Чудо-Жовква. Як містечко на Львівщині відмовляється від газу

15340 0
Місто Жовква тепер не просто найкраще історичне місто Львівщини, а й найбільш енергоефективне. За останні три роки тут запровадили одразу чотири проекти задля підвищення енергоефективності, які фінансує Європейський Союз.

Містечко Жовква знаходиться за 30 кілометрів від Львова. Поселення засноване у 1368-му році, міські права отримало в 1603-му. Зараз тут мешкає приблизно 13 тисяч жителів. Жовква збудована за концепцією «ідеальних міст» доби Ренесансу. Цього року місто отримало спецномінацію в конкурсі «7 чудес України: історичні міста та містечка».

Модернізована котельня і тепломережі

Одночасно у Жовкві реалізують одразу чотири проекти з енергоефективності і завдяки цьому місту фактично вдалося відмовитися від споживання газу.

Перший – модернізація комунальної котельні та району, що нею опалюється. У рамках проекту замінять тепломережі від котельні та модернізують дитячий садок №2. Бюджет –  860 тисяч євро.

Другий великий проект – «Муніципальні партнерства Самбора та Жовкви заради енергоефективності». Його бюджет становить 880 тисяч євро. Із них 20 % дали Самбірська та Жовківська міські ради. Решту – Євросоюз. Основні роботи у цьому проекті: реконструкція системи теплопостачання в місті (об’єднання та заміна тепломереж між комунальними котельнями по вул. Львівській, 94, і вул. Воїнів УПА) та встановлення двох котлів на деревину у котельні на вулиці Воїнів УПА.

Основним завданням проекту «Муніципальні партнерства Самбора та Жовкви» було об’єднання двох котелень. Але через різку інфляцію залишилися зекономлені кошти і на них вирішили облаштувати енергоефективні класи у цих містах.

Навчальний заклад, де тепер є енергоефективний клас і сонячна батарея, колись був казармою. Раніше учні вчилися у місцевому замку, а тепер їхня нова школа стала однією із найкращих у районі. Коштом Євросоюзу тут обладнали навчальний клас, де учні вивчають фізику. На стінах інформаційні плакати про те, як економити воду та газ, яку енергію дає вітер, вода та сонце. Також тут замінили вікна, меблі та встановили мультимедійну дошку, придбали ноутбуки, проектор. Енергію для класу забезпечує сонячна батарея, встановлена на південному боці школи. Вона працює на 60% своєї потужності і дає 140 Вт у годину. Таким чином живить систему вентиляції, розетку та освітлення класу.

У кабінеті є стенд, що показує, скільки яка лампочка споживає енергії. Тут можна порівняти скільки потрібно платити за енергозберігаючі лампи, а скільки за звичайні жарівки. Менеджер з енергоефективності у Жовкві Андрій Дворніков каже, що діти цікавляться стендом, розповідають батькам про те, на стільки вигідніше користуватися LED лампами.

Окрім модернізованої котельні, у місті замінили 800 метрів тепломереж. Нові труби не пропускають тепло і таким чином також заощаджують значну частину коштів. Місцеві жителі розповідають, що над старими тепломережами, які пропускали тепло, взимку росла зелена трава. Тепер все тепло доходить до споживачів.

Місто заощаджує 2 мільйони гривень щороку

Жовква вступила в Угоду мерів і підтримала «План дій зі сталого енергетичного розвитку». Згідно з ним до 2010 року планують скоротити викид парникових газів у місті на 22%.

Нова котельня, що працює на біопаливі, розташована біля школи. Раніше у приміщенні ремонтували тягачі (тут була військова частина), тепер – спалюють тирсу. Всередині пахне деревом. У найбільшому приміщенні стоять котли, які працюють на відновлюваному паливі. Ще один котел, найбільш потужний, поки не працює. Його встановлять вже навесні. Тирсу купують у місцевого лісгоспу. Спалюють також аварійні гілки та дерева. За словами працівників котельні, на добу потрібно 20-25 кубів тирси.

Для населення ціна за тепло не змінилася. Не залежно від того, на чому працюють місцеві котельні, ціна для звичайного жителя за центральне опалення залишилася сталою. Ціни встановлює Київ і на районному рівні поки їх змінити неможливо. Саме тому в бюджеті Жовкви зберігається 2 млн. гривень, заощаджені на ціновій різниці між дровами та газом. Ці кошти спрямовують на ремонти доріг, благоустрій тощо.

Через дорогу від модернізованої котельні стоїть стара – газова. Наразі, вона законсервована, але у повністю робочому стані. Нині її не використовують, але тримають напоготові у разі сильного морозу або несправностей з біопаливними котлами. Павло Демінський сподівається, що у майбутньому місту вдасться поставити там ще кілька котлів на тирсі і далі використовувати котельню. Минулої зими котельні на біопаливі та на газі працювали одночасно.

Були ідеї працювати із іншими видами палива, наприклад, зі сміттям. Але для цього потрібна сортувальна лінія та спеціальне обладнання.

Після заміни ламп – платіжка зменшилась утричі

Ще один проект, який діє у місті – «Розумне енергоспоживання для громад Львівщини». Його фінансує Швецьке агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку. У рамках цього проекту проводять енергоаудит тепломереж, вуличного освітлення та усіх будівель бюджетної сфери міста та модернізують дитячий садок №1 (утеплення фасаду та даху, встановлення вентиляції та часткова заміна вікон на теплозберігаючі).

Енергозберігаючі проекти розраховані також і на роботу з населенням. Комунікаційний менеджер проводить семінари та бесіди з містянами та пояснює, як і для чого заощаджувати енергію. Восени міська рада проводить дні енергії, де максимально популяризує ідеї її заощадження серед населення. Павло Деревінський зауважує, що невдовзі вчителі з інших шкіл району також зможуть проводити уроки у новому кабінеті.

Проект «Більше світла менше коштів» профінансований європейською організацією IWO. Вони надали 1460 євро на заміну світильників. У місті шляхом голосування вибрали три багатоповерхові будинки. Там замінили прибудинкове освітлення та лампи у під’їздах на енергозберігаючі. До заміни ламп, жителі під’їзду сплачували за світло 140 гривень в місяць, а тепер – 35 гривень.

Андрій Дворніков розповідає, що сума, які виділив Європейський союз для заощадження енергії, була б непідйомною для міста. Бюджет Жовкви ставить максимум 12 млн. гривень, тому для таких робіт потрібно було би багато років.  

На думку енергоменеджера важливо, щоб люди розуміли, що всі засоби для підвищення енергоефективності з часом даватимуть змогу заощаджувати все більше. У місті також працюють над проектом утеплення багатоповерхових будинків. За підрахунками, індивідуальне утеплення однієї квартири коштує майже 25 тисяч гривень. Якщо ж це робити організовано для всього будинку, то на одну квартиру вийде всього по 7 тисяч.

Наталія Патрікєєва для Tvoemisto.tv,
фото авторки

Вибір Твого міста

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!