триває 4-5 тижнів. Такий курс Кшиштоф мав пройти у березні. Натомість він виборов шеврон уже у боях за Маріуполь.
«Ми заслужили шеврони кров’ю і потом», – каже він. Військовий розповідає, що «Азов» особливий, власне, своїм міцним братерством і щирим патріотизмом.
«До нас ставились неоднозначно до «повномасштабки», але ми показали, на що здатні, що таке «Азов» і який це масштаб. Різниця порівняно з іншими підрозділами дуже велика. Хоча ми і входимо в структуру Нацгвардії, МВС, в армії досі присутня совдепівська тема. Натомість у «Азові” є свій статут, за яким ми служимо, в нас нема звернення «пане полковнику» тощо. Ми звертаємося «Друже Редісе». В нас багато націоналістів, які є патріотами, а не яких забрали на службу, як мене колись. В «Азов» ти йдеш за власним бажанням», – пояснює Кшиштоф Мушак.
Перед вторгненням він із побратимами проходив навчання на полігоні. Досвідчені «азовці» їздили на чергування на пляжі, береги, оскільки була інформація, що російські кораблі вийшли в море. Кшиштоф залишався на позиціях у Маріуполі. Його вчителем був заступник командира роти з позивним «Август», який приїжджав до Одеси і переконав Кшиштофа перейти в «Азов». Бійця відразу прийняли як свого. Сам «Август», на жаль, загинув під час теракту російських військ у Оленівці. Тоді загинуло багато українських полонених.
Напередодні вторгнення Кшиштоф якраз перепакував свою сумку – ніби відчував. На світанку пролунали два потужні вибухи. Частина бійців поїхала під Широкине та на інші позиції, а частина залишилася в Маріуполі охороняти штаб і базу. Серед них був і «Зевс». Через два тижні «азовці” переїхали у підземелля «Азовсталі». Там вони перебували до завершення боїв у Маріуполі.
Російські війська почали штурмувати підприємство 19 квітня 2022 року. Наші захисники зайняли кругову оборону комбінату, який врешті-решт був зруйнований авіабомбами.
«На початках, поки була зброя, їжа і медикаменти, можна було оборонятися і давати відсіч, але коли ми опинилися в замкненому кільці, на нас ішло щораз більше, а нас ставало щораз менше... Доставки не було, прямого коридору теж. Прилітали гелікоптери, і це було єдиним рятунком для нас. Так ми одержали медикаменти, «Старлінк». Коли опинилися в цілковитому оточенні, то зрозуміли, що загинемо. Але не опустили рук, стояли до кінця», – згадує «азовець».
Кшиштоф у Нацгвардії був снайпером, а в «Азові» – піхотинцем, бо тут, щоби бути снайпером, треба рік прослужити. Хоча навички снайпера час від часу застосовував і в Маріуполі. «Через одну помилку снайпера може провалитися ціле завдання. Щоправда, тоді тривали місцеві бої, не в полях, до 500 метрів, тому зробити похибку не було шансів», – пояснює боєць.
Оборону «Азовсталі» тримали до 1300 «азовців», прикордонники, нацгвардійці, місцеві військові з ТЦК, а також бійці тероборони та морпіхи. Але до «азовців» була особлива лють у окупантів, тому їх зараз немає в списках на обмін, каже співрозмовник.
«Готувався до розстрілу»
Кшиштоф був поранений 20 квітня через міну, яку скинув безпілотник. Захисник проповз 500 метрів на колінах, а далі побратим виніс його на плечах.
«Ми йшли на підмогу хлопцям, щоби вивезти поранених. Але не дійшли, бо за нами стежив безпілотник, він скоригував вогонь на мене, а по Святославу «Хороброму» (історію Святослава Сірого читайте тут) прилетіла міна, і нас обох поранило. Святослав ще міг пересуватися, підповз, затиснув міцніше на мені турнікет, бо я не міг рухатися взагалі. У мене був, як з'ясувалося пізніше, зламаний хребет і відкриті переломи ніг. 500 метрів я ще проповз на колінах, а тоді до мене підбіг товариш із «Азову», закинув на плечі, заніс і поклав біля бункера. Пізніше мені сказали, що він загинув…» – ділиться спогадами Кшиштоф Мушак.
Через три години після поранення оборонцеві зробили складну операцію, тоді відвезли на «Азовсталь», де був розгорнутий госпіталь. Там йому й урятували ноги, хоча шансів було дуже мало.
«Ноги вже мали різати, тому що турнікети були на обох, але, на щастя, обійшлося», – веде далі Кшиштоф.
У бункері він пролежав із 20 квітня до 16 травня, поки його не винесли з «Азовсталі»… в полон.
«Ніхто з нас не хотів здаватися. Нам завжди радили тримати одну гранату для себе. Але наказ був згори. Редіс сказав – ми зробили», – пояснює він.
Важкопоранених винесли першими – їх було 46 і ще по четверо осіб, які несли їх. Полонених мали завезти в Новоазовськ, але оскільки там уже не було місця, то повезли в Донецьк, у лікарню №15. Там захисник пробув аж до обміну. Каже, що медичної допомоги як такої не надавали. Годували тричі на день, трохи краще, ніж в Оленівці:
«Просто дивилися, щоб нога не згнила. Представники Червоного Хреста приїхали наступного дня, сказали, що будуть приходити щодня, що з кожним матимуть бесіду. Я запитав, звідки вони, і почув у відповідь, що з Донецька. Тоді я зрозумів, що це за «Червоний Хрест»... Більше їх не бачив».
У полоні мав лиш одну можливість сказати рідним, що живий (у Кшиштофа є мама, батько, троє братів і на 20 років молодша сестричка – Ред.). Один із ДНРівців дав телефон, захисник написав, що він у Донецьку, що все добре і що їх невдовзі обміняють, хоча надії на це, каже, вже не було:
«Мені «приписували» польського найманця, бо в мене польське ім'я і за національністю я поляк, ще й снайпер. Казали, що буде розстріл. Я в списки обміну не потрапляв. Були випадки, коли вивозили поранених із лікарні та повертали назад… Казали, що нібито наша сторона не хоче нас обмінювати, тому надії я не мав».
Але в лікарні вже налагодився «бункер-FM», завдяки чому захисники вигукували якусь інформацію, передаючи її один одному через палати. Тоді й повідомили, що трьох людей додали в списки, серед яких опинився наш співрозмовник.
«29 червня вранці нас вивезли. «Важких» помістили в карети «швидкої». А оскільки моя нога трохи загоїлася, кістки зрослися, то мене посадили в «пазік». Ми зупинилися перед «сірою зоною», думали, що вже зараз нас завернуть, що щось прилетить і нас уб'є. Але коли побачили здалека український прапор, то ледь не плакали. І коли один представник зайшов і сказав «Слава Україні!», то так радісно стало… Ми приїхали в Запоріжжя, і я одразу подзвонив своїм. Мама плакала, звісно», – згадує своє повернення Кшиштоф.
Оборонця почали лікувати в Запоріжжі, але він попросився до Львова. У Винниківському госпіталі ветеранів війн та репресованих ім. Ю. Липи Кшиштофа з інвалідного візка досить швидко поставили на милиці. Після цього захисник ще пройшов лікування й реабілітацію у Трускавці, в госпіталі Нацгвардії у Золочеві та в «Українській спортивній клініці», де лікують футболістів ФК «Рух». Там хлопця й поставили на ноги.
Зараз Кшиштоф пересувається самотужки, але кожен крок дається йому дуже важко. В січні 2023-го він повернувся у стрій «Азову», і його відправили до Львова керувати Центром рекрутингу. Тут він із першого дня його відкриття. Такі центри почали працювати в Києві, Львові, Дніпрі, Одесі та Рівному, щоб охопити територіально центр, південь, північ, захід і схід України, щоб добровольцям було легше добиратися до найближчих міст і записуватися в бригади.
Як стати бійцем «Азову»
Охочих стати бійцями щораз менше. «Хто хотів піти – вже пішов, а хто ховався, той ховається далі», – вважає Кшиштоф.
Середній вік більшості кандидатів – 25 років, але є й добровольці, яким 40-45 років. Це, як правило, вузькі спеціалісти – механіки, водії, електрики.
«Тепер потрібно багато добровольців із різним досвідом у тилове забезпечення, піхоту, артилерію, аеророзвідку (для цього треба мати спеціальний сертифікат пройдених курсів – Ред). Також шукаємо медиків – хірургів, мікрохірургів, анестезіологів. Усі побажання щодо місця в бригаді враховуємо, коли кандидат заповнює анкету», – розповідає про набір бійців керівник Центру рекрутингу.
І зазначає, що тепер можна перевестися з іншого підрозділу чи структури в «Азов». Для цього потрібно подати заявку онлайн. Процес переведення триває два-два з половиною місяці, але така можливість є. Саме ж оформлення добровольців, яке раніше тривало три-чотири тижні, займає всього шість-сім днів. Кандидати мають пройти співбесіду і подати всі необхідні документи. «Якщо людина не може, для прикладу, піднімати важке, підбираємо їй іншу роботу – механіка чи комп’ютерного спеціаліста. Враховуємо всі навики», – запевняє Кшиштоф.
Відтак кандидат очікує дзвінка, після чого вирушає на навчання – базовий курс бойової підготовки на полігоні. Якщо кандидат успішно проходить відбір, то отримує шеврон і потрапляє в підрозділ, де проходить навчання за суто своїм напрямком. Усі інструктори «Азову», каже Кшиштоф, мають бойовий досвід і знають, чим поділитися.
Після навчань за напрямками, якщо боєць уже готовий, його відправляють на фронт. На питання, як мотивувати зараз людей записуватися в добровольці «Азову», Кшиштоф відповідає:
«Скажу просто: або ти йдеш у нормальний підрозділ, вчишся і воюєш з нормальними пацанами, або тебе зловить воєнком, запакує в «пазік», відвезе бозна-куди, і ти, не дай Боже, загинеш… Краще йти у підрозділ, де тебе всього навчать і підготують. Зрештою, це обов'язок кожного чоловіка – захищати Україну. Треба про це пам'ятати, а не коли до тебе підходить воєнком, а ти кричиш, вдаєш із себе блогера, мовляв, не мають права. Тепер воєнкомами стають ті, що воювали. Як думаєте, як вони реагуватимуть, коли скажуть «іди до війська», а ти не захочеш?»
До Центру рекрутингу «Азову» якраз забіг доброволець – 27-річний Іван Вароді із Закарпаття. Дізнався про Центр від друзів, які вже воюють. Чоловік має фізичну підготовку і готовий долучитися до «Азову».
«Хочу допомогти хлопцям скоріше звільнити нашу землю, щоб усе найшвидше стало на свої місця. На початках допомагав волонтерам, а тепер маю можливість долучитися до піхоти. Дуже багато бійців у полоні… Хочеться, щоб усі повернулися», – мотивує своє рішення Іван. Із добровольцем його дівчина Віталіна: «Я його підтримую в будь-якій ситуації, і в цьому рішенні теж. Адже в «Азові» – найсильніша команда».
Побратим Кшиштофа Мушака Святослав Сірий, який раніше розповів Тvoemisto.tv свою історію, переконаний, що Львів мусить стати кузнею кадрів для добровольчих підрозділів: «Має бути розуміння, що ця історія затягнеться надовго, що ми будемо воювати не місяць, не два і не три. Майже кожному чоловікові так чи інакше доведеться через це пройти, хто би як не ховався, не тікав, не думав, що його це омине. Такі реалії, тому що в нас є втрати, є поранені. Не всі добровольці пішли воювати, вони ще будуть».
Христина Гоголь
Фото: Івана Станіславського/Твоє місто
Обкладинка: Дмитро Тарадайка
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House
- Організаторка мітингу проти Фаріон: «Не з усіма гаслами я згодна»
- Тут виробляли вино і повидло. Як у Львові ревіталізували фабрику
- «Ми не називаємо українців худобою». Хто пікетував Фаріон та Львівську політехніку
- За скільки можна орендувати квартиру у Львові. Де найдешевше, а де найдорожче
- «Діти – немов ті їжачки». Як у Львові допомагають прийомним сім’ям
- «Наша мета проста – зекономити гроші та перенаправити їх на армію»
- Валерій Пекар: «Нам потрібна перемога, але щоб її здобути, треба знати, що це»
- «У центрі Львова пустує історична пам’ятка?», або Чим живе Будинок вчителя
- «Коли чоловік у війську, ви підтримуєте Україну». Як жінки розвивають фермерство
- Право на гідну старість. Що відбувається у Львівському геріатричному пансіонаті
- «Казали «інвестуйте, і проблем не буде». Чи продовжить роботу у Львові Медичний центр NOVO
- «Це ідентифікація». Як «Дриґ» вчить традиційних танців у Львові
- «За цю мову вбивали». Як кияни писали Радіодиктант національної єдності
- Потяг чи автобус до Польщі. Як краще доїхати, купити квитки та які мати додатки
- «Мені ж лише 35, який там рак? І через кілька місяців мені його діагностували»
- Перевіряти, навіть коли не турбує. Про УЗД молочних залоз у жінок і чоловіків
- Сила трьох площ, або Чому привокзальний район у Львові потребує оновлення
- Місто в місті. Як у Львові створюють інноваційний парк
- Скільки чоловіків у Львові повторно стали студентами і чи отримають повістки
- Коровай і танці в народних строях. Чи доречні вони під час війни
- Тіло без болю. Яким має бути дієвий лікувальний масаж
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львову бракує водіїв, або Чи почнуть жінки кермувати автобусами
- Пам’ятка архітектури XXI століття? Або про дискусію щодо готелю на Міцкевича
- Мобілізація на Львівщині. Що з повістками та хто має стати на військовий облік
- «Ілон Московит». Як українці відмовилися від «церкви Маска»
- «Війна триває, а спецзаклад пустує!» Чи запрацює протезний завод у Львові
- «Тут парк із косулями, а нам показують 10-поверхівки», або Ще раз про Під Голоском
- «Ви бачили Під Голоском? Ми такого не хочемо». Де у Львові буде новий мікрорайон
- «Люди самі звикли давати у кишеню?», або Що відбувається у львівській онколікарні
- «Гармати били, а ми наступали…» Історія захисника, який пішов слідами діда-оунівця
- Зустрічаємо Героїв. Як ІТ-компанія ЕРАМ підтримує і допомагає адаптуватися ветеранам
- «Мій тато – герой». Як на Львівщині присвоюють звання
- Дахи Козловського, або Як «Лисиця бореться зі змією»
- На роботу до Львова, на відпочинок – за місто, або Що нам дасть Львівська агломерація
- Район, якому судилося стати популярним, або Як Сихову розвиватися далі
- «Можна мати протез, але... », або Що з роботою для ветеранів
- Ваші діти вчитимуться 12 років. Нехай це не стане несподіванкою!
- Обіцянки vs реальність. Чи ремонт вулиці Пирогова в Києві інклюзивний
- «Продасте одну шкарпетку?» Як у Львові лікують і протезують суперлюдей
- На армію можна, на інфраструктуру – ні? Як обирати, на що виділяти кошти під час війни
- Львів буде розростатися, або Як зробити місто, придатним для життя
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До соколиного міста
- «Кожен вагон, як вулик». Як працюють контролери у львівських трамваях
- Гіперактивних дітей більшає. Чи беруть їх у звичайні школи?
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- «Мій син каже, що бачив Дублін, Лондон, але жити хоче у Львові»
- Оксана Линів, Ваґнер та «вагнерівці». Що не так і до чого тут Львів
- «Приліт» по Львову, збита ракета та ППО. Що кажуть експерти
- Що зміниться в школах Львівщини. Інтерв'ю з головним освітянином Олегом Паскою
- Віталій Портников: Україна зараз має три важливі пріоритети
- Що зміниться в парку «Знесіння» і до чого тут власники сусіднього готелю
- «Ставте дерево на перше місце». Архітекторка з Литви про міські простори
- «Місць немає, нам дуже шкода…» Як у Львові виник бум на приватні школи
- Як розбудовувати Львів. 10 порад головного архітектора Вільнюса
- «У резюме буде графа «працюю з ШІ». Як діє штучний інтелект та чому він зачепить кожного
- «Наше суспільство обросло міфами щодо виховання дітей»
- Чи стане «Горіховий гай» парком для всіх та через що сперечаються львів'яни
- Індійський «Слон» зайшов у Львів. Як працює заклад, що має кухню, якій тисячі років
- Звідки брати людей, або Чому в школах Львова бракує першокласників
- Що таке екоцид і як змусити росію заплатити за наслідки
- Після 9 років допомоги військовим виселяють з приміщення. Як у Львові працювала волонтерська кухня
- «У Волинській трагедії немає одного винного»
- Чи збільшились на Львівщині випадки кишкових інфекцій і що краще їсти влітку
- Що чекає на Львівський медуніверситет. Інтерв'ю з новим ректором
- Чи зрозумів Папа, що відбувається в Україні? Про візит кардинала у москву, війну, МП
- У Львові збудують муніципальний кампус. Як зміниться один із районів міста
- Львів тестує безготівкову оплату. Як це працює та що з е-квитком
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- «Парк не має стати заднім двором». Що буде з Погулянкою та як її варто змінити
- Інвестиції у завтра. Чому ІТ-освіту не можна ставити на паузу
- Не забудуй берега річки селища свого. Репортаж із підтопленої Східниці
- «Розпад Росії неминучий». Інтерв’ю з Янушем Буґайським та Уляною Супрун
- Везли у багажниках. Як поблизу Львова рятують травмованих під час війни птахів
- А вони відчинені? «Рейд» львівськими укриттями
- Підземний паркінг, або Остання крапля терпіння для ЮНЕСКО
- Замість підсумку шкільного року. Чи працюють у школах Львова басейни та що можна зробити
- «Львову бракує зеленого каркаса». Що не так із повітрям у місті та як це змінити
- «Ми чекали, що буде війна у Львові». Розмова з добровольцем Ярополком Пшиком
- Для України вірогідними є чотири сценарії. Два з них позитивні
- Пікнік на галявині та ніяких «подяк». Якими є випускні за кордоном
- Що не так із реабілітацією військових та чому це стосується кожного
- Привид «Люсії», або Чому у Львові знесли історичну віллу
- У музей або під асфальт. Як Львівщина позбувається радянських пам’ятників
- Гривня за квадратний метр. Що відбувається з комунальним майном Львівської облради
- «Усе буде добре, мамо». Розмова з тими, що втратили синів на війні
- Галина Крук: Коли нас перестануть запитувати, хто наш Достоєвський?
- Складено рейтинг 200 найбільших компаній Львівщини за виторгом за рік
- Місце пам’яті. Як Львів створює нове військове кладовище
- Довга історія короткого моста, або чому Рясне може стати «островом»
- «Король пішов на війну». Як Львів святкуватиме День міста
- «Ми як на пороховій бочці». Як живе Розвадів, де стався витік газу
- «Сьоме питання». Про що Садовий не може домовитись з депутатами
- Молоко, пил і надмірна чистота. Чому в дітей виникає алергія і як боротись
- «ЛКП проїдають мільйони». Чи створять у Львові наглядові ради