
Фото: GMK Center
«Війна триває, а спецзаклад пустує!» Чи запрацює протезний завод у Львові
Про те, яка реальна ситуація з протезуванням у вже чинних центрах, чому протезний завод, який сьогодні вкрай необхідний, не працює, і чи можна було б там виготовляти протези для декількох реабілітаційних центрів, а не лише для Першого ТМО, дізнавалась журналістка Тvoemisto.tv.
Хто заробляє на протезуванні у Львові
На сьогодні в Україні працює близько 50 протезно-ортопедичних підприємств. Їх внесено до Реєстру Держлікслужби як виробників медичних виробів.
За даними дашборда, створеного Міністерством соціальної політики України, на Львівщині є п’ять підприємств, що займаються тільки протезуванням-ортезуванням. Мова про ТОВ «Реабілітація ЛТД» на вул. Червоної Калини; ТОВ «Без обмежень» на вул. Городоцькій; ПП «Арол плюс» (від ТОВ «Без обмежень») на вул. Городоцькій; підприємство «Орто – крок» ЛОГО «ПІЛ» на вул. Варшавській; ПП «Отртотоп» на вул. Замарстинівській.
Штучні кінцівки, за даними Protez Hub, можна отримати також у Центрі протезування та ортезування «Вільні» на вул. Караджича; у ТзОВ «Аванті Трейд» на вул. Гетьмана Мазепи; у Центрі протезно-ортопедичної допомоги «Теллус» на вул. Моршинській; у реабілітаційному центрі «Superhumans», що у Винниках, та реабілітаційному центрі «Unbroken», що на вул. Миколайчука.
Безоплатно за державною програмою протези можуть отримати не лише військові, а й цивільні громадяни, які постраждали внаслідок воєнних дій. Для військових гранична вартість протеза, яку покриває держава, за словами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, втричі вища. Максимальна компенсація вартості – 2 млн. грн.
Протезування відбувається за тристороннім договором: отримувач (людина, якій потрібен протез) – виробник (одна із фірм, підприємств чи центрів, де протезуватимуть) – той, хто оплачує (держава). Отож, сьогодні пацієнт, який пережив ампутацію кінцівок, може сам обирати з державних чи приватних установ, де йому отримувати послуги.
Відтак кожна фірма та центр є конкурентами і борються за свого пацієнта. Адже протезування стало вигідним бізнесом.
До речі, починаючи з квітня цього року, відколи у Львові запрацював реабілітаційний центр «Superhumans», тут поставили понад 150 протезів сотні пацієнтів. А спеціалісти Центру «Unbroken» за рік виготовили 215 протезів, з них 13 – біонічних, хоч раніше мовилось, що потужність становитиме сто протезів у місяць.
Оскільки кількість поранених з ампутованими кінцівками зростає, потужності з протезування у місті планують нарощувати.
Зокрема, у Львові на території Львівського обласного госпіталю ветеранів війн та репресованих ім. Ю. Липи планують відкрити національний реабілітаційний центр. Він функціонуватиме на базі Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького. За словами генерального директора Першого медоб’єднання Львова Олега Самчука, ще одну протезну майстерню створять в лікарні святого Луки. А протезний мінізавод - на території лікарні святого Пантелеймона
Тим часом у Львові, на вул. Рудненська, 10, є цілий протезний завод, на якому у його кращі часи за рік обслуговували близько 300 пацієнтів. Зараз підприємство не функціонує. Але є план, згідно з яким завод можуть перебрати його у власність Львівської територіальної громади. Також у планах інвестувати у нього 390 млн грн та передати підприємство Першому ТМО.
Завод-«привид»
Колишній депутат Львівської міськради, громадський діяч, а тепер головний спеціаліст відділу гуманітарної політики та міжнародного співробітництва Львівської обласної ради, юрист Ігор Дякович сам має протез. У 2013 році свою «нову ногу» отримав якраз на Львівському протезному заводі.
«Мене протезували тоді, коли це ще не було мейнстрімом. На той час Львівський протезний завод був одним з небагатьох, де забезпечували протезами. Найбільшим плюсом було те, що на заводі розгорнули стаціонар на 25 ліжок, тож я, навіть будучи львів’янином, мав можливість побути серед рівних собі і це дуже допомогло. Біля мене було багато кваліфікованих людей, які протезували, вчили ставати на ноги, ходити. Їздити туди мені довелось шість років, бо протезування – це питання не одного дня і навіть року, – каже Тvoemisto.tv Ігор Дякович, розповідаючи, які хороші протези там виробляли свого часу. – Я багатьом знайомим рекомендував звертатись саме на завод і навіть відмовляв їхати протезуватись за кордон. Потрібні матеріали завод закуповував, а на місці все скручували, монтували».
Ігор Дякович добре пам’ятає, що коли на заводі почались проблеми із фінансуванням, з підприємства почали масово звільнятись працівники. Здебільшого, йшли працювати у приватні фірми. Зараз його протезист також працює у приватній структурі.
Завадити розпродажу і розкраданню майна заводу за час його простою вдалось лише завдяки розголосу.
Вікторія Оліх 18 років працювала заступницею директора з медичної роботи на Львівському протезному заводі. Раніше він був казенним, а тепер це державне комерційне Львівське експериментальне підприємство засобів пересування і протезування.
Завод обслуговував п’ять областей Заходу України (Львівську, Рівненську, Волинську, Івано-Франківську та Закарпатську області). Тут робили складне ортопедичне взуття, ортези (шарнірні та безшарнірні), корсети, візки, виконували дрібні швейні вироби.
Коли у 2018 році на заводі почались фінансові проблеми, Вікторія і її колеги перейшли працювати у приватну фірму «Без обмежень». Так вона намагалася врятувати колектив.
Тепер Вікторія Оліх працює у компанії «Укрпротез».
Яка зараз ситуація на Львівському протезному заводі, Тvoemisto.tv так і не вдалось з’ясувати. Адже зустріч із теперішнім його директором Романом Цяпало не відбулась, хоч перемовини про неї тривали близько тижня.
Як розповіла старша медсестра Ярослава Василичук, яка на заводі пропрацювала майже 45 років (з 1976 до 2020 року), їй важко дивитись на майже покинуту будівлю заводу, знаючи, що ще донедавна туди приходили працівники та пацієнти. А у час війни, коли багатьом українцям потрібні протези, її серце щемить ще більше.
«Я живу навпроти заводу, завжди могла прослідкувати, що там відбувається. Зараз важко дивитись у темні вікна», – ділиться жінка.
За її словами, у час, коли вона працювала, діючими були всі чотири поверхи будівлі. На першому поверсі була поліклініка, лабораторія, п’ять кабінетів лікарів, склад і гіпсова. На другому – кабінети для адміністрації і в кінці коридору склади та інструментальний цех. На третьому поверсі – містились склади та взуттєвий цех, а на четвертому половину приміщень займав стаціонар, іншу половину – протезний цех.
Загалом завод існує з 1921 року. Раніше він розташовувався на Новому Львові, потім на вул. Замкненій (там лише виготовляли взуття та візки). А згодом побудували велике приміщення на вул. Рудненській, де й відкрили стаціонар, в якому не лише протезували, а й реабілітовували хворих.
«За рік через стаціонар проходило 300 пацієнтів. До нас поступав інвалід, який отримував належну підготовку і лікування – йому робили масаж, знімали мірку на протез, виготовляли спочатку лікувально-тренувальні протези, а вже потім робили постійні. Лікарі ЛФК у всьому допомагали», – пояснює співрозмовниця.
Ярослава Василичук досі добре пам’ятає і своїх перших пацієнтів, і «велику родину» Львівського протезного заводу.
За словами Ярослави Василичук, стаціонар на заводі проіснував до 2021 року. Зараз, як їй відомо (жінка досі спілкується з колишніми працівниками), на роботу виходять лише декілька людей. Але протези вони не виготовляють.
Досі числиться у працівниках заводу, хоча від початку 2023 року пішла відпустку за власний рахунок, Галина Кімак. На Львівському протезному заводі вона працює з 1997 року: спочатку у медпункті фельдшеркою, потім у стаціонарі медсестрою, старшою медсестрою.
«Ходить на роботу лише начальство. Працювати у стаціонарі залишилось небагато – сестра-господиня, я, санітарка, медсестри, інструктор ЛФК. Усі ми взяли відпустки за свій рахунок. Ще кілька працівників приходить від заводу, але лише по понеділках та вівторках. Але, по суті, вони нічого не роблять. Покрутяться і підуть», – розповідає вона.
За увесь 2022 рік зарплати вони не отримували, заборгованість кожному з працівників стаціонару становить приблизно 68 тис. грн. За власний рахунок у відпустку пішли у 2023 році. Люди не звільняються, бо бояться, що взагалі не отримають жодних виплат.
Жінка знає, що місто хоче взяти Львівський протезний завод у свою власність і ставиться до цього дуже позитивно.
«До нас навіть недавно приходили з Першого ТМО, обіцяли, що виплатять борги, візьмуть під свою опіку. Також пропонували нам роботу, але чомусь не за нашими спеціальностями, а в інші відділи лікарні на Топольній – у неврологію, хірургію. А чому маємо йти туди?», – додала вона.
Чий завод?
Львівське експериментальне підприємство засобів пересування і протезування планують передати у комунальну власність Львівської територіальної громади. Технічно-економічне обґрунтування такого рішення депутати затвердили на сесії міської ради, що відбулась 28 вересня 2023 року. Наразі остаточних кроків ще не зроблено і, як зазначив Tvoemisto.tv секретар комісії з охорони здоров'я ЛМР Євген Кузик, «не відомо чим закінчиться вся ця історія».
«Місто висловило лише намір, що хоче його утримувати. Це тривала процедура. Щоб передати завод на баланс міста, потрібне погодження, ухвала. Цілком ймовірно, що рішення стане відоме ще цього місяця», – каже Євген Кузик.
Про те, чи є у міста гроші на погашення заборгованостей (загалом їх сума становить 59 млн грн. – ред.) та розвиток заводу, чи шукатимуть гранти деінде, секретар комісії з охорони здоров'я ЛМР інформацією не володіє.
Каже, наразі не має чіткого розуміння, де взяти кошти, хто там працюватиме і для кого: «Львів готовий брати на себе зобов’язання, обслуговувати і розвивати завод. Було б добре, щоб місто разом з областю нарешті напрацювали спільну дорожню карту і мали розуміння, як все можна розвивати. Але давайте спочатку зрозуміємо, чи можливо його передати місту, а вже потім говоритимемо про щось більше».
Євген Кузик також не підтримує ідею передати протезний завод Першому ТМО: «Можна створити нове ЛКП, щоб завод міг працювати не лише для Першого ТМО, а й інших реабілітаційних центрів, де використовують протези».
«За» відновлення Львівського протезного заводу, який би виготовляв протези для потребуючих, висловилися ледь чи не усі наші співрозмовники. Проте, як зазначила Вікторія Оліх, яка вже більше 23 років працює у сфері протезування, основним процесом у цьому процесі є реабілітація.
Прості протези можна виготовити за декілька днів. Набагато складніша робота – бинтування кукси, підготовка пацієнта, вертикалізація, відновлення балансу.
«Можна виготовити суперпротез, але коли людина не буде підготовлена і мотивована, коли їй ніхто не розкаже і не покаже, як його використовувати, то результату не чекайте. Якісні протези і потужна реабілітація мають йти у парі», – каже фахівчиня.
За її словами, підприємств і центрів, де б не лише виготовляли протези, але й реабілітовували пацієнтів з ампутованими кінцівками, допомагали їм адаптовуватись, мало б бути точно більше.
«Війна триває вже не перший рік, а готовий спеціалізований заклад пустує! Це ненормально!», – підсумовує вона.
Ольга Шведа
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
_____________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House
- Організаторка мітингу проти Фаріон: «Не з усіма гаслами я згодна»
- Тут виробляли вино і повидло. Як у Львові ревіталізували фабрику
- «Ми не називаємо українців худобою». Хто пікетував Фаріон та Львівську політехніку
- За скільки можна орендувати квартиру у Львові. Де найдешевше, а де найдорожче
- «Діти – немов ті їжачки». Як у Львові допомагають прийомним сім’ям
- «Наша мета проста – зекономити гроші та перенаправити їх на армію»
- Валерій Пекар: «Нам потрібна перемога, але щоб її здобути, треба знати, що це»
- «У центрі Львова пустує історична пам’ятка?», або Чим живе Будинок вчителя
- «Коли чоловік у війську, ви підтримуєте Україну». Як жінки розвивають фермерство
- Право на гідну старість. Що відбувається у Львівському геріатричному пансіонаті
- «Казали «інвестуйте, і проблем не буде». Чи продовжить роботу у Львові Медичний центр NOVO
- «Це ідентифікація». Як «Дриґ» вчить традиційних танців у Львові
- «За цю мову вбивали». Як кияни писали Радіодиктант національної єдності
- Потяг чи автобус до Польщі. Як краще доїхати, купити квитки та які мати додатки
- «Мені ж лише 35, який там рак? І через кілька місяців мені його діагностували»
- Перевіряти, навіть коли не турбує. Про УЗД молочних залоз у жінок і чоловіків
- Сила трьох площ, або Чому привокзальний район у Львові потребує оновлення
- Місто в місті. Як у Львові створюють інноваційний парк
- Скільки чоловіків у Львові повторно стали студентами і чи отримають повістки
- Коровай і танці в народних строях. Чи доречні вони під час війни
- Тіло без болю. Яким має бути дієвий лікувальний масаж
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львову бракує водіїв, або Чи почнуть жінки кермувати автобусами
- Пам’ятка архітектури XXI століття? Або про дискусію щодо готелю на Міцкевича
- Мобілізація на Львівщині. Що з повістками та хто має стати на військовий облік
- «Ілон Московит». Як українці відмовилися від «церкви Маска»
- «Тут парк із косулями, а нам показують 10-поверхівки», або Ще раз про Під Голоском
- «Ви бачили Під Голоском? Ми такого не хочемо». Де у Львові буде новий мікрорайон
- «Не чекайте, поки вас запакують у «пазік». Як Азов набирає бійців
- «Люди самі звикли давати у кишеню?», або Що відбувається у львівській онколікарні
- «Гармати били, а ми наступали…» Історія захисника, який пішов слідами діда-оунівця
- Зустрічаємо Героїв. Як ІТ-компанія ЕРАМ підтримує і допомагає адаптуватися ветеранам
- «Мій тато – герой». Як на Львівщині присвоюють звання
- Дахи Козловського, або Як «Лисиця бореться зі змією»
- На роботу до Львова, на відпочинок – за місто, або Що нам дасть Львівська агломерація
- Район, якому судилося стати популярним, або Як Сихову розвиватися далі
- «Можна мати протез, але... », або Що з роботою для ветеранів
- Ваші діти вчитимуться 12 років. Нехай це не стане несподіванкою!
- Обіцянки vs реальність. Чи ремонт вулиці Пирогова в Києві інклюзивний
- «Продасте одну шкарпетку?» Як у Львові лікують і протезують суперлюдей
- На армію можна, на інфраструктуру – ні? Як обирати, на що виділяти кошти під час війни
- Львів буде розростатися, або Як зробити місто, придатним для життя
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До соколиного міста
- «Кожен вагон, як вулик». Як працюють контролери у львівських трамваях
- Гіперактивних дітей більшає. Чи беруть їх у звичайні школи?
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- «Мій син каже, що бачив Дублін, Лондон, але жити хоче у Львові»
- Оксана Линів, Ваґнер та «вагнерівці». Що не так і до чого тут Львів
- «Приліт» по Львову, збита ракета та ППО. Що кажуть експерти
- Що зміниться в школах Львівщини. Інтерв'ю з головним освітянином Олегом Паскою
- Віталій Портников: Україна зараз має три важливі пріоритети
- Що зміниться в парку «Знесіння» і до чого тут власники сусіднього готелю
- «Ставте дерево на перше місце». Архітекторка з Литви про міські простори
- «Місць немає, нам дуже шкода…» Як у Львові виник бум на приватні школи
- Як розбудовувати Львів. 10 порад головного архітектора Вільнюса
- «У резюме буде графа «працюю з ШІ». Як діє штучний інтелект та чому він зачепить кожного
- «Наше суспільство обросло міфами щодо виховання дітей»
- Чи стане «Горіховий гай» парком для всіх та через що сперечаються львів'яни
- Індійський «Слон» зайшов у Львів. Як працює заклад, що має кухню, якій тисячі років
- Звідки брати людей, або Чому в школах Львова бракує першокласників
- Що таке екоцид і як змусити росію заплатити за наслідки
- Після 9 років допомоги військовим виселяють з приміщення. Як у Львові працювала волонтерська кухня
- «У Волинській трагедії немає одного винного»
- Чи збільшились на Львівщині випадки кишкових інфекцій і що краще їсти влітку
- Що чекає на Львівський медуніверситет. Інтерв'ю з новим ректором
- Чи зрозумів Папа, що відбувається в Україні? Про візит кардинала у москву, війну, МП
- У Львові збудують муніципальний кампус. Як зміниться один із районів міста
- Львів тестує безготівкову оплату. Як це працює та що з е-квитком
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- «Парк не має стати заднім двором». Що буде з Погулянкою та як її варто змінити
- Інвестиції у завтра. Чому ІТ-освіту не можна ставити на паузу
- Не забудуй берега річки селища свого. Репортаж із підтопленої Східниці
- «Розпад Росії неминучий». Інтерв’ю з Янушем Буґайським та Уляною Супрун
- Везли у багажниках. Як поблизу Львова рятують травмованих під час війни птахів
- А вони відчинені? «Рейд» львівськими укриттями
- Підземний паркінг, або Остання крапля терпіння для ЮНЕСКО
- Замість підсумку шкільного року. Чи працюють у школах Львова басейни та що можна зробити
- «Львову бракує зеленого каркаса». Що не так із повітрям у місті та як це змінити
- «Ми чекали, що буде війна у Львові». Розмова з добровольцем Ярополком Пшиком
- Для України вірогідними є чотири сценарії. Два з них позитивні
- Пікнік на галявині та ніяких «подяк». Якими є випускні за кордоном
- Що не так із реабілітацією військових та чому це стосується кожного
- Привид «Люсії», або Чому у Львові знесли історичну віллу
- У музей або під асфальт. Як Львівщина позбувається радянських пам’ятників
- Гривня за квадратний метр. Що відбувається з комунальним майном Львівської облради
- «Усе буде добре, мамо». Розмова з тими, що втратили синів на війні
- Галина Крук: Коли нас перестануть запитувати, хто наш Достоєвський?
- Складено рейтинг 200 найбільших компаній Львівщини за виторгом за рік
- Місце пам’яті. Як Львів створює нове військове кладовище
- Довга історія короткого моста, або чому Рясне може стати «островом»
- «Король пішов на війну». Як Львів святкуватиме День міста
- «Ми як на пороховій бочці». Як живе Розвадів, де стався витік газу
- «Сьоме питання». Про що Садовий не може домовитись з депутатами
- Молоко, пил і надмірна чистота. Чому в дітей виникає алергія і як боротись
- «ЛКП проїдають мільйони». Чи створять у Львові наглядові ради