
Фото: Unsplash
Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
Українська економіка – хто втратив найбільше
Перший квартал 2020 року для України пройшов відносно стабільно, зазначає Тетяна Ситник, експертка інституту ринкових досліджень GfK. А ось від впровадження локдауну у березні спостерігалося падіння ВВП на 1,3%. Проте, каже Тетяна Ситник, зважаючи на тривожні сигнали ще у 2019 році, зокрема уповільнення промисловості, це досить очікуваний показник.
Весняний локдаун призвів до втрати 11% ВВП, а у 3-му кварталі падіння вповільнилося до 3,5%. Динаміка ситуації дає підстави прогнозувати падіння у 5-6% на кінець року, зазначає Тетяна Ситник.
Тетяна Ситник на Forum West
Галузями, що найбільше постраждали від кризи, стали транспорт і громадське харчування. Так, пасажирообіг скоротився майже на 50% у порівнянні із минулим роком. За даними компанії Poster, у громадському харчуванні обіг становить 81% від докризового рівня. Влітку і на початку вересня ці показники почали виходити майже на 100%, але карантин вихідного дня знову забрав близько 20%:
«Галузь HORECA (громадське харчування та готельне господарство – ред.) зазнала найбільшого скорочення, якщо дивитися на кількість новостворених і закритих бізнесів у секторі».
Що з працевлаштуванням?
У квітні відбулося падіння працевлаштування на майже 400-450 тисяч, що становить 4% від загальної зайнятості, зазначає Тетяна Ситник. Натомість вже у вересні показник повернувся до докризового рівня.
Після зняття жорсткого локдауну у червні швидко почала розвиватися торгівля і промисловість. Під час карантину дуже активізувалася інтернет-торгівля, якщо дивитись на новозареєстровані підприємства, які працюють виключно через інтернет. Проте її частка у загальному роздрібному товарообігу все одно залишається невеликою.
Важливо також згадати про споживчі настрої українців: великого падіння під час пандемії не було, адже ще до неї ці настрої не були особливо високими, каже Тетяна Ситник.
Багато що у настроях людей залежить і від довіри до влади, що була досить високою під час локдауну, проте в жовтні зафіксовано найнижчий за два роки коефіцієнт цієї довіри.
«Цей ресурс вже вичерпується і надалі настрої та рішення людей про розпорядження власним грошима все більше залежатимуть від економіки, аніж від віри, що все буде добре, бо в нас добра влада», – каже Тетяна Ситник.
Проте і позитивні сторони у розвитку економіки за 2020 рік теж є: обсяг операцій всередині економіки утримав свої позиції, а у жовтні відбулося зростання на 11%. Хоча інфляція зрівняє це зростання.
Прогнози на 2021 рік Тетяна Ситник дає позитивні, хоча, додає, все залежатиме від тривалості кризи:
«У 2021 ВВП має зрости на 4,2%. Розмір же втрат для глобальної економіки від пандемії буде залежати від того, скільки ця ситуація протримається».
Банківський сектор в Україні в 2021
Директор департаменту роботи із середніми корпоративними клієнтами банку ПУМБ Андрій Букін та директор департаменту корпоративного і торгівельного фінансування ПУМБ Сергій Ануфрієнко також прогнозують ріст ВВП на наступний рік на 4-5%. Окрім того, вони очікують росту експорту, а от дефіцит бюджету, на їхню думку, залишатиметься досить високим – близько 5%. Андрій Букін та Сергій Ануфрієнко зазначають, що іноземні інвестиції також зростатимуть, щоправда, поки невідомо, від кого вони надходитимуть.
Банкіри говорять, що фінансова ситуація у банках – задовільна, гроші є, тому вони амбітно дивляться у 2021, коли мають запустити перші програми фінансування під заставу землі, якщо буде відкритим земельний ринок.
«Ми сподіваємося, що буде продовжена програма кредитування бізнесу 5-7-9%, бо вона дійсно дала непогане кредитне плече для малого бізнесу та допомогла залучити близько 15 млрд гривень для нього», – коментує Сергій Ануфрієнко.
Проте, додає він, дії держави для впровадження двох нових програм надання гарантій для малого та середнього бізнесу за кредитами наразі більше схожі на піар:
«Є перші угоди, що підписали державні банки, але банківська спільнота каже, що програма у тому вигляді, що є зараз, працювати не буде».
Також Андрій Букін і Сергій Ануфрієнко розповідають, що займаються розвитком факторингу (комплекс фінпослуг для бізнесу на умовах відтермінування платежів – ред.), що допомагає отримати ланкове фінансування підприємницької діяльності. Наразі, каже Сергій Ануфрієнко, є проблема щодо неправильно сприйняття самого поняття факторингу у нас в країні:
«Факторинг помилково сприймається як керування проблемною заборгованістю, але ми робимо кроки на рівні законодавства щодо розмежування. Цей ринок може стати драйвером зростання для малого та середнього бізнесу у 2021-2022 році».
У свою чергу General Manager у SupplierPlus Ukraine Олексій Аніпер каже, що рівень проникнення факторингу в Україні становить 0,25% від ВВП, а в Європі – 7,55%.
Злиття і поглинання: можливості залучення інвестицій
Capital Times Investment Advisory Сергій Гончаревич зазначає, що 2020 рік для ринку M&A (злиття і поглинання – ред.) ознаменувався зниженням кількості закритих угод через пандемію. Найактивніше у 2020 році укладалися угоди у секторі ТМТ (телеком, медіа та технології), що становили 28% від загальної кількості. Цей же сектор лідирує за кількістю закритих угод.
Першочерговий інтерес для стратегічних інвесторів становлять українські компанії у секторі харчової промисловості. Так, світовий лідер у галузі виготовлення та обробки сільгосппродукції Glencore Agriculture купив компанію-лідерку України з перевалки олійних культур «Евері». Ще однією знаковою подією стала приватизація заводів Укрспирту – за 9 окремих комплексів у бюджет вдалося залучити 16 мільйонів доларів.
Сергій Гончаревич також прогнозує, що зростання обсягів роздрібної торгівлі в Україні може підвищити інвестиційну привабливість сектору ритейлу у найближчі роки. У 2020 в Україні реалізували три M&A угоди у цій галузі, а на наступний рік він прогнозує активізацію цього ринку.
Найбільш розповсюдженими перешкодами для угод у наступному році, на думку Сергія Гончаревича, будуть економічна невизначеність, конкуренція та оцінка компаній.
«Через обмеженість капіталу і фінансові труднощі, власники бізнесу намагатимуться повністю продати його стратегічному чи фінансовому інвесторові».
Світ у 2021: на вістрі змін
Економіст, керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Investment Company Ерік Найман заначає, що, за даними НБУ, найбільший ризик становить тривала пандемія. Іншими ризиками є гальмування співпраці з МВФ, судові рішення щодо фінансової системи та глобальне падіння світової економіки.
Ерік Найман
Також він говорить про пожвавлення емісії, проте сумнівається у її ефективності. Ерік Найман прогнозує ріст імпорту, що може вдарити по гривні, проте надходження від оплати праці наразі залишаються достатніми, що має збалансувати ситуацію. А от щодо інвестицій він налаштований більш песимістично, ніж Андрій Букін та Сергій Ануфрієнко, і каже, що їх, все ж таки, очікувати не доводиться.
Загалом, наступного року доведеться багато переосмислити у економічних процесах, а також намагатися все більше запроваджувати і налагоджувати онлайн-процеси. Єдність прогнозів поки є тільки щодо рівня інфляції та ВВП у 2021, а також у тому, що тривалість пандемії відбиватиметься як на світовій економіці, так і на економіці України.
Катерина Бортняк
Фото: Forum West
Головне зображення: Unsplash
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Як виглядає Палац Гредлів, в якому планують відкрити туристичний центр Карпат
- Коли дитина боїться дихати. Як Covid-19 впливає на дитячу психіку
- Нові штами і утричі більше хворих. Як змінився Covid у Львові і у світі. Інфографіка
- Чи лікувати пневмонію вдома. Інтерв’ю з пульмонологом
- Я хочу, щоб мене почули. Чому медсестри виїжджають на роботу за кордон
- Як зробити громаду успішною. Розмова з керівником Асоціації рад Львівщини
- Ми даруємо не цукерки, а підтримку і любов. Як працює БФ «Рідні» у Львові
- Безпечна сповідь і чистота у серці. Як у Львові на карантині проводять Таїнство сповіді
- За що платить Covid-пацієнт і скільки коштує день у львівських лікарнях
- Жінки в ІТ були завжди. Чому ця професія не має статі
- «Червоні прапорці» аутизму. На що батькам звертати увагу в розвитку дитини
- Якими новими медпослугами з 1 квітня можуть безоплатно користуватись львів'яни
- Що правда, а що – ні. Фактчекінг звернення депутатів щодо Андрія Білого
- «Я вакцинуюсь, бо…». Історії львів’ян, які отримали щеплення від коронавірусу
- Найважче, коли пацієнти помирають від ускладнень. Лікарка про рік роботи з Covid-хворими
- Коронавірус у вагітних. Як захиститися, чи можна вакцинуватися і які є ризики для дитини
- Плани і реальність. Що недоговорює про закупівлю і ремонт транспорту ЛМР
- «Вірус справді змінився». Яким зараз є портрет хворого на Covid-19
- «Це бізнес». Чи вигідно Львову віддати два ринки та що буде із землею
- Без меж. Як дистанційне навчання впливає на психіку дітей і підлітків
- Велич та особливий шарм. Як на вулиці Котлярській у Львові відновили 150-річну браму
- Куди полетіти зі Львова: Луксор – вічне місто фараонів
- «Святкуємо день народження». Спогади львів'янки про період підпілля УГКЦ
- УПівка на псевдо «Домовина». Бо ніколи нікого не зрадила
- Перехрестя шести вулиць. Чому так складно проїхати Сахарова – Вітовського і що з цим робити
- Лікар, якого жартома називали «Мафією». У пам’ять про медика Ігоря Мартинюка
- «Найважче повертатися без результату». Як на Львівщині шукають заблукалих у горах
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у БФ «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми